دانشمندان در سرعت نور دخالت مى كنند

در اين بخش مي‌توانيد در مورد فیزیک نسبیت و فیزیک کوانتوم و ... به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

دانشمندان در سرعت نور دخالت مى كنند

پست توسط Sardar » پنج شنبه 14 دی 1385, 8:11 pm

این مطلب مربوط 2 یا 3 سال اخیر است و موضوع جدیدی نیست فقط در جهت تکمیل مقالات فیزیک سایت قرار داده میشود.
با تشکر :-o

ترجمه: فرشيد كريمى

دانشمندان به تازگى موفق شده اند تا انواع كارهاى خارق العاده و خيالى را بر روى نور انجام دهند. اين كارها شامل كاهش سرعت نور و حتى توقف آن است. اكنون گروهى محقق در دانشكده پلى تكنيكLausanne سوئد در حال كنترل سرعت نور هستند. اين كار با استفاده از الياف نورى و بدون كمك از مواد ديگر از قبيل گازهاى سرد يا جامدات بلورى كه در آزمايش هاى ديگر استفاده مى شوند، انجام مى گيرد. «لوك توناژ» محقق اصلى اين پژوهش مى گويد: «مزاياى قابل ملاحظه اين روش، ساده و ارزان بودن آن است و اينكه در هر طول موجى عمل مى كند.» با استفاده از يك تكنيك به نام تفرق شبيه سازى شده بريلوين (Stimulated Brillouin Scattering) اين محققان توانستند سرعت نور را مانند عملكرد پدال سرعت خودرو، كاهش يا افزايش دهند. آنها موفق شدند سرعت نور را تا حدود ۴۶ هزار و ۵۰۰ مايل در ثانيه (كه هنوز سرعت بسيار بالايى است) كاهش دهند. اما بسيار مهيج تر از اين زمانى بود كه اين گروه توانست سرعت نور را افزايش دهد. سرعت نور در خلاء ۱۸۶ هزار مايل در ثانيه است اما باور غلطى در ميان عموم مردم وجود دارد مبنى بر اينكه بر اساس تئورى نسبيت اينشتين هيچ چيز در كيهان نمى تواند سريع تر از اين سرعت حركت كند. اين قياس ضد و نقيض ظاهرى قابل توضيح و برطرف شدن است زيرا يك پالس نورى در واقع از تعداد زيادى اجزاى بسامدى جداگانه تشكيل شده كه هر كدام از آنها با سرعت خاص خود حركت مى كند. اين پديده «سرعت فاز پالس» (pulseصs phase velocity) ناميده مى شود. اگر تمامى اجزاى بسامدى داراى سرعت فاز يكسان باشند آنگاه كل پالس مى تواند با همين سرعت حركت كند.اگر اجزا داراى سرعت هاى فاز متفاوت باشند در اين صورت سرعت كل پالس بستگى به رابطه هاى بين سرعت هاى اجزاى جداگانه خواهد داشت. در صورتى كه سرعت ها متفاوت باشد، پالس در حالتى به نام «سرعت گروهى» حركت مى كند.


با تغيير دقيق رابطه بين سرعت هاى فاز، احتمال تنظيم سرعت گروهى و ايجاد اين توهم فريبنده كه قسمت هايى از پالس سريع تر از سرعت نور حركت مى كنند، ممكن پذير مى شود. اين پيشرفت علمى در حوزه صنعت مخابرات استفاده چشمگيرى خواهد داشت. گرچه مى توان اطلاعات را با سرعت نور از طريق الياف نورى هدايت كرد اما اطلاعات با اين سرعت قابل پردازش نيست زيرا در فناورى فعلى سيگنال هاى نورى قبل از اينكه مفيد واقع شوند بايد به سيگنال هاى الكتريكى كم سرعت تر تبديل شوند.
روش توناژ اساساً به نور اين اجازه را مى دهد تا با سرعت نور و بدون واگردانى الكتريكى پرهزينه پردازش شود. تحقيق اين گروه در مجله «گزارشات فيزيك كاربردى» نسخه ماه آگوست ۲۰۰۵ (مرداد ۱۳۸۴) به چاپ رسيد.
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
روزنامه شرق
و اما تاکنون داشتيم:


مقدار سرعت نور:

نور بیشترین سرعت خود رادر خلا دارد که حدودا300000 کیلومتر بر ثانیه می باشد مقدار سرعت نور در محیط مادی غیر خلا کمتر ازمقدارش در خلا است. با حل معادلات ماکسول و رسیدن به معادله بنیادی موج مقدار سرعت نور بر حسب گذردهی الکتریکی خلا وتراوایی مغناطیسی خلا بر طبق زابطه سرعت امواج الکترومغناطیسی ماکسول داده می شود

اندازه گیری سرعت نور:

یکی از دقیقترین اندازه گیری های الکتریکی کمیت گذردهی الکتریکی در تراوایی مغناطیسی است که در مؤسسه ملی استاندارد ها در آمریکاه بوسیله رزا (Roza) و درسی(Dorsey) انجام شد

نحوه اندازه گیری سرعت نور توسط رزا(Roza):

ایشان ظرفیت خازنی را که ابعاد فیزیکی آن دقیقا معلوم بود را از طریق محاسبه یافت. این ظرفیت در یکای الکتریسیته بدست آمد سپس با استفاده از پل و تستون ، ظرفیت همان خازن را در یکای الکترو مغناطیس یافت نسبت این دو مقدارظرفیت در یکای SI بصورت حاصلضرب گذردهی الکتریکی در تراوایی مغناطیسی داده شد نتیجه این اندازه گیری بسیار دقیق بود.
هیهات منا الذلة

ارسال پست

بازگشت به “فيزيک”