داستان 25 سالگي كامپيوترهاي شخصی آی‌بی‌ام

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث کامپيوتر به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
پست: 3820
تاریخ عضویت: چهارشنبه 12 مهر 1385, 2:30 pm
محل اقامت: هر جا اینترنت هست... Net.
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 164 بار
تماس:

داستان 25 سالگي كامپيوترهاي شخصی آی‌بی‌ام

پست توسط DANG3R »

- تولد كامپيوترهای شخصی يا PC
۱۲ آگوست ۱۹۸۱ كامپيوتر شخصی آی‌بی‌ام به جهان معرفی شد. حرکتی انقلابی که استفاده از كامپيوترهای شخصی (PC) را به خانه‌ها و محل کار کشاند.
كامپيوترهاي شخصي به سه شکل عرضه شدند؛ ارزان‌ترين آن‌ها يک كامپيوتر خانگی بود که ۱۵۶۵ دلار قيمت داشت. اين دستگاه به‌وسيله‌ي ۱۲ گروه کاری قوی به بهره‌برداری رسيده بود. نگاهی داريم به تحولات استفاده از كامپيوترهای خانگی طی ۲۵ سال گذشت.

[External Link Removed for Guests]

2- ظهور آی‌بی‌ام
كامپيوتر شخصی آی‌بی‌ام شامل دستگاه كامپيوتر و صفحه‌کليد آن می‌شد. اين دستگاه شامل نمايشگر نمی‌شد و خريد ديسک‌گردان نيز اختياری بود. اين كامپيوتر به برنامه‌ي زبان BASIC ساخت شرکت مايکروسافت مجهز بود. راجرز جونيور از شرکت آی‌بی‌ام، هنگام عرضه‌ي عمومی اين كامپيوتر گفته بود: «اين كامپيوتری است مخصوص هر آن‌که به سيستمی شخصی در محل کار، خوابگاه دانشگاه يا خانه نياز دارد».


[External Link Removed for Guests]
3- هزينه‌ي خريد كامپيوتر
كامپيوتر آی‌بی‌ام بين ۱۵۶۵ دلار برای مدل خانگی و ۴۵۰۰ دلار برای مدل تجاری آن قيمت داشت.
امروزه با اين قيمت چه نوع كامپيوتری می‌شود خريد؟ چه تفاوتی بين كامپيوترهای اوليه و جديد وجود دارد؟

[External Link Removed for Guests]
4- قدرت كامپيوترها
اولين كامپيوتر شخصی آی‌بی‌ام پردازنده‌ای 7/4 مگاهرتزی داشت و در ارزان‌ترين مدل، از حافظه‌ای ۱۶ کيلوبايتی استفاده شده بود. خريد ديسک‌گردان 25/5 اينچی اختياری بود و می‌شد ۱۶۰ کيلو بايت داده را در آن ضبط کرد.
اين دستگاه می‌توانست چهار رنگ مختلف را برای تصاوير گرافيکی نشان دهد و متن را با ۲۴ رنگ مختلف نمايش دهد. در اين دستگاه هم‌چنين يک تک بلندگو برای پخش موسيقی و صدا تعبيه شده بود.

[External Link Removed for Guests]

5- مقايسه‌ي باورنکردنی
با ۱۵۶۵ دلار، خريداران انتخاب‌های زيادی دارند. Area-51 5500 كامپيوتری که در تصوير می‌بينيد از پردازنده‌ي دوهسته‌اي 8/1 گيگاهرتزی بهره می‌گيرد و بيش از ۷۶۵ برابر از كامپيوتر اوليه‌ي آی‌بی‌ام قدرتمندتر است.
اين دستگاه يک گيگابايت حافظه دارد، ۶۵۰۰۰ برابر بيش از آی‌بی‌ام. سخت‌ديسك ۱۶۰ گيگابايتی اين كامپيوتر نيز معادل يک ميليون فلاپی ديسکی است که در سال ۱۹۸۱ در كامپيوتر شخصی آی‌بی‌ام قابل استفاده بود.
[External Link Removed for Guests]
6- بازی‌های كامپيوتری
كامپيوتر شخصی آی‌بی‌ام چند بازی و ابزار اوليه از جمله يک معلم موسيقی داشت.
در آن زمان يک بازی هم با عنوان ماجراهای مايکروسافت Microsoft Adventure وجود داشت. اين برنامه يک بازی ماجراجويی متنی و بدون تصاوير گرافيکی بود که می‌شد آن را روی دستگاه‌های قوی‌تر دانشگاه‌ها بازی کرد. نسخه‌ي خانگی اين بازی هم در دسترس بود.
[External Link Removed for Guests]
7- وضوح بالا
كامپيوترهای شخصی مدرن قادرند بازی‌ها را با تصاوير وضوح بالا و صدايی با کيفيت عالی نمايش دهند.
كامپيوتری که ۱۵۶۵ دلار بيارزد با کارت گرافيکی عرضه می‌شود که بازی‌های با وضوح بالا برای پخش به آن نياز دارند. تنها خود اين کارت گرافيک، پردازنده‌ای بسيار پرقدرت‌تر از كامپيوترهای اوليه دارد.
[External Link Removed for Guests]
- تأثير كامپيوتر شخصی
در آن زمان مايکروسافت «داس» يا سيستم عامل ديسک (DOS) را برای كامپيوترهای شخصی تهيه کرد که بعدتر به بخش ضروری كامپيوترها در جهان بدل شد.
كامپيوترهای شخصی هم‌چنين با تضمين اين‌که داده‌های يک كامپيوتر در ديگر دستگاه‌ها نيز قابل دسترسی و استفاده باشند، به يکسان‌سازی دادها کمک کردند. در حال حاضر يک ميليارد كامپيوتر شخصی در جهان مورد استفاده قرار دارند.
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد کامپيوتر”