مرد بودن براي سلامت مضر است

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2833
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 10 فروردین 1385, 1:39 pm
سپاس‌های ارسالی: 158 بار
سپاس‌های دریافتی: 747 بار

مرد بودن براي سلامت مضر است

پست توسط Leila »

شايد اين جمله براي شما کمي تعجب آور باشد ، اما بنا به گفته متخصصان ، مرد بودن براي سلامت مضر است! چرا که تحقيقات متعدد در سراسر جهان نشان داده است که مردان در طول زندگي خود با خطرات بيشتري نسبت به زنان مواجه مي شوند.

در واقع احتمال مرگ و مير در مردان به دلايل زيادي ، از بيماري هاي قلبي گرفته تا قتل ، بيشتر از زنان است و به همين دليل متوسط عمر مردان چند سال از زنان کوتاه تر است. اين واقعيت باعث شده تا طي چند سال گذشته توجه بيشتري به سلامت مردان در سراسر جهان صورت گيرد و حتي روزها و هفته هاي مختلف سال را با همين عنوان نامگذاري کنند. روز سلامت مردان در کشور ما هم براي اولين بار و به منظور آگاهي بيماري هاي نهفته اي همچون بيماري مثانه ، پروستات ، تومورهاي کليه و جنسي که با عوارض وخيمي همراه هستند ، امروز برگزار مي شود.

معاونت سلامت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي کشور و دفتر سلامت خانواده و جمعيت ، به پيشنهاد انجمن اورولوژي ايران ، اولين پنجشنبه اسفند 1385 را با عنوان روز سلامت مردان نامگذاري کردند. در اين روز با مديريت دفتر سلامت خانواده و جمعيت معاونت سلامت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي و همکاري اورولوژيست هاي کشور اطلاع رساني جامع و معاينات رايگان مردان در سطح کشور به منظور پيشگيري از بيماري هاي شايع و خطرناک صورت خواهد گرفت.
در بسياري از نقاط دنيا ، روزي با عنوان روز سلامت مردان تعيين شده است. به عنوان مثال در کشور چين از سال 2001 در هفته آخر اکتبر روزي به عنوان روز سلامت مردان نامگذاري شده است که در اين روز مردان ويزيت مي شوند و مشکلات مربوط به سلامت آنان بررسي و آموزش هاي لازم به آنان داده مي شود. در ايالات متحده و کانادا هم از سال 1994 در ماه ژوئن هفته اي به نام هفته سلامت مرد اختصاص يافته است.
همچنين در کشورهاي اروپايي روز مردان اعلام شده و فعاليت هايي صورت گرفته است و در اين رابطه مردان را در سطح جامعه با ارائه خدمات آموزش مي دهند. نبايد فراموش کرد که مردان جزو گروه هاي پر خطر جامعه از لحاظ ميزان تهديد سلامت هستند ؛ چرا که احتمال مرگ و مير در مردان ، در مقايسه با زنان در همه گروه هاي سني بيشتر است. مرگ و مير ناشي از سرطان ها ، بيماري هاي قلبي و عروقي ، ايدز ، تصادفات و خودکشي ها در مردان احتمال زيادتري دارد. مردان بيش از زنان در معرض فاکتورهاي خطر محيطي و شغلي هستند و در نهايت اين که مردان در مقايسه با زنان مراجعات پزشکي کمتري دارند. در همين خصوص اين روز با هدف ارتقاي سطح آگاهي مردان نسبت به مشکلات و بيماري هاي خطير قابل پيشگيري و تشويق به مراجعه زود هنگام به پزشک به منظور تشخيص و درمان هرچه زودتر اين بيماري ها سعي بر اين دارد تا با برنامه ريزي منسجم و گسترده در سطح کشور و با استفاده از تجربيات محققان و استادان اورولوژي و درخصوص سياست هاي دفتر سلامت خانواده و جمعيت و معاونت سلامت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي اقداماتي به عمل آورد.
به گفته دکتر سيد جليل حسيني ، رئيس انجمن اورولوژي ايران ، اين انجمن مي کوشد تا بستر لازم براي مراجعه رايگان مردان به درمانگاه ها و مطبهاي اورولوژي و بيمارستان هاي داراي بخش اورولوژي سراسر کشور را در اولين پنجشنبه اسفند ، روز سلامت مردان فراهم آورد. حسيني مي افزايد: در اين رابطه برنامه هاي سخنراني در مجامع گردهمايي مردان و پسران نظير کارخانه ها ، مدارس و... همچنين اطلاع رساني درباره بيماري هاي خطير از طريق رسانه ها ، تهيه پوستر و پمفلت و گزارش هاي علمي در جرايد تنظيم شده است.
در واقع بايد گفت: اين برنامه بنا به پيشنهاد انجمن اورولوژي ايران و برنامه پرتو شبکه 4 صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران و با استقبال و حمايت گسترده دفتر سلامت خانواده و جمعيت و معاونت سلامت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش و پزشکي اجرا مي شود.

بيماري هاي خاموش مردانه
معاينه مردان در روز سوم اسفند در بيمارستان هاي دولتي ، مطبهاي خصوصي و مراکز بهداشتي درماني براي گروه سني 25 تا 60 سال صورت مي گيرد. دکتر محمد اسماعيل مطلق ، مديرکل سلامت خانواده و جمعيت وزارت بهداشت ضمن بيان اين مطلب مي افزايد: با همکاري انجمن اورولوژي ايران بستر لازم براي مراجعه رايگان همه مردان به درمانگاه ها و مطبهاي اورولوژي و بيمارستان هاي داراي بخش اورولوژي در سراسر کشور فراهم شده است.
در واقع اين طرح با برنامه ريزي و هماهنگي اداره ميانسالان دفتر سلامت خانواده و جمعيت و انجمن اورولوژي براي اولين بار در کشور و به منظور آگاه کردن مردان از بيماري هاي خاموش آنها اجرا مي شود.


روزهايي با نام مردان و زنان

امروز 750 متخصص اورولوژيست در سراسر کشور در مطب ها و درمانگاه ها و 160 دستيار اورولوژي در کلينيک هاي اورولوژي بيمارستان هاي آموزشي به صورت رايگان مردان را ويزيت مي کنند ؛ البته تنها براي مردان روز ويژه اي در نظر گرفته نشده است ، چراکه با همکاري انجمن هاي علمي ، NGO ها و اعضاي هيات علمي براي سلامت هر دو گروه مردان و زنان برنامه ريزي شده است.
به اين منظور از اين پس در هفته نخست شهريور روز ملي سلامت زنان و در هفته نخستين اسفند ، روز ملي سلامت مردان در کشور برگزار مي شوندشناسايي بيماري هاي مردان در اين مرحله محدود به بيماري هاي کليه ، مجاري ادرار ، مثانه و جنسي مي شود ؛ اما اين کار زمينه اي است براي کارهاي بزرگتر و جامعتر در سالهاي آينده که مي تواند موجب بالا رفتن سطح آگاهي مردان و توجه بيشتر به پيشگيري از اين بيماري ها شود. در اين مرحله اورولوژيست هاي ايران ، يک بار ويزيت بيماران را تعهد کرده اند و در کنار آنها در صورت لزوم يک يا دو آزمايش و اگر ضرورت داشته باشد ، يک مورد تصويربرداري هم تجويز مي شود و پس از آن در صورت شناسايي بيماري ، پيگيري هاي بعدي درمان به عهده شخص بيمار است و به کمک بيمه ها دنبال مي شود.
عوامل خطر آفرين در مردان به گفته دکتر سليمي ، رئيس کميته دستياري انجمن اورولوژي ، دومين عامل مرگ و مير در مردان سرطان پروستات است ؛ ولي در ايران سرطان مثانه بيشتر از انواع ديگر سرطان تشخيص داده مي شود. سليمي با اشاره به اين که در کتابهاي پزشکي سن بروز سرطان مثانه 60 تا 70 سالگي است مي افزايد: متاسفانه در حال حاضر سن ابتلا به اين بيماري خيلي پايين تر آمده است به طوري که بيماران در سن 30 سال هم به ما مراجعه مي کنند و حتي بتازگي يک بيمار 18 ساله با سرطان مثانه به بيمارستان هاشمي نژاد مراجعه کرد و تحت درمان قرار گرفت.
به طور کلي سرطان پروستات از رشد سلولهاي بدخيم در داخل پروستات ايجاد مي شود و يکي از شايع ترين سرطان ها در مردان است. بهتر است بدانيد احتمال بروز اين سرطان با افزايش سن زياد مي شود ، حتي مي توان گفت احتمال اين که يک مرد 50 ساله تا آخر عمرش به سرطان پروستات مبتلا شود 40 درصد است ؛ البته بيشتر سرطان هاي پروستات بدون علامت هستند و تا آخر عمر هيچ مشکلي براي شخص مبتلا ايجاد نمي کنند. در مقابل رشد سلولهاي سرطاني در ديواره مثانه ، سرطان اين عضو را ايجاد مي کند که در بيشتر موارد به شکل يک توده گل کلمي پايه دار داخل مثانه است. در صورت عدم درمان ، تومور ممکن است رشد کند و به خارج مثانه گسترش يابد و حتي به اعضاي دوردست برسد ؛ البته اين بيماري ها اگرچه شايع هستند ، اما قابل درمانند ، يعني اگر در مراحل اوليه تشخيص داده شوند بيماري تقريبا به طور کلي از ميان مي رود و در غير اين صورت مرگ و ميرهاي ناشي از آنها رو به افزايش مي روند. از اين رو درباره بيماري هاي دستگاه ادراري و جنسي مردان و اين که کدام يک از آنها در مردان شايع تر است ، فعلا آمار دقيقي در دست نيست.
به طور قطع بيماري هايي که مردان را تهديد مي کند ، محدود به اين موارد نمي شوند. دکتر حسيني با بيان اين که بيماري هايي مانند واريکوسل 10 تا 30 درصد مردان را گرفتار مي کند، مي گويد: اين بيماري جزو برنامه هاي روز سلامت مردان نيست ، چون عوارض خطرناکي را به همراه ندارد ، ولي درباره بيماري هايي مانند بيضه نزول نکرده و بايد اطلاع رساني بيشتري صورت گيرد ؛ چراکه با يک اطلاع رساني ساده به خانواده ها مبني بر اين که در سن زير 2 سال اين مشکل بايد حل شود قابل کنترل است ، ولي اگر در کودکان در سن خاصي عمل نشود ، عوارض متعددي ازجمله سرطان و ناباروري خواهد داشت.
حسيني با ابراز تاسف از اين که مردم ما از اين بيماري و راه درماني آن مطلع نيستند مي افزايد: علت آن که انجمن اورولوژي اقدام به نامگذاري اين روز با عنوان روز سلامت مردان کرده است ، آگاهي دادن و بيماريابي در زمان مناسب است ، چراکه بيشتر بيماران با علايم پيشرفته و در حالي که مشکلات آنها حاد شده و حتي درخصوص سرطان ها به ريه و استخوان ها هم رسيده است ، مراجعه مي کنند.
حسيني درباره برنامه هاي روز سلامت مردان هم به معاينات مربوطه در کليه اماکن بهداشتي دولتي و خصوصي اشاره مي کند و مي گويد: براي آن که مردم بدانند بايد به کجا مراجعه کنند ، به وسيله علامت ها و پوسترها اين مکان ها مشخص مي شوند. در ضمن با وجود آن که در ابتدا هدف اين طرح معاينه ميانسالان بوده است ؛ اما به اين علت که در بعضي کودکان مشکلات مادرزادي بويژه بيضه نزول پيدا نکرده است ، قرار است معاينه کودکان هم در دستور کار اين طرح قرار بگيرد.

سلامت نيوز
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”