حذف چهل سرباز تلافي بود

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2833
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 10 فروردین 1385, 1:39 pm
سپاس‌های ارسالی: 158 بار
سپاس‌های دریافتی: 747 بار

حذف چهل سرباز تلافي بود

پست توسط Leila »

مجموعه تلويزيوني! نه ببخشيد فيلم سينمايي <چهل سرباز> كه آبان ماه سال 82 به كارگرداني محمد نوري‌زاد جلوي دوربين رفت، هنوز بعد از سه سال سرانجام نامعلومي دارد.
اين مجموعه كه به جنگ رستم و سهراب مربوط مي‌شود، دوره‌هاي مختلف زماني را طي مي‌كند كه يكي از اين دوره‌ها به زمان گذشته و وقايع باستاني و اسطوره‌اي ايران مربوط است. قصه از آينده شروع و با حركت شخصيت زن داستان در بستر تاريخ به گذشته، حال و آينده سفر مي‌كند.

محمد نوري‌زاد كه از پخش تلويزيوني اين اثر نااميد شده بود با تدوين مجدد از دل قصه يك فيلم سينمايي را توليد و به جشنواره بيست و چهارم فيلم فجر سال 84 فرستاد كه مورد استقبال قرار گرفت و در يكي، دو بخش هم كانديداي بهترين شد.نوري‌زاد كه زحمت بسياري را براي ساخت اين مجموعه متحمل شده بود امسال هم دست به كار شد تا فيلم ديگري را تدوين و آماده جشنواره كند كه اتفاقا اين كار را هم كرد اما از سوي هيئت ناظران، فيلم، فاقد ارزش هنري خوانده و رد شد، اين موضوع بيش از پيش خشم كارگردان را به همراه داشت و حاشيه‌اي قابل تامل!
عده‌اي از دنبال‌كنندگان جشنواره فجر، محمد نوري‌زاد را يك كارگردان حاشيه‌ساز و جنجالي مي‌نامند و معتقدند حتي سال گذشته هم نبايد فيلمش را در جشنواره نمايش مي‌دادند.
آنها دليل نمايش چهل سرباز و نيز جوايز متعلق را تنها تهيه‌كننده و حامي آن مي‌دانند. مجيد اسماعيلي تهيه‌كنندگي اين مجموعه را بر عهده دارد و كار از طرف موسسه فرهنگي - هنري شهيد آويني توليد شده است.هر چند عليرضا رضاداد كه امسال براي چهارمين بار به عنوان دبير جشنواره حضور دارد چنين نظري را رد مي‌كند. او معتقد است:هيئت انتخاب بر اساس شايستگي‌هاي كار، آن را براي نمايش در جشنواره انتخاب مي‌كنند، اگر فيلم چهل سرباز سال گذشته در جشنواره حضور داشت به‌خاطر قابليت‌هاي كار بوده نه چيز ديگر، كما اين‌كه فيلم دوم تدوين شده از سوي هيئت انتخابي رد شد، اگر قرار بود به دليل ملاحظات حامي اين كار مورد حمايت دبير و شوراي نظارت جشنواره هم قرار گيرد كه نوري‌زاد ناراحت نمي‌شد...
ببراي انتخاب يا رد يك فيلم چه معياري مدنظر قرار گرفته مي‌شود؟
رضاداد: تلاش بر اين است كه تنها كليت فيلم در نظر گرفته نشود، بلكه جز جز كار را مورد بررسي و ارزش‌يابي قرار مي‌دهيم...

پس يعني چهل‌سرباز در هيچ زمينه شايستگي حضور نداشت؟
رضاداد: اصلا اين‌طور نيست، از نظر دوستان هيئت انتخابي اين فيلم با معيارهاي جشنواره مطابقت نداشته.

چه معياري؟
رضاداد: اولا اين سوال را اعضاي هيئت بايد پاسخگو باشند، از طرفي كيفيت آثار هم موضوع قابل توجهي است كه نبايد فراموش كرد، درضمن توجه داشته باشيد يكي از قوانين جشنواره اين‌ است كه فيلم پذيرفته شده نبايد در جشنواره‌هاي قبلي شركت نكرده باشد.
اما نوري‌زاد كه اين روزها در شهرك سينمايي مشغول ساخت فيلم ديگري است، مي‌گويد:
موضوع حذف <چهل سرباز> از جشنواره 25 بحث كيفيت نيست، فقط اين را بگويم كه ما سينماگران اجازه بيان نظر نداريم چون ممكن است مخالف نظر روساي ! سينما باشد.
از اين رو او معتقد است، معاونت سينمايي وزارت ارشاد، قصد تلافي و انتقام از نوري‌زاد را داشته كه اجازه نمايش در جشنواره را به او ندادند.
اما گفتگو با ايرج رامين‌فر، مدير هنري فيلم كه منطقي‌تر از بقيه به نظر مي‌رسيد برايمان جالب بود:

بالاخره تكليف چهل‌سرباز چه مي‌شود؟

رامين‌فر: آقاي نوري‌زاد بهتر مي‌داند كه چه سرانجامي خواهد داشت.
ما مدت‌ها براي يك سريال تلويزيوني! زحمت كشيديم اما تنها سرانجامي كه نداشت همين پخش از تلويزيون بود.

به نظر شما اين كار قابليت تدوين دو فيلم سينمايي را داشت؟
رامين‌فر: اين كار در چهل اپيزود توليد شده كه هر كدام مستقل بوده و شكل خاص خود را دارد؛ به طور مثال در يك مكان جنگ رستم و سهراب و زمان فردوسي را روايت مي‌كند و در سكانسي ديگر زمان حضرت علي و نيز در نمايي ديگر جنگ خليج‌فارس.
به‌طور كلي هر كدام از اپيزودها موضوع مخصوص به خود را داشته و كاملا مجزا از ديگري است.

يعني مي‌توان آن را به چهار فيلم تبديل كرد؟ از زاويه كاري شما روي كيفيت كار اثر نمي‌گذارد؟
رامين‌فر: صد در صد روي كيفيت اثر تاثيرگذار خواهد بود، شايد يك سريال قابليت تبديل به يك فيلم نود دقيقه‌اي را هم نداشته باشد يا يك فيلم، امكان تدوين يك سريال چند قسمتي را دارا باشد اما مطمئن باشيد خيلي با كيفيت و مطلوب نخواهد بود تا اين‌كه شما از اول بدانيد در چه حيطه‌اي فعاليت مي‌كنيد، به طور مسلم من اگر قرار بود چهل سرباز را در زمينه سينما اداره كنم حتما متفاوت خواهد بود با اين كه امروز شاهدش هستيم، من هيچ وقت علاقه‌مند به مسائل پشت‌پرده نبوده و نيستم و فقط سعي مي‌كنم كار خود را به بهترين وجه انجام دهم.

به نظر شما فيلم دوم تدوين شده قابليت پخش در جشنواره را داشته؟
رامين‌فر: من در جريان هيچ كدام از فيلم‌هاي تدوين شده قرار نگرفتم اما اين مطلب كه گفته شده داراي ارزش هنري نيست برايم بسيار تعجب‌آور و ناراحت كننده بود.
من هيچگاه اعتقادي به جشنواره و جايزه نداشتم اما انتظار ندارم زمانيكه فيلمي با اين عظمت و زحمت ساخته مي‌شود به همين راحتي در موردش نظر داد. اين اظهار نظر خستگي را بر تن من گذاشت.
وقتي صحبت به كيفيت فيلم‌هاي سينمايي تدوين شده رسيد نوري‌زاد به زمان فيلمبرداري كار اشاره كرد و گفت: در زمان فيلمبرداري عده‌اي به من خرده مي‌گرفتند كه نحوه تقسيم پلان، آرايش صحنه، انتخاب صحنه و... به درد اين كار نمي‌خورد اما بعد از تدوين آن سه فيلم به نظر همكارانم خيلي خوب از آب درآمد و كساني‌كه كار را ديدند از آن رضايت داشتند.

يعني شما از زمان ساخت، تصميم شركت در جشنواره و تدوين سه فيلم سينمايي را داشتيد؟
نوري‌زاد: نه، اصلا اين طور نبود، به دليل اينكه فيلم‌نامه در چهار اپيزود نوشته شده بود، مي‌خواستم اين جدايي و انفعال در فيلم احساس شود از اين‌رو چهار اپيزود مجزا فيلمبرداري شد از اين رو قابليت تدوين چهار فيلم سينمايي را داراست، پس، از نظر كيفيت شكلي ندارد. اما موضوع ديگري كه نظر نكته‌پردازان سينما را به خود جلب كرده اظهار نظر اين كارگردان در خصوص تلافي معاونت سينمايي وزارت ارشاد، جعفري‌جلوه بود كه البته اين درگيري به مدت‌ها پيش برمي‌گردد اما به واقع چرا جعفري‌جلوه بايد مخالف فعاليت يك كارگردان باشد؟!

مدتي پيش نوري‌زاد در مطبوعات عنوان كرده بود معاون سينمايي دوست ندارد من در اين عرصه فعاليت كنم و تا جايي‌كه بتواند از اين امر جلوگيري مي‌كند و... اما نوري‌زاد ديگر علاقه‌اي به پيگيري و ادامه اين بحث ‌قديمي ندارد!!!
هر چه در اين باره سوال شد ترجيح داد صحبتي نكند و گفتگو را خاتمه دهد. از ما نشنيده بگيريد! گويا حالا كه اين موضوع پاي وزير را هم به ميان كشانده قرار است به صلح و دوستي البته ظاهري و فرماليته هدايت شود آن هم به دليل انتخابات شوراي انقلاب فرهنگي...
نويسنده و كارگردان: محمد نوري‌زاد. مجري طرح: محمد نوري‌زاد - مجيد اسماعيلي. مدير تداركات: امير عبدالغني. جانشين مجري طرح: حجت‌ا.... خسروي. مدير توليد: اردشير ايران‌نژاد. مدير هنري: ايرج رامين‌فر. طراح چهره‌پردازي: جلال معيريان. مديران تصوير برداري:محسن ذوالانوار، حسن اسدي، حسين ملكي، محمد خدابخشي
مدير برنامه‌ريزي: سيد احمد ميرمحمدي. موسيقي: فرهاد فخرالديني. دستيار اول كارگردان: داريوش جهانگيري. جلوه‌هاي ويژه: محسن روزبهاني. جلوه‌هاي ويژه‌كامپيوتري: رضا فخاريه. مدير امور مالي: محمد سعيدي . تهيه‌كننده: مجيد اسماعيلي. محصولي از موسسه فرهنگي - هنري شهيد آويني

بازيگران:
داريوش ارجمند، محمد علي كشاورز، احمد نجفي، پروانه معصومي، اصغر همت، ثريا قاسمي، انوشيروان ارجمند، جعفر دهقان، چنگيز وثوقي، علي اوسيوند، يوسف مراديان، سيامك اطلسي، فخرالدين صديق شريف، عباس اميري، محرم زينال‌زاده، رضا سعيدي، بهمن دان، حميد تاج‌‌دولتي، سارا سلطاني، علي طالب‌لو، بهمن روزبهاني، كاظم افرندنيا، محسن قاضي مرادي، بهزاد رحيم‌خاني، تورج فرامرزيان، رضا توكلي، اميريل ارجمند، سيروس صابر، حسين خاني‌بيگ، فرشاد رمضاني، فرشاد خدايي، كاوه صيانقي، ميرطاهر مظلومي، اكبر وارث، سيامك اشعريون، مهناز ياري‌تبار، مهدي رضاخاني، جمشيد صفري، اميرحسين عسگري، رضا صفايي‌پور، حسين سحرخيز، محمدقاسم پورستار، رضا خندان و آتش تقي‌پور

تصویر

تصویر

تصویر

ksabz
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 841
تاریخ عضویت: دوشنبه 6 شهریور 1385, 5:55 pm
سپاس‌های ارسالی: 845 بار
سپاس‌های دریافتی: 2088 بار

پست توسط SORENA »

اینا فیلم تاریخی نسازن بهتره! گند زدن با این طراحی لباسشون و انتخاب بازیگر !! یعنی نمیتونستن از یک نفری که چهره و اندام مناسبی داره استفاده کنن که مجبور نشن زیر لباسش اِپول بزارن؟!!! به بازوی بازیگر در عکس سومی توجه کنین که چطوری با یه پوش دادن و کیسه ای دوختن اون قسمت از لباس مثلا خواستن برای قهرمان ملی ما بازو بسازن!..... باعث تاسفه
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”