هزينه مربيان خارجي شاغل در تيم‌هاي ملي و استاني كشور

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 5147
تاریخ عضویت: شنبه 30 اردیبهشت 1385, 2:30 pm
محل اقامت: گشتم نبود نگرد نیست.
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 127 بار
تماس:

هزينه مربيان خارجي شاغل در تيم‌هاي ملي و استاني كشور

پست توسط DJ.HAMED »

بيش از 4 ميليون دلار در سال
آيا مي‌دانيد ميانگين هزينه سالانه 54 مربي دارنده عقد قرارداد با كميته ملي المپيك 5/3 ميليون دلار است.
مبلغي كه بابت حقوق ماهانه، هزينه مسكن، تغذيه و حمل و نقل داخلي و خارجي براي آنها پرداخت مي‌شود.
توجه به امر ورزش، استفاده از دانش روز مربيان خارجي و بالا بردن سطح فني و علمي ورزشكاران داخلي چند سالي است كه توجه مسئولان ورزش كشورمان را در جذب مربيان خارجي به خود جلب كرده است كه كميته ملي المپيك با توجه به اهميت مسابقات المپيك آسيايي و جهاني و كسب مدال و به اهتزاز در آوردن پرچم مقدس كشورمان در چنين رويدادهاي بزرگي نقش بسيار مهمي برعهده دارد.
در حال حاضر بيش از 50 مربي خارجي با مليت‌هاي مختلف در رشته‌هاي متعدد ورزشي در سطح ملي و استاني مشغول به فعاليت مي‌باشند. كه دانستن نوع و مدت فعاليت و مبلغ قرارداد آنها براي هر علاقمندي قابل توجه است كه به همين منظور خبرگزاري ورزش، پس از روزها تلاش و تحقيق به طور نسبي آماري را به طور ميانگين تهيه نمود كه مبلغ، زمان و رشته ورزشي مربيان مختلف خارجي دارنده عقد قرارداد با كشورمان را نشان مي‌دهد كه در جدول زير بدين نحو تنظيم شده است.
نگاهي آماري به جدول 53 مربي فوق نشان مي‌دهد حقوق ماهانه آنها مبلغي در حدود 729/137 دلار مي‌باشد و اگر اين مبلغ را در عدد 12 (به تعداد ماه‌هاي سال) ضرب كنيم حقوق سالانه اين مربيان 748/652/1 دلار مي‌شود و با توجه به هزينه‌اي كه بابت مسكن (هتل)، تغذيه و حمل و نقل داخلي براي آنها در نظر گرفته شده است آنها ماهانه 135 هزار دلار از اين بابت هزينه داشته كه با ضرب آن در تعداد ماه‌هاي سال (12 ماه) به مبلغ 000/620/1 دلار مي‌رسيم كه جمع مبلغ كل حقوق سالانه و هزينه‌هاي مسكن و تغذيه و حمل و نقل بيانگر آنست كه هزينه 53 مربي فوق به عدد 748/272/3 دلار مي‌رسد كه البته اين مربيان از نوع مليتي، پراكندگي خاصي دارند.
53 مربي از 21 كشور جهان كه در اين بين ارمنستان با داشتان 10 مربي در ايران بالاترين آمار را به خود اختصاص داده است. كره جنوبي و روسيه (البته اگر مليت جاويد سرابي ايراني الاصل را روسي قلمداد كنيم) هر كدام با 5 مربي در جايگاه‌هاي بعدي قرار داشته و اوكراين، آلمان و بلغارستان (هر كدام 4 مربي)، چين (3 مربي)، تاجيكستان، پاكستان، ازبكستان و كره شمالي (هر كدام دو مربي) و يوگسلاوي، فيليپين، فرانسه، استراليا، ژاپن، هندوستان، نيجريه، لتوني، صربستان و كرواسي (هر كدام يك مربي) رتبه‌هاي بعدي را به خود اختصاص داده‌اند.
در بعد پراكندگي مربيان، در بين رشته‌هاي مختلف ورزشي نيز قايقراني و ژيمناستيك هر كدام با داشتن 6 مربي بالاترين آمار جذب مربيان را به خود اختصاص داده‌اند كه در ادامه شمشيربازي با (5 مربي)، دووميداني، جودو و وزنه‌برداري (هر كدام با 4 مربي)، ووشو، واليبال و تكواندو(هركدام با 3 مربي) اسكواش، تيروكمان، هندبال و بوكس (هركدام با 2 مربي) و اسكي، دوچرخه‌سواري، سپك تاكرا، تيراندازي، كبدي، بسكتبال و شنا (هركدام با جذب يك مربي) در مكانهاي بعدي قرار دارند كه نگاهي اجمالي به جذب مربيان در رشته‌هاي مختلف نشان مي‌دهد كه بيشترين توجه مسئولان در عقد قرارداد با مربيان خارجي به ورزش‌هاي پايه و مدال‌آوري همچون دووميداني، ژيمناستيك، قايقراني، وزنه‌برداري و شمشيربازي بوده است.
در بين مربيان يوردان ايوانف سرمربي بلغاري وزنه‌برداري كه به دليل فاجعه دوپينگ مجبور به قطع همكاري با ايران شد با دريافت 300/9 دلار حقوق ماهانه بالاترين مبلغ دريافتي را داشته (در صورت محسوب نكردن بگوويچ) و قربان كادارف، مربي بوكس ازبكستاني با حقوق 500 دلاري كمترين دريافتي را به خود اختصاص داده است. ناگفته نماند خانم شن سرمربي تيم ملي تكواندو بانوان از كره جنوبي با دريافت تقريبي 3000 دلار بالاترين حقوق دريافتي را در بين مربيان زن خارجي حاضر در كشورمان راداراست كه البته وي پس از پايان قرارداد خود (16/10/85) به كشورش بازگشت.
جمع تقريبي مبلغ حقوق و هزينه تغذيه، مسكن و حمل و نقل مربيان خارجي در كشور بيانگر آنست كه هر يك مربي خارجي به طور ميانگين سالانه 61 هزار دلار براي كشورمان هزينه دارد يعني مبلغي معادل 50 ميليون تومان.
برآورد حقوق ماهانه مربيان خارجي بيانگر آنست كه هر مربي به طور ميانگين 3000 دلار (معادل /52 ميليون تومان) دستمزد گرفته و به طور ميانگين هزينه ماهانه مسكن تغذيه و حمل و نقل هر يك از آنها مبلغ در حدود 2500 دلار (معادل دوميليون تومان) مي‌باشد.
از طرفي اگر قرارداد 6 ماهه وينگوبگوويچ سرمربي جديد تيم ملي فوتبال اميد را كه 120 هزار دلار مي‌باشد (هر ماه 20 هزار دلار) در كنار تغذيه مسكن و حمل و نقل در كل 200 هزار دلار محسوب كرده و آن را با مبلغ كل هزينه مربيان كه در جدول ذكر شد را جمع‌بندي كنيم به مبلغ 3/472/748 دلار مي‌رسيم. يعني مبلغي معادل سه ميليون و نيم. اين در حاليست كه در كشور امارات آنها بابت قرارداد يكساله با متسو سرمربي فرانسوي تيم ملي فوتبال 2/2 ميليون دلار فقط به عنوان حقوق پرداخت مي‌كنند و اگر هزينه هتل، تغذيه و حمل و نقل آن را هم به قرارداد اين مربي فرانسوي اضافه كنيم در واقع به اين نتيجه مي‌رسيم كه مبلغ كل هزينه پرداختي مسئولان ورزش كشورمان به 54 مربي حاضر در تيم‌هاي مختلف ملي و استاني با يك مربي فوتبال فرانسوي در امارات برابري مي‌كند. بدون ترديد توجه به اين موضوع ورزش ما را با ورزش ديگر كشورها و كيفيت جذب مربيان خارجي را نشان مي‌دهد يعني 1=54.
از نظر پراكندگي جغرافيائي مربيان فوق در استانهاي مختلفي همچون تهران، مركزي، كرمان، اردبيل، زنجان، شهرستان گنبد، بندر تركمن، تبريز، اروميه، يزد مشغول به فعاليت مي‌باشند.
گفتني است، حداكثر تلاش ما اين بود كه آمارها را در حد امكان به طور دقيق ارائه دهيم و به همين منظور قرارداد ريز سيموئز سرمربي تيم ملي فوتبال اميد (ميانگين قرارداد 000/200 دلار) و برانكو ايوانكوويچ (ميانگين 000/450) در اين جدول منظور نشده است كه با احتساب هزينه‌هاي اين دو مربي مبلغ هزينه مربيانيكه در قالب تيم‌هاي ملي، شهرستان‌ها و تيم‌هاي پايه فعاليت مي‌كنند با قبول هزينه‌هاي مسكن، تغذيه و حمل و نقل اين دو مربي به مبلغي بيش از 4 ميليون دلار مي‌رسيم.
در اين گزارش هزينه‌هاي مربوط به مربيان باشگاهي فوتبال منظور نشده است.لازم به ذکر است ،حداقل قرار داد هاي منعقد شده با برخي مربيان ،3 ماهه و با تعداد ديگري از مربيان يک ونيم ساله مي باشد که البته درجمع بندي کسب ميانگين مبالغ هزينه شده براي آنها مبنا را بر يک سال گذاشتيم.
:grin:

من ليست و قيمت ها رو دارم ولی نميشه ستونی بزارم

:grin:
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”