ايرانیان مهاجر از هم می گریزند

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 4500 بار
سپاس‌های دریافتی: 4323 بار
تماس:

ايرانیان مهاجر از هم می گریزند

پست توسط Reza6662 »

آیا ایرانیان مقیم خارج کشور از یکدیگر می گریزند؟

مهرداد درویش پور استاد جامعه شناس دانشگاه استکهلم سوئد عقیده دارد که پدیده 'هم گریزی از هموطن' بیشتر در بین ملتهایی مشاهده می شود که در کشورهای آنها یک نوع نظام استبدادی وجود دارد که باعث می شود که همبستگی سازمان یافته ضعیف شود ودرسالیان طولانی باعث عدم شکل گیری هرگونه فعالیت جمعی در بین این قبیل ملتها شده است.

مهرداد درویش می گوید که برای بوجود آمدن روحیه ای جمع گرایانه باید امکان حرکات جمعی در یک جامعه وجود داشته باشد ولی عدم وجود چنین امکانی در جامعه ایران باعث بوجود آمد نوعی روحیه فردگرایی در بین ایرانیان شده است.

او همچنین است که صرف مهاجر بودن در کشوری دیگر، که در مورد ایران عوامل سیاسی و اقتصادی ریشه های اصلی مهاجرت به شما می رود، باعث بوجود آمدن تنش در بین جامعه مهاجر می شود و گروه های مختلف یکدیگر را مقصر در وضعیت خود مقصر می دانند.

ولی در مقایسه با دیگر مهاجران از کشورهای دیگر آقای درویش پور به عدم وجود پدیده گتو سازی (سکنی گزیدن گروهی در محلات حاشیه شهری ) در بین ایرانیان مهاجر اشاره می کند و از آن جهت که فرار از حاشیه نشینی باعث ادغام بیشتر در جامعه میزبان شده آن را نکته ای مثبت ارزیابی می کند.

نظر شما در مورد "از هم گریزی ایرانیان مقیم خارج از کشور" چیست؟ به نظر شما آیا چنین پدیدهای در بین ایرانیان مقیم خارج وجود دارد و چع عواملی را ریشه ساز چنین پدیده ای می دانید؟ تجربه شما در این مورد چیست؟

Please Login or Register to see this code

من الان بيش از شانزده سال است که در امريکا زندگی ميکنم و دوستان بسيار خوب ايرانی هم زياد دارم. ولي در همان چند سال اول ياد گرفتم که برای پيشرفت شغلی مجبورم از هموطنانم اجتناب کنم. سه چهارسال اول را برای شرکتی که رئيسش ايرانی بود کار کردم و متوجه شدم کهاشتباه کرده ام چرا که شرکت امريکايی رقيب مرا با دستمزد دو برابر استخدام کرد. و بعدها متوجه شدم که در شرکت قبلی همکاران امريکايی من درسطح مساوی دستمدشان دوبرابر من بوده است.

اناهيتا، اتلانتا

ايرانی ها در کل به دو دسته تقسيم می شوند: آنهايی که قبل از انقلاب مهاجرت کردندو بيشتر به آمريکا رفتند و دسته دوم آنهايی که بعد از انقلاب مهاجرت کردند که بسياری به کانادا آمدند...
متاسفانه دسته دوم که تحصيل کرده هم هستند ولی خيلی به دليل مشکلات اقتصادی آمدند بيرون....وهمه هم ادعا ميکنند که در کار خودشان عالی هستند. ولی خيلی اينجا کار خودشان را ندارن و دارن survive ميکنند...و چشم ديدن کسی که موفق هست را ندارند...همين باعث خيلی حسادت ها ميشودو اين يک واقيعت هست.....

Kamran، Toronto

درود بر شما
من خودم يک ايرانی مقيم کيف هستم و می خواستم بگم...
وقتی دوستان عزيز بنده هميشه در تلاش هستند که با کنايه ها و اظهار نظر های بی جا و بی معنيشون من رو تحريک کنن و باعث ناراحتی من بشن چرا خودم رو از اونها دور نکنم...
من می خواهم بگويم تا ما خودمون نخواهيم که عوض بشيم اگه کره مريخ هم بريم هيچی عوض نميشه....
در آخر می خوام بگم:
(خشت اول چون نهاد معمار کج تا ثريا ميرود ديوار کج)
28 سال پيش خشت ما رو کج گذاشتن بايد خرابش کنيم از اول بسازيمش...
با سپاس فراوان

nima azad، kiev

بخش 1-از هم گریزی ایرانیان خارج از کشور ریشه داخلی داره. ایرانیان در زمان قبل از انقلاب اینطور نبودن. وقتی مخصوصا در ایام عید نوروز مسافرت میکردیم گاهی وقت ها کنار جاده اگر سایه ای میدیدیم برای استراحت و یا غذا خوردن توقف میکردیم. ماشینهای دیگه هم که عبور میکردن توقف میکردن و میگفتن اگر بشه به جمع ما بپیوندن و اونها هم غذای خودشونو بخورن. بهمین ترتیب گاهی وقتها 10 تا 20 ماشین در کنار جاده ای توی بیابون وایساده بودن و مردم حتی غذاهاشونو با هم شریک میشدن...میخوردن...میخندیدن و میزدن و میرقصیدن.

بهروز، آفریقای جنوبی

هر جای دنیا که رفتی همینه!من چند سالیست که در هلند زندگی میکنم،و حقیقتاً از خیلی از ایرانیان مقیم اینجا شاکی هستم،چه دوست و چه دشمن همگی بیوفایند خیلی از دوستان مراکشی و یا افغانی و بسیار بندرت هلندی بهتر از ایرانیان اینجا هستند.
اما از اینکه بخواهم بگویم ایرانیان فضولند و یا در کار هم دخالت میکنند ناحقیست.چون فضولتر از هلندیها و کلاً اروپاییها من در ایران ندیدم،فکرشو بکنید همسایه من با اینکه در طبقهً هفتم هست با آینه بغل تریلی تمام خیابان و همسایه ها رازیر نظر دارد اینا خیلی فضولترند!!!!!

neda، holland

21 سال پیش که ازطریق ترکیه به آلمان مهاجرت کردم تازه متوجه شدم چقدر در خارج
باید با باصطلاح هموطنها ی آنچنانی فاصله گرفت. جوانی 22 ساله بودم و با یک همشهری تهرانی آشنا شدم. هرجا که میرفتیم آقا با رندی و وقاحت تمام باعث میشد پول میز را بنده پرداخت کنم!!! بعد از آن هم اگر بخواهم سواستفاده های ایرانی ها ی دیگر را از صداقت و روراستی خودم رو تعریف کنم مثنوی هفتاد من کا غد شود!!
ما ایرانینها تا رسیدن به فهم اجتماعی اروپاییها هنوز خیلی کار داریم.جالب اینه که ظرفیت انتقاد از همر رو هم نداریم.!!

شهریار، هامبورگ آلمان

من حدود22سال هست که در المانم.10سال طول کشيد تا توانستم فرهنگ و کشور جديدرابپذيرم و قدرآزادي ودخالت در زندگيم نداشتن ديگران،حرف وحديث نداشتن را بفهمم بخصوص به عنوان يک زن که در ايران بايد ادم به همه جواب پس بده و همه اختياردارند.از آرامشم بالاترين ارزش را برام داره و با ايرانيهای که با وجود 20سال اينجا بودن هنوز در بايدها و نبايدهای ايران گيرکردن،حتی نميخوام بدون من ايرانيم چه برسه به ارتباط داشتن.

مرجان، آلمان

موضوع جالبيه، بالاخره پس از 6 سال زندگی در غربت بهتره نظرمو بگم.
عموما ايرانيهای خارج از کشور رو ميشه به دوگروه تقسيم کرد:اونايی که بنا به هر دليلی اينجا هستند ولی متاسفانه کپی فرهنگ (البته از نوع بد! مثل دروغ، تهمت،ريا و دورويي،چشم وهم چشمي،غيبت،زيرآبزني و..) را هم اينجا سوغاتی آورده اند! دسته دوم اونايين که اصلا به دلیل دوری از این فرهنگ بد، ماندن در غربت را به وطن ترجیح داده اند! کاملا طبیعی است اگر دو گروه بین خودشون سازش کنند ولی هیچ وقت تمایلی به داشتن رابطه با گروه مقابل نخواهند داشت.

Dr Says hi، London، بريتانيا
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar »

مهرداد درویش پور استاد جامعه شناس دانشگاه استکهلم سوئد عقیده دارد که پدیده 'هم گریزی از هموطن' بیشتر در بین ملتهایی مشاهده می شود که در کشورهای آنها یک نوع نظام استبدادی وجود دارد که باعث می شود که همبستگی سازمان یافته ضعیف شود ودرسالیان طولانی باعث عدم شکل گیری هرگونه فعالیت جمعی در بین این قبیل ملتها شده است.

نخير :-?
علتش فضولي زيادي و انتظار دارند که همه مثل خودشان بي دين يا دين نما باشند.
هیهات منا الذلة
Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 176 بار
سپاس‌های دریافتی: 468 بار
تماس:

پست توسط Mehdi2224 »

در فروم ایران دیفنس یکی از کاربران ارشد سوالی مطرح کرده بود و گفته بود که فقط ایرانیها میتونن جواب اون رو بدن .

سوال این بود .
اگر فقط 300000 از دانشمندان ایرانی مقیم خارج از کشور انهم فقط با نصف سرمایه ایرانیها برگردن به نظر شما ایران چه تغییری میکنه .؟
جوابش با شما
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”