بحران گورستان در تهران ملی است!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2833
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 10 فروردین 1385, 1:39 pm
سپاس‌های ارسالی: 158 بار
سپاس‌های دریافتی: 747 بار

بحران گورستان در تهران ملی است!

پست توسط Leila »

تهران با وجود 8 میلیون نفر جمعیت و 50 هزار نفر تدفین در شرایط خاص و ویژه ای قرار دارد که در صورت بی توجهی به آن، مشکلات جدی را برای شهر تهران به وجود خواهد آورد؛ در نتیجه این یک موضوع ملی است و نیازمند کمک تمام دستگاه‌ها‌ است.
رسول خادم در نشست خبری ساماندهی گورستان‌ها‌ی تهران که صبح امروز در خبرگزاری مهر برگزار شد با بیان اینکه پدیده مرگ یک واقعه اجتماعی است که نیازمند توجه ویژه است گفت: گورستان‌ها‌ی تهران باید با در نظر گرفتن شاخص‌ها‌ی زیست محیطی، فرهنگی و اجتماعی ساماندهی شوند و تهران با داشتن تنها یک گورستان فعال به هیچ وجه در شرایط مناسبی قرار ندارد.

رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران، ظرفیت دفن بهشت زهرا (س) را تنها تا 2 سال دیگر برای تهران کافی دانست و تاکید کرد: این در حالی است که مسافت شهروندان تهرانی تا این گورستان از 5 تا 50 کیلومتر است که مشکلات ترافیکی و اجتماعی فراوانی را ایجاد می‏کند.

وی با اعلام اینکه در برخی از روزهای سال بهشت زهرا تا یک میلیون نفر مراجعه کننده دارد افزود: تامین گورستان برای شهر 8 میلیونی تهران کار ساده‌ها‌ی نیست و توزیع فضا‌ها‌ی گورستان‌ها‌ باید به گونه ای باشد که شهروندان بنا به حقوق اجتماعی خود حق انتخاب داشته باشند.

خادم با اشاره به اینکه به رغم پیگیری‌ها‌ی شورای شهر تهران و مصوبه این شورا در ایجاد گورستان‌ها‌ی جدید احداث آنها با مشکلات جدی مواجه است گفت: مدیریت شهری در پیگیری‌ها‌ی خود نتوانسته پاسخ مناسبی را جهت پاسخگویی به شهروندان تهرانی پیدا کند.

وی تهران را در صورت قرار گرفتن در شرایط خاص بلایای طبیعی به هیچ وجه پاسخگوی نیازها نیست تصریح کرد: مدیریت شهری وظیفه دارد پیش بینی‌ها‌ی لازم را برای شرایط خاص و ویژه در نظر بگیرد.

رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران در خصوص ساماندهی گورستان‌ها‌ی فعال و متروکه تهران نیز گفت: با وجود 140 گورستان فعال و متروکه در تهران که دارای سابقه تاریخی و هویت خاصی هستند این گورستان‌ها‌ نیاز به ساماندهی داشتند که با مطالعه 33 گورستان کار ساماندهی این گورستان‌ها‌ آغاز شده است.

وی بسیاری از گورستان‌ها‌ی تهران را رها شده و بلاتکلیف و دارای مشکلات اجتماعی دانست و تاکید کرد: از سال 82 ساماندهی این گورستان‌ها‌ در دستور کار قرار گرفت و کمیسیون اجتماعی شورا به همراه سازمان بهشت زهرا به یک مطالعه وسیع نسبت به تهیه طرح ساماندهی این گورستان‌ها‌ اقرام کردند.

خادم، مصوبه شورای شهر تهران را در جهت ساماندهی گورستان‌ها‌ با تاکید بر حفظ هویت تاریخی و لحاظ کردن حداقل ساخت وساز عنوان کرد و افزود: با هماهنگی سازمان اوقاف و سازمان میراث فرهنگی و با درنظر گرفتن شرایط خاص هر گورستان که باید با طرح جامع و تفصیلی شهر تهران هماهنگ باشد شهرداری تهران نسبت به ساماندهی این گورستان‌ها‌ اقدام خواهد کرد.

وی امکان تدفین در گورستان‌ها‌ی فعال ومتروکه تهران را با تشخیص شهرداری دانست و گفت: پس از تصمصم گیری حقوق مکتسبه اشخاصی که دارای اسناد مالکیت قبور هستند پرداخت می‏شود.

عضو شورای شهر تهران هدف از ساماندهی این گورستان‌ها‌ را پیگیری از آسیب‌ها‌ی اجتماعی و حفظ هویت تاریخی برخی از این گورستانها عنوان کرد و افزود: زنده کردن فضای گورستان و تبدیل کردن آنها به فضاهای فرهنگی که مورد تردد مردم است از اهداف اجرای این طرح است.

وی در ادامه موضوع گورستان‌ها‌ی تهران را یک موضوع ملی دانست و تاکیرد کرد: رئیس جمهور با دستور به بررسی وضعیت گورستان‌ها‌ی تهران در جلسه استانی بر این موضوع تاکید داشته است با این حال سازمان‌ها‌ی دیگر در این زمینه همکاری لازم را ندارد.

خادم، مدیریت شهری تهران را در پیگیری این موضوع تنها دانست و افزود: از وزارت کشورتقاضا داریم که با اولویت دادن به احداث گورستان‌ها‌ی جدید در تهران به رفع این مشکل سرعت بیشتری بخشد.

وی احداث گورستان‌ها‌ی جدید را با توجه به معارضینی که اماکن مختلف دارند بسیار دشوار دانست و گفت: احداث گورستان‌ها‌ی جدید نیازمند چندین سال برنامه ریزی و زیر سازی است که در صورت اتلاف وقت تهران در این زمینه دچار مشکل خواهد شد.

عضو شورای شهر تهران، از ساماندهی گورستان‌ها‌ی متروکه ای که مقابر مشاهیر در آن قرار دارند خبر داد و افزود: با همکاری سازمان میراث فرهنگی یادمان‌ها‌ی مناسب را در این گورستان‌ها‌ برپا خواهیم کرد.
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

کاشکي

پست توسط gigi64 »

:sad: از ته دل آرزو می کنم همه مردم ایران همیشه سالم و سلامت باشند و همیشه زنده، و کاش می شد روزی که دیگه کسی از این دنیا نمی رفت...و همیشه جاویدان می ماندیم. تنها چیزی که ما به اون اهمیت نمی دیم گذر عمر هست :sad:
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 179
تاریخ عضویت: دوشنبه 5 تیر 1385, 5:42 am
سپاس‌های دریافتی: 5 بار

پست توسط FarHouD »

آخه مرگ برای همینه تا تو را از این جهان مادی جدا کنه و تو را به خواست خدا جاویدان کند.
زندگی جز عبادت خدا هیچ نیست .
عشق به همدیگر نگاه کردن نیست ء عشق باهم به یک نقطه نگاه کردن است.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”