كابوس‌هاي سينمايي بوش

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2833
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 10 فروردین 1385, 1:39 pm
سپاس‌های ارسالی: 158 بار
سپاس‌های دریافتی: 747 بار

كابوس‌هاي سينمايي بوش

پست توسط Leila »

خبرگزاري فارس: اگرچه هاليوود يكي از سازمان‌هاي بزرگ هم‌سو با سياست‌هاي دولت آمريكاست، ولي محبوبيت بوش، به طرز قابل توجه‌اي در ميان بازيگران اين صنعت كاهش يافته است.


به گزارش خبرنگار فارس اگرچه هاليوود همواره در تلاش بوده تا هم ‌راستا با سياست‌هاي دولت بوش، به عنوان تريبون تبليغاتي اين دولت گام بردارد ولي امروزه سينما چه در هاليوود و چه در عرصه خارجي به كابوس شب‌هاي بوش تبديل شده، آنچنانكه محبوبيت بوش در ميان اهالي سينما روز به روز كاهش يافته است.
از جمله شخصيت‌هاي سينمايي مخالف با بوش مي‌توان به كساني چون «اليور استون»، «آنجلينا جولي»، «جين فوندا»، «داستين هافمن»، «سوزان ساراندون»، «شون پن»، «مايكل مور»، «رابين ويليامز»، «ريچارد دريفوس»، «پيتر فالك»، «تيم رابينز»، «مريل استريپ»، «جورج كلوني»، «اسپايك لي»، «مارتين شين»، «تيم برتون»، «ونسا ردگريو»، «جيمز لانگلي» و «دنزل واشنگتن» اشاره كرد.
در اين ميان «داستين هافمن» بازيگر هاليوودي فيلم مشهور «مرد باران»، متنفر از بوش و سياست‌هاي خونريزانه او در سطح بين‌الملل آرزو مي‌كند كه اي كاش مي‌شد به جايي برود كه اثري از بوش نباشد و سپس خود با نااميدي خط بطلان بر آرزوي خود مي‌كشد و مي‌گويد:مگر مي‌شود به جايي رفت كه اثري از بوش نباشد؟
هافمن در مصاحبه اخير خود با اظهار شرمندگي از اينكه يك آمريكايي است مي‌گويد: «بوش»، ما را در جنگ عراق فريفت. او خود، حادثه تروريستي 11 سپتامبر را ترتيب داد تا بتواند زمينه حمله به عراق و اشغال اين كشور را فراهم كند. او باعث شده تا امروز جهانيان از ما متنفر باشند.
«شون پن» بازيگر فيلم‌هاي «رودخانه مرموز» و «21گرم» نيز در زمينه مخالفت با بوش پا را فراتر گذاشته و «بوش» را شيطان بزرگ مي‌نامد.
«پن» چندي پيش نيز همزمان با روز ملي استقلال آمريكا، در كنار عده‌اي ديگر از شخصيت‌هاي فرهنگي، ادبي هنري آمريكا همچون «سوزان ساراندون» بازيگر، «آليس واكر»، رمان‌نويس و «دني گلور» بازيگر، «شيهان» و «ديك گريگوري»، كمدين و فعال صلح در مقابل كاخ سفيد در اعتراض به سياست‌هاي بوش بالاخص جنگ عراق دست به اعتصاب غذا زد.
اين بازيگر هاليوودي كه اخيرا به عنوان خبرنگار روزنامه سن‌فرانسيسكو كرونيكل به ايران سفر كرد، در سخنراني هفته گذشته خود در مراسم اهداي جايزه «كريستفر ريوز» در نيويورك بار ديگر از سياست‌هاي خونخوارانه بوش انتقاد كرده و خواستار محاكمه نظامي او و «چني» شد. او چندين بار نيز به عراق مسافرت كرده است.
در عرصه مخالفت با بوش، «مايكل مور» از اين دو «هافمن» و «پن» نيز پا را فراتر گذاشته و تمامي آثار سينمايي، سخنراني‌ها و حتي سفرهاي خود را در جهت مبارزه با بوش متمركز كرده است.
او كه در سال در سال 1954 در خانواده اي ايرلندي و كاتوليك، در آمريكا به دنيا‌ آمد، كار خود را در عرصه سينماي مستند را با موضوع «جنرال موتور» ساخت، پس از آن به سراغ «آزادي فروش اسلحه در آمريكا»،(بولينگ براي كلمباين)، رفت و در نهايت با ساخت فيلم جنجال‌برانگيز و ضد بوش «فارنهايت 9/11» به اوج شهرت رسيد.
وي اخيرا نيز به سراغ نظام بهداشتي و بيمه‌اي دولت بوش رفته و فيلم مستند «بيمار» را ساخته است.
«مور» همچنين همزمان با انتخاب دوباره بوش بعنوان رييس جمهور آمريكا، در مقاله طنزآميزى كه در سايت اينترنتى خود منتشر كرد، با استناد به 17 دليل گفت لازم نيست كه آمريكايي‌ها به خاطر انتخاب دوباره بوش به رياست جمهورى كشورشان دست به خودكشى بزنند.
«مايكل مور» كه «ال گور» معاون رييس جمهور سابق آمريكا نسبت به فيلم‌هايش به خصوص «فارنهايت 9/11» ابراز علاقه كرده است، خود را تنها به حوزه سينما محدود نكرده و با انتشار كتاب «آيا دوباره به ما اعتماد خواهند كرد؟: نامه‌هايي از جبهه» سعي كرده تا اين بار با استفاده از ادبيات، چهره واقعي بوش را براي همگان آشكار نمايد.
اگرچه «مور» به عنوان يك شخصيت سياسي عرصه فيلمسازي آمريكا به حساب مي‌‌آيد اما در ميان هنرمنداني چون «آنجلينا جولي» كه چندان با سياست كاري ندارند، نيز مخالفت با بوش به كرات قابل مشاهده است.
اين بازيگر مشهور هاليوود در آخرين مصاحبه خود با رسانه‌ها، ضمن انتقاد شديد از «بوش» گفت: سياست‌هاي جنگ‌طلبانه بوش به شدت جهانيان را عليه آمريكا شورانده است.
همچنين «تيم رابينز» و «سوزان ساراندون»، دو بازيگر برجسته هاليوود نيز دو تن از مخالفان سرسخت سياست بوش، همواره در اين راستا به صورت تيم دونفره در برنامه‌ها و مراسم‌ مختلف شركت كرده و با ايراد سخنراني‌هاي ضد دولت، انزجار خود را از سياست‌هاي جنگ‌طلبانه بوش ابراز مي‌كنند.
«رابينز»، در يكي از مصاحبه‌هاي اخير خود، ضمن سرزنش بوش و عده قليلي از مردم آمريكا كه از جنگ عراق حمايت مي‌كنند گفت: بوش يك ابله هميشه مست است.
اين بازيگر آمريكايي كه براي فيلم «رودخانه مرموز» برنده جايزه اسكار شده است، در جايي ديگر نيز خواستار استعفاي بوش و معاون او، «ريچارد چني» شد.
مبارزات «رابينز»، و همسرش «ساراندون» تا بدانجاست كه اخيرا چند سايت آمريكايي از احتمال كانديدا شدن «ساراندون» در انتخابات 2008 رياست جمهوري آمريكا خبر دادند.
هم راستا با اين دو بازيگر هاليوودي،«جيمز لانگلي»، مستند‌ساز آمريكايي كه اخيرا نسبت به فيلمسازي در ايران ابراز علاقه كرده سعي كرده بيش از آنكه در مخالفت با سياست‌هاي بوش سخنراني كند در آثار خود عقايدش را به تصوير بكشد.
«لانگلي» با ساخت فيلم‌هاي مستندي چون «عراق قطعه قطعه شده» و «نوار غزه» به شرح واقعياتي مي‌پردازد كه در دو كشور عراق و فلسطين در حال وقوع است.
چندي پيش عده‌ زيادي از ستاره‌هاي سينمايي آمريكا، با شركت در تظاهراتي عظيم نسبت به بوش و سياست‌هاي جنگ طلبانه وي اظهار انزجار نمودند.
همچنين عده‌اي از اين افراد براي به قدرت نرسيدن دوباره حزب جمهوريخواه، با تشكيل جلسه‌اي، در حمايت «باراك ابوما»، نامزد دموكرات و سياهپوست انتخابات رياست‌جمهوري آمريكا، بيش از يك ميليون و سيصد هزار دلار كمك‌‌هاي نقدي خود را جمع‌آوري كردند. در اين جلسه ستاره‌هايي چون «جورج كلوني»، «استيون اسپيلبرگ»، «جفري كاتزنبرگ»، «ادي مورفي» و «باربارا استريسند» حضور داشته‌اند.
طبق آمارهاي موجود امروزه محبوبيت بوش نه تنها در ميان جوامع از جمله جوامع هنري و ادبي بطرز چشمگيري كاهش يافته، بلكه به تازگي رسانه‌هاي جهاني از جمله خود آمريكا، او را به عنوان منفورترين شخصيت سياسي جهان معرفي كرده است.
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟
ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”