شش درصد قضات در ايران زن هستند

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
پست: 3820
تاریخ عضویت: چهارشنبه 12 مهر 1385, 2:30 pm
محل اقامت: هر جا اینترنت هست... Net.
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 164 بار
تماس:

شش درصد قضات در ايران زن هستند

پست توسط DANG3R »

"زينب رنجبر" معاون قضايي مجتمع قضايي شهيدبهشتي تهران با استناد به آمار قوه قضاييه ، گفت: هم اكنون در كشور ‪ ۴۳۰‬قاضي زن در حال فعاليت هستند و حدود شش درصد قضات كشور را تشكيل مي‌دهند.


رنجبر روز سه‌شنبه در ششمين نشست علمي انجمن ايراني مطالعات زنان در باشگاه دانشگاه تهران، گفت: اين قضات در سمت‌هاي داديار ديوان عالي، رييس مجتمع قضايي، معاون مجتمع قضايي، داديار دادسرا، قاضي تحقيق ، رييس اجراي احكام و ديگر سمت‌هاي قضايي با حقوق و مزاياي قاضي مرد فعاليت مي‌كنند.

به گزارش ایرنا، معاون قضايي مجتمع قضايي شهيد بهشتي تهران، گفت: در اشتغال زنان براي قضاوت از طريق ديدگاه‌هاي حاكم موانعي وجود دارد و بايدقابليت اجرايي بودن اين قوانين در عصر حاضر بررسي شود.

رنجبر گفت: قوانين فقهي مرد بودن را از شرايط قضاوت مي‌داند و فقها بر آن اجماع دارند.

وي گفت: دين اسلام به برابري توجه دارد و تبعيض را ضد عدالت و بر خلاف فلسفه آفرينش دانسته و تنها تقوا را امتيازي انساني نسبت به انسان ديگر مي‌داند.

معاون قضايي مجتمع قضايي شهيد بهشتي تهران ، گفت: گاهي نگاه‌هاي سنتي از طريق آداب ورسوم و خرافات، منجر به محروميت زنان مي‌شود.

رنجبر افزود: امروزه شتاب حضور زنان در عرصه‌هاي اجتماعي كاملا مشخص است و زنان در عرصه‌هاي اجتماعي و به خصوص عرصه بين‌المللي حضور چشمگيري دارند.

وي ادامه داد: بالارفتن سطح تحصيلات زنان در جامعه باعث شده است با حقوق خود آشنا شوند و خواسته‌هاي خود را از دولت‌ها مطالبه كنند.

معاون قضايي مجتمع قضايي شهيد بهشتي تهران ، گفت: در سال ‪ ۱۳۶۲‬ماده واحده‌اي به تصويب رسيد كه در آن به زنان حق داده‌شد با حفظ پايه قضايي در سمت مشاور دادگاه‌ها انجام وظيفه كنند.

رنجبر افزود : در سال ‪ ۱۳۷۱‬دادگاه‌هاي مدني خاص مي‌توانستند از قضات مشاور زن ‌استفاده كنند و درسال ‪ ۱۳۷۴‬زنان داراي پايه قضايي در محاكم ديوان عدالت اداري و ادارات قضايي به عنوان قاضي تحقيق فعال شدند.

وي گفت: هم اكنون لايحه‌اي براي الزام وجود مشاور قضايي زن در دادگاههاي خانواده به مجلس ارايه شده است و از آنجا كه احتمال محقق شدن اين امر در شهرستان‌هاي كوچك وجود ندارد، اين لايحه در حال بررسي است.

رنجبر افزود: هنوز زنان نمي‌توانند به‌تنهايي منشا صدور راي باشند، اما در دادگاه‌هايي كه حضور دارند راي بدون‌نظر و امضاي آنها صادر نمي‌شود.

وي ادامه داد: حضور زنان در دادگاه باعث مي‌شود دادگاه از يكسويه بودن خارج شده و از دادگاه‌ها نظر مشورتي گرفته شود، به خصوص در زمينه مصلحت فرزندان، حضور زنان بسيار اهميت دارد.

معاون قضايي مجتمع قضايي شهيد بهشتي تهران، گفت: دلايلي كه فقها براي ممنوعيت و محدوديت قاضي زن بيان كرده‌اند شامل دلايل عقلي و نقلي است.

رنجبر افزود: بايد توجه‌كرد كه نگرش‌ها در عصر حاضر تغيير كرده است و زنان دربسياري ازمشاغل مهم موفق بوده‌اند و عملكرد آنها نشان‌دهنده شايستگي آنها است
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”