درباره ديابت و ديابتيها چه ميدانيد ؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با پزشکي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Thunderclap, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 355
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 9 شهریور 1385, 4:37 am
محل اقامت: Tehran
سپاس‌های ارسالی: 35 بار
سپاس‌های دریافتی: 99 بار
تماس:

درود بر دوست گرامي !

پست توسط Thunderclap »

taktaz نوشته شده:BijBij جان
ايا ديابتي هاي نوع دوم ميتونند عسل بخورند يا نه؟

دوست من
بستگی دارد به نوع درمان و اندازه قند خون و ...
این را بدانید هر چیز طبیعی و کم بتنهایی مضر نیست اما انسان طبیعتش بگونه ایی است که تا موردی را که برایش خطر دارد منع کامل نکنید کم کم به آن روی میاورد و در اثر ادامه و مصرف نامتعادل آن به به درد نقص درمان دچار میشود .
پس بهتر است از مصرف عسل خود داری شود .
درمان در مورد دیابت به سه بخش تقسیم میگردد :
1- تقذیه و پرهیز .
2 - کم کردن وزن که با ورزش امکان پذیر خواهد بود .
3 - اندازگیری منظم قند .
در اینصورت فرد دیابتی زندگی سالمی خواهد داشت و از هرگونه عوارض این بیماری بدور خواهد ماند :)
پس نتیجه میگیریم بهتر است عسل نخورید :-)
 انجمنهای مرکز پژواک , جایگاهی جهت هر آنچه میخواهید در مورد بیماری و بیماران تالاسمی بدانید !
لطفا" جهت ورود به مرکز پژواک روی نوار پائین کلیک کنید ...
  [External Link Removed for Guests] 
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan »

  انسولين" اميدي تازه براي بيماران ديابتي
 محققان در انگليس مي‌گويند: بيماران مبتلا به ديابت ممكن است بزودي بتوانند به جاي تزريق روزانه انسولين، قرص آن را مصرف كنند.

پايگاه اينترنتي بي‌بي‌سي روز دوشنبه با بيان اين مطلب افزود: شركت ديابتولوژي (‪ (Diabetology‬كه محققانش در دانشگاه كارديف اسكاتلند مستقر هستند، اعلام كرده كه توانسته است مشكل اساسي در تهيه قرص انسولين را برطرف كند.

برپايه اين گزارش، جدار كپسول ساخت اين شركت ويژه است و مي‌تواند انسولين داخل آن را در برابر اسيد معده محافظت كند و اجازه دهد انسولين سالم به روده برسد و در آنجا جذب خون شود.

نتيجه اولين آزمايش‌ها با كپسول انسولين كه با مشاركت شانزده داوطلب صورت گرفته، در گردهمايي "انجمن آمريكايي ديابت" ارائه خواهد شد.

جزئيات گزارش دكتر "استيو لوتزيو"، از دانشگاه كارديف، تا حضورش در گردهمايي "انجمن آمريكايي ديابت" اعلام نخواهد شد، اما انتظار مي‌رود كه نشان دهد "دز" انسولين موجود در كپسول ساخت شركت ديابتولوژي قادر است تغييرات لازم براي متعادل كردن قند خون را ايجاد كند.

همچنين انتظار مي‌رود نتيجه تحقيقات شركت ديابتولوژي نشان دهد كه مصرف قرص، دو بار در روز، يكي پيش از صبحانه و ديگري پيش از شام، گلوكز خون را دست كم در بيماران ديابت نوع دوم كنترل كند.

تحقيقات مشابهي در نقاط ديگر جهان در جريان است. محققان تايلندي براي محافظت از انسولين داخل قرص يا كپسول، يك ماده شيميايي را كه از پوسته (غشاء سخت بيروني) ميگو استخراج كرده‌اند، مورد آزمايش قرار دادند.

اين در حالي است كه پيش از اين نيز براي بيماران ديابتي كه از سرنگ وحشت دارند يا تزريق به آنها توام با مشكلاتي است، انسولين قابل استشمام ساخته شده بود.

انجمن ديابت انگليس از تحقيقات جديد دانشگاه كارديف استقبال كرده، اما گفته است در اين زمينه بايد تحقيقات بيشتري صورت بگيرد.

دكتر "ايان فريم"، مدير تحقيقات اين انجمن، گفت: "در حال حاضر در انگليس ‪ ۷۰۰‬هزار نفر انسولين تزريق مي‌كنند كه برخي از آنها چهار بار در روز اين كار را انجام مي‌دهند و بنابراين اگر بيماران ديابتي بتوانند به جاي تزريق، قرص انسولين مصرف كنند كيفيت زندگي آنها به ميزان قابل توجهي بهبود مي‌يابد."
وي در ادامه گفت: "اين تحقيق هنوز در مراحل اوليه است. ما بايد منتظر نتيجه آزمايش‌هاي بعدي باشيم."
بيماران مبتلا به ديابت نوع اول براي ادامه زندگي طبيعي به انسولين وابسته هستند، اما بيماران ديابت نوع دوم اغلب مي‌توانند با رعايت رژيم غذايي مناسب يا قرص‌هاي مخصوص كنترل ديابت اين بيماري را كنترل كنند و انسولين فقط وقتي نياز است كه بيماري پيشرفته شده باشد.

شمار بيماران مبتلا به ديابت نوع دوم بسيار بيشتر از نوع اول است.
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4178 بار
تماس:

محققان: ديابت بارداري با ابتلا به سرطان ارتباط دارد

پست توسط ganjineh »

به گفته محققان، زنانيكه در زمان بارداري به ديابت خاص اين دوران مبتلا شدند، احتمالا نسبت به ديگران در معرض خطر بيشتري براي ابتلا به سرطان لوزالمعده قرار دارند.

به گزارش پايگاه اينترنتي رويترز، محققان گفتند اين نخستين مطالعه‌اي است كه اين دو بيماري را با يكديگر ارتباط مي‌دهد.

محققان گفتند، مطالعاتي كه پيش از اين انجام شده نشان داده‌اند كه افراد مبتلا به ديابت نوع دو با خطر شديد ابتلا به سرطان لوزالمعده روبرو هستند اما يافته‌هاي جديد نشانگر ارتباط بين اين سرطان با انواع كمياب تري از ديابت است كه از ترشح هرومون‌هاي خاص و افزايش وزن در دوران بارداري ناشي مي‌شود.

سرطان لوزالمعده فوق‌العاده كشنده است زيرا اين سرطان اغلب دير تشخيص داده مي‌شود و تنها حدود ‪ ۵‬درصد از افراد مبتلا به اين بيماري براي پنج سال زنده مي‌مانند.

هر سال بيش از حدود ‪ ۲۰۰‬هزار مورد از اين سرطان در سراسر جهان تشخيص داده مي‌شود.

"مري پرين" يك محقق در "دانشكده پزشكي دانشگاه نيويورك" گفت، اين يافته‌ها مهم هستند زيرا به نظر مي‌رسد با افزايش تعداد افراد چاق ، موارد ابتلا به ديابت بارداري در حال افزايش باشد.

پرين كه رياست اين مطالعه را بر عهده داشت در يك گفت و گوي تلفني گفت، مسئله‌اي كه اين مطالعه را حائز اهميت كرده است اين است كه درباره ديابت بارداري كه مي‌تواند نشانگر ابتدايي‌تر خطر ساير پيامدهاي سلامتي مانند سرطان لوزالمعده باشد، هنوز اطلاعات زيادي در دست نيست.

ابتلا به ديابت در ‪ ۱۰‬سال اخير در آمريكا و ساير كشورهاي جهان تا حدودي در نتيجه آهنگ فزاينده چاقي شايع تر شده است.


خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۶/۰۵/۲۷‬
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1258
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 10 دی 1385, 12:01 am
محل اقامت: www.ir-dl.ir
سپاس‌های ارسالی: 2151 بار
سپاس‌های دریافتی: 1069 بار
تماس:

بیماری قند خون یا دیابت

پست توسط nt »

 تصویر 

بیماری دیابت بر اثر قطع تولید انسولین و یا عدم کارکرد مناسب آن در بدن به وجود می آید. انسولین هورمونی است که مواد غذایی قندی و نشاسته و... را در بدن به انرژی تبدیل مینماید. تاکنون علت بروز این بیماری کشف نشده است ولی گمان می رود که زمینه مساعد ژنتیکی و عوامل محیطی همچون پرخوری، چاقی و بی تحرکی در ابتلا به این بیماری نقش موثری داشته باشند. درکشورما، حدود 4 میلیون نفر (کودک و بزرگسال) به دیابت مبتلا هستند ولی متاسفانه تعداد اندکی از این افراد از دیابت خود آگاهند و یا به کنترل صحیح و دقیق قند خون خود می پردازند.
پزشک متخصص می تواند با آزمایش قند خون ناشتا (FBS) و یا قند خون دو ساعته (OGTT)، که معیاری از عملکرد لوزالمعده و ترشح انسولین را بدست می دهند، تعیین کند که آیا شما در دوره دیابت پنهان قرار دارید و یا به طور کامل به دیابت مبتلا گشته اید. در صورتی که آزمایش قند خون ناشتای شما عددی بین 100 تا 125 باشد نشانگر آن است که شما در دوره دیابت پنهان قرار دارید و چنانچه این رقم 126 یا بیشتر از آن باشد بیانگر ابتلای کامل دیابت است. در آزمایش قند خون دو ساعته، ابتدا به صورت ناشتا و سپس دو ساعت بعد از نوشیدن یک محلول نسبتا غلیظ قندی، میزان گلوکز موجود در خون شما اندازه گیری میشود. چنانچه نتیجه این آزمایش عددی بین 140 تا 199 باشد، بیانگر دیابت پنهان و اگر 200 یا بیشتر از آن باشد، ابتلایتان به دیابت را نشان می دهد.

نویسنده: خانم دکتر حائری
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 355
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 9 شهریور 1385, 4:37 am
محل اقامت: Tehran
سپاس‌های ارسالی: 35 بار
سپاس‌های دریافتی: 99 بار
تماس:

درباره ديابت و ديابتيها چه ميدانيد ؟

پست توسط Thunderclap »

ادامه ...
همه بيماراني که از انسولين تزريقي استفاده ميکنند با سرنگ انسولين آشنا هستند .
اين سرنگ به بيماران کمک ميکنند تا مايع انسولي را به درون بدن وارد نمائيم .
با دقت بر روي سرنگ شما درجاتي بر روي بدنه آن ميبينيد که به آن واحد ميگويند .
اگر از نوک سرنگ تا آخر درجات دقت کنيد ميبينيد آخرين درجه نوشته شده 100 mm .
اين نشاندهنده اين است که کل سرنگ انسولين گنجايش 100 ميليتر يا 100 ( Unit ) يا واحد را دارد .
پس بازهم با دقت بيشتر خواهيد ديد که از خط اول تا واحد 10 سرنگ 5 خط بيشتر وجود ندارد و از خود خواهيد پرسيد که اگر 10 واحد انسولين در اين فضا جاي خواهد گرفت پس چرا از سر سرنگ تا واحد 10 چرا 5 خط بيشتر وجود ندارد و پاسخ شما اين است که از يک خط تا خط دوم 2 واحد انسولين محاسبه ميگردد .
بدين ترتيب از سر سرنگ تا خط 1 ... 2 واحد و 1 تا 2 ... 4 واحر انسولين و ... همينگونه تا آخر .
ادامه دارد ... :P
 انجمنهای مرکز پژواک , جایگاهی جهت هر آنچه میخواهید در مورد بیماری و بیماران تالاسمی بدانید !
لطفا" جهت ورود به مرکز پژواک روی نوار پائین کلیک کنید ...
  [External Link Removed for Guests] 
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 220
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 12 دی 1385, 8:01 pm
سپاس‌های ارسالی: 9 بار
سپاس‌های دریافتی: 113 بار

پست توسط siavash45 »

یک سوم دیابتی ها آپنه خواب دارند
اخبار سلامت روز)- - بر طبق یک تحقیق جدید، افراد مبتلا به دیابت تیپ2 که در طی روز به سختی حرکت می کنند ممکن است در میان 36 درصد دیابتی هایی باشند که از آپنه انسدادی خواب رنج می برند. آپنه خواب هنگامیکه ضعف تنفسی بواسطه کلاپس راه های هوایی موجب بیداری های متعدد شبانه می شود رخ می دهد.

محققان در موسسه دیابت Whittier در La Jolla کالیفرنیا اطلاعات سلامت را در 279 بزرگسال مبتلا به دیابت تیپ 2 تجزیه و تحلیل کردند. آنان دریافتند که یک نفر از هر سه نفر دیابتی نیز از آپنه انسدادی خواب رنج می برد. مردان بخصوص افراد بالای 62سال نسبت به زنان بیش از دوبرابر احتمال داشتند که برهم خوردن خواب را تجربه کنند.

محققان گفتند، تحقیق قبلی ارتباطی بین آپنه انسدادی خواب، عدم تحمل به گلوکز و مقاومت به انسولین را نشان داده است، بنابراین ارتباط با دیابت تیپ2 تعجب برانگیز نیست. این اولین تحقيقي است که اطلاعات را هم از مردان و هم از زنان در کلینیک دیابت تجزیه و تحلیل می کند.

محقق اصلی دکتر Daniel Einhorn در یک مقاله آماده چاپ گفت " این یافته ها ثابت می کنند که آپنه انسدادی خواب شیوع بالایی در بالغین مبتلا به دیابت تیپ2 دارد. او گفت، " درمان آپنه انسدادی خواب هم پتانسیل کاهش فشار خون و هم بهبود کنترل قندخون را دارد، افراد مبتلا به دیابت تیپ 2 باید به صورت منظم برای وجود آپنه خواب غربالگری شوند."

محققان یافته هایشان را در شماره کنونی Endocrine practice چاپ کردند.

بر طبق تحقیق قبلی، درمان افرادیکه هم آپنه انسدادی خواب و هم دیابت تیپ2 دارند با درمان " فشار مثبت دایم راه هوایی" نه تنها به کنترل اختلالات خواب کمک می کند بلکه سطوح قند خون را کاهش می دهد. محققان توصیه می کنند که پزشکان بیماران مبتلا به دیابت تیپ2 را برای آپنه انسدادی خواب غربالگری کنند.

بر طبق نظر انجمن دیابت آمریکا، بیش از 20 میلیون نفر در ایالات متحده دیابت دارند بطوریکه بیش از یک نفر در پنج بزرگسال بالای 60 سال از بیماری رنج می برد. تیپ2 معمولترین نوع دیابت است، بیماری که در آن بدن انسولین را به نحو موثری تولید یا استفاده نمی کند.

سازمان ملی خواب تخمین می زند که بیش از 18 میلیون نفر از آپنه انسدادی خواب رنج می برند اگر چه اکثریت افراد مبتلا به این اختلال تشخیص داده نشده اند. آپنه انسدادی خواب با خطرات متعددی شامل بیماری قلبی، فشار خون بالا، افسردگی، نقص عملکرد جنسی و افزایش خطر تصادفات رانندگی مرتبط است.
[External Link Removed for Guests]
مترجم دکتر نگار اصغربیک
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 220
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 12 دی 1385, 8:01 pm
سپاس‌های ارسالی: 9 بار
سپاس‌های دریافتی: 113 بار

پست توسط siavash45 »

دیابت ممکن است با رژیم مدیترانه ای بهبود یابد
(سلامت رویتر) یک مطالعه استرالیایی نشان می دهد خوردن رژیم سنتی مدیترانه ای (سبزیجات، میوه ها و ماهی بیشتر و فراورده های حیوانی کمتر) بیماری قلبی را خنثی کند و این مسئله ممکن است بخصوص برای افراد مبتلا به دیابت سودمند باشد.

دکتر Linton R.Harriss از دانشگاه Monash در ملبورن و همکارانش می گویند مهاجران به استرالیا متولد مدیترانه میزان مرگ کمتری از بیماری قلبی را نسبت به بومیان استرالیایی دارند. این مسئله آنها را بر آن داشت که الگوهای رژیم غذایی در ارتباط با مرگ و میر وابسته به قلب " در یک جمعیت ناهمگون از نظر قومیتی" را مورد تحقیق قرار دهند.

این مطالعه بیش از 40000 مرد و زن سنین بین 40و69 سال را در برداشت، 24درصد از آنان متولدین بومی مدیترانه بودند در حالیکه بقیه بومی استرالیا بودند. آنان برای 10سال پیگیری شدند.

محققان پرسشنامه های غذایی را جهت محاسبه مصرف غذاهای مدیترانه ای، سبزیجات، میوه ها، و گوشت ها توسط شرکت کنندگان بکار بردند. نتایج مطالعه در مجله تغذیه بالینی آمریکا منتشر می شوند.

Harriss به سلامت رویتر گفت" آن دسته از افراد در مطالعه که در بالاترین رده بندی الگوی غذاهای مدیترانه ای بودند(به عنوان مثال، بیشتر اوقات غذاهای سنتی مدیترانه ای مصرف می کردند) در مقایسه با افرادیکه در پایین ترین رده بندی بودند، 30درصد کمتر خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی را داشتند.

محققان دریافتند که " رژیم غذایی مدیترانه ای ممکن است برای افراد مبتلا به دیابت سودمند باشد."

Harriss گفت " در میان شرکت کنندگان مبتلا به دیابت در مطالعه، نتایج ما پیشنهاد می کنند که رژیم مدیترانه ای ممکن است مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی ایسکمیک را کاهش دهد." هرچند به دلیل اینکه این نتایج براساس نمونه کوچکی است" نیاز است که مطالعه بیشتری جهت تحقیق بهتر این یافته ها انجام شود."

اثر محافظتی الگوی رژیم مدیترانه ای علیه مرگ وابسته به بیماری قلبی در افرادیکه در آغاز عاری از بیماری قلبی بودند از همه قویتر بود. Harriss گفت، با این وجود" چه ما در آغاز افراد با سابقه بیماری قلبی عروقی را وارد مطالعه می کردیم یا از مطالعه خارج می کردیم الگوی غذاهای مدیترانه ای فوایدی را نشان داد."

[External Link Removed for Guests]
مترجم دکتر نگار اصغربیک
ارسال پست

بازگشت به “پزشکي”