دردسر قهرمان کرايه‌ای برای بحرين و خوشحالی اسراييلی‌ها!

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 5147
تاریخ عضویت: شنبه 30 اردیبهشت 1385, 2:30 pm
محل اقامت: گشتم نبود نگرد نیست.
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 127 بار
تماس:

دردسر قهرمان کرايه‌ای برای بحرين و خوشحالی اسراييلی‌ها!

پست توسط DJ.HAMED »

يك دونده كنيايي كه پيمان خود را با بحرين نقض كرده بود، تابعيت اين كشور را از دست داده و نخستین قهرمان عربي شد كه در اسرائيل پای به ميدان مسابقه گذاشت.

به گزارش خبرنگار «بازتاب ورزشي» و به نقل از «تايمزآنلاين»، مقامات بحريني «مشير سالم جواهر» را پس از شركت در ماراتن سالانه «Tiberias» در شمال اسرائيل، از ورود به اين كشور ممنوع كردند.

در همين حال، كنيا هم حق حفظ تابعيت او را لغو و ورود به كشور محل تولدش را نيز ممنوع كرد. او حتي ممكن است با تعقيب قضائي نيز روبه‌رو شود، چرا كه پاسپورت كنيايي كه وي براي ورود به اسرائيل از آن استفاده كرده بود باطل بوده است؛ كنيا تابعيت د‌وگانه را در حقوق خود نپذيرفته است.

«جواهر» اين مسابقه را كه نخستين ماراتن او بود، با زمان 2 ساعت و 13 دقيقه و 12 ثانيه و با به دست آوردن مقام نخست به پايان رساند و ركوردي نيز بر جاي گذاشت. او نخستين ورزشكار عربي بود كه در اسرائيل مسابقه می داد، اما همه شادي‌هاي وي با اعلام تصميم بحرين، نقش بر آب شد. او در سال 2004 تابعيت بحرين را كسب كرده بود.

بيشتر كشورهاي عربي، اسرائيل را به رسميت نشناخته و ورزشكاران آنها اجازه حضور در رقابت‌هايي كه در اين كشور يهودي برگزار مي‌شود را ندارند.

«شيخ فواز بن محمد الخليفه»، رئيس سازمان ورزش و جوانان بحرين، گفت: «او با تصميم خود و با پاسپورت كنيايي و با پروازي از كنيا، وارد اسرائيل شده است. ما هم تابعيت بحريني او را لغو كرده‌ايم».

اتحاديه ورزش بحرين نيز در بيانيه‌اي، ابراز تأسف و عذرخواهي عميقي از اين امر كرد.

ماراتن «Tiberias» با 900 شركت‌كننده كه 21 نفر آن كنيايي بودند، در كنار درياي جليله برگزار شد. جواهر پس از قهرماني به «اورشليم‌پست» گفت:« از دويدن در اسرائيل احساس افتخار مي‌كنم». وی ادامه داد:« اسرائيل كشوری آزاد است و مردم بايد در آنجا با نظم در كنار هم زندگي كنند».

وي گفت: اين مسائل براي من مشكل خاصي نبوده و ابراز اميدواري كرد تا سال آينده نيز در اين مسابقات شركت كند.

«يهوشو وا دكل»، رئيس سازمان ورزش اسرائيل، هم ابراز اميدواري كرد كه سال آينده با تشويق ورزشكاران كشورهاي عرب، آنان را نيز به مسابقات بياورد. او گفت: «ورزش يك پل واقعي ميان مردم است».

جواهر يكي از چندين ورزشكار آفريقايي است كه موطن اصلي خود را براي گرفتن تابعيت كشورهاي عرب مانند بحرين و قطر ترك كرده‌ و در ازای اين كار، حقوق‌هاي معاف از ماليات و اسكان بسيار راحت با شرایط ویژه را دريافت مي‌كنند.

وي تا پيش از سال 2003 و رفتن بحرين در رقابت‌هاي بين‌المللي 3000 متر و 1000 متر با پرچم كنيا شركت كرده بود. در فوريه 2004 وي در رقابت‌هاي قهرماني داخل سالن آسيا در تهران به عنوان يك ورزشكار بحريني شركت كرده و مقام نخست 3000 متر را به دست آورد.

«ديويد اوكيو»، وزير ورزش كنيا، گفت:« او ورزشكار خوبي است، اما در وضعيت بدي گير افتاده است. او مي‌تواند به كنيا بازگردد و بايد براي اين كار دست‌كم 3 سال صبر كند».

مواردي از كسب تابعيت‌هاي بعدي كنيائيها در ورزش:

* «برنارد لاگات»، برنده دو مدال 1500 متر المپيك، در المپيك 2004 براي كنيا دويد. او يك سال بعد، اعلام كرد كه تابعيت آمريكايي را به دست آورده است.
* «سيف سعيد شاهين»، دونده 3000 متر سابق كنيا در مسابقات قهرماني جهان سال 2003 در پاريس براي قطر مدال طلا را به دست آورد.
* دیگر كنيايي‌هايي كه تغيير تابعيت داده‌اند عبارتند از دو دونده به نام‌هاي «مارگارت موري» و «ويلسون كيپ كتر» كه به ترتيب تابعيت كشورهاي فرانسه و دانمارك را بدست آوردند.
:grin:
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”