اظهارات مهم "متكي" در بازگشت از سفر اروپايي

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1249
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 7:40 pm
سپاس‌های ارسالی: 1041 بار
سپاس‌های دریافتی: 1699 بار

متكي و رايس سيزده بدر در استانبول؟

پست توسط Achilles »

به‌ گزارش‌ خبرگزاري‌ فرانسه‌ از واشنگتن‌ وزارت‌ امور خارجه‌ امريکا اعلام‌ کرد: وزيران‌ امور خارجه‌ امريکا‌ ايران‌ و سوريه‌ احتمالا از اول‌ يا دوم‌ اوريل‌ درباره‌ عراق‌ نشست‌ تشکيل‌ خواهند داد‌ .

يک‌ مقام‌ بلند پايه‌ وزارت‌ امور خارجه‌ امريکا گفت:‌ ما هنوز سرگرم‌ تلاش‌در اين‌ خصوص‌ هستيم‌‌ .
اين‌ مقام‌ امريکايي‌ که‌ نخواست‌ نامش‌ فاش‌ شود گفت‌ :اين‌ نشست‌ ممکن‌ است‌ اول‌ آوريل‌ صورت‌ گيرد اما هنوز روي‌ ان‌ کار مي‌ کنيم‌‌ ممکن‌ است‌ اول‌ يا دوم‌ اوريل(13 فروردين) ‌ باشد‌ .هنوز تصميمي‌ در اين‌ باره‌ گرفته‌ نشده‌ اما امريکا اعلام‌ کرده است به‌ برگزاري‌ نشست‌ در استانبول‌ ترکيه‌ نظر مساعد دارد.‌

هيئتي‌ متشکل‌ از ‌17‌ کشور و سازمان‌ از جمله‌ امريکا و دشمنان‌ سرسخت‌ آن‌ يعني‌ ايران‌ و سوريه‌ دهم‌ مارس‌ در نشستي‌ بين‌ المللي‌ درباره‌ امنيت‌ عراق‌ در بغداد شرکت‌ کردند‌ .
قرار بود پس‌ از نشست‌ نخست‌ نشست‌ ديگري‌ در سطح‌ وزيران‌ با مشارکت‌ ديگر دولتها برگزار شود‌ .
کاندوليزا رايس‌ وزير امور خارجه‌ امريکا با دور شدن‌ از سياست‌ دولت‌ جرج‌ دبليو بوش‌ رئيس‌ جمهور امريکا براي‌ انزواي‌ ايران‌ و سوريه‌ اواخر فوريه‌ اعلام‌ کرد قصد دارد در اين‌ نشست‌ شرکت‌ کند‌ .


[External Link Removed for Guests]
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 876
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 آذر 1385, 9:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 7 بار
سپاس‌های دریافتی: 71 بار

اظهارات مهم "متكي" در بازگشت از سفر اروپايي

پست توسط Ahmad6644 »

تصویر

وزیر امور خارجه پنج‌شنبه شب در بازگشت از کشورهای اسلوونی ,اسلواکی‌, سوئیس و ایتالیا نتایج دیدارهای خود را با مقامات این کشورها تشریح‌کرد .

به گزارش عصرايران (asriran.com) منوجهر متکی گفت" در ملا‌قات با رهبران چند کشور اروپایی ، ایده‌ها و فرمول هایی را که می‌تواند زمینه ازسرگیری مذاکرات را فراهم کند مورد بحث قرار دادیم.

وي كه با واحد مركزي خبر گفت و گو مي كرد ، افزود: یکی از مسائلی که مطرح شد بحث تعلیق در برابر تعلیق بود ؛ یعنی تعلیق مصوبات شورای امنیت با تعلیق غنی سازی در ایران‌که البته به انها اعلام کردیم ، این دو موضوع با یکدیگر هم سنگ وهم وزن نیستند .

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: به مقامات کشورهای اروپایی گفتیم‌اقدامات اخیر شورای امنیت موجب شد تا مجلس شورای اسلامی پیوستن‌ایران به پروتکل الحاقی را متوقف کند و تاکید کردیم ، این دو مسئله ‌بایکدیگر هم سنگ و هم وزن هستند یعنی اگر مصوبات شورای امنیت متوقف‌شود می توان با مجلس شورای اسلامی وارد مذاکره شد و بحث پروتکل‌الحاقی را مجددا پیگیری کرد و اینها فرصت هایی هستند که می توانندمبنای گفتگوهای جدی درباره موضوع هسته ای ایران باشند .

وزیر امور خارجه در ادامه این مصاحبه با اشاره به اینکه همه‌طرفهای اروپایی و حتی امریکا بحث گفتگو و مذاکره و راه حل دیپلماتیک‌را پیشنها د می کنند اظهار داشت:به نظر ما برای رفتن به سمت راه‌حل دیپلماتیک لازم است که طرفین بنشینند و با یکدیگر گفتگو کنند وخوشبختانه این نگاه و این اعتقاد در دستگاه دیپلماسی کشور ودبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و مسئولان کشور وجود دارد.

متکی خبر داد:هم اکنون شورای امنیت در حال بررسی‌قطعنامه دیگری است و پس از آن در نظر دارد بیانیه ای صادر کند که‌این بیانیه تلطیف کننده قطعنامه خواهد بود و به نوعی اعلام امادگی‌طرف غربی برای شروع مذاکرات تلقی می شود .

متکی گفت: به مقامات اروپایی گفتیم چرا گام دوم را اول برنمی دارید یعنی اول بیانیه سازنده ای بدهند که حاوی عناصر تشویق کننده برای‌مذاکره باشد که دراین صورت این بیانیه با پاسخ مناسب از سوی جمهوری‌اسلامی ایران روبرو خواهد شد .

وزیر امور خارجه همچنین گفت:نکته محوری و اساسی در مجموع مذاکرات‌باکشورهای اروپایی این بودکه جمهوری اسلامی ایران با انعطاف، تدبیرو بانگاه به حل موضوع اماده هر گونه همکاری است وتنها بهایی را که‌نمی تواند بپردازد چشم پوشی از حقوق ملت ایران در برخورداری از فناوری‌هسته ای است و این برای ما خط قرمز محسوب می شود .

متکی افزود:اروپایی ها مرتبا می گویند ما حق ایران در برخورداری ازفناوری هسته ای را به رسمیت می شناسیم اما باید توجه کنند که این حق‌نمی تواند در دنیای خیالی باشد بلکه باید به صورت واقعیت عینی وبا راهکارهای مشخص اعمال شود .

منبع : عصرايران
  ازل مهر علي را به من آموخته اند ****** تا ابد نيز دلم دست به دامان علي‌ 
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”