خريد قطعات F-14 توسط ايران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با دستاوردها و اخبار نيروي هوايي ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2132
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 شهریور 1385, 12:51 am
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1980 بار
سپاس‌های دریافتی: 6841 بار
تماس:

آمريكا و تعليق فروش قطعات «F-14» به خاطر ايران

پست توسط Mr.Amirhessam »

آمريكا و تعليق فروش قطعات «F-14» به خاطر ايران

وزارت دفاع آمريکا (پنتاگون) اعلام کرد که عمليات فروش قطعات يدکي جنگنده‌هاي «F-14» را به سبب آنچه نگراني از احتمال دستيابي ايران به آنها توصيف کرد، به حال تعليق درآورده است.

به گزارش مهر به نقل از خبرگزاري فرانسه، در بيانيه وزارت دفاع آمريکا آمده است: عمليات فروش قطعات يدکي در 26 ژانويه (جمعه 6 بهمن) تا زمان مشخص شدن ارزيابي اوضاع به حال تعليق در آمده است.
داون ديردن سخنگوي آژانس امور لجستيکي وزارت دفاع آمريکا در اين باره گفت: علت اين تعليق، اوضاع کنوني در ايران است.

خبرگزاري فرانسه گزارش داد که تنش ميان واشنگتن و تهران در ماه‌هاي گذشته به ويژه درباره برنامه هسته‌اي ايران و نيز مسئله عراق افزايش يافته است.

ايران پيش از سرنگوني رژيم شاهنشاهي در سال 1357 (1979 ميلادي)، 79 فروند جنگنده «F-14» از آمريکا خريداري کرد؛ از پائيز گذشته، آمريکا ديگر هيچ جنگنده «F-14» در زرادخانه نظامي خود ندارد و تا جمعه گذشته قطعات اين هواپيماها را از طريق آژانس دفاعي امور لجستيکي در مزايده علني به فروش مي‌گذاشت.

[External Link Removed for Guests]
زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را [External Link Removed for Guests] کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"
Major I
Major I
پست: 53
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 7 اردیبهشت 1385, 12:55 am
سپاس‌های ارسالی: 628 بار
سپاس‌های دریافتی: 186 بار

پست توسط Taghdir »

آمريکا از بيم ايران فروش قطعات اف-14 را متوقف کرد

وزارت دفاع آمريکا اعلام داشته است که به طور موقت فروش قطعات اوراقی جنگنده های اف-14 را به حالت تعليق در می آورد.

تصميم پنتاگون - وزارت دفاع آمريکا - پس از آن اتخاذ شد که تعدادی از نمايندگان کنگره ايالات متحده نسبت به فقدان ملاحظات امنيتی لازم در فروش قطعات اين جنگنده از رده خارج شده از جمله امکان دستيابی کشورهايی مانند ايران به اين قطعات ابراز نگرانی کردند.

سخنگوی بخش تدارکات دفاعی پنتاگون اعلام داشته است که فروش اين قطعات از روز جمعه گذشته به حالت تعليق در آمده و تا پس از انجام "بررسی های جامع" امنيتی از سر گرفته نمی شود.

پيشتر سناتور ران وايدن، از حزب دموکرات، گفته بود که با توجه به اهميت حياتی که دستيابی به اين قطعات برای ايران دارد، تصميم به فروش قطعات اوراقی اف-14 "مغاير عقل سليم" است.

وی گفته بود که ارتش ايران تمامی تلاش خود را به کار برده تا به اين نوع تجهيزات دست يابد و از آن، به گفته وی، عليه منافع ايالات متحده استفاده کند.

به گفته سناتور وايدن در شرايط فعلی، اين امکان وجود دارد که کشورهايی مانند ايران و چين بتوانند به طور غير مستقيم و مخفيانه به تجهيزات نظامی آمريکايی از جمله قطعات هواپيمای اف-14 دست يابند.

ارتش آمريکا هواپيماهای اف-14 را در سال گذشته از رده خارج اعلام کرد و به اين ترتيب، در حال حاضر اين هواپيما تنها در نيروی هوايی ايران به عنوان اسلحه عملياتی مورد استفاده قرار می گيرد.

به گفته منتقدان فروش قطعات اين جنگنده، ايران قادر است تنها حدود پانزده درصد از قطعات مورد نياز برای هواپيماهای اف-14 خود را توليد کند و در نتيجه، دستيابی به قطعات اوراقی برای اين کشور می توانست بسيار مهم باشد.

اقلام عادی و اقلام حساس

وزارت دفاع آمريکا گفته بود که بخش قابل توجهی از قطعات اوراقی شامل اقلام عادی مانند پيچ و مهره می شود که دسترسی به آنها اهميت امنيتی ندارد و برخی از اقلام بسيار حساس و اختصاصی اين هواپيما نيز معدوم خواهد شد و به فروش نخواهد رسيد.

با اينهمه، کنگره آمريکا خواستار توقف فروش تمامی قطعات اوراقی اف-14 شده است.

نيروی هوايی ايران در اوايل دهه 1970 تعدادی هواپيمای تام کت اف-14 را به دليل قابليت آن در مقابله با تجهيزات هوايی ساخت شوروی خريداری کرد و به اين ترتيب، در کنار ايالات متحده، تنها کشوری بوده که اين نوع هواپيماها را در اختيار داشته است.

پس از انقلاب سال 1979، جمهوری اسلامی قراردادهای خريد اسلحه از خارج را لغو کرد و با تحريم ايران توسط ايالات متحده، فروش قطعات تجهيزات نظامی آمريکايی به ايران متوقف شد.

در سال های بعد، ايران برای خريد تجهيزات نظامی به شوروی و چند کشور ديگر روی آورد اما بخشی از تجهيزات خريداری شده در سال های قبل از انقلاب، از جمله جنگنده های اف-14 همچنان از اسلحه سازمانی نيروهای مسلح ايران بوده است.

در سال های جنگ ايران و عراق و پس از آن، ممنوعيت فروش قطعات اين تجهيزات به ايران دشواری هايی را برای اين کشور پديد آورده هرچند مقامات جمهوری اسلامی بر توانايی اين کشور در ساخت بخشی از اين قطعات تاکيد داشته اند.

تصميم به تعليق فروش قطعات اف-14 در حالی اعلام می شود که روابط ايران و آمريکا به دليل مخالفت ايالات متحده با برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی و آنچه که مداخله در امور عراق می خواند تيره تر شده است.

منبع BBC
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 422
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 16 اسفند 1384, 2:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 5 بار
سپاس‌های دریافتی: 49 بار

پست توسط JASON »

Taghdir, گرامي

با تشکر از فعاليت شما ... همانطور که ميدانيد درج لينکهاي ف ي- ل ت - ر شده در سايت باعث مشکلات فني و... خواهد شد ...

پس بنابراين از اين به بعد لينکها ف ي ل- ت ر شده را بصورت غير فعال درج نماييد....موفق و سرافراز باشيد :razz:
درون كوچه قلبم چه غمگينانه ميپيچدصداي تو كه ميگفتي به جز تو دل نيمبندم-فريب وعده هايت را ندانستم ولي اكنون به يادوعده هاي توميان گريه ميخندم
New Member
پست: 19
تاریخ عضویت: دوشنبه 9 بهمن 1385, 3:29 pm
سپاس‌های دریافتی: 1 بار

پست توسط reza6261 »

ميخوام که نفروشن به بدست متخصصان داخلي خودمون ميسازيم
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 4114
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 11 بهمن 1384, 6:16 pm
سپاس‌های ارسالی: 4500 بار
سپاس‌های دریافتی: 4323 بار
تماس:

آمریكا فروش قطعات هواپیماهای اف-14 را به حال تعلیق درآورد

پست توسط Reza6662 »

به دلیل نگرانی از دسترسی ایران

آمریكا فروش قطعات هواپیماهای اف-14 را به حال تعلیق درآورد

آمریكا اعلام كرد فروش قطعات هواپیماهای اف-14 را به حال تعلیق درمی‌آورد.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، «داون دردن»، سخنگوی وزارت دفاع آمریكا روز گذشته تصریح كرد به دلیل نگرانی‌ از دسترسی ایران به قطعات اف-14، فروش كلیه قطعات این هواپیماها را به حال تعلیق در آورده است. ایران پیش از انقلاب اسلامی در سال 1979 این هواپیماها را از آمریكا خریداری كرده بود. وی افزود: «آژانس پشتیبانی وزارت دفاع روز 26 ژانویه دستور تعلیق فروش این قطعات را با توجه به اوضاع فعلی در ایران داده است.»

پیش از این نیز اخباری از تلاش یك سناتور دموكرات آمریكایی برای خودداری وزارت دفاع این كشور از فروش قطعات یدكی هواپیماهای اف-14 كه ایران آن را در اختیار دارد، منتشر شده بود. این طرح سناتور «ران وایدن» در پاسخ به تحقیقاتی مبنی بر وجود ضعف در امنیت فروش قطعات مازاد كه به كشورهایی از جمله ایران و چین اجازه می‌دهد تجهیزات حساس ارتش آمریكا از جمله قطعات هواپیماهای «تام كت» را بدست بیاورند. طرح وایدن از وزارت دفاع می‌خواهد قطعات یدكی اف-14 را نفروشد و صادر كردن این قطعات از سوی كشورهای خریدار آن را نیز ممنوع كند. این طرح سناتور وایدن مورد حمایت سناتور دموكرات ریچارد دوربین نیز هست.

مقامات قضایی آمریكا معتقدند ایران تنها می‌تواند 15 درصد قطعاتی كه برای هواپیماهای تام‌كت نیاز دارد را تولید كند و این مسئله قطعات تولید شده توسط پنتاگون را به منبع باارزشی برای قطعات یدكی تبدیل می‌كند.

[url=http://www.avia.ir/Default.asp?@=4246&T=آمریكا%20فروش%20قطعات%20هواپیماهای%20اف-14%20را%20به%20حال%20تعلیق%20درآورد]منبع[/url]
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1236
تاریخ عضویت: جمعه 27 مرداد 1385, 3:12 pm
محل اقامت: جايي درست وسط غربت شهر...انطرف تر از اب...در کنار خورشيد...
سپاس‌های دریافتی: 65 بار
تماس:

برخورد با موزه داران در امريكا به خاطر اف 14

پست توسط ghalamman »

مقامات نظامي آمريكا كه به نظر مي‌رسد وحشت فوق‌العاده‌اي از ايران دارند، به تازگي با برخي موزه‌داران آمريكايي به خاطر نمايش قطعات جت جنگنده برخورد كردند.
به گزارش سرويس بين‌الملل «بازتاب»، «لوس‌آنجلس‌تايمز» نوشت: واقعه‌اي كه منجر به توقيف چهار جنگنده tomcat در «سن برناردينو كانستي» شد، نشان‌دهنده روندي است كه نقطه آغاز آن، ايراني است كه هنوز هم از هواپيماهاي «F-14» در ناوگان عملياتي خود استفاده مي‌كند.
روز سه‌شنبه، مقامات فدرال آمريكا، 4 جت را پس از اين‌كه تحقيقات نشان داد هنوز غيرنظامي نشده بوده و به بخش‌هاي خصوصي منتقل يا فروخته شده بودند، توقيف كردند. به گفته اين مقامات، اين هواپيماها متعلق به چند موزه و تهيه‌كننده هاليوود برنامه تلويزيوني «JAG» بوده‌ است.
بنا بر اقرارنامه يك نماينده مهاجرت و گمركات آمريكا، زماني كه اين جت‌ها در اواسط دهه 1990 از ناوگان هوايي آمريكا خارج شدند، مقامات نتوانستند خروج كامل آنها را تضمين كنند.
اين اقرارنامه به نحو گسترده‌اي در محور خود، حاكي از نيازهاي ايران براي تأمين تجهيزات نظامي هواپيماهايش است، نيازي كه تأمين آن، مشكل است.
در حالي كه آمريكا و ايران به خاطر برنامه اتمي ايران به شدت عليه هم مواضع خصومت‌آميز در پيش گرفته‌اند، آمريكا در دهه‌هاي 1960 و 1970 يكي از حاميان اساسي تسليحاتي شاه ايران بود. در ميان اين تسليحات، مي‌توان به F-14 Tomcat و سيستم‌هاي موشكي اشاره كرد.
در اين اقرارنامه گفته شده: «تحريماتي كه پس از سقوط شاه بر ايران تحميل شد، يك جريان غيرقانوني را ايجاد كرد تا جزييات اين سيستم‌ها را براي ايران تأمين كند. اين معاملات غيرقانوني منجر به ايجاد چندين جبهه شركتي در جامعه بين‌الملل و افزايش تقاضا براي دلالان بين‌المللي سلاح شد».
يكي از اين شركت‌‌ها Bakers field بود كه مالك و دو عضو مهم آن در ژوئن 2001 به خاطر نقض قانون كنترل صادرات سلاح محكوم شدند. مأموران دولتي، هزاران قطعه هواپيما و موشك را كه براي انتقال به ايران توسط واسطه‌‌ها بسته‌بندي شده بودند، توقيف كردند.
برخي از اسناد مكشوفه در آن پرونده، به يكي از اهالي كاروليناي شمالي منتهي شد. براي همين، عده‌اي از دلالان و خريداران تحت پوشش با وي تماس گرفته و در مورد خريد يك قطعه مربوط به F-14 براي ارسال به ايران با او مذاكره كردند. وي سرانجام از قرارداد خود كنار كشيد و با «FBI» تماس گرفت. او به «FBI» گفت كه با يك موزه هوايي نيز براي تهيه اين قطعه همكاري كرده است.
در سپتامبر 2005، مأموران فدرال به دنبال موزه‌اي بودند كه قطعات F-14 را در اختيار داشت. آنان متوجه شدند در آوريل 1999 سه هواپيما كه به خوبي غيرنظامي نشده بودند از پايگاه هوايي Point Mugu به دست آمده و به طور غيرقانوني به شركتي در oxrand منتقل شده‌اند.
مقامات اعلام كرده‌اند: احتمالا اين چهار هواپيما، جزو هواپيماهايي بوده‌اند كه بين سال‌هاي 1996 و 1998 از ناوگان خارج شده‌اند، اما ظاهرا افسرهاي مسئول غيرنظامي كردن آنها به خوبي وظايف خود را انجام نداده‌اند.
اين جت‌ها همگي هنوز هم توانايي عملياتي داشته‌اند. در همين حال تهيه‌كننده برنامه «IAG» گفت: اين هواپيما را از راه‌هاي قانوني دريافت كرده و اعلام كرد: اين هواپيما را به ما نفروختند، بلكه به ما دادند و تنها موتور آنها را برداشته بودند.
مجراي خروج اين هواپيماها از ارتش همچنان نامشخص و تحت پيگرد است.
مقامات موزه‌هايي كه هواپيماها را خريداري كرده‌اند، گفته‌اند: همه مراحل قانوني گذرانده شده و قراردادها موجود است. در اقرارنامه آمده كه قيمت هر هواپيما بين دو تا چهار هزار دلار تعيين شده بود كه به حساب‌هايي نيز واريز شده است. مقامات فدرال هواپيماها را باز كرده و قطعات را به يك مركز نظامي در توسكون تحويل داده‌اند.
منبع:بازتاب
پاسگاه مرزي گدار... سراوان
جاده زابل به زاهدان ...تاسوکي
تقاطع بلوار بزرگمهر و معلم... زاهدان
بلوار ثارلله مجتمع نسترن ...زاهدان
پاسگاه مرزي ناجا... سراوان
تاريخ هيچ کدام را از ياد نخواهد برد...
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 547
تاریخ عضویت: چهارشنبه 27 دی 1385, 6:44 pm
محل اقامت: نزد خدايگان افسار گسيخته
سپاس‌های دریافتی: 12 بار

علت دو سال حبس براي خلبان ايراني ـ آمريكايي!

پست توسط arash_slayer »

يكي از مقامات سابق فرودگاه «جان وين» به خاطر آنچه صدور غيرقانوني قطعات «F-14» به ايران ـ تنها كشوري كه از اين نوع هواپيماي جنگي استفاده مي‌كند ـ اعلام گرديده، به دو سال زندان محكوم شد.

به گزارش سرويس بين‌الملل «بازتاب» به نقل از «اورنج كانتي رجيستر»، روز دوشنبه، رضا طبيب 52 ساله در دادگاه فدرال «سانتاآنا»، پس از اين‌كه در ژوئن 2006 به خاطر فرستادن قطعات هواپيما به ايران از راه آلمان و امارات محكوم شناخته شده بود، به دو سال زندان محكوم شد. طبيب كه متولد ايران و تبعه آمريكاست، در زمان دستگيري در «آيروين» زندگي مي‌كرد و مقامات فدرال نيز بر اين باورند كه او و همسرش «تري»، هنوز در كاليفرنياي جنوبي زندگي مي‌كنند.

«تري طبيب» كه او هم يك تبعه آمريكا ولي متولد ايران است، به خاطر دادن اطلاعات نادرست در فرم اظهاريه در مارس 2006، دو سال محكوميت تعليقي دريافت كرده بود.

رضا طبيب كه هم‌اكنون با وثيقه يك ميليون دلاري آزاد است، بايد تا 16 جولاي، خود را به مقامات فدرال معرفي كند.
در ژانويه 2006 مأموران گمرك و مهاجرت آمريكا، قطعات و چند كيت را ضبط كرده بودند.

گفتني است، طبيب معلم پرواز در فرودگاه بوده و مدتي رئيس مركز پرواز «Newport» بوده و همسر وي نيز در اين کار به او كمك مي‌‌كرده است.

در جلسه روز دوشنبه، نخست براي او درخواست سي ماه زندان شد، اما قاضي «ديويد كارتر» به خاطر كهولت سن طبيب و ناراحتي قلبي او، مجازات را به دو سال حبس و شش ماه بازداشت در خانه تغيير داد.

مأموران در ژانويه 2006 و پس از ضبط قطعات بسته‌بندي‌شده به مقصد آلمان، اين زوج را در منزلشان در آيروين دستگير كردند. جستجوي خانه اين دو، منجر به كشف چندين ليست قطعات شد كه توسط يك مقام نظامي ايران ارسال شده بود. دو چمدان از قطعات اين هواپيما نيز به ارزش 540 هزار دلار و دو بليت سفر به ايران كه توسط طبيب خريداري شده بود، از اين جستجو به دست آمده است.

در سال 2006 هواپيماهاي «F-14» پس از 34 سال از ناوگان هواپيمايي آمريكا خارج شد.

منبع: بازتاب
او دوم دسامبر به دار اويخته شد
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1106
تاریخ عضویت: چهارشنبه 29 شهریور 1385, 11:12 am
سپاس‌های ارسالی: 176 بار
سپاس‌های دریافتی: 468 بار
تماس:

علت دو سال حبس براي خلبان ايراني ـ آمريكايي!

پست توسط Mehdi2224 »

صدور غيرقانوني قطعات «F-14» به ايران

علت دو سال حبس براي خلبان ايراني ـ آمريكايي!

 [External Link Removed for Guests] 
يكي از مقامات سابق فرودگاه «جان وين» به خاطر آنچه صدور غيرقانوني قطعات «F-14» به ايران ـ تنها كشوري كه از اين نوع هواپيماي جنگي استفاده مي‌كند ـ اعلام گرديده، به دو سال زندان محكوم شد.
به گزارش «اورنج كانتي رجيستر»، روز دوشنبه، رضا طبيب 52 ساله در دادگاه فدرال «سانتاآنا»، پس از اين‌كه در ژوئن 2006 به خاطر فرستادن قطعات هواپيما به ايران از راه آلمان و امارات محكوم شناخته شده بود، به دو سال زندان محكوم شد. طبيب كه متولد ايران و تبعه آمريكاست، در زمان دستگيري در «آيروين» زندگي مي‌كرد و مقامات فدرال نيز بر اين باورند كه او و همسرش «تري»، هنوز در كاليفرنياي جنوبي زندگي مي‌كنند.
«تري طبيب» كه او هم يك تبعه آمريكا ولي متولد ايران است، به خاطر دادن اطلاعات نادرست در فرم اظهاريه در مارس 2006، دو سال محكوميت تعليقي دريافت كرده بود.
رضا طبيب كه هم‌اكنون با وثيقه يك ميليون دلاري آزاد است، بايد تا 16 جولاي، خود را به مقامات فدرال معرفي كند.
در ژانويه 2006 مأموران گمرك و مهاجرت آمريكا، قطعات و چند كيت را ضبط كرده بودند.
گفتني است، طبيب معلم پرواز در فرودگاه بوده و مدتي رئيس مركز پرواز «Newport» بوده و همسر وي نيز در اين کار به او كمك مي‌‌كرده است.
در جلسه روز دوشنبه، نخست براي او درخواست سي ماه زندان شد، اما قاضي «ديويد كارتر» به خاطر كهولت سن طبيب و ناراحتي قلبي او، مجازات را به دو سال حبس و شش ماه بازداشت در خانه تغيير داد.
مأموران در ژانويه 2006 و پس از ضبط قطعات بسته‌بندي‌شده به مقصد آلمان، اين زوج را در منزلشان در آيروين دستگير كردند. جستجوي خانه اين دو، منجر به كشف چندين ليست قطعات شد كه توسط يك مقام نظامي ايران ارسال شده بود. دو چمدان از قطعات اين هواپيما نيز به ارزش 540 هزار دلار و دو بليت سفر به ايران كه توسط طبيب خريداري شده بود، از اين جستجو به دست آمده است.
در سال 2006 هواپيماهاي «F-14» پس از 34 سال از ناوگان هواپيمايي آمريكا خارج شد.

[External Link Removed for Guests]‌‌
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 4114
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 11 بهمن 1384, 6:16 pm
سپاس‌های ارسالی: 4500 بار
سپاس‌های دریافتی: 4323 بار
تماس:

دو سال حبس برای صادرات غیر قانونی قطعات F-14 به ایران

پست توسط Reza6662 »

دو صادرات سال حبس برای غیر قانونی قطعات F-14 به ایران

يكي از مقامات سابق فرودگاه «جان وين» به خاطر آنچه صدور غيرقانوني قطعات «F-14» به ايران ـ تنها كشوري كه از اين نوع هواپيماي جنگي استفاده مي‌كند ـ اعلام گرديده، به دو سال زندان محكوم شد.

[External Link Removed for Guests]

به گزارش سرويس بين‌الملل «بازتاب» به نقل از «اورنج كانتي رجيستر»، روز دوشنبه، رضا طبيب 52 ساله در دادگاه فدرال «سانتاآنا»، پس از اين‌كه در ژوئن 2006 به خاطر فرستادن قطعات هواپيما به ايران از راه آلمان و امارات محكوم شناخته شده بود، به دو سال زندان محكوم شد. طبيب كه متولد ايران و تبعه آمريكاست، در زمان دستگيري در «آيروين» زندگي مي‌كرد و مقامات فدرال نيز بر اين باورند كه او و همسرش «تري»، هنوز در كاليفرنياي جنوبي زندگي مي‌كنند.

«تري طبيب» كه او هم يك تبعه آمريكا ولي متولد ايران است، به خاطر دادن اطلاعات نادرست در فرم اظهاريه در مارس 2006، دو سال محكوميت تعليقي دريافت كرده بود.

رضا طبيب كه هم‌اكنون با وثيقه يك ميليون دلاري آزاد است، بايد تا 16 جولاي، خود را به مقامات فدرال معرفي كند.
در ژانويه 2006 مأموران گمرك و مهاجرت آمريكا، قطعات و چند كيت را ضبط كرده بودند.

گفتني است، طبيب معلم پرواز در فرودگاه بوده و مدتي رئيس مركز پرواز «Newport» بوده و همسر وي نيز در اين کار به او كمك مي‌‌كرده است.

در جلسه روز دوشنبه، نخست براي او درخواست سي ماه زندان شد، اما قاضي «ديويد كارتر» به خاطر كهولت سن طبيب و ناراحتي قلبي او، مجازات را به دو سال حبس و شش ماه بازداشت در خانه تغيير داد.
مأموران در ژانويه 2006 و پس از ضبط قطعات بسته‌بندي‌شده به مقصد آلمان، اين زوج را در منزلشان در آيروين دستگير كردند. جستجوي خانه اين دو، منجر به كشف چندين ليست قطعات شد كه توسط يك مقام نظامي ايران ارسال شده بود. دو چمدان از قطعات اين هواپيما نيز به ارزش 540 هزار دلار و دو بليت سفر به ايران كه توسط طبيب خريداري شده بود، از اين جستجو به دست آمده است.

در سال 2006 هواپيماهاي «F-14» پس از 34 سال از ناوگان هواپيمايي آمريكا خارج شد.

[External Link Removed for Guests]
 [External Link Removed for Guests]    
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1236
تاریخ عضویت: جمعه 27 مرداد 1385, 3:12 pm
محل اقامت: جايي درست وسط غربت شهر...انطرف تر از اب...در کنار خورشيد...
سپاس‌های دریافتی: 65 بار
تماس:

پست توسط ghalamman »

علي‌اصغر منظرپور، تاجر ايراني مقيم انگليس، با انتقاد از انتشار اخبار نادرست درباره او در برخي رسانه‌هاي ايران گفت: بازداشت من، توطئه‌اي با هدف بسط قوانين فرامرزي آمريکا و تحريمات عليه ايران به اتحاديه اروپا بود.
وي در گفت‌و‌گو با «بازتاب» اظهار داشت: بيشتر انعکاس‌هاي اخبار مربوط به دستگيري من، که حتي در داخل ايران هم انجام مي‌شد، شانتاژهاي آمريکا بود و هدف آن، تشديد تحريم ايران بود و متأسفانه، هيچ يک از اين رسانه‌ها با وکلاي من هم تماس نگرفتند.
اين تاجر ايراني که 22 ماه در لهستان به صورت غير قانوني در زندان محبوس بوده و پيش از اين در خبرها از تلاش آمريکا براي محکوم کردن وي به پنجاه سال زندان سخن گفته شده بود، ادامه داد: آمريکا چند سال است قوانين فرامرزي تصويب کرده و من صرفا جنس آمريکايي غيرنظامي (هواپيماي تک موتوره) را از کشور سوم (انگليس) به ايران صادر مي‌کردم و ادعاي آنان که به دنبال محکوم کردن من بودند، اين بود که صدور هر جنس توليد آمريکا، حتي از کشور سوم به ايران جرم است و از آنجا که اين اقدام، خلاف قوانين آمريکاست، مباشر آن بايد به آمريکا تحويل داده شود.
منظرپور افزود: اتحاديه اروپا از آغاز، تصويب چنين قوانيني را رد کرده و هيچ کشور اروپايي به چنين قوانين کم‌سابقه‌اي ترتيب اثر نداده است. از همين رو، اجناس آمريکايي بسياري در بازار ايران هم يافت مي‌شود. با اين حال، به نظر مي‌رسد آمريکايي‌ها قصد داشتند پس از الحاق لهستان به اتحاديه اروپا، با فشار بر اين کشور نوکر مآب، تلاش کنند چنين قوانيني را به همه اروپا تحميل کنند.
وي اظهار داشت: من پس از عضويت لهستان به اتحاديه اروپا، به اين کشور رفته بودم تا طرح توليد هواپيما را به ايران انتقال دهم، اما پليس لهستان، هفت روز بعد در زمان بازگشت به انگليس من را دستگير کرد. آنها به من گفتند که آمريکا درخواست تحويل من به اين کشور را کرده است. حال پرسش من اين است كه اگر اين درخواست آمريکا قانوني بود، چرا من را در انگليس دستگير نکردند؟ توجه شود که دستگيري من مانع از انتقال خط توليد و تکنولوژي ساخت اين هواپيما به ايران شد که يکي از دستاوردهاي جنبي آمريکا از اين اقدام بود.
منظرپور در ادامه گفت: اين رفتار لهستان، خلاف قوانين اتحاديه اروپاست، چرا که من از مراجع ذيصلاح و قانوني در اتحاديه اروپا و دولت انگليس، نامه تأييديه دارم که کارهايم صد در صد قانونمند بوده است. من از انگليس پروانه صادرات داشتم و هيچ‌گاه در آمريکا نبوده‌ و کالايي صادر نکرد‌ه‌ام.
اين تاجر ايراني همچنين با تشريح روند برخورد با وي گفت: من 22 ماه در بدنام‌ترين زندان لهستان که زندان موکوتوف است، زنداني بودم و سرانجام، به رغم چند نوبت محاکمه به آمريکا بازگردانده نشدم. من در اين زندان از هر شبانه روز 23 ساعت را در يک سلول کوچک مي‌گذراندم و تنها يک ساعت اجازه قدم زدن در محوطه‌اي که از سلول چندان بزرگ‌تر نبود داشتم. اين در حالي بود كه مقامات زندان، ماه‌ها از دادن داروي مورد نياز من خودداري کردند و حتي اجازه اين که خانواده من اين داروي ضروري را به من بدهند، ندادند. من در 28 بهمن 1383 دستگير شدم و در 13 بهمن 1384 دادگاه بدوي حکم به استرداد من به آمريکا داد و پس از درخواست تجديدنظر در 8 فروردين 1385 رأي دادگاه بدوي شکسته شد. سپس در آذر 1385 دو جلسه دادگاه داشتم و در 23 آذر 1385 با اثبات غيرقانوني بودن بازداشتم و ادعاي آمريکا آزاد شدم.
وي همچنين مي‌گويد: پس از آزادي من، دوباره دادستان لهستان درخواست بازگشت حکم را کرد که از همين رو، دو هفته پيش دادگاه تجديدنظر، پرونده را براي سومين بار بررسي كرد و به دادگاه بدوي برگرداند و هنوز اين پرونده مفتوح است.
منظرپور گفت: به اعتقاد من، آمريکا مي‌خواهد با اين كارها، تحريم‌هاي سخت و فرامرزي خود را به اروپا بسط دهد و فعاليت کاملا قانوني بازرگانان اروپا را تهديد کند که اگر به نتيجه برسد، نتايج نامطلوبي براي ايران در بر خواهد داشت. در اين راستا، در دهم آوريل سال 2007، روزنامه «تايمز» لندن نيز در گزارشي با اشاره به پرونده من چنين مطالبي را اذعان کرد و حتي چند تن از نمايندگان مجلس لردهاي انگليس، از جمله لرد «هاو»، وزير خارجه دولت تاچر به خاطر اين پرونده، دولت انگليس را بازخواست کردند که چرا وزارت خارجه انگليس از من دفاع نکرده است؟!
اين تاجر ايراني با اشاره به تماس‌ها و پيگيري‌هاي پي در پي سفارت جمهوري اسلامي در لهستان خاطرنشان كرد: رئيس‌جمهور سابق هم با اشاره به پرونده من نوشته بود، اين توطئه بزرگي است که بايد با آن برخورد شود.
وي گفت: البته برخورد با شخص من مهم نيست، بلکه بسط تحريم‌هاي يک‌جانبه و غير قانوني آمريکا به کل اروپا، بسيار خطرناک است. در ضمن، دستگيري من در راستاي جريان «ايراني ربايي» است که هر روز رشد مي‌کند. اين جريان با دستگيري آقاي سليمان پور در لندن به ادعاي آرژانتين آغاز شد و پس از شکست اين توطئه، من در لهستان دستگير شدم.
در چند ماه اخير، آقاي عسكري در ترکيه ربوده شده‌اند و جسارت آمريکا به حدي رسيده است که اقدام به ربودن مسئولان ديپلماتيك ايران در عراق کرده و پس از شکست اين اقدام، پنج ديپلمات ايراني را زنداني مي‌کند. سپس يک ديپلمات ديگر آقاي اشرفي را در عراق ربوده و شکنجه مي‌کند.
منظرپور گفت: آمريکا با گستاخي، نوکرهاي خود مثل آرژانتين را مجبور کرده است که جسارت صدور حکم جلب رئيس‌جمهوري اسبق ايران را به خود بدهد. اما اين جريان نبايد بدون پاسخ بماند و در صورت امکان، ايران بايد از مراجع بين‌المللي مانند دادگاه بين‌الملل عدالت در لاهه براي پايان دادن به اين ايراني ربايي آمريکا استفاده کند. در مورد کشورهاي نوکر مآب مانند لهستان، ايران نبايد اين اقدامات غيرقانوني و ضدايران و ايراني را بدون پاسخ بگذارد، به ويژه درباره لهستان كه هنوز، در حالي که خود آمريکا برنامه حمله به ايران را اعلان نکرده، اعلام آمادگي براي همدستي در اين حمله کرده است.
اين تاجر ايراني گفت: در پنج سال اخير، واردات ايران از لهستان، بيش از چهارصد درصد رشد داشته و بسيار به جاست که ايران از اين اهرم اقتصادي براي هزينه‌مند کردن اين تخلف براي لهستان استفاده کند. مطمئن باشيد هر دلاري که از ايران به لهستان پرداخت مي‌شود، نظامي را تقويت مي‌کند که خود را براي حمله به ايران آماده مي‌سازد. از طرفي، من به عنوان تاجري با بيش از بيست سال سابقه، قطعا مي‌گويم که لهستان تقريبا هيچ توليدي که مشابه آن از منابع ديگر تهيه شدني نباشد، ندارد و بايد گفت كه به طور کل، اقتصاد اين کشور بسيار خراب است و قطعا درد تحريم اقتصادي ايران را حس خواهد کرد.
وي افزود: ايراني ربايي نبايد براي مجريان آن کم هزينه باشد. به علاوه، با توجه به اينکه عملکرد لهستان به خلاف قوانين اتحاديه اروپا بوده و باعث خشم کميسيون اتحاديه اروپا شده بود، بسيار سودمند است، که مقامات ايراني با رايزني با مقامات اتحاديه اروپا، پشتيباني خود را از کميسيون اروپا براي رد قوانين فرامرزي آمريکا اعلام داشته و خواستار ضمانت قانوني ايمني و آزادي طرف معامله‌هاي ايران ساکن در اتحاديه اروپا باشند.
متأسفانه، اين گونه به نظر مي‌رسد که مقامات اتحاديه اروپا و پارلمان انگليس، بيشتر از استفاده ابزاري از من براي بسط قوانين فرامرزي آمريکا در اروپا نگران شده‌اند تا مجلس شوراي اسلامي ايران، که اين جاي تأسف است، چون هدف اين توطئه، ايران بوده است.
وي در پايان، از پورمحمدي، سفير محترم وقت جمهوري اسلامي ايران در لهستان و منتظمي، کنسول ايران در اين کشور به خاطر پشتيباني و کمک آنان تشکر كرد.
منبع:شمشبازتاب
پاسگاه مرزي گدار... سراوان
جاده زابل به زاهدان ...تاسوکي
تقاطع بلوار بزرگمهر و معلم... زاهدان
بلوار ثارلله مجتمع نسترن ...زاهدان
پاسگاه مرزي ناجا... سراوان
تاريخ هيچ کدام را از ياد نخواهد برد...
ارسال پست

بازگشت به “دستاوردها و اخبار نيروي هوايي”