گزارش کامل حادثه علم كوه

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 5147
تاریخ عضویت: شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۸۵, ۲:۳۰ ب.ظ
محل اقامت: گشتم نبود نگرد نیست.
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 127 بار
تماس:

گزارش کامل حادثه علم كوه

پست توسط DJ.HAMED »

براساس اعلام رسمی روابط عمومي انجمن کوهنوردان ايران گزارش اوليه حادثه علم کوه (گرده آلماني‌ها، دي 85) به شرح زیر می باشد:

زمستان ٨٥ تيمي متشكل از چهار نفر كوه نورد فني (دو نفر از باشگاه آرش تهران و دو نفر از هيئت كوه نوردي شهرستان سنقر) به سرپرستي مهدي عزيزي، روز شنبه (16/10/1385) تهران را به مقصد رودبارك، جهت صعود به قله علم كوه، دومين قله بلند ايران به ارتفاع 4850 متر در منطقه البرزغربي از مسير گرده آلمانيها که يک مسير سنگ نوردي است ترك مي كنند، و روز سه شنبه با باشگاه آرش تماس گرفته و موقعيت خود را از پناهگاه سرچال گزارش مي كنند وپس از صعود تا منطقه علم چال آماده صعود نهايي مي شوند، مهدي حبيبي و ليلا ابراهيمي از ديگر اعضاي باشگاه آرش كه اين تيم را همراهي مي كردند قله هاي شانه كوه و ميان سه چال را با اسكي تورينگ صعود مي كنند و روزجمعه به كلاردشت بازگشته و خبر حمله تيم به گرده آلمانيها را اعلام مي كنند.

تيم صعود گرده از سه نفر تشكيل شد (مهدي عزيزي، عليرضا سليماني، رضا عباسيون) و يك نفر جهت پشتيباني در چادر گاه منطقه علم چال باقي مي ماند. تيم سه نفره گرده روز جمعه از علم چال حرکت مي کنند و شب شنبه اولين شب ماني را قبل از دو ركابي داشته اند، اين تيم روز شنبه صعود را ادامه داده و پس از گذر از سه ركابي تصميم به شب ماني مي گيرد.

فردا (روز يکشنبه به تاريخ24/10/85) وضعيت هوا رو به خرابي مي گذارد و تيم تصميم به بازگشت مي گيرد. مهدي عزيزي در جريان فرود به دلايل نامعلومي به سمت يخچال غربي علم كوه سقوط مي كند.

به گفته رضا عباسيون، تنها بازمانده اين حادثه عليرضا سليماني و رضا عباسيون پس از مشاهده سقوط مهدي عزيزي اقدام به بررسي سلامت و يا مرگ مهدي عزيزي مي کنند كه اين كار باعث از دست رفتن زمان مي شود و ايشان ناچار به شب ماني بدون چادر و کيسه خواب در ارتفاع به دليل سقوط وسايل براثر طوفان در همان قسمت گرده با 4500 مترارتفاع مي شوند و شب بسيار سختي را در حاليکه دماي هوا در اين نقطه به حدود 35 درجه زير صفر مي رسد مي گذرانند. (اين وقايع در روز يکشنبه اتفاق افتاده است) صبح روز دوشنبه رضا عباسيون متوجه مي شود که عليرضا سليماني احتمالا در اثر تخليه کامل انرژي و سرماي جانفرسا، جان خود را از دست داده است.

رضا عباسيون، عليرضا سليماني را با طناب مهار مي كند و پس از بررسي موقعيت مهدي عزيزي اقدام به بازگشت مي گيرد و به سختي خود را به علم چال و نفر چهارم تيم مي رساند و به همراه وي به پناهگاه سرچال مي روند. لازم به ياد آوري است که از روز شنبه، وضعيت هوا در منطقه رو به خرابي گذاشته و بارش شديد برف منطقه را در بر مي گيرد، طي اين روزها به علت بي خبري از وضعيت تيم و بي نتيجه ماندن تلاشها براي ايجاد ارتباط با تيم، در انجمن کوه نوردان ايران و باشگاه آرش تهران جلسات ستاد بحران براي سازماندهي جستجو و نجات برگزار مي شود. هدف امداد، نجات دو نفر كوه نورد باقي مانده اين تيم از پناهگاه سرچال بوده است.

دو كوه نورد سنقري وضعيت خود را بوسيله موبايل عليرضا سليماني مخابره كردند كه گزارش ايشان خبر از سرما زدگي دستها و پاهاي رضا عباسيون و افت روحي شديد هر دو آنها مي داد.

به دليل سرمازدگي پاهاي رضا عباسيون و همچنين بهمن گير بودن مسير سرچال تا رودبارک، پيگيري هايي توسط انجمن کوه نوردان و باشگاه آرش با فدراسيون کوه نوردي و سازمان هلال احمر براي تهيه بالگرد صورت مي گيرد.

بعد از ظهر پنج شنبه با تلاش و زحمات، فدراسيون کوه نوردي، سرانجام يک فروند بالگرد هلال احمر به قصد رودبارك پرواز كرد و دو نفر از کوه نوردان امدادگر را در كلاردشت با خود همراه كرد. اما هلي كوپتر در مسير رسيدن به پناهگاه سرچال (بالاي شيب ليزوانك) با برخورد به زمين متوقف شده و توانايي پرواز را ازدست مي دهد، خوشبختانه سرنشينان آن معجزه آسا جان به در مي برند و كادر پرواز و امدادگران خود را به پناهگاه سرچال رسانده و سلامت خود را به ستاد بحران مستقر در قرارگاه رودبارك گزارش كردند.

با هماهنگي انجمن کوه نوردان ايران حدود 30 نفر از کوه نوردان مجرب براي جستجو و امداد به رودبارک مي روند و سحرگاه جمعه (29/10/1385) يک تيم 19نفره زميني عازم سرچال مي شوند. در همين راستا صبح روز جمعه با موافقت فرماندهي سپاه، يک فروند بالگرد سپاه پاسداران براي انتقال تمامي افراد از پناهگاه سرچال از تهران پرواز نمود. در پي موفقيت اين بالگرد وانتقال افراد حاضر در سرچال به کلاردشت، حدود ساعت 10صبح جمعه، تيم زميني کوه نوردان امدادگر درميانه راه سرچال اقدام به بازگشت مي نمايند. ولی متاسفانه اجساد کوهنوردان هنوز در محل حادثه است.

انجمن کوه نوردان ايران لازم مي داند از فدراسيون کوه نوردي، سازمان هلال احمر، سپاه پاسداران، قرارگاه رودبارک و تمامي باشگاه ها و کوه نورداني که در اين عمليات همکاري نمودند قدرداني نمايد. همچنين درآينده اطلاعات تکميلي و تحليلي را مي توانيد در سايت انجمن کوه نوردان ايران مشاهده کنيد.

انجمن کوه نوردان ايران

تصویر

:grin:
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”