تحليل و بررسي تانکهاي مدرن جهان با نظرات شما

در اين بخش مي‌توانيد در مورد سلاح و ادوات زرهي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

Major II
Major II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 35 بار
سپاس‌های دریافتی: 215 بار
تماس:

پست توسط Karim1504 » سه شنبه 5 دی 1385, 10:53 pm

masiha85, جان:)

منظور من این بود که تانک لئوپارد فاقد تجهیزاتی است که در مرحله اول ساخت یعنی در سال 1970 و سال 1979 که جایگزین تانکهای قدیمی آلمان شد می باشد...اگه تجهیزات پیشرفته این تانک روش نصب شه یکی از تانکهای برتر جهان می باشد البته بعد آبرامز :-)

آلمان دیگه اون آلمان سابق نیست :-o حتی ارتش درست و حسابی نداره و ارتشیان آلمانی حکم سیاهی لشگر دارند :-o
ایالات متحده امریکا تمام امور آلمان را در حال حاضر در دست دارد البته به صورت پنهان نه مثل عراق و افغانستان که آشکارا در آنجا حکومت می کنند :D

موفق باشید :)
نه از خودت تعریف کن و نه بدگویی. اگر از خودت تعریف کنی قبول نمی‌کنند و اگر بدگویی کنی بیش از آنچه اظهار داشتی تو را بد خواهند پنداشت...
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Major
Major
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 57 بار

پست توسط masiha85 » سه شنبه 5 دی 1385, 11:06 pm

با سلام KARIM جان

آقا ما تسليم شديم . در اين مورد حق با شماست.
خاک تو گر نيست جان من مباد
زنده در اين بوم و بر يک تن مباد

Major II
Major II
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط Karim1504 » سه شنبه 5 دی 1385, 11:27 pm

masiha85, جان

به نظرت عالی نمیشه بریم سراغ معرفی تک تک تانکهایی که نام برده شده :D

من شروع می کنم از تانک لئوپارد 2 :-)

ساخت این تانک در اوایل دهه 1970 میلادی آغاز گردید و در سال 1979 میلادی جایگزین تانکهای قدیمی آلمان گردید.

تصویر

این تانک دارای سیستم کنترل اتش خودکار بوده و مجهز به دوربینهای حرارتی در شب می باشدو قادر است تا عمق 4 متری آب حرکت نماید.

تصویر
و
تصویر

کشورهای مختلف اروپایی از این تانک استفاده می کنند .
از جمله:
آلمان به تعداد 1800 دستگاه
هلند
سوئیس
سوئد
لهستان
فنلاند
یونان
ترکیه

تصویر

مشخصات تانک:
طول: 7/72 متر
عرض: 3/7 متر
ارتفاع: 3 متر
سرعت: 70 کیلومتر بر ساعت در جاده و 50کیلومتر بر ساعت در خارج از جاده
وزن : 62 تن
کالیبر توپ : 120 میلیمتری
برد: 550 کیلومتر

تصویر

خدمه این تانک 4 نفر می باشند که عبارتند از :
1.راننده
2.گلوله گذار
3.تیرانداز
4.فرمانده
تصویر

موتور:
این تانک دارای موتور دیزلی با قدرت 1500 اسب بخار می باشد.

تصویر

منبع : [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
نویسنده : کریم :D
نه از خودت تعریف کن و نه بدگویی. اگر از خودت تعریف کنی قبول نمی‌کنند و اگر بدگویی کنی بیش از آنچه اظهار داشتی تو را بد خواهند پنداشت...
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Major
Major
نمایه کاربر
سپاس‌های دریافتی: 59 بار

پست توسط کفير » چهار شنبه 6 دی 1385, 10:23 am

تانک صبرا اسراییل

تانک چامن انگلیس

تانک الیفات آفریقای جنوبی

تانک کا-1 کره جنوبی
تصویر

Major
Major
نمایه کاربر
سپاس‌های دریافتی: 59 بار

پست توسط کفير » چهار شنبه 6 دی 1385, 11:17 am

تصویر
زوالفقار2
تصویر

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
محل اقامت: کرج
سپاس‌های ارسالی: 45 بار
سپاس‌های دریافتی: 112 بار
تماس:

پست توسط R@mtin » چهار شنبه 6 دی 1385, 12:21 pm

فکر کنم این زیبا ترین عکس منتشر شده از تانک ذوالفقار باشه :)

تصویر
اینان برای عشق ورزیدن به خدای خود راهی جز به صلیب کشیدن انسان نمی شناسند...
(فریدریش نیچه)

Major II
Major II
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط Karim1504 » چهار شنبه 6 دی 1385, 4:10 pm

تانک تی 90

تانک T 90 مدرنترین تانک ارتش روسیه می باشد که تولید آن از سال 1993 میلادی بطور آزمایشی آغاز گردید.مدل این تانک بر اساسT 72 BM و کاملا با طراحی جدید می باشد که از سری T 80 به ان اضافه شده است.بجز ارتش روسیه تانک T 90 در ارتش هند هم مورداستفاده قرار می گیرد.هند در سال 2001 میلادی 310 تانک از این مدل را از روسیه خریداری نمود.

تصویر

مشخصات تانک:
طول: 9/53 متر
عرض: 3/78 متر
ارتفاع: 2/22 متر
سرعت: 65 کیلومتر بر ساعت در جاده و 45کیلومتر بر ساعت در خارج از جاده
وزن : 46/5 تن
کالیبر توپ : 125 میلیمتری
برد: 375 کیلومتر و با باک خارجی 550 کیلومتر

تصویر

خدمه این تانک 3 نفر می باشند که عبارتند از :
1.راننده
2.تیرانداز
3.فرمانده
تصویر

موتور:
این تانک دارای موتور دیزلی با قدرت 1000 اسب بخار می باشد.

منبع : [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 8 بار
سپاس‌های دریافتی: 256 بار

پست توسط Saeid12345 » چهار شنبه 6 دی 1385, 6:15 pm

سلام دوستان
از شما بخاطر شروع يک بحث جديد و مفيد تشکر ميکنم و خوشحال شدم که ديدم يکي از دوستان هم به جمع نظاميها پيوست و پستهاي نظامي ميکند! :-)
به دليل نبود وقت فرصت شرکت در بحثها را ندارم اما لازم ديدم چند را بگويم که بحثها مفيدتر شوند و از روي احساس و برخي مشخصات و ... بحث نشود! :-(
1- ديگر گذشت آن زمان که تانکها را بر اساس سرعت حرکت در جاده و چمن و ... مقايسه ميکردند! هم اکنون تانکها را بر اساس سرعت حرکت - آتش مقايسه ميکنند نه حداکثر سرعت! مگه مسابقه فرمول يک است که هر کي سريعتر بره بهتره؟! :::P
2- از روي احساسات و اينکه شکا کدام تانک بهتر است و ساخت چه کشوري هست و ... هم نميتوان اظهار نظر کرد چون هيچ پايه و اساس علمي ندارد.
3- بهتر است دوستان بيشتر به مسائل تخصصي و رزمي تانکها توجه کنند تا سرعت و نوع توپ و زره و ... البته اين عوامل مهم هستند ولي هم اکنون ديگر 60 سال پيش نيست.
يکي از دوستان در تاپيک تانک ذوافقار گفته بود که برد آتش آبرامز بيشتر از تي-72 است؟! :-? اين را از کجا کشف کرده من نميدانم! :-( همانطور که يکي ديگر از دوستان توضيح داد برد مفيد آتش مهم است نه برد حداکثر که فقط جنبه ايجاد آتش بدون هدف دارد تا شليک دقيق و مرگبار. :D
اگر به منابع انگليسي زبان توجه کنيد خواهيد ديد که دو نوع برد ذکر شده است که عبارتند از Maximum Aimed Range و Max Effective Range که به در فارسي ميشود حداکثر بردي که ميتوان در آن به دشمن شليک و آنرا نابود کرد که شانس بسيار کمي دارد و حداکثر بردي که ميتوان به دشمن شليک کرد و تقريبا مطمئن بود که هدف نابود خواهد شد. :-)
بنابراين حداکثر برد شليک تانک آبرامز 5 کيلومتر و برد مفيد 3 کيلومتر است و حداکثر برد شليک تانک تي-72 برابر 5 کيلومتر و برد مفيد 2 الي 3 کيلومتر است که در مدلهاي اوليه 2 کيلومتر و در مدلهاي جديدتر 3 کيلومتر ميباشد.
نکته مهم ديگر در بررسي برد مفيد و نهايي شليک گلوله توپ تانکها توجه به نوع مهمات است که انواع مختلفي از ضد نفر تا ضد زره و استحکامات و ... را شامل ميشود. :D
اطلاعات زيادي از برد مفيد و نهايي انواع مهمات تانک آبرامز در دسترس نيست ولي بسياري از اطلاعات مربوط به مهمات تانک تي-72 فاش شده است که در اين بين ميتوان به مهمات ضد زره بسيار قدرتمند APFSDS-T اشاره کرد که برد مفيد 2 الي 3 کيلومتر بسته به مدل تانک و دستگاه ليزري نشانه روي آن دارد و ميتواند از فاصله 2 کيلومتري 590 الي 630 ميليمتر در زره تانک دشمن نفوذ کند! تنها عيب اين گلوله برد کم در شب يعني 850 الي 1300 متر است که اين مشکل به تجهيزات تانک مربوط ميشود نه نوع گلوله که در مدلهاي جديدتر مانند T-72S ساخت داخل با نصب تجهيزات نشانه روي در شب حل شده است! ديگر مهمات مرگبار تانک تي-72 گلوله Frag-HE-T ميباشد که برد حداکثر 5 کيلومتر اما برد مفيد آن معلوم نيست و از آن ميتوان عليه نفرات و استحکامات و خودروها و تانکها و ... استفاده کرد. ديگر مهمات خطرناک تانک تي-72 گلوله HEAT-MP ميباشد که برد 3 کيلومتر و قدرت نفوذ در زره 650 الي 750 ميليمتر دارد! سلاح ديگر اين تانک گلوله کلاسيک HEAT است که برد 3 کيلومتر و قدرت نفوذ 700 الي 800 ميليمتر در زره را دارد. و در نهايت موشک ضد زره سنگين AT-11 با برد 4 کيلومتر و قدرت نفوذ در زره 700 الي 800 ميليمتر در مدل SVIR و 800 الي 870 ميليمتر در مدل INVAR را دارد. :-)

نتيجه گيري درباره تانکهاي T-72 و M-1 به قلم خودم! :-D
1- تانکهاي اوليه تي-72 شانس زيادي در نبرد رو در رو با ام-1 را ندارد و حتما بايد ارتقا يابند. شانس پيروزي T-72A در برابر M-1A1 بين 40 الي 50 درصد و در برابر M-1A2 بين 30 الي 40 درصد است.
2- تانکهاي T-72B/M/S و مشتقات آنها با وجود پيشرفته بودن باز هم به ميزان 10 الي 20 درصد ضعيفتر از M-1A2 هستند و لزوم ارتقاي مجدد يا تعويض با تانک T-90 ضروري است. ولي در نبرد رو در رو شانس پيروزي مدل T-72S تقريبا با M-1A1 برابر و در برابر M-1A2 در حدود 45 درصد است. :D
3- بهترين راه براي درگيري T-72 با M-1 استفاده از موشک AT-11 ميباشد که برد مفيد آن 1 کيلومتر بيشتر از گلوله هاي M-1A2 است و ميتواند براحتي هر نوع تانکي را منهدم سازد. :-)
4- فاصله خطر براي تانک M-1A2 از 2 الي 3 کيلومتري شروع ميشود که در تيررس متقابل دشمن قرار ميگيرد و به دليل تحرک بيشتر T-72 شانس پيروزي آن تا 40 درصد کاهش ميابد! :shock: يعني ما بايد از تاکتيکهايي استفاده کنيم که بتوانيم ابتدا تعدادي از تانکهاي دشمن را با موشک ضد زره نابود کنيم تا نظم ستون زرهي دشمن از هم بپاشد و سپس در فاصله کمتر از 3 کيلومتر و در بهترين حالت 2.5 کيلومتر با دشمن درگير شده و با برتري عددي آنها را شکست دهيم. :m:a
5- هيچ تانکي Leopard-2A5 نميشود. :-?

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
محل اقامت: کرج
سپاس‌های ارسالی: 45 بار
سپاس‌های دریافتی: 112 بار
تماس:

پست توسط R@mtin » چهار شنبه 6 دی 1385, 8:47 pm

يک نکته ديگه که نبايد از قلم بيفته بالگرد هاي تهاجمي هستند ...

در جنگ جهاني دوم وقتي دو لشکر زرهي با هم روبرو مي شدند فقط درگيري بين تانک ها بود اما در زمان حال همه لشکرهاي زرهي آمريکا از پشتيباني آپاچي ها برخوردارند و اين چيزي نيست که بشه ساده ازش گذشت.
يعني نيروهاي زرهي تلفيقي از بالگردهاي تهاجمي و تانک هاي رزمي هستند و به نظر من فرمانده اي مي تونه در نبرد هاي امروزي موفق باشه که بين اين دو هماهنگي لازم را ايجاد کرده و با تاکتيک مناسب با دشمن روبرو شود. :-o

فکر مي کنم يکي از دلايل نصب موشک هاي تندر و توفان روي تانک هاي ارتش همين امر باشه چون اين موشک ها قابليت مهندم کردن بالگردها رو نيز دارند...
به نظر من يکي از فاکتور هاي مهم براي يک تانک ، سيستم دفاعي اون در برابر تجهيزات پرنده است :D
اینان برای عشق ورزیدن به خدای خود راهی جز به صلیب کشیدن انسان نمی شناسند...
(فریدریش نیچه)

Major II
Major II
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط Karim1504 » چهار شنبه 6 دی 1385, 8:52 pm

Saeid12345, جان

میشه منبعی روکه میگه شانس پيروزي مدل T-72S تقريبا با M-1A1 برابر و در برابر M-1A2 در حدود 45 درصد است را معرفی کنی :-o

کسی نگفت تانک Leopard-2A5 تانک بدی است.لطفا بدقت پستهای قبلی را مطالعه فرمائید :-o

Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 8 بار
سپاس‌های دریافتی: 256 بار

پست توسط Saeid12345 » چهار شنبه 6 دی 1385, 10:46 pm

iranian_marine,
بله گفته شما صحيح است و در زمان حال ديگر يک لشکر زرهي را بدون پشتيباني هوايي به صحنه جنگ اعزام نميکنند چون هم اکنون موشکهايي ضد زره وجود دارد که بردشان به 10 کيلومتر يعني 3 برابر برد درگيري پيشرفته ترين تانکها ميرسد! 8) حتي اين برد بيش از برد درگيري هليکوپترها هم هست! :-(

KARIM,
منبع آماري ندارم ولي من طبق بررسيهاي خودم و استفاده از منابع مختلف به اين نتيجه رسيده ام. :D
البته بصورت مثال ميتوانم دو جمله از سايت فاس بنويسم :
The advanced passive armour package of the T-72M and T-72M1 can sustain direct hits from the 105mm gun equipped M1 Abrams at up to 2,000 meter range.
The 125mm gun common to all the T-72 models is capable of penetrating the M1 Abrams armour at a range of up to 1,000 meters.
جمله اول يعني اينکه تانک تي-72 مشکلي در برابر M-1 با توپ 105 ندارد ولي مشکل اصلي در برابر مدلهاي جديدتر يعني M-1A1/A2 ميباشد که آن هم با ارتقاي تانک تي-72 تا 90% حل شده است. :-) مطلبي کوتاه در اين باره در انجمن پشت کرده بودم ميتوانيد آنرا بخوانيد. :D
جمله دوم هم يعني اينکه توپ 125 ميليمتري تانک تي-72 توانايي در هم کوبيدن کامل زره تانک آبرامز را از فاصله 1 کيلومتري دارد تا اثري از تانک دشمن باقي نماند! 8)

همانطور که قبلا هم گفتم مشکل اصلي تانک تي-72 قديمي بودن سيستم هدفگيري آن ميباشد وگرنه توپ آن قويتر و حتي بهتر از توپ تانک ام-1 ميباشد و کافيست که برد هدفگير ليزري تي-72 از 3 کيلومتر به 5 کيلومتر افزايش يابد تا برد حداکثر شليک مفيد اين تانک به 5 کيلومتر برسد که 2 کيلومتر بيشتر از ام-1 خواهد بود. :-(

ذکر اين نکته هم خالي از لطف نيست که برد درگيري تانکهاي چيفتن بهينه شده ارتش که مجهز به سيستم هدفگير ليزري و ديد در شب شده اند تا دو برابر افزايش يافته است. :(

Major
Major
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 57 بار

پست توسط masiha85 » چهار شنبه 6 دی 1385, 11:29 pm

با سلام به دوستانم KARIM عزيزم و IRANIAN MARINE محترم و ساير دوستان
همچنين عرض ادب دارم خدمت استاد محترم SAEID12345 که خوشحالم مارا با نظرات خود راهنمايي مي دهند
به جا ديدم آنچه را که در مورد تانکها به عقل ناقصم ميرسد بيان کنم لطفن توجه کنيد :

طراحي تانک بر سه اصل اساسي بنيان نهاده شده است
1- قدرت آتش
2- حفاظت مناسب
3- قدرت تحرک
اين سه اصل غير قابل تغيير است و براي رسيدن به يک تانک ايده آل نبايد يکي از فاکتورهاي بالا را فداي ديگري کرد چون باعث ايجاد ضعفي مضاعف خواهد شد همانند تانک چيفتن که با وجود قدرت آتش بالا و زره بي نظير در زمان خود به علت عدم تحرک کافي در صحنه نبرد ديديم که دچار چه مشکلاتي شد ( البته در حال حاضر ايران ارتقاي اين تانک براي بر طرف کردن اين نقيصه را در چارچوب برنامه مبارز 2 در دست انجام دارد )

سه اصل حاضر در مورد تانکهاي مدرن امروزي کم و بيش رعايت شده است اما اوج ابتکار و فناوري و به کار گيري اين سه اصل را به عينه در تانک M1A2 مشاهده مي کنيم پس بنابراين سرعت و قدرت زره و توپ مناسب اصلي ترين مباحث تخصصي طراحي تانک را تشکيل مي دهند.

من کاملن با نظر IRANIAN MARINE موافقم در جنگهاي امروزي خودکشي است که ما يگان زرهي را بدون پشتيباني هوايي روانه کارزار کنيم پس ما يا بايد هوانيروز قوي داشته باشيم يا پدافند هوايي متحرک کارامدي را با اين يگان روانه کنيم

به صرف داشتن تانک کارامد و مدرن نمي توان يک نيروي زميني را کارامد و توانا تلقي کرد چون يک تانک مدرن تنها در يک ارتش کارامد و صاحب سبک مي تواند توانمند باشد وتمام کارايي خود را عرضه کند .ارتشهايي مانند آمريکا - روسيه و... و ايران ( بر اساس اعلام نشريه معتبر نظامي WAR HEAT ايران جز 10 ارتش برتر جهان و ارتشي صاحب سبک است که اين اعتراف بر اساس نمايش قدرت ايران و عرضه تاکتيکهاي بديع و منحصر به فرد در مانورهاي اخير صورت گرفته است )
خاک تو گر نيست جان من مباد
زنده در اين بوم و بر يک تن مباد

ارسال پست

بازگشت به “ادوات زرهي”