آگوستو پينوشه: زندگي و مرگ يک ديکتاتور

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست

نظرتان در مورد پينوشه؟

ديکتاتوري که توسط ايالات متحده به قدرت رسيد.
1
50%
شخصي که شيلي را از افتادن در ورطهء کمونيسم نجات داد.
1
50%
 
مجموع رای گیری: 2

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2597
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 11 بهمن 1384, 12:27 pm
سپاس‌های دریافتی: 155 بار
تماس:

پینوشه در 91 سالگی: با عشق به سرزمین مادری ام، کودتا کردم!

پست توسط Kingman_62 »

ژنرال آگوستو پينوشه ديكتاتور نظامي شيلي كه حكومتي جنايتكار و دست نشانده آمريكايي را به مدت ‪ ۱۸‬سال در شيلي رهبري مي‌كرد، در سن ‪ ۹۱‬سالگي از همه جناياتش دفاع كرد و مسووليت اين جنايات را برعهده گرفت.

پينوشه در بيانيه‌اي كه شنبه‌شب همزمان با سالگرد تولدش صادر و توسط همسرش خوانده شد، مسووليت سياسي همه اقداماتي كه در دوران زمامداري‌اش در شيلي به وقوع پيوست را قبول كرد.

پينوشه در اين بيانيه از كودتايي كه با پشتيباني و كمك آمريكا در سال ‪ ۱۹۷۳‬براي سرنگون ساختن دولت قانوني "سالوادور آلنده" به راه انداخت دفاع كرد و مدعي شد:" با عشق به سرزمين مادري‌ام و براي حفظ مصالح كشور همه اين اقدامات را انجام دادم و اين كودتا هيچ انگيزه‌اي غيراز پيشگيري از تجزيه كشور و نيز تثبيت جايگاهي بزرگ براي كشور نداشت".

وي در بيانيه خود محاكمه تني چند از افسران سابق ارتش شيلي كه همراه بااو در دوران زمامداري‌اش متهم به جنايت ضد بشري هستند را محكوم كرد و مدعي شد كه اين افسران با اقدامات (جناياتشان) مانع از بروز يك بحران سياسي و اقتصادي در كشور شدند.

پينوشه مدعي شد در اين دوران شيلي‌از خطر سقوط به ورطه ديكتاتوري نجات يافت و به دمكراسي كامل سوق داده شد و غرور و شادماني مردم شيلي را برانگيخت.

در دوران حكومت پينوشه در شيلي در سالهاي ‪ ۱۹۷۳‬تا‪ ۱۹۹۰‬بيش از ‪ ۳‬هزار نفر كشته يا ناپديد شدند.

دادگاه شيلي هم اكنون وي را به جرم جنايات ضد بشري و نيز فرار مالياتي تحت پيگرد قانوني قرار داده است امااو به علت كهولت سن و ناتواني جسمي از بسياري از اتهام‌ها تبرئه شده و در حبس خانگي به سر مي‌برد.

پرونده‌هاي ديگري نيز عليه پينوشه در دادگاه وجود دارد كه كار رسيدگي آنها معوق مانده است.

پينوشه در ماه نوامبر در پرونده‌اي مربوط به بازداشتگاه "ويلا گريمالدي" به جرم جنايت ضد بشري محاكمه شد و به حكم دادگاه حبس خانگي شد.

طبق قوانين حقوقي شيلي ،پينوشه به علت آنكه در گذشته رييس جمهور اين كشور بوده از مصونيت سياسي برخوردار است، اما به علت وسيع بودن موارد اتهامي او، دادگاه مي‌تواند طبق پرونده‌هاي كيفري مورد به مورداين مصونيت‌ها را لغو كند.


تصویر

موفق باشید
 تصویر

تصویر
 
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 4114
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 11 بهمن 1384, 6:16 pm
سپاس‌های ارسالی: 4500 بار
سپاس‌های دریافتی: 4323 بار
تماس:

آگوستو پينوشه: زندگي و مرگ يک ديکتاتور

پست توسط Reza6662 »

شرح حال: آگوستو پينوشه

[External Link Removed for Guests] [External Link Removed for Guests]

منجی شيلی يا قاتل بی وجدان؟
ژنرال آگوستو پينوشه هدايت نيروهای نظامی شيلی در يک کودتای چشمگير عليه دولت مارکسيست سالوادور آلنده که طی فرآيندی دمکراتيک انتخاب شده بود را به عهده داشت. در پی کودتا، موجی خشن از شورشگری ها و سرکوب شيلی را فرا گرفت که جهان را تکان داد.
به تاریخ 11 سپتامبر 1973 برابر 20 شهریور 1351، هزاران به اصطلاح برانداز دستگير و به ورزشگاه فوتبال سانتياگو منتقل و همانجا اعدام شدند.
 [External Link Removed for Guests] 
ژنرال پينوشه از پشت آن عينک دودی سربرآورد تا هدايت کشور را به عهده گيرد. زمان درازی نگذشته بود که پارلمان معلق و انتخابات ممنوع شد.

با خرد شدن اپوزيسيون سياسی، نا آرامی، دستگيری ها و شکنجه گسترش يافت. هزاران نفر ناپديد شدند. در تمام اين دوران ژنرال پينوشه ادعا می کرد سعی دارد مانع افتادن شيلی به چنگ کمونيست ها شود.

  آلنده: رئیس جمهور فقید شیلی (1970 - 1973) 
 [External Link Removed for Guests] 


کودتای نظامی
آگوستو پينوشه اوگارته در سال 1915 متولد شد و بزرگترين فرزند در ميان شش خواهر و برادر بود. او پس از تحصيلات نظامی در 18 سالگی به ارتش پيوست.

در سال 1969 او رئيس ستاد مشترک ارتش شد و در سال 1973 به درجه ژنرالی رسيد و فرمانده کل نيروهای مسلح شد.
آن زمان تقريبا سه سال از آغاز رياست جمهوری سالوادور آلنده می گذشت. کشمکش سياسی، تورم افسارگسيخته و هرج و مرج اقتصادی به يک کودتای نافرجام در ژوئن 1973 منجر شد.

  آلنده در کنار  
 [External Link Removed for Guests] 

دو ماه بعد آلنده، پينوشه را به عنوان فرمانده ارتش برگزيد چرا که اعتقاد داشت می تواند به او اتکا کند. اما در ماه سپتامبر، پينوشه به آلنده گفت استعفا دهد يا با اقدام نظامی مواجه شود.

آلنده خودداری کرد و جسد او زمانی که نيروهای ارتش وارد کاخ رياست جمهوری شدند در آنجا پيدا شد. همسرش گفت که او به دست شورشيان کشته شد. سايرين مرگ او را به خودکشی نسبت دادند.

  سپتامبر 1973: سانتیاگو در زیر چکمهء  
 [External Link Removed for Guests] 


جسد آلنده در ويرانه های کاخ رياست جمهوری پيدا شد.
آلنده به احتمال زیاد، پس از بمباران کاخ ریاست جمهوری
توسط نظامیان حامی پینوشه، کشته شد.

[External Link Removed for Guests]


مشکلات فزاينده
دو روز بعد پينوشه به عنوان رئيس حکومت نظامی معرفی شد. احزاب مارکسيست ممنوع شدند، حقوق مدنی از اعتبار افتاد، اختيارات اتحاديه های کارگری کاهش داده شد، و سانسور شديدی اعمال شد. بسياری از روشنفکران به خارج گريختند.

بعدها معلوم شد که سی آی ای، سازمان اطلاعات مرکزی آمريکا، دو ميليون دلار صرف بی ثبات کردن دولت آلنده کرده است.

در ژوئن 1974، پينوشه رئيس جمهور شد. در 1978، در آنچه رايزنی ملی خوانده شد، او 75 درصد آرا را کسب کرد.

در سال 1980، قانون اساسی تازه ای تصويب شد و سال بعد پينوشه برای يک دوره هشت ساله سوگند رياست جمهوری ياد کرد.

در دهه 1980 او با مشکلات فزاينده ای روبرو شد. سياست های او نرخ تورم را به طور چشمگيری کاهش داده بود که به رفاه بخش های حرفه ای و تجاری منجر شد.

با اين حال نرخ بيکاری به شدت افزايش يافت و در 1981 يک رکود اقتصادی باعث شورش در خيابان های سانتياگو شد.

متحد بريتانيا
در جريان مناقشه فالکلند در سال 1982، شيلی متحد بريتانيا عليه آرژانتين بود و دولت مارگارت تاچر عليرغم اعتراضات حزب کارگر، ممنوعيت صدور تسليحات به شيلی را لغو کرد.

پينوشه در طول زمان تا حدودی مقبوليت جهانی کسب کرد و حتی امتيازاتی به جنبش دمکراسی داد اما در اکتبر 1988 رای دهندگان که حق پذيرش يا رد او را داشتند با 7/54 درصد آرا مقابل 43 درصد او را رد کردند.

او با بی ميلی نتيجه را پذيرفت و هرچند درخواست مخالفان برای انتقال فوری قدرت را رد کرد، دو سال بعد از مقام رياست جمهوری کناره گرفت.

با اين حال او برای هفت سال ديگر همچنان فرماندهی نيروهای مسلح شيلی را به عهده داشت و بعد در تحولی که باعث ياس مخالفانش شد به عنوان سناتور دائمی در پارلمان دمکراتيک شيلی عضويت يافت.

اگر آگوستو پينوشه فکر می کرد که در بازنشستگی آسوده خواهد بود اشتباه می کرد. او که مرتب به بريتانيا نزد دوستانش سفر می کرد در 1998 در آنجا دستگير شد.

بازگشت احساساتی
دادگاهی در اسپانيا خواستار استرداد او برای مواجه شدن با اتهامات نقض حقوق بشر شده بود و دولت بريتانيا پس از کشمکش های قانونی مفصل او را تحت بازداشت خانگی قرار داد.

اما بعد در ميان خشم مخالفان، تيم برجسته ای از پزشکان نتيجه گيری کردند که پينوشه ناخوش تر از آن است که محاکمه شود و دولت بريتانيا با بازگشت او به کشورش موافقت کرد.

در ماه مارس 2000، پس از 18 ماه تبعيد اجباری، پينوشه با يک هواپيمای شيليايی از بريتانيا به کشورش بازگشت و آنجا مورد استقبال گرم هواداران نظامی قرار گرفت.

چند هفته بعد، دادگاهی در سانتياگو او را از مصونيت قضايی محروم کرد، حرکتی که سرآغاز سال ها نزاع قانونی بود.

در مارس 2005، دادگاه استيناف شيلی به لغو حکم دادگاه اوليه داير بر اينکه می توان پينوشه را به خاطر نقش ادعايی او در "عمليات کرکس" محاکمه کرد رای داد. "عمليات کرکس" تلاش هماهنگ شش دولت آمريکای جنوبی برای تعقيب و کشتار مخالفان سياسی در دهه 1970 بود.

عليرغم آن حکم، ژنرال پينوشه به هنگام مرگ هنوز با مجموعه ديگری از دعاوی روبرو بود که عمده ترين آنها به آنچه ادعا می شود يک کلاهبرداری چند ميليون دلاری مالياتی بود مربوط می شد.

اما شکنندگی جسمانی او پس از چندين سکته مغزی، باعث شد که او هرگز تحت محاکمه قرار نگيرد.


درگيری خيابانی در پی مرگ آگوستو پینوشه
در حالی که هواداران ژنرال پينوشه اطراف بيمارستان محل مرگ وی جمع شده بودند، مخالفان وی نيز برای ابراز شادمانی به خيابانها ريختند
در پی مرگ ژنرال آگوستو پينوشه، رهبر نظامی پيشين شيلی، هزاران نفر از مخالفان وی با شادی به خيابان ها ريختند که اين امر موجب درگيری های پراکنده ای با پليس شد.
درگيری ها زمانی رخ داد که مخالفان آقای پينوشه با رقص و پايکوبی قصد حرکت به سوی کاخ رياست جمهوری را داشتند و نيروهای پليس برای کنترل جمعيت از گاز اشک آور و دستگاه های شليک آب استفاده کردند.

در همين حال هواداران رهبر نظامی فقيد شيلی نيز اطراف بيمارستان نظامی محل درگذشت وی جمع شدند و به سوگواری پرداختند.

ژنرال آگوستو پینوشه که به هنگام مرگ 91 سال داشت، در سال 1973 طی کودتايی عليه دولت منتخب سالوادور آلنده، رییس جمهوری چپگرای شیلی، به قدرت رسید و تا سال 1990 در راس قدرت بود.

در دوران 17 ساله حکومت وی بیش از 3 هزار نفر کشته یا "ناپدید" شدند. وی پس از برکناری از قدرت بارها به نقض حقوق بشر متهم شد اما به دلیل وخامت وضع جسمانی هیچگاه تحت محاکمه قرار نگرفت.

امروز، درحالی که عمرم به شماره افتاده، می خواهم ابهامی باقی نگذارم که از هيچ کس کينه ای به دل ندارم و بالاتر از هر چيز به کشور عشق می ورزم.

ژنرال پينوشه هفته پیش دچار سکته قلبی شد و بلافاصله به يک بيمارستان نظامی در سانتياگو، انتقال یافت و تحت درمان قرار گرفت. این بیمارستان طی بیانیه ای گفته است که وضعیت جسمانی آقای پینوشه ناگهان وخیم شد.

دکتر خوان ایگناسیو ورگارا، از مدیران این بیمارستان نظامی به خبرنگاران گفته است که خانواده ژنرال پینوشه در هنگام مرگ بر بالين او بودند. وی گفته است که جزئیات مرگ رهبر نظامی پیشین شیلی به زودی اعلام می شود.

دولت شيلی برنامه برای تشييع جنازه رسمی آقای پينوشه ندارد، اما او روز سه شنبه با افتخارات نظامی دفن خواهد شد. در همين حال يک سخنگوی دولت شيلی گفت: "دولت اجازه داده است پرچم ها در مراکز نظامی به حالت نيمه برافراشته درآيد."

پیش از مرگ آگوستو پینوشه، تشریفاتی مذهبی توسط یک کشیش کاتولیک، برای وی انجام شد.

خبرنگار بی بی سی می گوید که از زمان بستری شدن آقای پینوشه در این بیمارستان، حدود 150 طرفدار وی شمع به دست جلوی بیمارستان جمع شده بودند و احتمال می رود با انتشار خبر مرگ وی، تعداد بیشتری از طرفدارانش به این جمع اضافه شوند.

مخالفان ژنرال پينوشه از اينکه وی پيش از اجرای عدالت در مورد او به خاطر اتهامات نقض حقوق بشر درگذشته ابراز خشم کرده اند.

آقای پينوشه عليرغم داشتن چنين کارنامه ای در زمينه حقوق بشر، در ميان برخی از مردم شيلي حبوب بود چرا که به عقيده آنها کشورشان را از مارکسيسم نجات داد.

اما به گفته خبرنگاران پس از آنکه در سال 2004 معلوم شد او درگير يک اختلاس 27 ميليون دلاری بوده است حتی بسياری از هواداران وفادارش نيز او را رها کردند.

'مسئوليت سياسی آن سالها را می پذيرم'
آقای پینوشه از ماه نوامبر سال جاری ميلادی در ارتباط با ربوده شدن دو نفر در سال 1973 تحت بازداشت خانگی قرار داشت.

این اتهامات به عملیات "کاروان مرگ" بر می گشت که در آن طی یک عملیات نظامی، مخالفان دولت از میان برداشته می شدند.

ژنرال پينوشه ماه گذشته در بيانيه ای به مناسبت نود و يکمين سالگرد تولدش گفته بود که او "مسئوليت سياسی" اعمالی که در دوران حکومت او روی داده را می پذيرد.

در آن بيانيه که توسط همسر آقای پينوشه قرائت شد آمده بود: "امروز، درحالی که عمرم به شماره افتاده، می خواهم ابهامی باقی نگذارم که از هيچ کس کينه ای به دل ندارم و بالاتر از هر چيز به کشور عشق می ورزم."

منبع: BBC
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”