در عالم پر ازدحام: تنها يا ... !!!؟؟؟ (حيات از منظر فيزيکي و شيميايي)

در اين بخش مي‌توانيد در مورد فیزیک نسبیت و فیزیک کوانتوم و ... به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

در عالم پر ازدحام: تنها يا ... !!!؟؟؟ (حيات از منظر فيزيکي و شيميايي)

پست توسط Sardar » شنبه 14 بهمن 1385, 12:16 pm

به نام او

\ اگر قرار باشد حيات در محلي خاص پا بگيرد و توسعه يابد ميتوان گفت كه چند شرط زير بايد برقرار باشد :1- جريان آزاد انرژي :

هر يك از چند نوع مختلف انرژي كفايت ميكند از جمله :

-انرژي نوراني - انرژي شيميائي مانند روي زمين - تابش فروسرخ

- تابش پرتو x - جريان ذرات باردار - تفاوتهاي گرمائي

- انرژي هسته اي2- سامانه اي مادي كه :

قادر به بر همكنش با انرژي باشد و از آن براي تبديل شدن به نظم سود جويد .

نوكلئيك اسيدها و پروتئينهاي زميني الزاما نبايد شالوده اين نظم باشند . در واقع نيازي هم نيست كه حتما بر واكنشهاي شيميايي متكي باشند بلكه ممكن است مبتني بر حركت ذرات يا چرخشهاي مولكولي باشد .

ولي برخي سامانه ها براي انجام واكنش بر سامانه اي ديگر برتري دارند مثلا يك مايع يا گاز متراكم بر يك جسم جامد براي انجام واكنشها ترجيح دارد .

و يا هليم به عنوان پيدايش و توسعه يك سامانه نظام مند و مبتني بر تكثير تركيبات شيميايي انتخابي نامناسب است .3- زمان كافي براي پيدايش پيچيدگي كه آن را به حيات نسبت ميدهيم :

اين مسئله اي بحراني است كه خود گستره حيات در عالم را رقم ميزند .مثلا :

سرعت فرآيندهاي شيميائي ميان مولكول هاي با فاصله زياد كه در فضا پراكنده شده اند ممكن است چنان كند باشد تمام عمر عالم هم براي پيدايش نظمي قابل توسعه كفايت نكند .

يا

تغييري عمده و شديد در محيط همچون تبديل يك ستاره به ابرنواختر ممكن است شالوده اي را كه نظم بر مبناي آن انباشته شده است را نابود سازد .

t انواع حيات :

-- شيميايي -- فيزيكي

**چند نوع حيات بر مبناي شيميايي :1) حيات در آمونياك :

آمونياك مايع كه شايد كمي آب هم داشته باشد به عنوان حلال قابل استفاده است . اين وضعيت ممكن است در سياراتي تا دماي زير 50 درجه سانتي گراد امكان پذير باشد . در سوخت و سازها،پيوندهاي سست تر شيميايي ، مانند نيتروژن ، برتري دارند .2) حيات در هيدروكربنها :

مخلوطي از هيدروكربنها كار حلال را ميكنند . بسته به ماهيت تركيبات مخلوط طيف گسترده اي از دماهاي مختلف را ميتوان در نظر گرفت . فرآيندهايي كه در آن گونه هاي باردار دخيل اند نقش اندكي دارند . واكنشهاي كاهشي،مانند هيدروژن دار كردن به عنوان چشمه انرژي قابل بهره برداري هستند .3) حيات سيليكاتي :

سيليكاتها داراي يك شيمي سرشار از گرايش به تشكيل زنجيره ها ، حلقه ها ، و ورقه ها هستند ، همانطور كه در كانيهاي زميني نيز به چشم ميخورد . كيرنز-اسميت استدلال كرده است كه لايه سيليكاتهاي بلوري به منزله شكلي ابتدائي از حيات در زمين اوليه عمل كرده است و به تدريج با تكامل به شكل حيات مبتني بر كربن در آمده است . بنيان ديگري براي حيات سيليكاتي ممكن است در محيطهائي بسيار داغ پا بگيرد . در دمائي بالاتر از 1000 درجه سانتي گراد ، محيط شكل مايع به خود ميگيرد و ممكن است به عنوان مكمل نظم شيميايي عمل كند .

^حيات شيميايي جايگزين در منظومه شمسي :

فهرستي از اميد بخش ترين مكان ها براي حيات در منظومه شمسي :n زمين : در مواد گداخته دروني ،يا در جايگاههاي ويژه اي در روي سطح

n مريخ:اگر حيات وجود داشته باشد احتمالا مبتني بر آب و كربن دي اكسيد است.

n مشتري:احتمالهاي گوناگون در مناطق مختلف است .

n اروپا:حيات در اقيانوسهاي آب زير پوسته آن

n يو و زهره:در گوگرد مايع

n تايتان:حيات مبتني بر هيدروكربن يا آمونياك

**چند نوع حيات بر مبناي فيزيكي :1)حيات پلاسمائي در ستارگان :

اين حيات مبتني بر تاثير متقابل طرحهاي نيروي مغناطيسي و حركت منظم ذرات باردار است . اين نوع حيات ممكن است درون خورشيد خودمان هم باشد . چنين موجوداتي پلاسموب نام دارند.2)حيات در هيدروژن جامد:

اين نوع حيات ممكن است در سياره هاي با دماي دو يا سه كلوين پيدا شود . انرژي فروسرخ جذب شده و و در تركيب خاص مولكولهاي اورتو – و پارا – هيدروژن ذخيره ميشوند .3)حيات تابشي :

اين نوع حيات مبتني بر طرحهاي منظم تابش گسيلي از اتمها و مولكول هاي منزوي در يك ابر متراكم ميان ستاره اي خواهد بود .چنين ابرهائي پيش از هم پاشيدن عمر درازي دارند . اين اتمها و مولكولها با چگالي 10000 اتم در هر سانتي متر مكعب ممكن است ميليونها سال دوام بياورند . موجوداتي منفرد به نام راديوب ممكن است وجود داشته باشند .4)حيات در ستاره نوتروني :

اين حيات مبتني بر خصوصيات اتمهاي بسياري است كه مالكم رادرمن فيزيكدان پيشنهاد كرده است . ممكن است اين زنجيره هاي بسپار ، اطلاعات را به گونه اي ذخيره و مخابره كنند كه شباهتي خيره كننده به كاركرد نوكلئيك اسيدها داشته باشند .نويسند گان : رابرت شاپيرو – جرالد فاينبرگ

گرد آوري و تحقيق : از اعضاي تيم اجرائي هوپا
به نقل از هوپا
هیهات منا الذلة

ارسال پست

بازگشت به “فيزيک”