ايران پايگاه صادراتي شركت چري خواهد شد

در اين بخش مي‌توانيد جديدترين اخبار خودرو را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, RAHVAR, Mohsen1001, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 177
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 17 دی 1385, 3:13 pm
سپاس‌های دریافتی: 4 بار

ايران پايگاه صادراتي شركت چري خواهد شد

پست توسط Gamma »

يك مقام آگاه در شركت خودروسازي چري در گفت‌وگو با دنياي اقتصاد عنوان كرد:
ايران پايگاه صادراتي شركت چري خواهد شد


گروه خودرو- هنوز از اعلام موجوديت شركت چري در ايران مدت زمان زيادي نگذشته،‌ اما اين شركت به طور حتم ايران را پله ترقي براي اهداف و برنامه‌هاي جهاني خود در نظر گرفته است.حضور شركت چري در ايران براي اولين‌بار با توليد خودرو‌هاي MVM در كرمان خودرو كليد خورد. هرچند اين شركت هنوز به دنبال توليد محصولاتي از شركت ياد شده است، اما چيني‌ها با عقد قرارداد با ايران‌خودرو يكي از غول‌هاي خودروسازي در ايران، اين شركت مونتاژ‌كننده خودرو را به فراموشي سپرده است. به طوري كه چندي پيش قائم‌مقام اين شركت چيني در گفت‌وگو با خبرنگار ما به اين نكته اشاره كرد كه از توليد MVM در ايران رضايت ندارد و اين محصول با توجه به مصرف سوخت كم و قيمت مناسب مي‌توانست جايگاه مناسب‌تري در ايران پيدا كند.
حال «چري» با عقد قراردادي بزرگ در ايران وجهه ديگري يافته است. اين شركت توليد دو محصول A15 و S21 را در برنامه خود دارد. اما به گفته مديران ارشد چري نگاه اين شركت تنها به توليد مشترك محصول نيست، بلكه ايجاد پايگاه صادراتي از جمله اهداف بلندمدت چري در ايران است.
روز گذشته يكي از مقامات ارشد اين شركت چيني در گفت‌وگو با خبرنگار ما، با بيان اين مطلب كه چري به دنبال كاهش هزينه‌هاي شركت و همچنين كم كردن نرخ بيكاري در چين است، اعلام كرد كه اين شركت در نظر دارد با ايجاد شركت جوينت ونچر در ايران هزينه‌هاي توليدي خود را كاهش دهد تا بتواند بازار منطقه را با محصولات خود پوشش دهد. وي تاكيد كرد كه ايران پايگاه صادراتي محصولات چري خواهد شد.
شركت چري خوب مي‌داند كه ايران بازار وسيعي است كه نياز‌هاي خاص خود را با توجه به شرايط مختلف دارد. خودرويي با امنيت و استحكام بالا، منطبق با محيط‌زيست، مصرف سوخت كم و همچنين ظاهري زيبا، از جمله شرايطي است كه هيچ خودروسازي در ايران نتوانسته به آنها پاسخ مثبت دهد. اما چري ادعا مي‌كند كه تمام اين شرايط را مي‌تواند در خودرويي ارزان‌قيمت در ايران به توليد برساند. S21 خودرويي است چيني و ارزان‌قيمت كه ايران‌خودرو وعده آن را از مدت‌ها قبل به قشر متوسط و پايين جامعه داده است. اين خودرو كه از سري خودروهاي كلاس B است، قرار است با قيمت 6هزار دلار در ايران عرضه شود. سرمايه‌گذاري مشترك 370ميليون دلاري ايران خودرو و چري، خودرو S21 را در اوايل سال آينده با بيش از 20هزار دستگاه وارد بازار خواهد كرد. اين خودرو با مشاركت 30درصد شركت چري، 49درصد ايران‌خودرو و 21درصد سهم بخش‌خصوصي توليد مي‌شود.
S21 در ابتدا قرار است با 20هزار دستگاه آغاز به كار كند و در سال دوم 60هزار و سال سوم توليد اين خودرو نيز به 100هزار دستگاه خواهد رسيد.
توليد اين خودرو با توليد داخل 40درصد آغاز مي‌شود و بنابه شرايط قطعه‌سازان ايران، ساخت داخل آن افزايش مي‌يابد.
اين مقام آگاه در گفت‌وگو با خبرنگار ما اعلام كرد كه خودرو S21 در ايران با آبشن‌ ساده، 6هزار دلار خواهد بود. هر چند هنوز از تصميمات و مفاد قراردادهاي دو شركت ايران‌خودرو و چري، اطلاعاتي منعكس نشده اما آنچه پيداست برخي از مسوولان پيگير آن هستند كه قيمت اين خودرو مانند ال-90 به يورو تعيين نشود و از ابتدا توليد ، قيمت ثابتي اعلام شود. شركت چري، تنها توليد S21 را در برنامه توليدي خود در ايران ندارد بلكه A15 و يا كوين نيز با تيراژ سالانه 60هزار دستگاه و با قيمتي در حدود 12-10ميليون تومان از سال آينده و با تيراژ اوليه 10هزار دستگاه به بازار عرضه مي‌شود. اين مقام آگاه ضمن تاييد توليد دو خودروي ياد شده به اين نكته نيز اشاره مي كند كه هدف نهايي چري ماندن در بازار ايران براي مدت نامحدود است. وي همچنين تاكيد كرد در آينده محصولاتي عرضه خواهد شد كه با توجه به نياز، علائق و فرهنگ مشترك دو كشور توليد مي‌شود. شراكت ايران خودرو با چري آنچه از زبان مسوولان دو شركت عنوان مي‌شود، تنها توليد خودروي ارزان‌قيمت است. حال اين شركت تا چه ميزان بتواند به توليد خودرويي پايبند باشد كه ساليان سال از سوي خودروسازان كشورمان مورد غفلت قرار گرفته، سوالي است كه پاسخ آن طي چند سال آينده مشخص مي‌شود. در حال حاضر با فاكتور گرفتن خودروي پي.كي، پرايد ارزان‌ترين خودرو قابل عرضه به بازار كشورمان از سوي شركت سايپا است.
هرچند قلعه‌باني چندي پيش اشاره كرد كه ارزان‌تر از خودروي پرايد، خودروي ديگري قابل عرضه نيست اما بايستي ديد كه آيا قيمتS21 نيز به سرنوشت ال-90دچار خواهد شد يا خير؟
چري دوم شد
اما اين خودروساز چيني، با فروش 37هزار و 207دستگاه خودرو در ژانويه، از دو شركت خودروساز چيني –آلماني (شانگهاي فولكس واگن و FAW فولكس واگن) سبقت گرفت و جايگاه دوم را در بازار فروش خودرو در چين به دست آورد. فروش اين شركت تنها 3هزار و 363دستگاه كمتر از شانگهاي جنرال موتورز بود كه با فروش 40هزار و 570دستگاه در ژانويه رتبه اول فروش را در بازار چين به دست آورد.
اين اولين باري است كه اين كمپاني استان شرقي Anhui در چين به رتبه دوم بالاترين فروش خودرو ماهانه دست مي‌يابد.
بيشترين فروش چري مربوط به مدل مردمي QQ بوده است. فروش QQ در ژانويه به 13هزار و 713دستگاه رسيد كه اين ميزان 9/5درصد بالاتر از فروش اين مدل نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بود.
مدل COWIN چري نيز، با افزايش 6/28درصدي، حدود 10هزار دستگاه فروش داشته و جايگاه دوم خود را بعد از مدل Jetta فولكس واگن، در بخش خودروهاي اقتصادي و صرفه‌جو حفظ كرد.
در بخش ماشين‌هاي اسپرت، فروش TiggoNcv اوج گرفت و با 8/388درصد افزايش به حدود 4هزار دستگاه رسيد. مدل Eastar نيز با 9/152درصد افزايش بيش از 2هزار و 500دستگاه فروش داشته كه اين ميزان بهتر از فروش رقيبش، شورلت Epica بود.
اميرالمومنين حضرت علي : ... حق پدر بر فرزند اين است كه فرزند در همه چيز به جز نافرماني خدا از پدر اطاعت كند ...
فرازي از حكمت 399 نهج البلاغه
ارسال پست

بازگشت به “تازه‌ها و اخبار خودرويي”