خريد نقدي خودروهاي فرسوده به زودي آغاز مي‌شود

در اين بخش مي‌توانيد جديدترين اخبار خودرو را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, RAHVAR, Mohsen1001, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 177
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 17 دی 1385, 3:13 pm
سپاس‌های دریافتی: 4 بار

خريد نقدي خودروهاي فرسوده به زودي آغاز مي‌شود

پست توسط Gamma »

در صورت تصويب مجلس
خريد نقدي خودروهاي فرسوده به زودي آغاز مي‌شود


گروه خودرو – زمان در نظر گرفته شده براي مرحله اول بزرگ‌ترين طرح خروج و نوسازي خودروهاي فرسوده طي چند سال اخير، رفته رفته رو به پايان است و تنها يك ماه ديگر از مهلت اجراي طرح دولت مبني بر خروج و نوسازي 250هزار خودرو فرسوده باقي مانده است.


با توجه به تبليغات مناسبي كه در‌خصوص اين طرح و تسهيلات آن در نظر گرفته شده، متقاضيان زيادي (حدود 350هزار نفر) به‌رغم سابقه نه‌چندان خوب چنين طرح‌هايي طي سال گذشته، از طرح مزبور استقبال كردند و همين استقبال منجر شد تا نگراني‌هايي در‌خصوص عدم اجراي طرح براساس برنامه زمان‌بندي شده، به وجود آيد. اين نگراني‌ها در ادامه كار به واقعيت و سپس به امري عادي تبديل شد تا جايي كه دستگاه‌هاي درگير اين طرح اعم از بانك، نيروي انتظامي و خودروسازها هر كدام دلايل تاخير در طرح را به ديگري ارجاع مي دادند. همين بهانه‌گيري‌ها كافي بود تا متقاضيان طرح كم‌كم از اجراي آن و آرزوي دريافت خودرو نو دوگانه‌سوز نااميد شوند. حال سيدرضا فاطمي، مجري طرح‌نوسازي خودروهاي فرسوده خبر از اجراي طرح را تا پايان سال مالي آينده (تير ماه 86) داده است.
وي در گفت‌وگو با «دنياي اقتصاد» با اشاره به اين موضوع كه درگير شدن با بانك‌ها، مراكز اسقاط و خودروسازها عملا وقتگير بوده و اجراي سريع طرح را با مشكل مواجه مي‌كند، مي‌گويد، در صورت تصويب مجلس دولت فقط خروج خودروهاي فرسوده را نظارت خواهد كرد و به غير از تاكسي‌ها الزامي براي جايگزيني اين نوع خودروها نخواهد داشت كه در اين صورت درگير شدن با بانك‌ها و خودروسازها كاملا منتفي خواهد شد.
وي خاطرنشان مي‌كند، بحث خريد نقدي خودروهاي فرسوده از مالكان نيز در لايحه متمم بودجه سال‌جاري ديده شده كه در صورت تصويب مجلس، خريد نقدي خودروهاي فرسوده به سرعت آغاز خواهد شد تا آن دسته از مالكان كه قصد نوسازي خودروي خود را ندارند، خودروي فرسوده را با قيمتي كه توسط مجلس تصويب مي‌شود به فروش برسانند.
فاطمي با ارائه آماري خاطرنشان مي‌كند تا كنون (اواسط هفته جاري) 176هزار نفر براي دريافت وام 5ميليون توماني به بانك معرفي شده‌اند كه از اين تعداد براي 110هزار متقاضي تشكيل پرونده و به 56هزار نفر نيز وام پرداخت شده است.
مجري طرح نوسازي خودروهاي فرسوده مي‌افزايد، 70هزار نفر نيز به مراكز اسقاط معرفي و 45هزار نفر نيز خودروهاي درخواستي‌شان را تحويل گرفته‌اند.
فاطمي با اشاره به بروز برخي تخلفات از سوي مراكز اسقاط و نمايندگي‌هاي فروش مي‌افزايد، ديده شده كه برخي از نمايندگي‌هاي فروش با همدستي مراكز اسقاط اقدام به گرفتن پول اضافه براي تحويل سند و معرفي به اسقاط از متقاضيان كرده‌اند كه تاكنون 4مركز اسقاط و 3 نمايندگي فروش براي ادامه طرح امتيازشان از متقاضيان لغو شده است.
وي خاطرنشان مي‌كند، برخي از مراكز اسقاط از مالكان خودروهاي فرسوده آچارچرخ، جك و زاپاس ر ادرخواست كرده‌اند كه اين كار خلاف قانون است. از طرفي نيز برخي از قطعات خودروهاي فرسوده به بازار وارد شده كه اين اقدام به خاطر عدم بازيافت مناسب خودرو فرسوده بوده است.
اميرالمومنين حضرت علي : ... حق پدر بر فرزند اين است كه فرزند در همه چيز به جز نافرماني خدا از پدر اطاعت كند ...
فرازي از حكمت 399 نهج البلاغه
ارسال پست

بازگشت به “تازه‌ها و اخبار خودرويي”