رنگين کمان

در اين بخش مي‌توانيد در مورد فیزیک نسبیت و فیزیک کوانتوم و ... به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

رنگين کمان

پست توسط Sardar » دو شنبه 20 آذر 1385, 7:17 pm

ظاهر رنگين کمان ناشي از انتشار نور خورشيد منعکس شده از قطرات باران مي باشد. نور خورشيد طي دو مرحله شکسته مي شود: زمانيکه وارد قطره باران مي شود و ديگر زمانيکه از قطره خارج مي گردد. اثري که اين ورورد و خروج دارد ، تغيير زاويه پرتوهاي خروجي در دامنه اي از زواياي مختلف است . بيشترين شدت نور در زاويه 40-42 درجه اتفاق مي افتد و اين امر تحت اثر اندازه قطره به هيچ وجه نيست. از آنجاييکه قطرات آب باران بصورت معلق هستند ، لذا ميزان خميده گي نور خورشيد بسته به طول موج و البته رنگ آن بخش از طيف نوري دارد.

ميدانيم که رنگ آبي با زاويه بزرگتري نسبت به رنگ قرمز شکسته مي شود و بدليل آنکه سطح پشت قطره به سمت داخل قطره تمرکز دارد ، طيفها خود را قطع نموده و در نتيجه نور قرمز بالاتر از ديگر رنگها در آسمان ظاهر مي شود. بر خلاف باور همگان نور پشت قطرات باران دستخوش شکست کلي نشده و لذا نور خروجي از پشت قطره سبب تشکيل رنگين کمان در بين نظاره گر و خورشيد نمي گردد. طيف هاي ساطع از پشت قطره برخلاف طيف هايي که سبب تشکيل رنگين کمان مي گردند ،داراي شدت زيادي نبوده و در نتيجه اين رنگها با هم آميخته و رنگين کماني شکل نميگيرد.
رنگين کمان جايي واقعي در آسمان ندارد و اينکه ميبينيد تنها پديده اي صرفا بصري است که بسته به موقعيت مشاهده گر دارد . تمام قطرات ، نور خورشيد را به يک روش شکسته و منعکس مي کنند ولي تنها نور تعدادي از قطرات است که به چشم مشاهده کننده مي رسد و رنگين کمان را تشکيل مي دهد.محل تشکيل رنگين کمان در آسمان هميشه در خلاف جهت تابش نور خورشيد نسبت به مشاهده کننده مي باشد و داخلش هميشه اندکي روشن تر از بيرونش است. قوس رنگين کمان همچون سا يه اي بر سر نظاره گر آن سايه مي افکند ؛ يا بطور دقيق تر در نقطه اي خارج از منظومه خورشيدي ( که در طول روز زير خط افق قرار مي گيرد ) ، در زاويه تقريبي 42-40 درجه بين سر ناظر و سايه اش ظاهر مي گردد. در نتيجه چنانچه خورشيد بالاتر از 42 درجه قرار گيرد ، آنگاه رنگين کمان زير خط افق بوده و امکان ملاحظه آن براي نظاره گر نمي باشد ؛ مگر آنکه فرد به بالاي کوه برورديا در جايي مرتفع مثل آن قرار گيرد.

بطور مشابه امکان عکس گرفتن از قوس کامل يک رنگين کمان مشکل خواهد بود ؛ چرا که نياز به زاويه ديد 84 درجه بوده و براي يک دوربين 35 ميليمتري ، لنزي با فاصله کانوني 19 ميليمتر يا کمتر نياز است ، در صورتيکه دوربين اکثر عکاسان لنز هاي با فاصله کانون 28 ميلي متر دارند.

و اما گاه بيگاه ديده ايد که خارج از رنگين کمان اوليه رنگين کمان ديگري نيز تشکيل مي شود . دليل تشکيل اين رنگين کمان ،انعکاس مجدد نورخورشيد از درون قطرات باران مي باشد که در زاويه 50 تا 53 درجه ظاهر مي گردد. نتيجه اين انعکاس دوم آنستکه : ترتيب رنگ رنگين کمان دوم نسبت اولي عکس بوده و اينبار طيف رنگي آبي در خارج بوده و قرمز در داخل . ناحيه سياهي که بين اين دو رنگين کمان تشکيل مي شود ؛ کمربند آلکساندر نام دارد . بعد از الکساندر (Alexander)، ونوس(Aphrodisias ) اولين کسي بود که آنرا توصيف نمود.


مترجم : دوستي - کانون دانش

منبع : سايت ويکي پيديا ( دانشنامه آزاد) و با تشکر از عارف فرهنگ مهر بدليل معرفي اين سايت

تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
2 بحث تکميلي براي “رنگين کمان”
moh_hos12 بيان داشته که:

دی 3, 1384 در 5:29 ب.ظ
علاوه بر دليل فوق به نظر اينجانب وقتي قطرات معلق آب نور را تجزيه مي كنند نور حاصل از تجزيه توسط قطرات بعدي ( كه قسمت ضخيم آنها رو به پايين است)هم به سمت پايين منحرف ميشود پس در مجموع رنگين كمان حاصله قوسي مي شود

Administrator بيان داشته که:

دی 4, 1384 در 8:52 ب.ظ
با تشکر از شما
خدمت شما دوست عزيز لازم است عرض نماييم که :
بدليل وجود فشار هوا در تمام سطوح يک قطره معلق ، آن قطره تقريبا حالت کروي خود را حفظ مي نمايد ، البته چنانچه بنا به فرض شما قطره حالت خوشه انگوري به خود بگيرد ، آنگاه با توجه به زاويه سطح قطره ،فرض شما مي تواند تا حدي تاثير گذار باشد.
هیهات منا الذلة

ارسال پست

بازگشت به “فيزيک”