اعلام جديدترين آمار توليد خودروي سواري

در اين بخش مي‌توانيد جديدترين اخبار خودرو را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, RAHVAR, Mohsen1001, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 177
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 17 دی 1385, 3:13 pm
سپاس‌های دریافتی: 4 بار

اعلام جديدترين آمار توليد خودروي سواري

پست توسط Gamma »

براساس آخرين آمار ارائه شده از سوي معاونت بهره‌برداري و نوسازي سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران، تا پايان دي‌ماه سال‌جاري، 755هزار و 455دستگاه انواع خودرو سواري در سه كارخانه ايران‌‌خودرو، سايپا و پارس‌خودرو به توليد رسيده كه با توجه به برنامه توليد 795هزار و 758دستگاه تا پايان د‌ي‌ماه، 95درصد اين برنامه محقق شده است.هم‌اكنون 13نوع خودروي سواري
(تك و دو ديفرانسيل) در اين سه كارخانه به توليد مي‌رسد كه با در نظر گرفتن توليد تندر 90 (ال-90) تعداد خودروها به 14نوع خواهد رسيد اما در اين آمار اشاره‌اي به اين خودرو نشده. اين در حالي است كه توليد انبوه تندر 90 در پارس‌خودرو و توليد آزمايشي آن در ايران‌خودرو اخيرا آغاز شده است. از مجموع 755هزار و 455دستگاه خودرو سواري، 345هزار و 489دستگاه (7/45درصد) در ايران‌خودرو 257هزار و 842دستگاه (2/34درصد) در سايپا و 152هزار و 124دستگاه (1/20درصد) در پارس‌خودرو به توليد رسيده است.
در بين خودروهاي سواري توليد شده، پرايد همچنان پيشتاز است به طوري كه نسبت به پژو 405 كه رتبه دوم توليد را دارد بيش از 264هزار دستگاه فاصله است. (جدول يك).
اين خودرو كه پس از پيكان باامكاناتي نظير كولر، شيشه بالا‌بر برقي با قيمتي حدود 7ميليون و 100هزار تومان به عنوان مناسب‌ترين خودروي كشور، نظر مردم را به خود جلب كرده و بيشترين تقاضا را در بازار دارد به طوري كه نزديك به 49درصد،يعني حدود نيمي از خودروهاي سواري توليدشده در كشور را پرايد تشكيل مي‌دهد.
رتبه‌هاي دوم تا ششم توليد خودروهاي سواري در اختيار محصولات ايران‌خودرو است و پس از اين محصولات ساير خودروهاي توليدي سايپا و پارس‌خودرو در رتبه هفتم تا سيزدهم قرار گرفته‌اند.
وضعيت توليد در ايران‌خودرو
با نگاهي به وضعيت توليد در بزرگ‌ترين كارخانه سازنده خودرو خاورميانه ديده مي‌شود، اين خودروساز 5نوع سواري را تا پايان دي‌ماه به توليد رسانده كه سه خودرو پژو 405، RD و 206 رتبه‌‌هاي اول تا سوم توليد از لحاظ شمارگان را به خود اختصاص داده‌اند. تنها سازنده خودرو ملي در كشور، حدود 59هزار دستگاه سمند را به توليد رسانده و اين محصول در رتبه چهارم توليد خودروهاي سواري ساخت ايران‌خودرو قرار گرفته است.
نكته جالب در‌خصوص خودرو ملي اينكه، براساس برنامه تا پايان ديماه بايد 86هزار و 126 دستگاه سمند توليد مي‌شد كه تا پايان اين ماه تنها 68درصد برنامه در نظر گرفته شده براي توليد سمند محقق شده است. (جدول 2)
طبق برنامه از پيش تعيين شده تا پايان سال 85، تعداد500هزار دستگاه خودرو سواري در ايران‌خودرو بايد به توليد برسد كه برنامه توليد سمند تا پايان سال 105هزار دستگاه است و بايد به محصول سوم ايران‌خودرو از لحاظ شمارگان تبديل شود كه با توجه به فرصت باقيمانده بعيد است تا پايان سال تعداد توليد خودرو ملي به 70هزار دستگاه برسد.
از طرفي هم آتش‌سوزي‌هاي اخير پژو 405 باعث شد تا روند استقبال از اين خودرو كاهش يافته و اقبال عمومي به سمت سمند، جلب شود، به همين خاطر ايران‌خودرو پس از افزايش تقاضا براي سمند ، اين خودرو را تا تابستان سال آينده پيش‌فروش كرده است.
اين در حالي است كه ايران‌خودرو سمند تغيير شكل يافته، سورن را در خرداد ماه سال آينده به توليد مي‌رساند و طراحي سمند 86 را نيز آغاز كرده است.
آمار توليد ساير محصولات ايران‌خودرو بيانگر آن است كه تاكنون 109درصد برنامه در نظر گرفته شده براي توليد پژوRD و روآ، 83درصد برنامه پژو 405، 69درصد برنامه پژو 206 و 97درصد برنامه پژوپارس محقق شده و در كل اين شركت كه تا پايان ديماه توليد 419هزار و 107 دستگاه خودروسواري را در برنامه خود داشت، 345هزار و 498 دستگاه خودروسواري به توليد رساند و 4/82درصد برنامه خود را محقق كرد. (جدول 3)
وضعيت توليد در سايپا
وضعيت توليد در شركت سايپا، نشان مي‌دهد دومين خودروساز بزرگ كشور، چهار نوع محصول پرايد، زانتيا، ريو و ون كاروان را به توليد رسانده و تنها خودرو پرايد است كه در اين شركت شمارگان بالايي دارد و مابقي محصولات از نظر تعداد توليد زير 20هزار دستگاه در سال است.
به عنوان مثال زانتيا پس از سال‌ها توليد تا پايان دي‌ماه سال جاري حدود 12هزار دستگاه توليد داشته و سومين محصول سايپا از لحاظ تعداد توليد است.
تعداد توليد خودرو ريو به عنوان دومين محصول توليدي سايپا تا پايان دي‌ماه به 16هزار و 143 دستگاه رسيد و در اين مدت 298 دستگاه ون كاروان نيز توليد شد. نكته جالب اينكه اگر روزي خط توليد پرايد در سايپا متوقف شود توليدات اين شركت بيش از 35هزار دستگاه خودرو در سال نخواهد بود. اين شركت تا پايان دي‌ماه حدود 258هزار دستگاه خودرو سواري توليد كرده كه با توجه به برنامه از پيش تعيين شده 245هزار دستگاهي، 3/105درصد برنامه را محقق كرده است.
وضعيت توليد در پارس‌خودرو
در شركت پارس خودرو به‌عنوان يكي از زيرمجموعه‌هاي شركت سايپا تا پايان ديماه‌ 152هزار و 124 دستگاه خودرو به توليد رسيده كه اين شركت 5/115درصد از برنامه جلوتر است.در اين شركت مانند سايپا، توليد پرايد، باعث افزايش تعداد محصولات توليدي شده به طوري كه حدود 140هزار دستگاه پرايد در پارس خودرو توليد شده است و شمارگان توليد ساير محصولات اين شركت حدود 12هزار دستگاه است.
با توجه به اينكه توليد انبوه تندر 90 نيز در پارس‌خودرو آغاز شده در صورت تحقق توليد 150هزار دستگاه تندر 90، اين شركت با توقف توليد پرايد جاي اين محصول را به تندر 90 خواهد داد و در شمارگان توليد آن تغييري حاصل نخواهد شد مگر اينكه توليد پرايد ادامه يابد آن گاه شمارگان توليد پارس‌خودرو از شركت مادر (سايپا) بيشتر خواهد شد!

دنياي اقتصاد
اميرالمومنين حضرت علي : ... حق پدر بر فرزند اين است كه فرزند در همه چيز به جز نافرماني خدا از پدر اطاعت كند ...
فرازي از حكمت 399 نهج البلاغه
ارسال پست

بازگشت به “تازه‌ها و اخبار خودرويي”