ماجرای انتقال دو هزار میلیاردی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

ماجرای انتقال دو هزار میلیاردی

پست توسط gigi64 »

ماجرای انتقال دو هزار میلیاردی
آفتاب ـ برای چندمین بار طی چند ماه گذشته، روابط نزدیک اعضای ارشد حزب موتلفه اسلامی، وزارت رفاه و کمیته امداد امام‌خمینی، خبر ساز شد. انتشار وسیع اخباری مبنی بر انتقال دو هزار میلیارد تومان از بودجه سازمان بهزیستی که از سازمان‌های زیر مجموعه‌ وزارت رفاه است به کمیته امداد در سایت‌های خبری، باعث آن شد تا یک بار دیگر نفوذ اعضای ارشد موتلفه در کمیته امداد و قرابت آنها با «عبدالرضا مصری» وزیر رفاه و تامین اجتماعی مورد بحث تحلیل‌ها و گمانه‌زنی‌ها قرار بگیرد.
تصویر
اصل ماجرا چیست؟
داستان از آنجا آغاز شد که یکی از سایت‌های اینترنتی در خبری مدعی شد که وزیر تازه منصوب شده وزارت رفاه در یک اقدام ناگهانی 2000 میلیارد تومان بودجه سازمان بهزیستی را به کمیته امداد منتقل کرده است. بر پایه این خبر، اقدام مصری در این خصوص بدون هماهنگی با «محمود احمدی‌نژاد» رئیس جمهور و حتی سازمان بهزیستی صورت گرفته است.

انتشار این اخبار در حالی صورت می‌گیرد که سازمان بهزیستی اعلام کرده که با کسری شدید بودجه مواجه است و حتی اعتباری برای کمک به زنان سرپرست خانواده در اختیار ندارد.
آنگونه که در سایت‌های خبری منتشر شده، دلیل اصلی این اقدام رابطه نزدیک «حسین انواری» و «حمیدرضا ترقی» اعضای شورای مرکزی حزب موتلفه و شورای مرکزی کمیته امداد با وزیر رفاه است که پیش از ورود به مجلس هفتم و سپس عهده‌دار شدن وزارت رفاه، از مدیران میانی کمیته امداد در استان کرمانشاه بوده است.
این خبر با توجه به اخبار تایید نشده‌ای که از نحوه انتخاب مصری به عنوان وزیر رفاه منتشر شده بودند، دامنه بیشتری به خود گرفت. در آن هنگام پس از برکناری «پرویز کاظمی» وزیر وقت رفاه توسط احمدی‌نژاد شایعه شده بود که انتخاب مصری و معرفی وی به مجلس جهت کسب رای اعتماد با فشار برخی مسئولان حزب موتلفه صورت گرفته است.

ریاست مصری بر وزارت رفاه و تامین اجتماعی از آغاز با جنجال‌های فراوان همراه بود تا جایی‌که برخی اخبار از نحوه مدیریت وی بر این وزارتخانه و انجام اقداماتی جنجالی، وزارت رفاه را بر یکی از پرخبرترین سازمان‌های دولتی تبدیل کرد. خبر جابه‌جایی دو هزار میلیارد تومان از بودجه وزارت رفاه به کمیته امداد آخرین خبر در این راستا بود.

در کمیته امداد چه می‌گذرد؟
انتشار این خبر در حالی صورت می‌گیرد که کمیته امداد امام خمینی هم این روزها را پر حاشیه می‌گذراند. بنابر اخبار موثق، «سیدرضا نیری» سرپرست این نهاد تا پایان امسال و با انقضای دور دوم ریاست پنج ساله وی دیگر در این سمت حضور نخواهد داشت. مساله‌ای که به همراه تعیین جانشین وی اکنون دستور اصلی جلسات شورای مرکزی کمیته امداد است.

شورای مرکزی در سال جاری و به دنبال تغییر اساسنامه کمیته امداد در سال گذشته و ابلاغ آن توسط مقام معظم رهبری مورد ترمیم قرار گرفت و «حسین انواری» و «حمیدرضا ترقی» به جمع سابق آن پیوستند. طبق اساسنامه جدید کمیته امداد، شورای مرکزی این نهاد که شامل «حبیب‌الله عسگر اولادی» به عنوان رئیس شورا و نماینده ولی فقیه، «سید رضا نیری» سرپرست کمیته امداد، «ابوالفضل حاجی حیدری» قائم مقام نیری و از اعضای کمیته امداد و منصوب امام خمینی در این سمت، «حسین انواری» و «حمیدرضا ترقی» است، باید یک نفر را برای بر عهده گرفتن سرپرستی آن به رهبری انقلاب معرفی کنند تا ایشان در صورت موافقت، مسئولیت وی را تنفیذ کنند.

کمیته امداد: دروغ است
اما ماجرای انتقال دو هزار میلیارد تومان بودجه سازمان بهزیستی به کمیته امداد چیست؟ «حسین انواری» عضو شورای مرکزی حزب موتلفه و کمیته امداد که در تحلیل‌های اولیه، نفوذ وی بر وزیر رفاه یکی از دلایل اصلی این مساله عنوان می‌شد، اصل خبر را به شدت تکذیب می‌کند.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار آفتاب در این رابطه توضیح داد: در صورتی‌که این اتفاق افتاده باشد، باید شورای مرکزی کمیته امداد از آن مطلع باشد اما من اعلام می‌کنم که هیچ‌ بحثی در این خصوص در شورا به عمل نیامده است و اصل خبر کاملا دروغ است.

انواری در برابر اصرار خبرنگار آفتاب به توضیح بیشتر در رابطه با این خبر اظهار داشت: من کاملا از این مساله بی‌اطلاع هستم و از این خبر تعجب می‌کنم. مگر می‌شود یک همچنین اتفاقی بین کمیته امداد و وزارت رفاه افتاده باشد و اعضای شورای مرکزی کمیته امداد از آن بی‌خبر باشند؟

عضو شورای مرکزی کمیته امداد افزود: هم وزارت رفاه و هم کمیته امداد قانون و مقررات دارند و نمی‌توان به صرف اینکه آقای مصری سابقا از اعضای امداد بودند و روابط نزدیکی با مدیران این نهاد دارند، این اخبار دروغ را منتشر کرد. وی خاطر نشان کرد: روابط فی‌مابین کمیته امداد و وزارت رفاه تعریف شده است. ضمن اینکه بنده قاطعانه هرگونه رایزنی خود و آقای ترقی درخصوص چنین موضوعی را تکذیب می‌کنم.

انواری دلیل انتشار این خبر را «تخریب کمیته امداد» بیان کرد و افزود: تخریب نیروهای خدمتگذار کمیته امداد از قبل در دستور کار برخی محافل بوده و ریاست آقای مصری بر وزارت رفاه هم بهانه را برای تخریب هر دوی این نهادها به دست این محافل داده است. عضو شورای مرکزی حزب موتلفه تاکید کرد: اصل این خبر دروغ محض است بنابراین بالطبع دنباله آن یعنی دخالت بنده و‌ آقای ترقی در فرآیند آن هم دروغ است.

سکوت طولانی وزارت رفاه
توضیحات این عضو شورای مرکزی کمیته امداد در حالی صورت می‌گیرد که مسئولان وزارت رفاه که یک طرف ماجرا هستند، هنوز در این خصوص اظهار نظری نداشته‌اند. البته نباید فراموش کرد که مسئولان وزارت رفاه پیش از این و در مورد اخبار دیگری که در رابطه با برخی اقدامات ایشان منتشر می‌شد هم توضیح چندان روشن و شفافی به مطبوعات و رسانه‌های جمعی ارائه نداده بودند. آیا این بار هم مسئولان وزارت رفاه این مساله را در سکوت می‌گذرانند؟
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”