دستیابی ایران به فناوری تعیین جنسیت پیش از تولد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

دستیابی ایران به فناوری تعیین جنسیت پیش از تولد

پست توسط gigi64 »

هموطن:
ایران نخستین بار به فناوری تعیین جنسیت در دامها پیش از باروری دست یافت .
متخصصان ایرانی به مرحله پایانی این تحقیقات رسیده اند و در آینده نزدیک به مرحله اجرایی تلقیح مصنوعی در دامها درمی آید

جنین شناس بالینی بخش درمانهای ناباروری بیمارستان "فامیلی" رشت در این باره گفت: با کمک روشهای تشخیص تفریقی کروموزومهای جنسی بر مبنای اندازه‌گیری سایز کروموزومی و میزان ماده ژنتیک داخل هسته سلول , سلولهای اسپرماتوزوئید را از یکدیگر تفکیک کرده و از این طریق جنسیت را در نسل بعدی کنترل می کنیم.
دکتر حسینعلی صدری با بیان آنکه اهمیت این فناوری در دقت و سرعت بالا و صدمه نرساندن به کارکرد سلولهای اسپرماتوزویید است , افزود: ابتدا اسپرم حیوان نر با روشهای مختلف و در شرایط استاندارد جمع آوری شده تا مراحل جداسازی آغاز شود.
به گفته وی , در ادامه سلولهای اسپرم با رنگهای فلورسنت ویژه نشان دار می شوند که این رنگها ترکیب موقتی با موجود در سلول برقرار کرده و سبب درخشش آنها براثر تابش لیزر خواهند شد.
وی گفت : با توجه به میزان متفاوت ماده ژنتیک موجود در سلولهای اسپرم واجد کروموزومهای یا میزان درخشندگی این سلولها متفاوت بوده , به طوریکه سلولها با سرعتی بالا تا 40 میلیون در ساعت از مقابل یک شعاع لیزری عبور داده و نور بازگشتی از آنها با سنسورهای ویژه جمع آوری شده و با نرم افزار دستگاه مورد آنالیز قرار می گیرند.
دکتر صدری اضافه کرد: در این روش سلولهای اسپرم با دقت بیش از 95 درصد به دو گروه سلولهای واجد کروموزوم "مولد نوزادان نر" و کروموزوم "مولد نوزادان ماده" تفکیک می شوند و پس از تلقیح این اسپرمها به دام ماده‌, با درصد بسیار بالایی از اطمینان جنسیت در حیوانی که متولد می شود, از پیش تعیین شده است.
این متخصص جنین شناس بالینی تصریح کرد: از آنجا که در ایران به طور عمده سرمایه گذاریها در صنعت پرورش گاو و گوسفند صورت می گیرد, اجرای این طرح را می‌توان به لحاظ اقتصادی گامی مهم در توسعه تولید شیر و گوشت در گاوداریهای کشور دانست .

:D
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”