انرژی درمانی؛ آن روی سکه

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

انرژی درمانی؛ آن روی سکه

پست توسط Dr.Akhavan »

  درمانی؛ آن روی  


علی کافی
(فردی که درمان شدن یک فلج توسط یک انرژی درمان را بدون اخذ هیچ گونه وجهی به چشم دیده است.)


انرژی درمانی؛ آن روی سکه
انرژِی درمانی نیز همچون هر پدیده دیگر در بدو ورود به ایران به انواع و اقسام سوء استفاده هااز جمله دریافت مبالغ هنگفت آلوده شد. پیامد این سوء استفاده ها چیزی نبود جز واکنش پر دامنه نهادهای ذیربط و دستگیری مدعیان انرژی درمانی به انواع و اقسام جرایم. اخبار مربوط به این برخوردها که گاه به دستگیری منجر می شد به کرات از رسانه های جمعی پخش می شد. در چنین فضایی اعتماد عمومی به انرژی درمانی کمرنگ تر و کمرنگ تر شد به گونه ای که به تدریج نام آن تداعی کننده نوعی جرم گردید. با این همه موج سهمگین دیگری در راه بود؛ بروز اختلاف نظر شدید میان مدیر یکی از شبکه های فارسی لوس آنجلسی با فردی مشهور به انرژی درمانی. رخدادی که فضا را کاملا مسموم کرد.


انرژِی درمانی نیز همچون هر پدیده دیگر در بدو ورود به ایران به انواع و اقسام سوء استفاده هااز جمله دریافت مبالغ هنگفت آلوده شد. پیامد این سوء استفاده ها چیزی نبود جز واکنش پر دامنه نهادهای ذیربط و دستگیری مدعیان انرژی درمانی به انواع و اقسام جرایم. اخبار مربوط به این برخوردها که گاه به دستگیری منجر می شد به کرات از رسانه های جمعی پخش می شد. در چنین فضایی اعتماد عمومی به انرژی درمانی کمرنگ تر و کمرنگ تر شد به گونه ای که به تدریج نام آن تداعی کننده نوعی جرم گردید. با این همه موج سهمگین دیگری در راه بود؛ بروز اختلاف نظر شدید میان مدیر یکی از شبکه های فارسی لوس آنجلسی با فردی مشهور به انرژی درمانی. رخدادی که فضا را کاملا مسموم کرد.
این شبکه که می توان آن را بزرگترین رسانه مبلغ انرژی درمانی فارسی تلقی کرد پس از مدتها تبلیغ و پخش برنامه هایی در این زمینه در چرخشی غیر طبیعی و معنی دار آقای ع را شیاد و کلاهبردار لقب داد و قاضی دادگاه بدوی او را به دلیل صدور حکم بازداشت، فردی شجاع دانست. (1) اندکی بعد رسانه های داخلی موضع گیری خود در این خصوص را تغییر دادند و در پیامد آن جو جامعه ملتهب گردید.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با برانگیخته شدن جو و در راستای وظایف خطیر خویش در این باره موضع گیری و لحن چالش برانگیز خود را غلیظ تر کرد؛ این وزارت علیه مدعیان انرژی درمانی اعلام جرم کرد. (2) تشکل های صنفی نیز دست به کار شدند و رؤساي بيش از 40 انجمن علمي ـ تخصصي پزشكي كشور از جمله انجمن گوش، گلو، بيني، سر و گردن ايران، انجمن جراحان قلب ايران و انجمن جراحان پلاستيك و ترميمي ايران با امضاي بيانيه‌اي خواستار برخورد قانوني مراجع ذي‌صلاح با مدعيان انرژي درماني شدند. (3)
اما آیا انرژی درمانی شایسته چنین برخوردی است؟ آیا این شیوه درمانی از هیچ پایه علمی برخوردار نیست و صرفا مستمسکی برای انجام اعمال غیرقانونی است؟ آیا هیچ مدرکی درخصوص اثر بخشی این شیوه درمانی در دست نیست و آیا کشورهای پیشرفته انرژی درمانی را تایید نمی کنند؟ بررسی وضعیت این شیوه درمانی در کشورهایی که از نظر پزشکی سرآمد دیگران هستند نقش مهمی در زدودن ابهام ها ایفا خواهد کرد. در همین راستا موضع رسمی مرکز ملی طب مکمل و جایگزین وزارت سلامت آمریکا را در خصوص انواع انرژی درمانی می خوانید:
"... انواع انرژی درمانی جزو بحث برانگیز ترین شاخه های طب مکمل و جایگزین محسوب می شوند، زیرا وجود میدان های انرژی خارجی (از مفاهیم انرژی درمانی) و یا تاثیر درمانی آن به گونه ای متقاعدکننده از طریق بیوفیزیک به اثبات نرسیده است. با این وجود انرژی درمانی در آمریکا از میان روش های درمانی متعدد با محبوبیت روزافزون مواجه گردیده و به موضوع بررسی برخی مراکز درمانی آکادمیک تبدیل شده است. نظرسنجی که به تازگی در این زمینه توسط مرکز ملی آمار سلامت صورت پذیرفت، نشان داد که 1 درصد مردم سابقه استفاده از یکی از انواع انرژی درمانی و 0.5 درصد دیگر سابقه استفاده از نوع دیگر انرژی درمانی را در درمان خود دارا می باشند. به علاوه 4.6 درصد به نوعی از این روش درمانی بهره مند شده اند." (4)
اما در حالی که بسیاری از انرژی درمان های مشهور و معتبر جهان ساکن ایالات متحده هستند و افراد بسیاری گواهی می دهند بیماری حتی صعب العلاج آنان درمان گردیده است، چرا مرکز مزبور تاکنون از تایید کامل انرژی درمانی خودداری کرده است؟
برای درک بهتر چرایی این امر لازم است متدولوژی پزشکی را مورد بررسی قراردهیم تا معنای "عدم اثبات تاثیر درمانی متقاعد کننده" انرژی درمانی بهتر فهمیده شود. مطابق متدولوژی پیش گفته هر دارو یا شیوه درمانی جدید می بایست مکررا بر روی دو دسته از افراد آزمایش گردد. دسته اول کسانی هستند که در معرض دارو یا شیوه درمانی جدید (مانند انرژی درمانی) قرار می گیرند و دسته دوم افرادی هستند که بدون اطلاع قبلی تنها در معرض داروی خنثی یا حرکات نمایشی و بدون تاثیر انرژی درمانی قرار می گیرند. (اقدامی برای زدودن تاثیر تلقین) در صورتی که شمار افرادی که اظهار می کنند درمان شده اند در گروه اول با افراد گروه دوم تفاوت معنی داری نداشت، ارزش شیوه درمان به اثبات نمی رسد.
جامعیت درمانی و دستاوردهای علم پزشکی چنان گسترده است که جای تردید باقی نمی گذارد برترین شیوه درمان موجود در جهان است و طبیعی است که استانداردهای سخت گیرانه و دشواری داشته باشد. با این وجود دقت کنید که مطابق متدولوژی پیش گفته اگر یک انرژی درمان حتی موفق شود از میان صد بیمار فرضا مبتلا به سرطان، ده نفر را کاملا درمان کند، نه توان درمانی او به اثبات می رسد و نه ارزش انرژی درمانی تایید می شود. بنابر این انرژی درمانی که مهر "عدم اثبات تاثیر درمانی متقاعد کننده" را بر پیشانی دارد الزاما در محدوده خرافه قرار نمی گیرد. انرژی درمانی در فضای فراخی قرار گرفته که میان اثبات علمی و خرافه وجود دارد. این روش درمان مطابق گواهی افراد متعدد قادر به درمان بیماران مبتلا به بیماری های متعدد است. بیمارانی که حتی ممکن است از درمان پزشکی ناامید شده باشند. از همین روست که در کشورهای پیشرفته غربی از جمله ایالات متحده اگرچه انرژی درمانی به دلیل متدولوژی پیش گفته با تایید کامل مواجه نشده است، نه تنها با برخورد و منع نهادهای ذیربط مواجه نمی شود که شاید با نگاهی به طب سوزنی که راه مشابهی را پیمود و سرانجام مورد تایید قرار گرفت، از آن استقبال می شود. آزمایشات متعددی هم اینک در این خصوص از سوی مرکز مزبور و سایر مراکز ذیربط در حال انجام است که در ادامه به آن اشاره می شود.
با وجود عدم تایید رسمی انرژی درمانی، بسیاری از مراکز معتبر درمانی شواهد موجود برای قابلیت این شیوه درمانی را قانع کننده یافته اند. از میان موارد متعدد می توان به دانشگاه معتبر استنفورد استناد کرد که طبق رده بندی سال 2006 نشریه THES (5) ششمین دانشگاه برتر جهان است. این دانشگاه در بخش طب مکمل و جایگزین خود نوعی انرژی درمانی را ارائه و برای یک جلسه 25 دقیقه ای 48 دلار معادل تقریبی 44 هزار تومان طلب می کند. (6)
دانشگاه هاروارد که طبق رده بندی نشریه THES در سال 2006 و تمامی سال های بیست سال اخیر برترین دانشگاه جهان بوده است، اقدام به تشکیل کلوب انرژی درمانی در یکی از دانشکده های خود کرده است تا "دانشجویان علاقمند را با انرژی درمانی آشنا کند و به آنان امکان آشنایی با یکدیگر و تمرین آن را بدهد." (7)
ذکر نام بیمارستان ویلکاکس مموریال هاوایی نیز خالی از فایده نیست. این بیمارستان که در سال 2000 میلادی لقب بیمارستان برتر ایالات متحده را دریافت کرد، بخشی را به انرژی درمانی اختصاص داده است و بیمارانی که مایل باشند را از این نوع درمان بهره مند می کند. (8)
نشریه قلب دانشگاه هاروارد می نویسد بسیاری از مراکز درمانی از انرژی درمانی برای بهبود وضعیت بیماران قلبی بهره می گیرند. این نشریه می افزاید مطالعات بسیاری حاکی از تاثیر مثبت این شیوه درمانی است. (9)
سرانجام لازم است از آزمایش های متعدد در دست اقدام مرکز ملی طب مکمل و جایگزین آمریکا در خصوص انرژی درمانی یاد کرد. آزمایش در مورد تاثیر انرژی درمانی بر سرطان پروستات، استرس، ایدز و ... (10)
همسو با وزیر محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی که در بیمارستان طالقانی تهران اظهار کردند: "...در زمینه انرژی درمانی ما نبايد شرايطي را به وجود بياوريم كه افراد شياد، كلاهبردار و سوء استفاده چي در اين شرايط رشد كنند و با تبليغات واهي بدون اينكه اثرگذاري كار آنها ثابت شده باشد بلكه در موارد بسيار بسيار زياد عكس آن وجود دارد، بخواهند از امكانات رسانه‌اي استفاده كنند و خودشان را سر زبانها بيندازند و كارهاي اين‌جوري انجام دهند..." (11) و ضمن این که معتقدیم لازم است وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که متولی سلامت جامعه است با افراد سودجو و فرصت طلب قاطعانه برخورد کند، بر این باوریم که وزارت مزبور می بایست از برخورد غیرکارشناسی و یا موضع گیری احساسی ناشی از سوء استفاده از این شاخه طب مکمل و یا برنامه های تخریبی یک شبکه تلویزیونی لوس آنجلسی پرهیز کند. یقینا وزارت بهداشت از تجربیات سایر کشورها در این زمینه سود خواهد جست و از افتادن در دام دفاع افراطی از منافع صنفی (که منجر به نادیده انگاشتن این شاخه پرطرفدار طب مکمل می شود) امتناع خواهدکرد.
هستند افرادی که بدون اخذ هیچ گونه وجهی و در حالی که کوچکترین شائبه ای در کارشان نیست، اقدام به انرژی درمانی می کنند و در درمان بیماران کارنامه موفقی داشته اند. دست کم یک نفر (مهدی ز.) معرف حضور ماست.

منابع:
1. سایت انتخاب. 18 مهر 1385 . کد خبر 29684
2. خبرگزاری فارس. شماره خبر 8510080109
3. سایت بازتاب. 2 دی 1385. کد خبر 56182
4. سایت وزارت بهداشت آمریکا بخش طب مکمل و جایگزین nccam.nih.gov
5. سایت آموزش عالی تایمز [External Link Removed for Guests]
6. سایت دانشگاه استنفورد
[External Link Removed for Guests]
7. سایت دانشگاه هاروارد [External Link Removed for Guests]
8. سایت بیمارستان ویلکاکس مموریال
[External Link Removed for Guests]
9. سایت دانشگاه هاروارد [External Link Removed for Guests]
10. مراجعه کنید به 4
11. مراجعه کنید به 2
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”