درباره ديابت و ديابتيها چه ميدانيد ؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با پزشکي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Thunderclap, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 355
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 9 شهریور 1385, 4:37 am
محل اقامت: Tehran
سپاس‌های ارسالی: 35 بار
سپاس‌های دریافتی: 99 بار
تماس:

درباره ديابت و ديابتيها چه ميدانيد ؟

پست توسط Thunderclap »

دیابت بیماری خاموشی است که در هر 10 ثانیه،جان یک نفر را می گیرد.
دیابت معضلی جهانی است که صدمات جبران ناپذیری بر سلامت انسان ها،جوامع و اقتصاد بر جای می گذارد.هم اکنون بیش از 230 میلیون نفر در سرتاسر جهان به دیابت مبتلا هستند و با توجه به افزایش 7 میلیونی مبتلایان درهرسال، پیش بینی می شود که این رقم به 350میلیون نفر در سال 2025 برسد.
دیابت تهدیدی جدی و رو به رشد برای بهداشت جهانی به شمار می رود و عامل تخریب جوامع بومی و اقتصاد جهانی به ویژه در کشورهای در حال توسعه است.
سالیانه بیش از 3 میلیون نفربراثربیماری های مرتبط با دیابت جان خود را ازدست مــی دهند، به عبارت دیگر در هر 10 ثانیه،یک نفر.تعداد قربانیان سالانۀ این بیماری با قربانیان ایدز(HIV) برابری می کند.
دیابت نوع 1: غالب مبتلایان به این بیماری را جوانان تشکیل می دهند.این بیماری با افزایش سالانۀ 3% در سرتاسر جهان در حال پیشرفت است.
دیابت نوع 2: 95%-90% از بیماران دیابتی را شامل می شود. عواملی همچون شهرنشینی،چاقی،بی تحرکی و استرس رشد نگران کنندۀ جهانی آن را سبب شده است.
در بسیاری از کشورهای آسیایی، خاورمیانه ،اقیانوسیه وجزایرکارایب، %20 ازجمعیت بالغ، مبتلا به دیابت هستند.این کشورها علاوه بر صدمات ناشی از شیوع روزافزون دیابت ، هزینه های سنگین آن را نیز متحمل می شوند.
درجوامع بومی، به علت آمادگی بسیار بالای ژنتیکی نسبت به ابتلا به دیابت نوع 2، افراد در خطر مرگ قرار دارند. بطور کلی در این جوامع، بیش از 50% افراد بالای 35 سال در معرض این بیماری هستند.
ما دانش و توانایی مهار کردن ابتلا به دیابت را داشته و می توانیم از عوارض و دردهای ناشی از این بیماری کاسته و از روند رو به رشد و مرگ های زودرس ناشی از آن جلوگیری نماییم. ما روش های مؤثر پیشگیری و یا به تعویق انداختن عوارض دیابت را دراختیار داریم.
گرچه تا کنون درمانی قطعی برای دیابت کشف نشده ولیدیابت نوع 2 در بسیاری موارد قابل پیشگیری است.چنانچه هم اکنون دولت ها شروع به استفاده از روش های کم هزینه، در جهت اصلاح رژیم های غذایی و افزایش فعالیت های بدنی نمایند و الگوی زندگی را در جوامع تغییر دهند ، می توان پیشرفت این معضل همه گیر را متوقف ساخت.
بیماری دیابت براثر قطع تولید انسولین و یا عدم کارکرد مناسب آن در بدن به وجود می آید . انسولین هورمونی است که مواد غذایی قندی و نشاسته و... را در بدن به انرژی تبدیل می نماید. تا کنون علت بروز این بیماری کشف نشده است ولی گمان می رود که زمینه مساعد ژنتیکی و عوامل محیطی همچون چاقی و بی تحرکی در ابتلا به این بیماری نقش موثری دارند.
درکشورما، حدود4 میلیون نفر (کودک و بزرگسال) به دیابت مبتلا هستند، ولی متاسفانه تعداد اندکی از این افراد از دیابت خود آگاهانه و یا به کنترل صحیح و دقیق قند خون می پردازند.
پزشک متخصص شما می تواند با آزمایش قند خون ناشتا (FBS) و یا قند خون دو ساعته (OGTT) که معیاری است عملکرد لوزالمعده و ترشح انسولین است،تعیین کند که شما دردوره دیابت پنهان قرار دارید و یا به طور کامل به دیابت مبتلا گشته اید.
در صورتی که آزمایش قند خون ناشتا ی شما، عددی بین 100تا 125 باشد نشان گر آن است که شما در دوره دیابت پنهان قرار دارید. و چنانچه این رقم 126 یا بیشتر از آن باشد بیانگرابتلا کامل دیابت است.
در آزمایش قند خون دو ساعته، ابتدا به صورت ناشتا و سپس دو ساعت بعد از نوشیدن یک محلول نسبتا غلیظ قندی، میزان گلوکز موجود در خون شما اندازه گیری می شود.چنانچه نتیجه این آزمایش عددی بین 140تا 199 باشد، بیانگر دیابت پنهان و اگر 200 یا بیشتر از آن باشد، ابتلای فرد به دیابت را نشان می دهد.
دیابت نوع 1: در این دسته از مبتلایان، تولید انسولین در بدن به طور کامل قطع می شود، در نتیجه قند موجود نمی تواند وارد سلولها شده انرژی بدن را تامین نماید وهمین مسئله افزایش شدید قند خون را سبب می شود.حدود 5% تا 10% کل دیابتی ها، مبتلایان نوع 1 تشکیل می دهند.
دیابت نوع 2: در این دسته از مبتلایان، بدن نسبت به انسولین مقاوم می شود در این حالت انسولین ترشح شده تاثیری برروی جزب قند ندارد و یا ترشح آن به میزان کافی صورت نمی گیرد.
دیابت حاملگی: حدود 4% ازکل بانوان در طول زمان بارداری موقتاً به این نوع دیابت مبتلا می شوند.
دیابت پنهان: در این دسته از افراد میزان قند خون بالاتر از نرمال است ولی نه تا حدی که بتوان آن ها را در گروه مبتلایان دیابت نوع 2 قرار داد.
دیابت نوع 1 با نام های دیگری نیز شناخته می شود: دیابت دوره نوجوانی، دیابت وابسته به انسولین و دیابت دوره کودکی (البته برخی از این اصطلاحات امروزه دیگر استفاده نمی شود.)
مبتلایان به دیابت نوع 1 حدوداً بین 5% تا 10 % از کل مبتلایان را تشکیل می دهند.علیرغم اینکه اکثر دیابتی های نوع 1، کودکان و نوجوانان هستند (از هر 500-400 کودک ؛ یک نفر) شانس ابتلای به این بیماری برای افراد در هر گروه سنی و با هر جنسیتی وجود دارد. شیوع دیابت نوع 1 در میان سفیدپوستان بیش از سایر نژاد ها همچون سیاه پوستان آفریقایی-آمریکایی است.
دیابت نوع 1، عارضه ای است که بر اثر از بین رفتن سلول های بتا ی لوزالمعده به وجود آمده و در نتیجه، بدن دیگر قادر به تولید انسولین نخواهد بود. انسولین هورمونی است که قند لازم برای سوخت و ساز بدن را به سلول ها می رساند. قند به 2 طریق وارد جریان خون می شود:
مصرف غذا ( به ویژه غذاهای حاوی کربوهیدرات)
فعالیت های کبد
چنانچه قند موجود در خون نتواند وارد سلول ها شود، در رگ ها انباشته شده و نتیجه آن افزایش قند خون است. قند خون بالا به مرور زمان می تواند تأثیرات جبران ناپذیری را بر روی اعضای مختلف بدن داشته باشد.
با وجود اینکه از دیابت نوع 1 اغلب به عنوان دیابت دوره نوجوانی یاد می شود ولی امکان ابتلای به آن در هر سنی وجود دارد. تشخیص سریع و به موقع این بیماری می تواند از عوارض و مشکلات آتی آن همچون ناراحتی های قلبی، نابینایی، فشار خون بالا، اختلالات عصبی و نارسایی های کلیوی پیشگیری کند. البته دیابتی های نوع 1 علاوه بر انسولین، به ورزش منظم و رژیم غذایی سالم نیز احتیاج دارند.
تا کنون هیچ علت دقیقی که بتواند چگونگی ابتلا به این بیماری را توجیه کند، یافت نشده است. گمان می رود که زمینه های ارثی و یا ژنتیکی زمینه ساز ابتلا به دیابت نوع 1 باشند. محققان بر این عقیده اند که این عوامل، ممکن است تا مدت ها خاموش بوده و بر اثر یک محرک محیطی همچون شوک عصبی ناگهانی، مصرف دارویی شیمیایی و یا ورود یک ویروس به بدن، خود را نمایان سازند. بر اثر این جریان، دستگاه ایمنی بدن مختل شده و منجر به از بین رفتن سلول های بتا در لوزالمعده می گردد.
ادامه دارد ...
آخرین ويرايش توسط 3 on Thunderclap, ويرايش شده در 0.
 انجمنهای مرکز پژواک , جایگاهی جهت هر آنچه میخواهید در مورد بیماری و بیماران تالاسمی بدانید !
لطفا" جهت ورود به مرکز پژواک روی نوار پائین کلیک کنید ...
  [External Link Removed for Guests] 
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 355
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 9 شهریور 1385, 4:37 am
محل اقامت: Tehran
سپاس‌های ارسالی: 35 بار
سپاس‌های دریافتی: 99 بار
تماس:

درباره ديابت چه ميدانيد ؟

پست توسط Thunderclap »

ادامه ...
دیابت نوع 2 با نام های دیگری نیز شناخته می شود:
دیابت بزرگسالان و دیابت غیر وابسته بهانسولین ( این اصطلاحات امروزه دیگر استفاده نمی شوند.)
علیرغم اینکه اکثر دیابتی های نوع 2 را افراد بالای 50 سال تشکیل می دهند ولی کودکان و نوجوانان نیز در معرض ابتلا به این بیماری هستند. چاقی، بی تحرکی و زمینه مستعد خانوادگی از جمله عواملی است که موجب ابتلای به این بیماری و یا پیشرفت آن می شود. شیوع این بیماری در میان سیاه پوستان آفریقایی-آمریکایی، نژادهای هندی-آمریکایی، آسیایی-آمریکایی و ساکنین جزایر اقیانوس آرام بیش از سایرین است.
اکثر دیابتی ها را مبتلایان به دیابت نوع 2 تشکیل می دهند.بر خلاف دیابتی های نوع 1، که ترشح انسولین از لوزالمعده شان به کلی قطع شده است، در دیابتی های نوع 2 لوزالمعده همچنان قادر به تولید انسولین می باشد. ولی انسولین در بدن این افراد توانایی لازم را برای هدایت قند به درون سلول ها ندارد. این مشکل به دلیل بروز اختلالاتی در ناحیه گیرنده سلول - که محل تأثیر انسولین بر روی سلول است - و یا پیدایش نواقصی در ساختار انسولین به وجود می آید. این حالت تدافعی در بدن دیابتی های نوع 2، مقاومت به انسولین نامیده می شود.
چنانچه قند موجود در خون نتواند وارد سلول ها شود، در رگ ها انباشته شده و نتیجه آن افزایش قند خون است. بر اثر افزایش قند خون ترشح انسولین از لوزالمعده نیز افزایش یافته و این تجمع انسولین در سیستم گردش خون سبب عارضه ای تحت عنوان هایپرانسولین شده و در دراز مدت موجب ناراحتی های عروقی می گردد.
به مرور زمان ، قند خون بالای ناشی از عدم کنترل صحیح دیابت می تواند تأثیرات جبران ناپذیری را بر روی اعضای مختلف بدن داشته باشد. گاهی تأثیرات منفی قند خون بالا مستقیماً متوجه سلول های بتا ( انسولین ساز) در لوزالمعده گشته و از میزان انسولین ترشح شده می کاهد.
تشخیص سریع و به موقع این بیماری می تواند از عوارض و مشکلات آتی آن همچون ناراحتی های قلبی، نابینایی، فشار خون بالا، اختلالات عصبی و نارسایی های کلیوی پیشگیری کند. خوشبختانه در بسیاری از مواردِ ابتلا به دیابت نوع 2 ، ترکیبی از رژیم غذایی مناسب، ورزش منظم و مصرف قرص های کاهش دهنده قند خون ( که به تشخیص پزشک معالجتان برای شما تجویز می شود) می تواند به کنترل صحیح آن کمک کند. به هر حال مصرف قرص، و در موارد خاص انسولین، برای کنترل دیابت در این دسته از مبتلایان لازم و ضروری است.
همانطور که گفته شد، این بیماری در میان میانسالان شایع تر است ولی امروزه به دلیل بی تحرکی و چاقی کودکان، روند ابتلا به این بیماری در بین آنان رو به افزایش است.
ادامه دارد ...
آخرین ويرايش توسط 2 on Thunderclap, ويرايش شده در 0.
 انجمنهای مرکز پژواک , جایگاهی جهت هر آنچه میخواهید در مورد بیماری و بیماران تالاسمی بدانید !
لطفا" جهت ورود به مرکز پژواک روی نوار پائین کلیک کنید ...
  [External Link Removed for Guests] 
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 355
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 9 شهریور 1385, 4:37 am
محل اقامت: Tehran
سپاس‌های ارسالی: 35 بار
سپاس‌های دریافتی: 99 بار
تماس:

درباره ديابت چه ميدانيد ؟

پست توسط Thunderclap »

ادامه ...
با وجود این که تعداد زیادی از بچه ها مبتلا به دیابت نوع 1 می باشند ولی تعداد کودکان و نوجوانان دیابتی نوع 2 نیز در حال افزایش است در حالیکه پیش از این دیابت نوع 2 ، فقط بیماری بزرگسالان به شمار می آمد. با افزایش سن، بچه ها باید مسئولیت بیشتری را در درمان و کنترل دیابت خود بپذیرند. بدین منظور والدین می بایست استقلال لازم در کنترل بیماری را به فرزندان خود داده و در عین حال با آن ها ارتباط نزدیکی داشته باشند تا از سلامت کامل آنان مطمئن شوند.
ممکن است حفظ این تعادل اندکی مشکل باشد و با تغییرات تکاملی در فرزند شما اندکی تغییر جهت یابد. شما فرزند خود را بهتر می شناسید بنابراین با استفاده از اطلاعاتی که در اختیار دارید می توانید قدم به قدم او را با روش های مختلف درمان شخصی دیابت در زمان مناسب آشنا کنید.
باید بدانیم که سرعت بلوغ و تکامل در کودکان متفاوت است. به عنوان مثال، کودکی در 7 سالگی فعالیتی را انجام می دهد که کودکی دیگر در 4 سالگی قادر به انجام آن است. این مسئله شامل رشد احساسی و عقلانی کودکان نیز می شود. برای مثال، کودکان در سنین قبل از مدرسه ممکن است توانایی ذهنیِ محاسبه سطح قند خون خود را داشته باشند اگر چه قادر به اندازه گیری شخصی قند خونشان نباشند اما حتی بچه های کوچک هم می توانند در درمان و کنترل دیابت خودشان شرکت کنند. مثلاً با خواندن مقدار قند خون نمایش داده شده بر روی دستگاه، باز کردن زیپ کیف لوازم و یا انتخاب محل تست و تزریق.
یکسری اصول درمانی پایه برای دیابت وجود دارد که بچه ها را برای کنترل و درمان شخصی دیابتشان آماده می کند:
اندازه گیری شخصی قند خون: کودکان در سنین 7-5 سال ممکن است علاقه مند به اندازه گیری قند خونشان هستند. تا زمانی که آن ها به خوبی از عهده اندازه گیری هایشان بر می آیند، هیچ دلیلی وجود ندارد که بخواهیم مانع آن ها شویم. تا 8 سالگی بیشتر بچه ها باید مهارت لازم برای این کار را پیدا کرده باشند مگر اینکه به تازگی مبتلا شده باشند. والدین تنها باید زمان های مناسب انجام تست را یادآوری کرده و در تفسیر مقدار قند خونشان به بچه ها کمک کنند.
اندازه گیری و محاسبه کربوهیدارت ها: کودکان 9-7 ساله ممکن است قادر به محاسبه کربوهیدراتهای ساده باشند. وسایل کمک آموزشی بصری از قبیل فلش کارت و آهن رباهای روی یخچال به بچه ها در فهم سریعتر محاسبه کربوهیدارت ها کمک می کند.
تزریق انسولین: کودکان در سنین 12-8 سال باید خودشان قادر به تزریق انسولین باشند ولی والدین می توانند با نظارت بر محاسبه دوز و آماده سازی انسولین به آن ها کمک کنند. تهیه انسولین به روش دست به دست کردن از والدین به بچه ها، به آنان کمک خواهد کرد تا مهارت و اعتماد به نفس لازم برای پذیرفتن این امر را به طور دائمی پیدا کنند.مراحل درمان با پمپ انسولین نیز به همین طریق صورت می گیرد.
ادامه دارد ...
 انجمنهای مرکز پژواک , جایگاهی جهت هر آنچه میخواهید در مورد بیماری و بیماران تالاسمی بدانید !
لطفا" جهت ورود به مرکز پژواک روی نوار پائین کلیک کنید ...
  [External Link Removed for Guests] 
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 355
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 9 شهریور 1385, 4:37 am
محل اقامت: Tehran
سپاس‌های ارسالی: 35 بار
سپاس‌های دریافتی: 99 بار
تماس:

درباره ديابت و ديابتيها چه ميدانيد ؟

پست توسط Thunderclap »

ادامه ...
از عوامل اصلي ايجاد ديابت ميتوان :
1 - بي تحرکي .
2 - پرخوري و چربي زياد ( چاقي ) .
3 - استرس .
4 - خود ايمني .
عوامل 1 و 2 را ميشود بهم ربط داد ... تحرک کم و پرخوري هردو باعث افزايش چربي در داخل بدن و باعث نقص در سوخت و ساز و همچنين فشار بسيار بر روي پانکراس و سلولهاي انسولين ساز ميشود .
عامل شماره 3 بعلت آزاد شدن و بالا رفتن قند خون ميشود .
عامل 4 حمله دستگاه ايمني بدن و اختلال در شناسايي درست سلولهاي انسولين ساز پانکراس هستند .
گاهي هم عفونتها ( مخصوصا" کبدي مزمن ) نيز باعث بروز ديابت زودرس ميگردند .
ادامه دارد ...
آخرین ويرايش توسط 1 on Thunderclap, ويرايش شده در 0.
 انجمنهای مرکز پژواک , جایگاهی جهت هر آنچه میخواهید در مورد بیماری و بیماران تالاسمی بدانید !
لطفا" جهت ورود به مرکز پژواک روی نوار پائین کلیک کنید ...
  [External Link Removed for Guests] 
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 355
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 9 شهریور 1385, 4:37 am
محل اقامت: Tehran
سپاس‌های ارسالی: 35 بار
سپاس‌های دریافتی: 99 بار
تماس:

درباره ديابت و ديابتيها چه ميدانيد ؟

پست توسط Thunderclap »

ادامه ...
دوستان
حالا که داريم درباره ديابت صحبت ميکنيم مايلم که اين بحث را از حالت کليشه اي در بياورم و اطلاعات بيشتر بشما بدهم .
تضاهراتيکه بيمار را با آزار خود متوجه بروز بيماري ميکند و ايشان بايد متوجه باشند که اين تضاهرات کدامنده تا زودتر به درمان سريع و پيشگيري بپردازند تا با گذشت زمان و پيشروي بيمار از ديابت نوع دو( که در بالا به آن اشاره شد ) به نوع يک ( که بازهم در بالا به آن اشاره شده ) نرسد .
علائم و تضاهرات در شروع بيماري :
1 -تشنگي فراوان و عطش بسيار .
2 - تکرر ادرار .
3 - سستي و ناتواني و ضعف در عضلات .
4 - تحريک پذيري .
5 - پراشتهايي .
6 - عصبانيت .
7 - افزايش مدت ترميم زخم در بدن .
8 - دو بيني .
9 - خشکي دهان .
10 - يبوست .
لازم به ذکر است که ممکن است بيماريهاي ديگري هم ممکن است يک و يا چندي از اين موارد را داشته باشد اما نبايد همه را به بيماري ديابت نسبت داد و از طرفي هم نبايد اين موارد را چه تک و چه با هم ناديده گرفت .
بهترين راه براي دقت بيشتر و حفاظت از بدنتان آزمايش هر شش يا يکسال يکبار اندازه قند خون است .
FBS که قند ناشتا را اندازهگيري مينمايد !
A1C که قدرت مقاومت انسولين در بدنتان را اندازه گيري مينمايد !
بهر حال بيماري ديابت ( قند ) يکي از ده بيماري خاموشی است که ( دور از همه دوستان و خانوادهای محترمشان و همه مردم ) کاش مرگ راه رهایی از آن باشد موقعي که دير بداد بدنتان برسيد باعث بسياري نواقص خواهد شد که شايد ديگر دير شده باشد :sad:
البته بنده این حرفها را برای این میزنم که مانند همیشه به پیشگیری قبل از درمان فکر مینمایم و نه برای ترساندن بیجای شما دوستان گرامی :)
در ادامه ميخواهم از عوارض اين بيماري صحبت نمايم :razz:
ادامه دارد ...
آخرین ويرايش توسط 1 on Thunderclap, ويرايش شده در 0.
 انجمنهای مرکز پژواک , جایگاهی جهت هر آنچه میخواهید در مورد بیماری و بیماران تالاسمی بدانید !
لطفا" جهت ورود به مرکز پژواک روی نوار پائین کلیک کنید ...
  [External Link Removed for Guests] 
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

ديابت خطر مرگ در بيماران قلبي را افزايش مي‌دهد

پست توسط gigi64 »

جديدترين تحقيقات پزشكي نشان مي‌دهد، ابتلاي بيماران قلبي به افسردگي شديد و يا ديابت، خطر مرگ را در آنها بطور چشمگيري افزايش مي‌دهد.

به گزارش روز شنبه پايگاه اينترنتي رويترز، اين در حالي است كه ابتلاي بيماران قلبي به ديابت و افسردگي، بطور هم زمان، خطر مرگ ناشي از بيماري قلبي را بيشتر مي‌كند.

بر اساس نتايج اين تحقيقات كه در اجلاس سالانه "جامعه روان تني آمريكا" در بوداپست مجارستان ارائه شد، محققان دانشگاه "دوك" در كاروليناي شمالي ‪ ۹۰۷‬بيمار قلبي را كه با استفاده از يك استاندارد ‪ ۲۱‬موردي افسردگي در آنها تاييد شده بود مورد بررسي قرار دادند. از اين تعداد ‪ ۳۲۵‬تن نيز به ديابت نوع دوم مبتلا بودند.

در جريان اين تحقيق چهار ساله ‪ ۱۳۵‬بيمار جان خود را از دست دادند.

محققان دريافتند بدون در نظر گرفتن سن، جنسيت، وزن و عملكرد قلب، هم زماني افسردگي شديد و ديابت، خطر مرگ را در اين بيماران افزايش داده است.

بر اساس اين تحقيق، خطر مرگ در بين بيماران ديابتي مبتلا به بيماري قلبي كه دچار افسردگي شديد نيز بودند، ‪ ۲۵‬درصد افزايش مي‌يابد.

با اين وجود محققان دريافتند ابتلا به افسردگي خفيف زندگي اين دسته از بيماران را چندان تحت تاثير قرار نمي‌دهد.

منبع:ایرنا
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

بيماريهاي دندان عامل مناسبي براي بروز ديابت

پست توسط gigi64 »

محققان معتقدند، بيماري‌هاي دندان مي تواند عامل مناسبي براي بروز بيماري ديابت باشد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاري آلمان، تحقيق محققان دانماركي بر روي موش‌ها نشان مي‌دهد بيماري‌هاي سيستم دنداني باعث بروز ديابت اوليه مي‌شوند.
بنابراين گزارش، اين امر باعث افزايش ميزان قند خون شده و بدين ترتيب خطر بروز ديابت نوع دو را افزايش مي‌دهد.
همچنين دندانپزشكان دانشگاه كوپنهاك با آزمايش بر روي موش‌هاي دريافتند كه بيمار‌هاي دندان و لثه باعث اختلال در تنظيم ميزان گلوكز خون مي‌شود.
براساس اين گزارش، اين امر در حيوانات باعث افزايش ميزان قندخون و به دنبال آن بالا رفتن مقاومت انسولين مي‌شود.

[External Link Removed for Guests]
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 355
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 9 شهریور 1385, 4:37 am
محل اقامت: Tehran
سپاس‌های ارسالی: 35 بار
سپاس‌های دریافتی: 99 بار
تماس:

از ديابت و بيماران ديابتي چه ميدانيد ؟

پست توسط Thunderclap »

ادامه ...
سه عارضه عمده بيماري ديابت عبارتند از :
1 - عوارض قلبي و عروقي .
2 عوارض چشمي .
3 - عارضه در پاها که از همان دسته عوارض عروق است .
براحتي نميتوان گفت که مهمترين عارضه در بيماران ديابتي کداميک از موارد بالاست اما همه آنها در مشکل سازي براي بيماران موثرند .
مهمترين اثر ديابت بر روي عروق است که موجب انسداد آن ميگردد و کار خون رساني را مشکل ميکند .
در قلب به همين علل و در چشم به علت پيدا شدن انشعابات جديد و در پاها انسداد تدريجي عروق مشکل ساز ميگردند .
لذا آزکايش و تنظيم دقيق قند خون و نظارت دقيق بر روي عملکرد کار قلب و چشمها توست پزشک و مراقبت شديد از پاها براي همه افراد ديابتي توصيه ميگردد .
نظافت پاها ميبايست بطور دقيق صورت گيرد و هرگونه زخم و يا ميخچه و عارض را از ديد دور نگاه ندارند و بسيار مراقب آن باشند زيراکه بهبود زخم بعلت نا متعادل بودن و ايضا" بالا بودن قند خون در افراد ديابتي موجب دير بهبود يافتن آن و در صورت عدم توجه کافي گاها" به قطع عضو مي انجامد .
مورد فوق براي دستها نيز سادق است اما با توجه به تحرک بيشتر آنها مراقبت نيز خود به خود از آنها صورت ميگيرد .
پوشيدن کفس و جوراب مناسب با پا و گردش هوا و شستشوي آنها پس از هر راهپيمايي و بررسي شبانه آنها بسيار توصيه ميگردد .
بد نديدم تذکري دوباره جهت آزمايش روزانه و يا حد کم يک روز در ميان قند خون با دستگاههاي آزمايش قند و يا نوارهاي آزمايش قند ادرار را دوباره به دوستان بدهم .
در ادامه ميخواهم توصيه هايي براي دوستاني که انوسولين مصرف ميکنند داشته باشم :)
ادامه دارد ...
 انجمنهای مرکز پژواک , جایگاهی جهت هر آنچه میخواهید در مورد بیماری و بیماران تالاسمی بدانید !
لطفا" جهت ورود به مرکز پژواک روی نوار پائین کلیک کنید ...
  [External Link Removed for Guests] 
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 286
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 21 آبان 1385, 10:43 pm
سپاس‌های ارسالی: 25 بار
سپاس‌های دریافتی: 14 بار

پست توسط taktaz »

محدوديت هاي غذايي براي ديابتي هاي نو ع 2 چيه ؟ مخصوصا در مورد ميوه جات
هر چه بالاتر ميروي , در نظر آنان که پرواز نميدانند کوچکتر به نظر ميرسي (آندره ژيد)
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 355
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 9 شهریور 1385, 4:37 am
محل اقامت: Tehran
سپاس‌های ارسالی: 35 بار
سپاس‌های دریافتی: 99 بار
تماس:

درود بر دوست گرامي !

پست توسط Thunderclap »

taktaz نوشته شده:محدوديت هاي غذايي براي ديابتي هاي نو ع 2 چيه ؟ مخصوصا در مورد ميوه جات

دوست من
درباره بیماران دیابت نوع دو که از قرصهایی مانند گلیبنکلامید و متفورمین و یا گلیکلازید استفاده مینمایند محدودیت غذایی عبارتند از :
استفاده سبزیجات فیبردار ( اکثر سبزیجات دارای فیبر هستند ) .
استفاده از میوه جات البته بیشتر مرکبات و سیب و البته غیر از انگور و خربزه و خرما و ... کلا" میوه جاتی که از لحاظ قندی تقریبا" اشباع شده هستند که البته کم همان میوه ها ( منظور خربزه و خرما و توت و .. اینها است ) نیزضرری ندارند .
خوردن سبزیجات و میوه که فیبر بسیار دارند بسیار مفید فایده است مانند سبزی خوردن و کاهو بعنوان سالا و ... .
در مورد غذا نیز بهتر است از مصرف چربیهای اشباع شده مانند کره و روغن جامد و ... پرهیز شود و مصرف شیرینجات نیز که کاملا"مشخص است :-)
علاوه بر این همه مصرف خرما و توت خشک به میزان کم مشکلی نخواهد داشت .
کلا" از آنجا که بزرگان فرموده اند که خانه همه بیماریها معده است میبایست بسیار مراقب آن باشیم ( البته اگر دستپخت های خوشمزه مادر و یا همسر بگذارند :-) ) .
سلامت باشید :)
 انجمنهای مرکز پژواک , جایگاهی جهت هر آنچه میخواهید در مورد بیماری و بیماران تالاسمی بدانید !
لطفا" جهت ورود به مرکز پژواک روی نوار پائین کلیک کنید ...
  [External Link Removed for Guests] 
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 355
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 9 شهریور 1385, 4:37 am
محل اقامت: Tehran
سپاس‌های ارسالی: 35 بار
سپاس‌های دریافتی: 99 بار
تماس:

درباره ديابت و ديابتيها چه ميدانيد ؟

پست توسط Thunderclap »

ده فرمان بايد :( و ده فرمان نبايد :x
ده فرمان بايد :
اين فرمانها را بخاطر داشته باشيد که بتوانيد زندگي با شور و نشاط وزيبا مانند ديگردوستان داشته باشيد :-)
1-هميشه و در هر شرايطي نقش پزشک معالجتان را در مشورت از ياد نبريد و اگر تا کنون عضو انجمن ديابت نشده ايد هم اگنون براي اينکار اقدام و در کلاسهاي آموزشي و بسيار مفيد اين انجمن شرکت کنيد .
2-هميشه قندتان را اندازه بگيريد و بجاي آنکه اجزاه بدهيد ديابت شما راکنترل کند شما ديابت را کنترل کنيد ( شما برای اینکار نياز به دستگاه اندازه گيري قند خون داريد که اگر هرکدام از دوستان ندارند بفرمايند تا ايشان را براي تهيه مجاني آن راهنمايي کنم :) )
3-آزمايش خون هر 3 ماه و A1C که توضيح آن در بالا آمد .
4-خوراکتان را کنترل کنيد و در روز بجاي 3 وعده و زياد وعدهايتان را به 6 و کم تقسيم کنيد .
5-در تزريق انسولين دقت کنيد .
6-در گرما جذب انسولين بيشتر و افت قند زودتر و بفوريت ظهور خواهد کر پس از مکانهاي گرم بپرهيزيد و کلا" رفتن به سونا را فراموش کنيد .
7-هميشه يک بطري کوچک اب قند در يخچال و در موقع خواب بالاي سرتان داشته باشيد تا در صورت افت قند اطرافيان بتوانند بفوريت از آن و براي شما استفاده کنند .
8-با بيماريتان قهر نباشيد و از زمين و زمان بخاطر گرفتاري شکايت نکنيد و مخصوصا" از فاميل ( در صورت ارثي بودن ) .
9-از تمام اضاء بدن عزيزتان بخصوص پاها مراقبت و هرشد آنها را معينه کنيد و هرگز بدون روفرشي در خانه راه نرويد .
10-در موقع ورزش و قبل از رفتن به حمام و هر روز و همراه با مشورت با پزشک در تنظيم انسولين استاد شويد تا خود بتوانيد آنرا با شرايط گوناگون نتظيم نمائيد و در ضمن هيچگاه تزريق انسولين که ميبايت مرتبا" هر 12 ساعت صورت گيرد فراموش و پي گوش نياندازيد و آن را جدي بگيريد .
و اما ده فرمان نبايد :
1-ناپرهيزي نکنيد و هرچه دلتان خواست نخوريد .
2-خود را در شرايط استرس زا قرار ندهيد و عصباني نشويد .
3-ورزش و مواد غذايي داراي فيبر را از ياد نبريد ( ميوه تازه و سبزيجات ) .
4-تفريح و گردش همراه با دوستان و مسافرتهاي دسته جمعي و هرگون سرگرمي که شما را به وجد بياورد و خوشحال کند .
5-وزن اضافه نکنيد و هميشه روي فرم همراهي با ديابت باشيد .
6-سيگار نکشد ( يکي ار عوامل تشديد کننده روند بسته شدن عروق قلب و پا سيگار است ) .
7-هميشه با خود مواد خوراکي و قندي داشته باشيد .
8-تنقلات را با خوردن چيپس و پفک و بيسکوئيتهاي شيريناشتباه نگيريد و بجاي آنها از ميوه و بيسکوئيت ديجستيو استفاده کنيد .
9-نوشابه هاي کولا و فانتا و ... را فراموش کنيد و بجاي آن آب و يا ماالشعير و يا دوغ را انتخاب کنيد ( حتي با پيتزا :grin: ) .
10-هيچوقت کارت و يا کاغذي که نشان دهد ( من يم ديابتي هستم و انسولين مصرف ميکنم ... در صورتي که من را بيهوش يافتيد فورا" به من مايعات قندي بخورانيد و من را به نزديکترين بيمارستان ببريد ) را فراموش نکنيد تا در موقع خطر ديگران بدانند چه کاري بايد برايتان انجام بدهند .
بدانید زندگي در جريان است و بدانيد چه با ديابت و چه بدون آن ادامه خواهد يافت پس اگر ديابت داريد روحيه خود را نبازيد و هميشه به زنگي فکر کنيد و از افکار بيهوده که موجب بر هم زدن آرامشتان و دور افتادنتان از جريان خوش آيند زندگي ميشود جدا" بپرهيزيد :-) .
همیشه از بیماریتان دو قدم پیشتر باشید :)
ادامه دارد ...
 انجمنهای مرکز پژواک , جایگاهی جهت هر آنچه میخواهید در مورد بیماری و بیماران تالاسمی بدانید !
لطفا" جهت ورود به مرکز پژواک روی نوار پائین کلیک کنید ...
  [External Link Removed for Guests] 
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 286
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 21 آبان 1385, 10:43 pm
سپاس‌های ارسالی: 25 بار
سپاس‌های دریافتی: 14 بار

پست توسط taktaz »

BijBij جان
ايا ديابتي هاي نوع دوم ميتونند عسل بخورند يا نه؟
هر چه بالاتر ميروي , در نظر آنان که پرواز نميدانند کوچکتر به نظر ميرسي (آندره ژيد)
ارسال پست

بازگشت به “پزشکي”