خالق "لوک خوش‌دست" در 79 سالگی درگذشت

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2833
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 10 فروردین 1385, 1:39 pm
سپاس‌های ارسالی: 158 بار
سپاس‌های دریافتی: 747 بار

خالق "لوک خوش‌دست" در 79 سالگی درگذشت

پست توسط Leila »

استوارت روزنبرگ، فیلمساز سرشناس سینما و تلویزیون آمریکا و خالق فیلم موفق "لوک خوش‌دست"، پنجشنبه گذشته در اثر حمله قلبی در سن 79 سالگی درگذشت.
به گزارش خبرنگار مهر، روزنبرگ کار فیلمسازی را از دهه 1950 در تلویزیون آغاز و اپیزودهایی از مجموعه‌های موفق "مدافعان"، "شهر برهنه"، "تسخیرناپذیران" و "ایستگاه اتوبوس" را کارگردانی کرد. در کارنامه تلویزیونی او بیش از 300 فیلم تلویزیونی و یک جایزه امی برای مجموعه "مدافعان" به چشم می‌خورد، اما روزنبرگ پس از نخستین فیلم سینمایی خود "لوک خوش‌دست" دیگر هرگز به جعبه جادو بازنگشت.

"لوک خوش‌دست" با داستان و فیلمنامه دان پیرس و بازی پل نیومن و جرج کندی نامزد چهار جایزه اسکار بهترین بازیگران مرد نقش اصلی و مکمل، بهترین موسیقی متن برای لالو شیفرین و بهترین فیلمنامه اقتباسی شد و در نهایت اسکار بهترین بازیگر مرد مکمل را برای کندی به ارمغان آورد. روزنبرگ هم برای این فیلم از سوی اتحادیه کارگردانان آمریکا نامزد بهترین کارگردان سال شد.

پل نیومن که علاوه بر "لوک خوش‌دست" در سه فیلم دیگر هم با روزنبرگ همکاری کرده و سابقه بازی در فیلم‌های فیلمسازان بزرگی چون مارتین اسکورسیزی، جرج روی هیل و سیدنی لومت را هم در کارنامه دارد، روز گذشته در بیانیه‌ای به مناسبت مرگ استوارت روزنبرگ چنین نوشت: "او به خوبی تمام فیلمسازانی بود که من تا به حال با آنان کار کرده‌ام."

استوارت روزنبرگ یازدهم اوت 1927 در بروکلین به دنیا آمد و در دانشگاه نیویورک ادبیات ایرلندی خواند. در اواخر دوران تحصیل در اوایل دهه 1950، در تلویزیون به عنوان دستیار تدوینگر مشغول به کار شد و بعد به ترتیب حوزه‌های تدوین و کارگردانی را تجربه کرد.

خبرگزاري مهر
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟
ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”