کشتی گیران آمریکا بدون انگشت نگاری در ایران

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
پست: 681
تاریخ عضویت: جمعه ۲۸ مهر ۱۳۸۵, ۱:۵۱ ب.ظ
محل اقامت: تهران
سپاس‌های دریافتی: 104 بار
تماس:

کشتی گیران آمریکا بدون انگشت نگاری در ایران

پست توسط sir.mohammad »

اگرچه گفته می شد امسال جام تختی در سکوت برگزار می شود و کشورهای زیادی از این مسابقات استقبال نمی کنند اما تیم ملی کشتی آمریکا با اعلام آمادگی برای سفربه ایران نشان داد، این بار هم تنور مسابقات جام تختی گرم خواهد بود. اما سوال اینجاست که با وجود تصویب قانون انگشت نگاری از اتباع آمریکایی باز هم تیم ملی این کشور حاضر است راهی ایران شود؟ انگشت نگاری از ایرانیان در فرودگاه های آمریکا همواره یکی از دلایل عدم سفر تیم های ورزشی و علمی ایران به این کشور بوده است.

ایرانیان که معتقدند این برخورد آمریکایی ها توهین آمیز و خلاف قوانین مرسوم بین المللی است همواره به این موضوع معترض بودند اما با پافشاری آمریکایی ها به اجرای این قانون، مجلس شورای اسلامی هم تصمیم گرفت در اقدامی مشابه قانونی را تصویب کند که براساس آن از اتباع آمریکایی که وارد ایران می شوند، انگشت نگاری شوند.

اگرچه دولت با تصویب این قانون مخالف بود اما به هرحال نمایندگان تصمیم گرفتند «مقابله به مثل» کنند. براساس این قانون که حدود یک ماه پیش تصویب شده و قابل اجراست از این پس هر آمریکایی که قصد ورود به ایران را داشته باشد باید انگشت نگاری شود مگر آنکه با دعوت مستقیم دولت به ایران سفر کرده باشد. البته این قانون تنها تا زمانی اجرا می شود که آمریکایی ها اجرای قانون انگشت نگاری از ایرانیان را ادامه دهند اما به هرحال سفر تیم ملی کشتی آمریکا برای حضور در جام تختی کمتر از یک ماه آینده انجام می شود و بعید به نظر می رسد تا آن موقع این قانون در هر دو کشور تغییر کند.

حمیدرضا آصفی، معاون کنسولی وزارت امور خارجه که پیش از این ادعا کرده بود، در جریان کامل سفر این تیم ورزشی است، این بار از کل ماجرا اظهار بی اطلاعی می کند و ترجیح می دهد در این باره صحبت نکند. اما محمدرضا یزدانی خرم، سرپرست فدراسیون کشتی معتقد است این مشکلی نیست که نتوان آن را حل کرد.

یزدانی خرم با اشاره به مراودات خوب فدراسیون های کشتی دو کشور ایران و آمریکا به کارگزاران می گوید؛ «در مسابقات جهانی چین، ایران با آمریکا رقابت تنگاتنگی داشت اما اولین کسی که بعد از نایب قهرمانی ایران به ما تبریک گفت، رئیس فدراسیون آمریکا بود، برای او عجیب بود که تیم ششم سال قبل، امسال نایب قهرمان شده و بسیار مایل بود با هم رابطه داشته باشیم.»

یزدانی خرم ادعا می کند که رئیس فدراسیون کشتی آمریکا اعتقاد دارد کشتی متعلق به ایرانیان است. او می گوید؛ «آنها ما را صاحب کشتی می دانند و مایلند به جای آنکه با روس ها مراوده کنند با ایرانیان رفت و آمد داشته باشند. این طور شد که با هم به توافق رسیدیم که با تیم های اصلی مان در مسابقات یکدیگر شرکت کنیم و آنها در همان مسابقات از ما دعوت کردند که به کشورشان سفر کنیم.» البته یزدانی خرم برای این سفر شرطی گذاشته که همان انجام نشدن انگشت نگاری است که گویا رئیس فدراسیون آمریکا هم قول همکاری داده است.

سرپرست فدراسیون کشتی می گوید؛ «آنها قول همکاری دادند و اگر قرار باشد تیم ما به آمریکا برود به ما ویزای جی می دهند. همان ویزایی که آقای خاتمی با آن به آمریکا رفت و انگشت نگاری هم نشد.» با این حال تیم ایران به آمریکا سفر نکرد و یزدانی خرم گرفتاری های داخلی را دلیل لغو سفر قریب الوقوع کشتی گیران به آمریکا می داند و ظاهراً ابتدا نوبت آمریکایی هاست که دعوت فدراسیون کشتی ایران را اجابت کنند و آن طور که یزدانی خرم ادعا می کند قرار نیست از آنها هم انگشت نگاری شود.

او می گوید؛ «اگر حضور تیم کشتی آمریکا در ایران به درخواست دولت باشد، مشکلی پیش نمی آید حالا که آنها قصد دارند با تیم اصلی شان در جام تختی شرکت کنند ما نیز طبق توافقی که با هم کرده ایم درخواست خواهیم کرد تا از کشتی گیران آمریکایی انگشت نگاری نشود.»

این در حالی است که بسیاری از کارشناسان کشتی حتی به زمان برگزاری این مسابقات هم معترضند و اعتقاد دارند اواخر دی ماه زمان مناسبی برای برگزاری جام تختی نیست و نه تنها تیم های خارجی خوبی در این جام شرکت نمی کنند، بلکه لیگ داخلی هم به تعویق می افتد و کشتی گیران با آمادگی نه چندان کامل روی تشک می روند. امیر توکلیان، در این باره می گوید؛ «همزمانی این جام با تعطیلات کریسمس باعث می شود تیم های قدرتمند خارجی از آن استقبال نکنند و باز هم فقط تیم هایی مثل افغانستان، پاکستان و هند به ایران می آیند.»

او حتی پیشنهاد می دهد امسال جام تختی را تعطیل کنند چرا که در مقابل هزینه سنگینی که برای آن می شود، سودی در پی ندارد.

اما یزدانی خرم، سرپرست فدراسیون به دنبال آن است که این جام را مانند سال های پیش برگزار کند. او می گوید؛ «ما تقویم فیلا را بررسی کرده ایم. تاریخی که برای جام تختی در نظر گرفته ایم، تنها زمانی است که می توانیم میزبان این بازی ها باشیم. در باقی روزها خودمان هم عازم مسابقات دیگر هستیم.» او امیدوار است با جایزه 120 هزار دلاری که برای این دوره از مسابقات جام تختی تعیین شده، این رقابت ها که با نام یادواره خلیج همیشه فارس در بندرعباس برگزار می شود، با حضور تیم های قدرتمند، از سطح فنی خوبی برخوردار باشد.

به هرحال در شرایطی که پیش از این قرار بود جام تختی اواسط اسفندماه برگزار شود، با تصمیم قطعی و نهایی فدراسیون 27 و 28 دی ماه کشتی گیران در این جام روی تشک می روند.

14 کشتی گیر آمریکا در راه ایران

فدراسیون کشتی آمریکا در نامه ای رسمی آمادگی خود را برای حضور در جام جهان پهلوان تختی، یادواره خلیج همیشه فارس اعلام کرد. کاروان 20 نفره کشتی آمریکا با 14 کشتی گیر و شش همراه با ترکیب زیر در این مسابقات شرکت می کنند؛ هنری کجدو، متیو آزودو، زاک رابرسون، جرارد فرایر، اریک لارکین، رامیکو لاکمون، اندرو هروات، لی فولهارت، آنتونی جاستین، محمد لاوال، نیکولاس فیکت، مایک اروین، مایکل زادیک و کیل سرمینارا.این تیم را تری براندز و مولین داگلاس (مربی) و ون استاکز (سرپرست) همراهی می کنند.
[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]

گویند به همه مردم عالم گله خویش
پیش كه روم من كه ز عالم گله دارم
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”