ستاره سالاري در سينما

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2833
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 10 فروردین 1385, 1:39 pm
سپاس‌های ارسالی: 158 بار
سپاس‌های دریافتی: 747 بار

ستاره سالاري در سينما

پست توسط Leila »

ستاره سالاری در سینمای ایران می رود به یک چالش جدی برای سینمایی که داعیه فرهنگی دارد ،مبدل شود . در زمان معاونت سینمایی سابق ،سیف الله داد ،وی در یکی از مصاحبه هایش به نکته ظریفی اشاره کرد که اگر بحث مطروحه از جانب وی انعکاس مطلوبی درمیان رسانه های نوشتاری می یافت .شاید امروزه مبتلا به عوارض و تبعات پدیده " ستاره سالاری "نبودیم .


سیف الله داد گفته بود :"فرق می کند که آدم ستاره مردم باشد یا ستاره عوام "(نقل به مضمون )


حال به سیاست هایی که در زمان تصدی معاونت سینمایی توسط ایشان به رواج و گسترش این پدیده انجامید ،فعلا کاری نداریم قعلا میخواهیم بدانیم ستاره یعنی چه و جایگاه ستاره در سینمای ایران کجاست .


برای این منظور باید قدری به عقب برگردیم ،به حدود یک دهه پیش که فیلم هایی ساخته شدند که افرادی که در آن فیلم ها بازی کردند به دلیل وجاهت ظاهری و مسائل دیگر اهمیتی به مراتب بیشتر از خود فیلم یافتند .یعنی اینکه به جای آنکه آنها متکی به فیلم باشند ،فیلم متکی به وجود اینان شد .


مسئولین و متولیان سینمای کشور که به دلیل ابتذال سینمای قبل از انقلاب دل خوشی از ستاره سالاری نداشته و ستاره ها و سوپراستارهای آن زمان را خانه نشین کرده بودند ،از قافله قدرت کنار نشستند و کسانی زمام امور را در دست گرفتند که نگاهی دیگرگون به سینما داشتند و وجه صنعتی سینما برایشان مهم تر از وجه رسانه ای و هنری آن بود .


اینان پرورش ستاره سالاری را لازمه صنعتی شدن سینما و رونق صنعتی آن می دانستند واینگونه بود که کم کم صدای پای ستاره ها در سینما به گوش رسید وبه موازات آن هم ابتذال و سطحی نگری نشانه های خود را در سطح سینما پروراند و تکثیر کرد .


فراگیر شدن ستاره سالاری بیش از هر چیز موجب انزوا ،فقر ،وگمنامی هنرمندان راستین و با اصالتی شد که سالها خاک صحنه را خورده بودند ودر تنگدستی زیستند و تن به هرکاری نداده و آبروی فقر و قناعت را نبرده بودند .


بازتاب این انحطاط فرهنگی تولید محصولات دیگری بود که از بستر وبطن پدیده ستاره سالاری زائیده شد یعنی مطبوعات زرد !


اگر در سالهای بعداز انقلاب سعی شد با سخت گیری هایی سطح سلیقه و توقع تماشاگر بالا رود و نخبگان و اهل اندیشه نیز نگاهشان را به سینما تصحیح کرده و آن را یک هنر پیشرو ،موثر و سازنده به شمار آورند .ظهور جنبش منحط ستاره سالاری خط بطلانی بر این نگره کشید و به بهانه جوان گرایی ستاره پردازی در دستورکار سینما قرار گرقت و هنرمندان واقعی خانه نشین شدند و میدان دست ستاره ها افتاد و شبه ستاره ها و ستاره نما ها .


اگر بنا بود نام ببرم ،یاد می کردم از هنرمندان برجسته ای که در این سالها در تنگنا و رانده شده گی از سینما در فقر و محنت جان به جان آفرین تسلیم کردند ،در حالی که توان پرداخت هزینه های بیمارستان را نداشتند و...دیگر نیاز به نام ومثال نیست و عاقل را اشارتی کافیست .


از این رو برای ترسیم خط مشی سینمای ایران شناخت مضرات ستاره سالاری هم برای اهالی سینما واجد اهمیت است ،هم برای سیاست گذاران و مسئولین .چرا که سینمای آرمانگرای ایران باید شاخصه هایش آرمانی باشد و ستاره هایش هم ستاره افتخار باشند نه مظهر ابتذال .


شاید سئوال شود چه ملاک های معین و قابل قبولی برای تقکیک ستاره افتخار با مظهر ابتذال وجود دارد .در پاسخ به تفاوت های زیادی که بین ایندو وجود داشته و مرزهایی که این دو گروه را از هم جدا می سازند اشاره کرد :


ستاره افتخار ستاره مردم است .موفقیت ها و کامیابی هایش مرهون شایستگی ذاتی ،لیاقت ،توانایی و همت و پشتکار است .ستاره مردم نسبت به مردم متواضع است و نه متوقع .


ستاره افتخار اصالت دارد .نگاه مردم به او از ساحت اندیشه و تفکر است ،ولی بالعکس ستاره های ابتذال ستاره و الگوی عوام هستند.هواداران اینگونه از ستاره ها ( ستاره های ابتذال )کاری به این ندارند که اینها کیستند ؟جهان بینی شان چیست ؟چه تفکری دارند و به زندگی و پدیده های پیرامون چگونه می نگرند .بلکه علاقمندند دریابند اینها چه میخورند ،چه می پوشند ،..به کجا می روند ..وخیلی که می خواهند در زندگی خصوصی اینها دقیق شوند ،تمایل دارند دریابند اینها چه رنگی را می پسندند .تیم فوتبال مورد علاقه شان چیست ؟چه ماشینی سوار می شوند و از همه مهمتر اینکه دستمزدشان برای بازی در فیلمها چقدر است ؟


ستاره های عوام به رغم اینکه بالاترین دستمزدها را می گیرند ،ریاکارانه ترین رفتار اقتصادی را از خود بروز میدهند .ادعا می کنند بعد از جند سال فعالیت در سینما هنوز مستاجرند .اما این را از هوادارانشان پنهان می کنند که با مبلغ اجاره یکساله خانه آنها در بالای شهر می توان خانه مجللی در وسط شهر تملک کرد .


دو – سه سالی هم هست که خود را ابزاز سرمایه داران و کاپیتالیست ها برای تبلیغ کالای مصرفی نموده اند (البته در مقابل دریافت مبلغ هنگفت ) و برایشان هم چندان مهم نیست تصویر آنها برای تبلیغ یک گوشی تلفن همراه ،یک چای ،یک لوازم برقی یا احتمالا دستمال توالت مورد استفاده قرار گیرد .


وقایع پشت صحنه سینمای ایران در سالهای اخیر نشان میدهد ستاره های عوام منسب به جریان ابتذال ،هنجارشکن ترین آدمهای این حرفه بوده اند .از اینرو بارها هنر بطور اعم و سینما بطور اخص را لکه دار کرده و به حیثیت آن خدشه وارد ساخته اند .


بحث را در اینجا به پایان می بریم ،به امید اینکه فتح باب مبحثی باشد در بررسی عواقب و پیامدهای زیانبار ستاره سالاری در ایران .ادامه این بحث به شفافیت موضوع کمک می کند در خالی که شبه ستاره ها از شفافیت گریزانند ودر پنهان کاری است که می توانند سینما را عرصه جولانگاه خویش قرار دهند .تصویر

ksabz
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟
ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”