بخشنامه گمرک و گسترش فعاليت قاچاقچيان ضايعات مس

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
پست: 3820
تاریخ عضویت: چهارشنبه 12 مهر 1385, 2:30 pm
محل اقامت: هر جا اینترنت هست... Net.
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 164 بار
تماس:

بخشنامه گمرک و گسترش فعاليت قاچاقچيان ضايعات مس

پست توسط DANG3R »

صدور بخشنامه گمرک مبني بر انحصار ورود ضايعات مس عراق از مرز شلمچه (خرمشهر) به ايران، با استقبال قاچاقچيان ضايعات مس روبه‌رو شده است.

به گزارش خبرنگار «بازتاب»، اين بخشنامه در حالي صادر شده است که نيروهاي آمريکايي مستقر در عراق، خروج مس را به عنوان کالاي استراتژيک از عراق ممنوع کرده‌اند و هم‌اکنون انتقال مس از عراق تنها از مرز حاج عمران و منطقه پيرانشهر امکان‌پذير است که علت آن هم اختيارات دولت اقليم کردستان است. منابع شمال عراق نيز از ورود روزانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ تن ضايعات مس از مرزهاي کردستان عراق به ايران خبر مي‌دهند.

جالب آن که بخشنامه گمرک نيز اعلام کرده که ورود ضايعات مس عراق به ايران، تنها از مرز شلمچه (خرمشهر) امکان‌پذير است. به اين ترتيب، ورود ضايعات مس در انحصار قاچاقچيان قرار گرفته است و در نتيجه، کار برخي کارخانجات ذوب مس در استان‌هاي زنجان و تهران به دليل فقدان مواد اوليه متوقف شده است.

گفتني است، در زمان ورود ضايعات مس، مجوزهاي لازم از انرژي اتمي مبني بر عدم آلودگي به مواد پرتوزا و راديواکتيو و گواهي بي‌خطر بودن، غير انفجاري و غير نظامي بودن آن از وزارت دفاع گرفته مي‌شود و علت اعلام انحصار مرز مجاز شلمچه که آمريکايي‌ها اجازه ورود کالاي فوق را از آنجا به ايران نمي‌دهند، در ابهام قرار دارد.

در اين حال، نادري معاون امور گمرکي گمرک جمهوري اسلامي، در توضيح علت اين بخشنامه به خبرنگار «بازتاب» گفت: نمايندگان وزارت دفاع به ما گفته‌اند که تنها در مرز شلمچه مي‌توانند از اين کالا بازديد کنند، به ويژه که بسياري از ضايعات مس از ادارات نظامي حاصل مي‌شود و چندي پيش نيز منجر به حادثه شد.
وي افزود: مرز پيرانشهر نيز مرز بازارچه‌اي است و وزارت خارجه آن را به عنوان مرز رسمي اعلام نکرده است.

معاون گمرک گفت: ما بخشي از دولت هستيم و نمي‌توانيم خلاف دولت عمل کنيم و اگر وزارت دفاع قبول کند در نقاط ديگر حاضر شود و وزارت خارجه هم مرزهاي رسمي را گسترش دهد، گمرک مشکلي با اين قضيه ندارد؛ هرچند فکر نمي‌کنم قاچاقچيان به دنبال واردات ضايعات مس به کشور باشند.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”