مغز به هنگام خیالبافی چه می کند

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

مغز به هنگام خیالبافی چه می کند

پست توسط gigi64 »

تصویر
جام جم آنلاين: به نظر می رسد خیالبافی در طول روز نشانگر خطای عملکرد مغز باشد که طی آن نواحی خاصی از مغز به این کار اختصاص داده می شوند.
وقتی افراد قرار است کاری انجام دهند باید بر آن کار تمرکز کنند اما در این حالت آنواحی مغز مشغول هستند.
این شبکه از نواحی مغزی ، قسمت هایی هستند که وقتی قرار نیست افراد کاری انجام دهند هم همواره بنظر می رسد فعال باشند.
در این زمان در واقع مغز در حال خیالبافی است اما به گفته محققان اکثر افراد درواقع در حال تفکر در باره کارهایی هستند که قرار است بعدا انجام دهند.
عصب شناسان و متخصصان روانشناسی در باره آنچه در زمانی که افراد کار خاصی انجام نمی دهند بیا روی موضوع خاصی تمرکز ندارند ، در مغزشان روی می دهد مطالعه کرده و به این اتفاق نظر رسیده اند که ذهن به سادگی از فکر خالی نمی شود.
برای یافتن این مطلب محققان از تکنولوژی جدید تصویر برداری مغز با رزونانس مغناطیسی (Fmri) استفاده کرده اند.
دانشمندان با این فناوری تصاویر واضحی از مغز بدستن آورده اند که نشان می دهد کدام یک از نواحی مغز در همین زمان مورد نظر فعالند. آنها این تصاویر را در حالی تهیه کردند که با افراد صحبت می کردند و لذا در حال انجام یک فعالیت خاص تصاویر بدست آمدند.
نتایج نشان دادند وقتی کار خاصی انجام نمی شود که نیاز به پردازش عمدی فرد داشته باشد ، ذهن عموما تمایل به گشت زنی دارد وبه آسانی از یک فکر به فکر بعدی منتقل می شود.
نواحی فعال شامل چین سینوسی مغز که یکی از برآمدگی های اصلی در قسمت قدامی مغز انسان است ، اینسولا که در قسمت جانبی مغز است و بخش های لوب گیجگاهی در قسمت پشت مغز هستند.
محققان مطمئن نیستند چرا چنین اتفاقی روی می دهد اما معتقدند یکی از احتمالات این است که مغز همواره کاری انجام می دهد در یک حالت فعال بسر می برد مانند حالتی که به واکنش یا تفکرات فوری نیاز هست.
احتمال دوم این است که یک سفر ذهنی خودبخودی در زمان صورت می گیرد و ( فکر ، مستقل از محرک ) یک حالت اتصال گذسته ، حال و آینده در ذهن رخ می دهد.
به این صورت که فرد در زمان حال گرفتار نیست ، می تواند در محلی باشد و در واقع در ذهن خود در جای دیگری سیر کند و بالاخره اینکه شاید هیچ دلیلی برای خیالبافی وجود نداشته باشد.
محققان می گویند گرچه افکار پراکنده ای که ذهن ایجاد می کند در زمان هایی مفیدند ، چنین مواردی ثابت نمی کنند که ذهن واقعا در حال سیر است زیرا این افکار به نوعی تطبیقی هستند.

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”