آشنايي با موشک R-77 آدر

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي هوا به هوا به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 4112
تاریخ عضویت: سه شنبه 11 بهمن 1384, 6:16 pm
سپاس‌های ارسالی: 4495 بار
سپاس‌های دریافتی: 4317 بار
تماس:

آشنايي با موشک R-77 آدر

پست توسط Reza6662 » یک شنبه 13 فروردین 1385, 4:02 am

[FONT=Georgia]آشنایی با موشک هوا به هوای AA-12 موسوم به  
(به دلیلی شباهت عملیاتی به موشک آمرام آمریکایی، به نام AMRAAMSKI شناخته می شود)

تصویر
تصویر

موشک جدید میان برد راداری فعال R-77 (نام ناتو: AA-12 یا آدر: Adder) چند سالی است که به مرحله ی تولید انبوه رسیده است. برد موثر این موشک بین 90 تا 100 کیلومتر است که به راحتی بیش از 50 کیلومتر از آمرام آمریکایی برد دارد! همچنین قادر به مانورپذیری تا 18g با سرعت 3 ماخ می باشد!
(جستجوگر راداری فعال = Active Radar Finder)
بر خلاف R-37 که پروژه ی توسعه ی آن محرمانه حفظ می شود، برای موشک R-77 تبلیغات فراوانی برای صدور آن به کشورهای جهان سوم به راه انداخته شده و گفته می شود که چند کشور، همچون مالزی، پرو، هند و چین آن را خریده اند. R-77 در روسیه با کد RVV-AE شناخته می شود ولی برای معرفی آن به غرب نام AAM-AE انتخاب شده است که به معنی «موشک هوا به هوای فعال صادراتی» می باشد.
(AAM-AE = Air to Air Missile, Active, Export)
برنامه ی توسعه و تولید R-77 در سال 1982 آغاز گردید.

نمایی از طرح درونی R-77
تصویر

ابتدا در نظر بود که این موشک، نقش های تاکتیکی و استراتژیکی گوناگونی را بر عهده بگیرد. این موشک را می توان بر ضد هلیکوپتر و هواپیماهای بدون خلبان و همچنین به منظور دفاع در برابر موشکهای هوا به هوای میان برد و دوربرد غربی نظیر AIM-120 (آمرام) و AIM-54 (فونیکس) و سطح به هوای پاتریوت و آرو به کار برد.
یکی از نیازمندی های اصلی طراحی R-77 این بود که طرح خاص آن بتواند سطح مقطع راداری هواپیمای حامل این موشک را کاهش دهد تا این موشک بتواند به سهولت در درون پایلون های داخلی حمل شود. در نتیجه، R-77 به بالهای مستطیل شکل باریک و کشیده و سطوح کنترل تاشونده مجهز گردید. سطوح کنترل منحصر به فرد R-77 عبارتند از: چهار دم مستطیلی شبکه ای شکل در انتهای بدنه ی موشک.
تصویر
اگرچه پسا و سطوح مقطع راداری این شکل بندی بیشتر از سطوح دم متعارف می باشد ولی امتیازهای آن مهمتر می باشند. به ویژه مساحت این گونه دم، بیشتر است و در نتیجه مانورپذیری آن نیز بیشتر می شود. (با وجود آنکه ابعاد و وزن آن کمتر است)
تصویر
این موشک، فعال کننده های کوچکتری نیز دارد. همچنین زاویه ی Stall (واماندگی) آن بیش از 40 درجه می باشد که بازهم بر مانورپذیری موشک به طرز فوق العاده ای می افزاید. قابلیت های بسیار قوی موشک R-77 می تواند هدفهایی که تا 12g مانور می دهند را به راحتی مورد حمله و اصابت قرار دهد.
در جریان مراحل اولیه ی پرواز، موشک به وسیله سیستم پرواز اتوماتیک هدایت می شود و اصلاح مسیر آن تا رسیدن به هدف را ، سیستم کنترل شلیک هواپیما از راه یک خط انتقال دهنده اطلاعات (Data) انجام می دهد. در هنگام دستیابی به فاصله ی مناسب تا هدف که تشخیص آن به وسیله ی سیستم کنترل گر هواپیمای شلیک کننده تعیین می شود، جستجوگر موشک شروع به فرستادن امواج نموده و هومینگ (آشیانه یابی) نهایی به طور مستقل از هواپیمای شلیک کننده، ادامه می یابد.
سیستم کنترل شلیک هواپیما همچنان به محاسبات فرمانهای کنترل جهت اصلاح مسیر موشک ادامه می دهد تا در صورت گم کردن هدف به وسیله ی سیستم هومینگ موشک، سیستم هومینگ هواپیمای شلیک کننده بتواند هدفگیری صحیح را از سر بگیرد.
در مسافتهای بسیار کوتاه، جستجوگر فعال موشک به محض شلیک، فعال می شود.
در صورتی که یک اخلالگر الکترونیکی (ECM) در کار جستجوی موشک اختلال ایجاد کند، سیستم جستجوگر موشک به صورت اتوماتیک به حالت تشعشع یابی غیرفعال تغییر وضعیت می دهد و به سمت سرچشمه ی تولید کننده ی امواج اخلالگر الکترونیکی (ECM) که به احتمال زیاد جنگنده ی دشمن است، تغییر وضعیت می دهد و به طرف آن می رود.
نوع حرارت یاب (غیر راداری) R-77 نیز به همراه یک سیستم انتقال اطلاعات از هواپیمای شلیک کننده نیز تولید شده است.
سرجنگی R-77 از نوع میله ای یک تکه بسیار قوی می باشد که به وسیله یک فیوز لیزری، منفجر می گردد.
تصویر

سه نوع شناخته شده ی R-77 عبارتند از:
نوع اول مخصوص نیروهایی نظامی روسیه R-77M یا RVV-AE-PD با موتور ترکیبی راکتی / رمجت که در نتیجه دارای سرعت و برد بیشتر و به میزان قابل توجه 160 کیلومتر است.
نوع دوم یک نوع تغییر یافته برای یک سیستم ضدهوایی زمین به هوا طراحی شده است.
نوع سوم نیز مدل صادراتی این موشک است که R-77E نام دارد و برد آن تا 100 کیلومتر محدود شده است.

مشخصات فنی:
طول: 60/3 متر
قطر بدنه: 200 میلی متر = 20 سانتی متر
طول بالچه ها: 35 سانتیمتر
وزن موشک: 175 کیلوگرم
سرجنگی: 30 کیلوگرم TNT
حد تحمل فشار g : حدود 30 برابر
سرعت: 3 ماخ
فیوز عمل کننده: فعال راداری (Fire & Forget)
هدایت: براساس فرامین جنگنده ی شلیک کننده به همراه سیستم راداری فعال
نیروی محرکه: سوخت جامد

برد:
(مدل صادراتی): 50 کیلومتر
(مدل روسی): 160 کیلومتر – برد موثر: 90 تا 100 کیلومتر

تصویر

قابل نصب بر روی:
میگ29 اس ام تی، سوخوی33، سوخوی34، سوخوی35، سوخوی37، میگ33، میگ31 مدل M و یاک 141

منابع:
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

آخرین ويرايش توسط 2 on Reza6662, ويرايش شده در 0.

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 1130
تاریخ عضویت: جمعه 30 آذر 1386, 8:55 pm
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1197 بار
سپاس‌های دریافتی: 2065 بار
تماس:

اشنايي با موشک R-77 Adder

پست توسط N@VID » یک شنبه 12 آبان 1387, 9:13 pm

 اشنایی با موشک هوا به هوای R-77 
تصویر
موشک R-77 (سمت راست)

موشک روسی R-77 ( کد ناتو: AA-12 Adder) یک موشک میان برد است که به وسیله سیستم فعال راداری هدایت میشود. این موشک رقیب موشک امریکایی Aim-120 AMRAAM است.
طراحی:
کار بر روی ساخت موشک R-77 از سال 1982 اغاز شد. این موشک اولین موشک چند منظوره روسیه بود و میتوانست هم از روی جنگنده های تاکتیکی و هم از روی جنگنده های استراتژیک شلیک شود و قارد بود به وسیله سیستم هدایت نیمه فعال راداری خود به هر هواگردی حمله کند. از هلیکوپترها گرفته تا جنگنده های پرسرعتی که در نزدیکی زمین پرواز میکنند. Gennadiy Sokolovski رییس دفتر طراحی شرکت ویمپل میگوید این موشک میتواند به موشک های هوا به هوایی نظیر AIM-120 AMRAAM و AIM 54 Phoenix نیز حمله کند. حتی این موشک قادر است به موشک های پدافند هوایی پاتریوت نیز حمله کند. همچنین این موشک میتواند بر علیه موشک های کروز نیز به کار گرفته شود. موشک R-77AE اولین بار در نمایشگاه MosAeroshow '92 نمایش داده شد. در ان زمان روزنامه نگاران غربی به این موشک لغب امرامسکی (amraamski) را دادند.
مراحل ازمایشی این موشک تمام شده است و این موشک هم اکنون وارد تولید انبوه شده است تا بر روی جنگنده هایی مثل Mig-29 , Su-27 , Mig-31 به کار گرفته شود. امروزه این موشک بر روی بیشتر جنگنده های روسی که ارتقا یافته اند قابل استفاده است. Su-27 های تولید چین و همچنین Su-30MKK های این کشور که به رادار N-001 (رادار Su-27) مجهز هستند نیز میتوانند از این موشک استفاده کنند. کلیه مدل های بعد از سری Mig-29S های روسیه نیز توانایی استفاده از این موشک را دارند.
مدل های دیگری نیز از این موشک ساخته شده است.یکی از این مئل ها R-77-AE-PD است.( PD مخفف عبارت روسی Povyshenoy Dalnosti به معنای برد ارتقا یافته است). برد این موشک در ارتفاع بالا بین 120-160 کیلومتر است. این نمونه از یک موتور رم جت سوخت جامد استفاده میکندو برد این موشک ان را در رده موشک های برد بلند قرار میدهد و از این لحاظ شبیه موشک AIM-54 Phoenix است.
نمونه ی دیگری از موشک R-77 نیز پیشنهاد شده است که از یک جستجوگر مادون سرخ نیز برای هدایت استفاده میکند. این طرح نسبتا منطقی است زیرا با افزایش برد این موشک ممکن است سیستم دیتا لینک بین موشک و جنگنده قطع شود یا توسط سیستم جنگ الکترونیک دشمن مختل شود.
طرح دیگری که بر روی ان کار میشود R-77M1 است و در اینده تولید خواهد شد. این موشک از موتور رم جت استفاده میکند و از سیستم های پیشرفته تری استفاده میکند و برد بیشتری دارد. این موشک در اینده یکی از اصلی ترین موشک های جنگنده های نسل 5 روسی برای نبرد های "فامد" (فراتر از میدان دید Beyond Visual Range : BVR ) خواهد بود.
مشخصات:
این موشک از یک سیستم چند منظوره هدایت فعال راداری برای هدایت خود استفاده میکند. این سیتم توسط شرکت OAO Agat طراحی شده است. این سیستم دو نوع حالت عملیات دارد:
در مواقعی که فاصله جنگنده با دشمن کم است این موشک مستقیما در حالت فعال راداری" شلیک کن و فراموش کن" (fire and forget) شلیک میشود
در مواقعی که فاصله جنگنده با دشمن زیاد باشد این موشک توسط سیستم خلبان خودکار داخلی و دیتا لینک با رادار جنگنده ی مادر هدایت میشود. زمانی که فاصله موشک با جنگنده ی دشمن به کمتر از 20 کیلومتر میرسد موشک وارد سیستم هدایت فعال راداری میشود. همزمان رادار جنگنده ی مادر نیز اطلاعات جنگنده ی دشمن را پردازش کرده و برای موشک ارسال میکند. اگر جنگنده ی دشمن اقدام به اخلال الکترونیکی (jamming) کند موشک وارد هدایت غیر فعال(passive) میشود و به دنبال منبع امواج اخلالگر میرود.. در مواقعی که این موشک بر علیه اهداف غیر مانور پذیر از رو به رو شیلک شود بردی حدود 100 کیلومتر دارد و سرعتی برابر با 4 ماخ میگیرد. در فواصل نزدیک این موشک میتواند اهدافی را که با شتاب 12g مانور میدهند را نابود کند. برد نهایی سری اولیه این موشک 90 کیلومتراعلام شده است
موشک R-77 بر موشک AIM-120 AMRAAM برتری قابل ملاحظه ای از لحاظ مانور پذیری و برد دارد. این مسئله به خاطر این است که این قطر این موشک 200 میلیمتر و وزن ان 175 کیلوگرم است در حالیکه امرام قطری برایر یا 178 میلیمتر و وزنی معادل با 150 کیلوگرم دارد.
همانند تمامی موشک های هوا به هوا برد این موشک به مانور پذیری جنگنده ی دشمن، ارتفاع درگیری و زاویه شلیک بستگی دارد. برای اهداف مانور پذیری که در ارتفاع پایین پرواز میکنند و از پشت به انها حمله میشود برد این موشک کاهش میابد.
مانور پذیری این موشک بیش از 12g اعلام شده است.


خلاصه:
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

کلاس: موشک هوا به هوای میان برد
شیوه هدایت: هدایت فعال راداری
سال ورود به خدمت: 1992
شرکت سازنده: ویمپل
وزن: 175 کیلوگرم ( در نمونه اولیه) 226 کیلوگرم ( در مدل R-77M1)
طول:3.6 متر
قطر:200 میلیمتر
سر جنگی: 30 کیلوگرم
موتور: موتور راکتی سوخت جامد(در نمونه اولیه) موتور رم جت( در مدل R-77M1)
فاصله نوک دو بالچه: 350 میلیمتر
برد عملیاتی: 80 کیلومتر( در نمونه اولیه) 175 کیلومتر( در مدل R-77M1)
حداکثر و حداقل ارتفاع درگیری: 5متر – 25 کیلومتر
هواپیماهایی که میتوانند این موشک را حمل کنند:
Mikoyan MiG-21-93/Lance/Bison
Mikoyan MiG-29
Mikoyan MiG-31
Mikoyan MiG-35
Sukhoi Su-27SM
Sukhoi Su-30
Sukhoi Su-34
Sukhoi Su-35
Sukhoi Su-37
Sukhoi Su-47
Yakovlev Yak-141

منبع: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

هرگونه کپی برداری تنها با ذکر نام نویسنده و سایت سنترال کلابز مجاز است/نوید

Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 1102
تاریخ عضویت: جمعه 31 فروردین 1386, 6:10 pm
محل اقامت: ارومیه
سپاس‌های ارسالی: 12675 بار
سپاس‌های دریافتی: 11776 بار
تماس:

Re: آشنايي با موشک R-77 آدر

پست توسط kayvan6079 » دو شنبه 10 اردیبهشت 1397, 9:48 am

سوریه، روسیه و ... آدر
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
جنگنده Su-35S نیروی هوایی روسیه مسلح به غلاف های جنگ الکترونیک L265M10 و موشک های R-74M آرچر و R-77-1 آدر، پایگاه هوایی حمیمم، آوریل 2018


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
جنگنده Su-30SM نیروی دریایی روسیه مسلح به موشک های R-74M آرچر و R-77-1 آدر، پایگاه هوایی حمیمم، آوریل 2018


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
جنگنده MiG-29SM (9-12SM) نیروی هوایی سوریه مسلح به موشک های R-73E آرچر و R-77AE آدر، آوریل  
حقيقت را بدانيد تا رها شويد؛ دانش قدرت است! زيرا به شما اجازه تصميم گيري آگاهانه بر اساس حقايق هستي را مي دهد، نه بر اساس باورهاي گاها اشتباه شما!

Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 1102
تاریخ عضویت: جمعه 31 فروردین 1386, 6:10 pm
محل اقامت: ارومیه
سپاس‌های ارسالی: 12675 بار
سپاس‌های دریافتی: 11776 بار
تماس:

Re: آشنايي با موشک R-77 آدر

پست توسط kayvan6079 » دو شنبه 15 مرداد 1397, 11:57 am

MiG-31BM & R-77

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
حقيقت را بدانيد تا رها شويد؛ دانش قدرت است! زيرا به شما اجازه تصميم گيري آگاهانه بر اساس حقايق هستي را مي دهد، نه بر اساس باورهاي گاها اشتباه شما!

ارسال پست

بازگشت به “موشكهاي هوا به هوا”