رتبه‌بندي كيفي خودرو‌هاي داخلي اعلام شد

در اين بخش مي‌توانيد جديدترين اخبار خودرو را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, RAHVAR, Mohsen1001, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 177
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 17 دی 1385, 3:13 pm
سپاس‌های دریافتی: 4 بار

رتبه‌بندي كيفي خودرو‌هاي داخلي اعلام شد

پست توسط Gamma »

توسط سازمان گسترش و نوسازي صنايع:
رتبه‌بندي كيفي خودرو‌هاي داخلي اعلام شد


گروه خودرو-جدول خلاصه ميانگين نمرات منفي خودرو‌هاي توليد داخل در دي‌ماه بار ديگر از سوي سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران منتشر شد.در اين جدول طبق روال ماه‌هاي گذشته، شركت پارس خودرو از زيرمجموعه‌هاي گروه خودروسازي سايپا به عنوان توليدكننده بي‌كيفيت‌ترين و باكيفيت‌ترين خودرو كشور شناخته شده است. براساس اين جدول، نيسان‌ ماكسيما در دي‌ماه گذشته با كيفيت‌ترين و پي‌كي جديد به عنوان بي‌كيفيت‌ترين خودرو ساخت داخل هستند. توليد رنو پي‌.كي طبق گفته مديرعامل شركت پارس خودرو قرار است تا پايان سال‌جاري متوقف شود. بنابر آمار سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران، برنامه توليد اين خودرو تا پايان سال 85 تعداد 12هزار دستگاه پيش‌بيني مي شود كه در مقايسه با سال قبل با رشد 108درصدي مواجه بوده است.
نمره منفي خودروي ماكسيما به عنوان باكيفيت‌ترين خودرو 7/79 و خودروي پي‌.كي جديد 496 ارزيابي شده است. نيسان ماكسيما متعلق به شركت پارس خودرو طبق ماه‌هاي گذشته در قسمت تزئينات داخلي و خارجي، بدنه و رنگ نمره منفي كسب كرده است. تاكنون تعداد 162 دستگاه طي‌ سال‌جاري از اين خودرو توليد شده است. اما مزدا 323 متعلق به شركت بهمن به عنوان دومين خودروي با‌كيفيت ارزيابي شده و اين خودرو 5/92 امتياز منفي در بخش‌هاي تزئينات داخلي و خارجي، بدنه، نفوذ آب و رنگ كسب كرده است. در جدول خلاصه ميانگين نمرات منفي خودرو‌هاي توليد داخل، امتياز‌هاي منفي در سه بخش مونتاژ، ساخت و رنگ تعريف شده است. خودرو‌هاي باكيفيت كه از امتياز منفي كمتري برخوردارند در قسمت مونتاژ بيشترين امتيازات منفي را در تزئينات داخلي و خارجي كسب مي‌كنند، اما بيشتر خودروها در قسمت ساخت داخل و رنگ امتياز منفي قابل‌توجهي دارند، اما خودروي كوراندو متعلق به بن رود خودرو با امتياز منفي 100سومين خودروي با كيفيت شناخته شده است. اين خودرو نسبت به دو خودروي نيسان ماكسيما و مزدا 323 كمترين نمرات منفي را كسب كرده و تنها در قسمت رنگ بيشترين نمره منفي را دارا است به همين دليل در جايگاه سوم خودروهاي با كيفيت قرار گرفته است. زانتيا سيتروئن متعلق به شركت سايپا چهارمين خودرو از نظر كيفيت شناخته شده است. جمع كل نمرات منفي اين خودرو 8/100 ارزيابي شده و خودرو مذكور نسبت به سه خودرو قبلي در قسمت ترمز نيز نمره منفي كسب كرده است. زانتيا سيتروئن همچنين در قسمت بدنه، نفوذ آب و رنگ نيز نمرات منفي اندكي را داشته است. پاجرو نيز كه در گروه صنعتي بهمن مونتاژ مي‌شود در جايگاه پنجم از لحاظ كمترين نمرات منفي قرار گرفته است. جمع كل امتيازات منفي پاجرو 8/102 ارزيابي مي‌شود بيشترين امتيازهاي منفي اين خودرو در بخش بدنه و رنگ ارزيابي شده است. نيسان رونيز در پارس‌خودرو نيز ششمين خودرويي است كه در واحد ارزشيابي كمترين نمرات منفي را كسب كرده است. اين خودرو در حالي جمع نمرات منفي‌اش 5/103 ارزيابي شده كه همچون ديگر خودروهاي با كيفيت در قسمت رنگ، بدنه و تزئينات داخلي نمره منفي كمي را اخذ كرده است. اما خودروهاي پژو206، پژو206 اس.دي، ريو، هيوندايي اونته، فولكس واگن، هيوندايي ، رناوپروتون ويرا در پله‌هاي بعد از لحاظ كسب امتيازهاي منفي قرار دارند. به استثناي خودروي پژو206 و 206.اس‌دي، تمامي خودروهاي مذكور به صورت مونتاژ در داخل كشور توليد مي‌شود. پژو پارس خراسان و پژو 405خراسان در رده 14 و 15 خودروهايي قرار دارند كه نمرات منفي كسب كرده‌اند.
نكته جالب در رده‌بندي كيفيت خودروها بالابودن كيفيت توليدات شركت ايران‌خودرو خراسان است. در رده‌بندي خودروهاي داخلي پس از دو خودروي پژو پارس خراسان و پژو 405خراسان در شركت ايران خودرو، خودروي سمند قراردارد جمع كل امتيازهاي منفي اين خودرو 268 ارزيابي شده است. اما پژو پارس، پرايد، پرايد پارس‌خودرو و پژو روآ (RD)، با نمرات منفي 247، 275، 324، 328 و 370 در رتبه بعدي قرار دارند. خودروهاي مذكور در قسمت مونتاژ، ساخت و رنگ بيشترين نمرات منفي را كسب كرده‌اند. پرايد نسيم و پرايد 141 پارس خودرو دو پله با بي‌كيفيت‌ترين خودروي ساخت داخل فاصله دارند. پرايد نسيم سايپا 374 و پرايد 141 پارس خودرو 383 امتياز منفي در دي ماه گذشته كسب كرده‌اند. خودروهاي ياد شده در قسمت‌هاي فنربندي و تعليق زمان، موتور و انتقال قدرت، ترن، تجهيزات الكتريكي، تزئينات داخلي، صداهاي غيرعادي، بدنه، نفوذ آب و رنگ نمرات منفي داشته‌اند.
ولوو B7 با كيفيت‌ ترين اتوبوس
در بخش اتوبوس و ميني‌بوس‌ها، اتوبوس ولوو B7 ساخت شركت رانيران با 58 امتياز منفي ، با كيفيت‌ترين و اتوبوس شهري رنو 2612 شركت شهاب‌خودرو با 145 امتياز منفي ، بي‌كيفيت‌ترين اتوبوس‌هاي ساخت داخل در دي‌ماه سال‌جاري معرفي شده است.
امتياز منفي اتوبوس ولو و B7 مربوط به تزئينات داخلي و خارجي (5/20)و بدنه (5/17) و رنگ (18) بوده و در مجموع در سطح قابل قبول قرار گرفته است.
پس از اين اتوبوس، اتوبوس‌هاي اسكانيا C12 ساخت شركت عقاب افشان با 3/58 نمره منفي، ميد‌باس مان سپهر محصول شركت زرين‌خودرو با 5/102 نمره منفي، اتوبوس OMG ايران خودروديزل با 4/126 نمره منفي، اتوبوس شهري بنز O355 ايران خودروديزل با 5/127 نمره منفي، اتوبوس شهري بنز 457 5با 1/128 نمره منفي، ميني‌بوس هيوندايي كروز با 7/136 ، در رتبه‌هاي دوم تا هفتم با كيفيت‌ترين اتوبوس‌ها و ميني‌بوس‌هاي ساخت داخل قرار گرفته‌اند.
كليه اتوبوس‌هاي ايران‌خودرو ديزل و اتوبوس شهري رنو 2612در نفوذ آب سطح غير قابل قبولي دارند و در مجموع اين نوع اتوبوس‌ها از لحاظ كيفيت حداقل سطح قابل قبول را به خود اختصاص داده‌اند.اتوبوس‌هاي ساخت داخل درتزئينات داخلي و خارجي، نفوذ آب، بدنه و رنگ بيشترين نمره منفي را به خود اختصاص داده و هيچ كدام از اتوبوس‌هاي ساخت داخل از نظر سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران در سطح خيلي خوب و خوب قرار ندارند.
نيسان پيكاپ دو كابين با كيفيت‌ترين وانت‌
در گروه وانت، وانت نيسان پيكاپ دو كابين پارس‌خودرو با 5/115امتياز منفي با كيفيت‌ترين و وانت نيسان z24i با 7/497 امتياز منفي بي كيفيت‌ترين وانت ساخت داخل معرفي شده‌اند.
به غير از وانت نيسان پيكاپ دو كابين كه در سطح قابل قبول كيفيت قرار دارد بقيه وانت‌هاي ساخت داخل حداقل سطح قابل قبول كيفيت را به خود اختصاص داده‌اند. تزئينات داخلي و خارجي، بدنه، رنگ، نفوذ آب بيشترين امتياز منفي را براي وانت‌هاي ساخت داخل به بار آورده است.
وانت مزدا تك كابين و دو كابين گروه بهمن با 9/298 و 398نمره منفي، وانت پيكان ايران‌خودرو با 8/473نمره منفي و وانت نيسان CNG زامياد با 5/491نمره منفي در رتبه‌هاي دوم تا پنجم كيفيت وانت‌هاي ساخت داخل قرار گرفته‌اند.

منبع : دنيای اقتصاد
اميرالمومنين حضرت علي : ... حق پدر بر فرزند اين است كه فرزند در همه چيز به جز نافرماني خدا از پدر اطاعت كند ...
فرازي از حكمت 399 نهج البلاغه
ارسال پست

بازگشت به “تازه‌ها و اخبار خودرويي”