تمركز بيش از حد سبب كاهش توانايي تشخيص بينايي...

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

تمركز بيش از حد سبب كاهش توانايي تشخيص بينايي...

پست توسط gigi64 »

ایرنا:
تحقيقات جديد نشان مي‌دهد تمركز بيش از حد براي مشاهده اجسام نتيجه معكوس داشته و منجر به كاهش كيفيت ديد انسان مي‌شود.
تصویر
به گزارش سايت اينترنتي "بي‌بي‌سي‌نيوز"، كشف جديد كه در نشريه "نوروساينس" به چاپ رسيده مي‌تواند اين مطلب را توجيه كند كه‌چرا انسانها گاه برخي اشياء را واضح نمي‌بينند، توجيه كند

محققان دانشگاه "نيويورك" در اين مطالعه از گروهي از داوطلبان درخواست كردند تا با دقت زياد به خطوط سياه و سفيد كنار يكديگر نگاه كنند و نتايج مطالعه نشان داد هر چه دقت داوطلبان بيشتر باشد، توانايي تميز دادن اين خطوط نيز در آنها كاهش مي‌يابد.

به گفته اين محققان، نگاه دقيق به يك تصوير ثابت در ابتدا سبب مي‌شود آن تصوير بهتر ديده شود اما به مرور سبب خسته شدن چشم و در نهايت كاهش توانايي مشاهده آن مي‌شود.

تحقيقات قبلي نشان داده است هنگامي كه تفاوت مشهودتري ميان مناطق تاريك و روشن يك جسم وجود داشته باشد (برخورداري از "كنتراست" كافي)، ديدن آن جسم آسان‌تر مي‌شود و همچنين توجه و تمركز به يك جسم سبب افزايش اين "كنتراست" در ذهن انسان و در نتيجه ديد بهتر آن مي‌شود.

در مطالعه جديد، دانشمندان متوجه شدند هرچند در ابتدا دقت سبب بهبود ديد انسان مي‌شود، اما تداوم آن ديد را كاهش مي‌دهد.

به گفته دكتر "ماريسا كاراسكو" محقق دانشگاه "نيويورك"، معمولا انسان هنگامي كه براي انجام كاري تمركز بيشتري به خرج مي‌دهد، آن كار را بهتر انجام مي‌دهد اما اين امر داراي موارد استثنايي نيز هست. به طور مثال، تمركز طولاني بر يك نقطه خاص از صفحه نمايش رايانه سبب كاهش دقت ديد انسان مي‌شود.

محققان عقيده دارند اين وضعيت احتمالا نتيجه تكامل مغز است زيرا با اين روش مغز پس از پردازش اطلاعات بينايي در مورد يك تصوير ثابت، توان خود را ديگر صرف آن نمي‌كند و در واقع منابع محدود خود را به درك ساير اطلاعات دريافتي از محيط اختصاص مي‌دهد
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”