افتتاحيه شكوهمند با جعل آشکار تاريخي!

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 69
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۸۵, ۱۰:۵۸ ب.ظ
محل اقامت: there!!!
تماس:

افتتاحيه شكوهمند با جعل آشکار تاريخي!

پست توسط 0310 »

عصر روز يكم دسامبر، آخرين ماه سال ميلادي‌، دوحه با بارش باران ، محل برگزاري افتتاحيه بازي‌هاي آسيايي 2006 بود.

به گزارش خبرنگار «بازتاب ورزشي»، اين مراسم بزرگ و پرخرج، در حالي برگزار شد كه بارش شديد باران، بسیاری از تماشاگران را كاملا خيس كرده بود و موجب شده بود آنان از شيوه‌هاي و نويني براي در امان ماندن از باران استفاده می کنند. اما آنچه در افتتاحيه سراسر حماسي و تاريخي سه ميليارد دلاري بازي‌هاي آسيايي مورد توجه قرار نگرفت، جعل آشكار تاريخ و گذشته علمي ايران زمين در اين مراسم بود.
گذشته از آن ‌كه در بخش آغازین مراسم و نمايش تصويري كه الهام‌گرفته از داستان عربي‌شده سندباد بود و در آن، سيمرغ، يكي از پرندگان اسطوره‌اي ايرانيان مورد استفاده قرار گرفته بود، نكته عجيب، مصادره ابوريحان بيروني و ابن‌سينا به نفع قوم قطر بود كه حتي در جایی جالب از افتتاحيه و روي بزرگ‌ترين پرده LED جهان كه تصاوير را در اين مراسم نشان مي‌داد، نام بيروني به صورت البيروني نگارش شده بود!
در بخش ديگري از مراسم پرخرج، پدر قطري در حال تعريف گذشته خود براي پسر خردسالش بود كه در آن به نام «ابن سينا» به عنوان پزشك و فيلسوف عرب اشاره مي‌كند كه در پزشكي و علوم زمان خود زبانزد خاص و عام بود. همگان مي‌دانند تا دنيا دنياست، خليج فارس نامش همين بوده و ستارگان علم و هنر ايران نامشان با نام ايراني ارزش داشته و مي‌درخشد
از نكات جالب ديگر در اين مراسم، استفاده از اسطرلاب به عنوان سمبل اين كشور بود كه به خوبي قصد استفاده از تبحر مسلمانان در علوم جوي و نجومي را داشت. در حالی که قطر از حيث استقلال حتي به عدد 50 سال هم نمي‌رسد، در حالي که چنين مانيفست تاريخي از خود بيان كرده که در اختیار کشورهای با تمدنی مانند ایران و چین بوده است. بي‌شك، با چنین هزینه و تبلیغی هيچ يك از ميهمانان خارجي و بينندگان تلويزيوني در این باره كوچك‌ترين شكي به خود راه نخواهند داد.
از طرفی، قطري‌ها در حالی خود را وابسته به آب و دريا و موجودات آن مي‌دانستند، که نه در نقشه گرافيكي و نه در گفتار، هيچ گاه نامي از خليج فارس به ميان نياوردند و تنها ژست يك شهروند ساحلي را به خود گرفته اند.
بازی های 3 ميلياردي دوحه 2006، مورد توجه و استقبال هزاران بيننده در ورزشگاهها و ميليون‌ها بيننده در سطح جهان قرار دارد ولي به خوبي نشان‌دهنده ضعف و اندکی عقده نداشتن سابقه و تاریخچه در دنیای امروز است.
اما اینکه یک کشور کوچک که تا همین 30 سال پیش زندگی بدوی داشتند، چگونه می تواند براحتی از مشاهیر و سرمایه علمی و دانشمندان همسایه بزرگ خود سوء استفاده کند، بی شک از کوتاهی ها و كاهلي مسئولان فرهنگي كشور و بي‌تفاوتي دستگاه‌هاي فرهنگي در حوزه ورزش ايران است، چرا كه در رويداد بزرگي مانند بازي‌هاي آسيايي، به راحتي در برابر این اتفاقات سکوت می کنند.
در طول 10 سال گذشته بارها و بارها چندين رويداد بزرگ ورزشي در چند سال اخير با هزينه‌هاي بسيار برگزار شده، اما دريغ از يك سوژه تاريخي از فرهنگ اصيل و كهنه كشور خودمان!
مسابقه پايتخت‌هاي اسلامي و زنان كشورهاي اسلامي و ديگر ميزبانی هاي ورزشي، در حالي برگزار شد كه هيچ عنصر فرهنگي از سنت و گذشته كشور ما در آن وجود نداشت. البته شايد اين مسكن‌هاي فرهنگي براي جلب توريست و مشتي دلار ارزش داشته باشد، ولي همگان مي‌دانند تا دنيا دنياست، خليج فارس نامش همين بوده و ستارگان علم و هنر ايران نامشان با نام ايراني ارزش داشته و مي‌درخشد.
بنابراین به جاست مسئولان ورزش و فرهنگ كشورمان كه از شدت تعجب، فعلا در حالت بيهوشي قرار دارند، اندكي به تاريخ و گذشته ايران بنگرند تا براي بازي‌هاي غرب آسيا، دست کم از عناصر ايراني و گذشته و تاريخ كشورمان بهره ببريم.
البته اگر چسبيده‌هاي فرهنگي و ناكارآمد در كميته ملي المپيك و سازمان تربيت بدني كه حتي رفت‌وآمد رؤسا به حضورشان تأثير نمي‌گذارد، دست از فرهنگ ورزشي ما دارند، شاید فكرها و ايده‌هاي نويني در آن دميده شود

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”