ناجا: خودرو با بيمه ناقص از خودروساز تحويل نگيريد

در اين بخش مي‌توانيد جديدترين اخبار خودرو را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, RAHVAR, Mohsen1001, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 250
تاریخ عضویت: جمعه 10 آذر 1385, 11:02 am
سپاس‌های دریافتی: 11 بار

ناجا: خودرو با بيمه ناقص از خودروساز تحويل نگيريد

پست توسط Don Corleone »

سرپرست پليس راه نيروي انتظامي جمهوري اسلامي،بيمه وسايط نقليه را مشكل عمده راهنمايي و رانندگي برشمرد و به مردم توصيه كرد كه خودرو با بيمه ناقص از خودروسازان تحويل نگيرند.
سرهنگ " سيد هادي هاشمي" روز شنبه در جمع خبرنگاران گفت: خودروسازان با هماهنگي برخي شركتهاي بيمه، خودروهاي "بيمه ناقص" به مردم مي‌فروشند.
هاشمي، هماهنگي خودروساز با برخي شركتهاي بيمه‌گر براي ناقص بيمه كردن خودرو را فاجعه توصيف كرد كه دامن‌گير مردم شده است.
وي، درادامه آتش سوزي يك نوع از خودروهاي توليد داخل را مورد اشاره قرار داد و گفت كه در اين خصوص مكاتباتي در دو جلد مشتمل بر‪ ۱۴۰۰‬صفحه به كميته تحقيق و تفحص مجلس براي رسيدگي ارايه شده است.
هاشمي، از عقد پروتكل "ايكاوو"بين خودروسازان و پليس راه كشور خبرداد و افزود: طبق اين پروتكل، راهور متعهد شده است تا به خودروسازان در رفع نقص‌ها كمك كند.
سرپرست پليس راه كشور همچنين از ارسال نامه‌اي به رييس جمهوري مبني براجباري شدن نصب سيستم "ايربگ" و ترمز "اي بي‌اس" در خودروهاي ساخت داخل خبر داد.
هاشمي،دراين نشست خبري، از ‪ ۱۹۲‬هزار و ‪ ۲۲۵‬كيلومتر مجموعه راه در كشور سخن گفت كه به صورت آزاد راه، بزرگراه ، راه اصلي ،راه فرعي و راه روستايي وجود دارد.
وي افزود : مجموع تعداد وسايط نقليه‌اي كه در كشور تردد مي‌كنند حدودا ‪ ۱۴‬ميليون و ‪ ۵۰۰‬دستگاه است كه‌از اين تعداد حدود هشت ميليون اتومبيل و مابقي را موتور سيكلت تشكيل مي‌دهد.
هاشمي با اشاره به رشد ‪ ۱۷‬و نيم درصدي وسايط نقليه نسبت به سال گذشته گفت : رشد زير ساختها ، بستر عبور براي تردد اين وسايط نقليه هر سال يك و يكدهم درصد است در نتيجه براي ‪ ۱۶‬و نيم درصد از وسايط نقليه از نظر زير ساختي عقب هستيم.
سرپرست پليس راه كشور با اعلام اينكه در كشور به ازاي هر ‪ ۱۰‬نفر يك و چهار دهم نفر داراي وسيله نقليه هستند، افزود : اين در حالي است كه در كشورهاي پيشرفته به ازاي هر ‪ ۱۰‬نفر بين ‪ ۹‬تا ‪ ۱۱‬وسيله نقليه وجود دارد.
وي با اشاره به تراكم ‪ ۱۰‬و شش دهم كيلومتري جاده‌هاي كشور،افزود :
در كشور به ازاي هر ‪ ۱۰۰‬كيلومتر آب و خاك ‪ ۱۰‬و شش دهم كيلومتر جاده وجود دارد واين در حالي است كه به طور مثال در كشورهاي مانند ژاپن و آلمان اين رقم به ترتيب ‪ ۴۰‬و بالاي ‪ ۱۰۰‬كيلومتر است.
"اين نشان‌دهنده آن است كه ديگر كشورها علاوه براينكه از ما وسيله نقليه بيشتري دارند در حوزه راه نيز كار بيشتري انجام داده‌اند."
هاشمي، گفت: تنوع در سيستم حمل و نقل جاده‌اي ،- ريلي ، دريايي و هوايي- در كشورهاي ديگر فراوان است ولي در كشور ما به دليل برخي از محدوديتها حمل و نقل آبي كم بوده و حمل و نقل ريلي و جاده‌اي نيز از اين قاعده مستثني نبوده و پاسخگوي نيازهاي حمل و نقل بار و مسافر نيست .
سرپرست پليس راه كشور گفت : استفاده از وسيله نقليه در كشور ما حدود شش برابر معيار جهاني است.
وي با اعلام تغيير الگوهاي سفر در فصل زمستان گفت : به دليل تغييرات شديد جوي فرمان پذيري و پايداري وسايل نقليه در راهها كاهش پيدا مي‌كند و زمان توقف و مسافت توقف تا چهار برابر طولاني‌تر مي‌شود.
هاشمي با تاكيد بر اينكه پايداري در وسايل نقليه مي‌تواند خطاي انساني را به حداقل برساند، گفت : اگر وسيله نقليه مجهز به سيستم‌هاي "ترمز، ايربگ" ايمن طراحي و ساخته شود مي‌تواند خطاي انساني را به حداقل ممكن برساند.
وي تصريح كرد : وسيله نقليه ايمن مي‌تواند تاخير از طرف راننده را تا حدودي جبران كرده و حادثه را تقليل دهد.
سرپرست پليس راه كشور بااعلام اينكه بخش اعظم وسايط نقليه در كشور ما فاقد تكنولوژي روز در ترمز است، گفت: رانندگان در كشور ما با ريسك خيالي رانندگي مي‌كنند.
وي تصريح كرد: متوليان راه دركشور وضعيت راهها را به صورت درست به مردم معرفي نكرده‌اند.
هاشمي، بااشاره به‌اينكه راهها در كشور ما از يك اصول هماهنگ برخوردار نيست، افزود : رانندگان در ابتداي جاده‌ها با شعاع پيچ‌هاي ملايم و در عمق جادهها با پيچ‌هاي ‪ ۹۰‬درجه مواجه مي‌شوند.
وي با اعلام اينكه از ‪ ۱۵‬آذرماه تا ‪ ۱۵‬فروردين سال آينده از تردد ماشينهايي كه فاقد لاستيك يخ شكن باشند جلوگيري خواهد شد، گفت : در آزاد راه كرج - قزوين دوربينهاي كنترل سرعت نصب شده و تا خرداد ماه ‪۸۰۰‬ دوربين كنترل سرعت در ‪ ۱۸‬هزار كيلومتر جاده نصب خواهد شد .
"به‌محض وقوع هرگونه خلافي از طرف رانندگان از طريق اين دوربينها عكسبرداري صورت گرفته و صبح روز بعد توسط مركز اجراييات در سوابق آنها ثبت خواهد شد."
هاشمي، گفت : رانندگان موظفند در زمان وقوع مه ، كولاك ، بارش برف در هنگام رانندگي چه در روز و چه در شب از چراغ روشن استفاده كنند.
وي همچنين از تجهيز تونل شيرين سو در محور قزوين - رشت به سيستم‌هاي تهويه، دوربين ، تلفن ‪ Sos‬و گتوند خبر داد .
هاشمي بااشاره به اينكه بيش از ‪ ۴۰‬درصد كشته‌هاي حوادث جاده‌اي بر اثر برخورد با كاميونها صورت گرفته، گفت : براي اولين بار دستور العمل ساعات كار كاميونها در ظرف سه ماه آينده اجرايي مي‌شود.
سرپرست پليس راه كشور افزود : بر اساس اين طرح رانندگان كاميونها در شبانه روز ‪ ۱۰‬ساعت و ساير وسايط نقليه مسافربري ‪ ۸‬ساعت مجاز به رانندگي خواهند بود.
هاشمي از اجرايي شدن طرح زمستاني به مدت سه ماه از ‪ ۱۵‬آذر ماه تا ‪۱۵‬ اسفند ماه سال جاري خبر داد.
وي از راه اندازي سيستم جي پي اس "‪ "gps‬به صورت آزمايشي در دو محور تهران-اصفهان -شيراز و تهران - مشهد از روز دوشنبه و به صورت آزمايشي خبر داد.
"با راه اندازي سيستم جي پي اس تردد كاميونهاي حامل مواد سوختي خطرناك از طريق اين سيستم و به صورت شبكه كنترل مي‌شود."
هاشمي گفت : در سال گذشته شش هزار ميليارد تومان هزينه حوادث در كشور شده است .
وي افزود : در هفت ماهه اول امسال تعداد كشته‌هاي حوادث رانندگي ‪ ۱۸‬هزارو ‪ ۱۶۰‬نفر ثبت شده كه نسبت به سال گذشته سه دهم درصد (‪۵۹‬نفر)رشد داشته است .
سرپرست پليس راه كشور تصريح كرد : طبق آمار پزشكي قانوني بيشترين كشته‌ها در حوادث رانندگي مربوط به استان تهران با تعداد يك هزارو ‪۷۰۴‬ نفر، خراسان رضوي يك هزارو ‪ ۴۴۵‬نفر و فارس با يك هزارو ‪ ۴۵۶‬نفر و ايلام با يك صد و ‪ ۱۹‬نفر كمترين كشته‌ها را در تصادفات رانندگي داشته است.
وي همچنين از اعمال قانون ‪ ۱۲‬ميليون و ‪ ۵۱۶‬هزار و ‪ ۹۴۳‬فقره تخلف در هشت ماهه ابتداي سال توسط پليس راه كشور خبر داد.
ارسال پست

بازگشت به “تازه‌ها و اخبار خودرويي”