كاهش وزن قطعات و مصرف سوخت خودرو در نتيجه كم شدن ميزان آلايندگي

در اين بخش مي‌توانيد جديدترين اخبار خودرو را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, RAHVAR, Mohsen1001, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 250
تاریخ عضویت: جمعه 10 آذر 1385, 11:02 am
سپاس‌های دریافتی: 11 بار

كاهش وزن قطعات و مصرف سوخت خودرو در نتيجه كم شدن ميزان آلايندگي

پست توسط Don Corleone »

تهران- خبرگزاري كار ايران

نانوكامپوزيت‌‏هاي پليمري نسل جديدي از محصولات پليمري به شمار مي‌‏روند كه در قرن گذشته وارد بازار شده و متشكل از مواد پليمري به صورت زمينه و مواد تقويت‌‏كننده با ابعاد نانو (يك ميليارديم متر) به صورت پراكنده است.
به گزارش ايلنا, به نقل از روابط عمومي پژوهشگاه صنعت نفت, مهندس اعلايي گفت: اصولاً مهمترين ويژگي پليمرها, سبكي و قابليت فرآيندپذيري آنها در دماهاي پايين است, با اين حال پليمرها از استحكام زيادي برخوردار نيستند و لزوم تقويت كردن آنها با مواد معدني ضروري است.
وي افزود: در نتيجه تقويت كردن معمولي, سبكي و فرآيندپذيري پليمرها در دماهاي پايين تا حد زيادي از بين مي‌‏رود. در كامپوزيت‌‏هاي نانوساختاري, فاز تقويت‌‏كننده در مقياس نانو بوده و توزيع يكنواخت اين ذرات در پليمرها باعث مي‌‏شود با مقادير بسيار كم تقويت كننده نانو, خواص پليمر از نظر استحكام بهبود قابل توجه‌‏اي نشان دهد.
اعلايي تصريح كرد: هم اكنون در پژوهشگاه صنعت نفت, تحقيقاتي در زمينه استفاده از نانوكامپوزيت‌‏ها در صنعت خودرو, بسته‌‏بندي محصولات كشاورزي, غشاهاي پليمري و هيدروژل‌‏هاي نانوكاميوزيتي, در حال انجام است.
وي, مهمترين نتيجه استفاده از نانوكامپوزيت‌‏هاي در صنعت خودرو را مي‌‏توان به كاهش وزن قطعات و مصرف سوخت و در نتيجه كم شدن ميزان آلايندگي خودرو دانست و تاكيد كرد: در بخش بسته‌‏بندي محصولات كشاورزي با استفاده از فيلم‌‏هاي نانوكامپوزيتي, از نفوذ گازهاي خارجي همچون اكسيژن و دي اكسيد كربن به داخل بسته‌‏بندي براي مدت‌‏هاي طولاني جلوگيري شده و افزون بر آن استحكام مكانيكي و عمر مفيد بسته‌‏بندي شير افزايش مي‌‏يابد.
اعلايي اعلام كرد: نانوكامپوزيت‌‏ها به عنوان غشاهاي پليمري جهت جداسازي كارهاي مختلف خروجي از چاه در صنعت نفت مورد استفاده است. به عنوان مثال به منظور خالص‌‏سازي گاز متان در مصارف گاز شهري از اين غشاها مي‌‏توان, استفاده كرد.
وي افزود: همچنين كاربرد هيدروژن‌‏هاي نانوكامپوزيتي و تزريق آنها در درون چاه‌‏هاي نفتي موجب ازدياد برداشت با مسدود كردن مسيرهاي آب خروجي در مخازن نفتي خواهد شد.
اعلايي در پايان گفت: بي‌‏شك فناوري نانوكامپوزيت‌‏هاي پليمري در بهبود توسعه صنايع و تنوع بخشيدن به محصولات پليمري جايگاه ويژه‌‏اي دارد.
عدم رعايت حقوق يكديگر ريشه همه اختلافات و جنگها

حقيقت چيزي نيست كه نوشته مي شود؛ آن چيزيست كه سعي مي شود پنهان بماند. تولستوي
ارسال پست

بازگشت به “تازه‌ها و اخبار خودرويي”