نخستین تزریق پنی‌سیلین به انسان

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

نخستین تزریق پنی‌سیلین به انسان

پست توسط gigi64 »

نخستین تزریق پنی‌سیلین به انسان


نخستین تزریق پنی‌سیلین به انسان توسط `ارنست چین` و `هاوارد والتر فلوری` انجام شد. پنی‌سیلین، به یک پلیس ‪ ۴۳‬ساله انگلیسی داوطلب دچار سپتی‌سمی و آبسه‌های متعدد سطحی تزریق شد. اگر چه طی چهار روز درمان، بهبود معجزه آسایی در بیمار حاصل شد، اما به دلیل کم بودن مقدار پنی‌سیلین موجود، دارو تمام شد و بیمار چهار هفته بعد فوت کرد.

فلوری، به همراه ارنست بوریس چین، پنی‌سیلین کشف شده درسال ‪ ۱۹۲۸‬توسط سرالکساندر فلمینگ را جدا کرد و برای بیماران به کار برد. پنی‌سیلین، نخستین آنتی بیوتیک مورد استفاده در دنیای پزشکی است. این آنتی‌بیوتیک توسط میکروب شناس اسکاتلندی، الکساندر فلمینگ در سال ‪ ۱۹۲۸‬کشف شد.

وی، در سال ‪ ۱۹۲۸‬میلادی، هنگامی که روی ویروس آنفلوآنزا کارمی‌کرد و به بررسی عفونت استافیلوکوک می‌پرداخت، مشاهده کرد کپکی که تصادفا محیطهای کشتش را آلوده کرده، مانع از رشد استافیلوکوک شده است. پنی‌سیلین‌ها، ترکیباتی باکتریسید هستند و از طریق تداخل در سنتز دیواره سلولی باکتریها اثر خود را اعمال می‌کنند.

این داروها، بخوبی در مایعات و بافتهای بدن انتشار می‌یابند، اما نفوذ آنها به مایع مغزی نخاعی ناچیز است. پنی‌سیلین‌ها، در غلظت درمانی در ادرار ترشح می‌شوند، پروبنسید دفع کلیوی پنی‌سیلین‌ها را متوقف می‌کند، غلظت این داروها را در پلاسما افزایش می‌دهد و غلظت پلاسمایی آنها را برای مدت طولانی‌تری حفظ می‌کند.

مهمترین عارضه جانبی پنی‌سیلین‌ها، حساسیت مفرط است که با بثورات جلدی و گاه آنافیلاکسی همراه است و می‌تواند کشنده باشد. بیمارانی که به یک پنی‌سیلین حساسیت داشته باشند، به تمام‌پنی‌سیلین‌ها حساسیت نشان خواهند داد، چرا که حساسیت مفرط، به هسته اصلی پنی‌سیلین‌ها مربوط است.

منبع:دانشنامه رشد
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”