آیا پيشگيري به روش وازكتومي پیامدهای بدی هم دارد؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4178 بار
تماس:

آیا پيشگيري به روش وازكتومي پیامدهای بدی هم دارد؟

پست توسط ganjineh »

وازكتومی عمل جراحی ساده‌ای است كه روی مردان انجام می‌شود و آن‌ها را برای همیشه نابارور می‌سازد. در این عمل دو لوله‌ی اسپرم‌بر(واسادفران) را می‌برند و در نتیجه اسپرم به درون منی راه نمی‌یابد. لوله‌های اسپرم‌‌بر لوله‌هایی هستند كه اسپرم را از بیضه‌ها به مجرای خروجی آلت تناسلی می‌رسانند. در جریان این جابه‌جایی، مایع منی نیز به اسپرم‌ها افزوده می‌شود كه حاوی مواد غذایی مورد نیاز آن‌هاست. بنابراین، با برش لوله‌ها اسپرم بر فقط مایعی بدون اسپرم به بیرون راه می‌یابد.

وازكتومی علمی سرپایی به شمار می‌آید و فقط نیم ساعت به درازا می‌كشد. پزشك كیسه‌ی بیضه‌دان را با بیهوش‌كننده‌های موضعی بی‌حس می‌كند. سپس برشی در یك پهلوی بیضه‌دان ایجاد می‌كند و بخشی از لوله‌ی اسپرم‌بر را بیرون می‌كشد. آن‌گاه بخشی كوچكی از آن را بر می‌دارد و دو انتهای لوله را می‌بندد. سپس همین كار را برای لوله‌ی دیگر انجام می‌دهد. آن گاه جای برش را بخیه می‌زند. پس از سه تا ده روز بخیه‌ها خودشان ناپدید می‌شوند. این عمل را بدن برش و فقط با سوراخی كوچك نیز انجام می‌دهند.

وازكتومی سالم‌ترین و كارآمدترین شیوه‌ی پیشگیری از بارداری است. فقط 15 نفر از 10 هزار زوج در سال نخست پس از عمل وازكتومی باردار می‌شوند. فقط باید بدانید كه باروری مرد برای همیشه از دست می‌رود. در موادری كه با عمل جراحی پرهزینه‌ای لوله‌های اسپرم‌بر را ترمیم كرده‌اند، بار دیگر اسپرم همراه مایع منی خارج شده است، اما آن اسپرم‌ها نتوانسته‌اند تخمك را بارور سازند. بنابراین، این شیوه‌ی پیشگیری از بارداری فقط به مردانی سفارش می‌شود كه دیگر نمی‌خواهند دارای فرزند شوند.

پس از این كه عمل وازكتومی انجام شد باید 15 تا 20 بار خروج منی رخ دهد تا اسپرم‌های مانده در لوله‌های اسپرم‌بر به پایان برسند. در این دوره‌ی زمانی كه ممكن است تا 3 ماه به درازا بكشد احتمال باردارشدن وجود دارد. از این رو، در این دوره باید از روش‌های دیگر پیشگیری از بارداری بهره گرفت و پس از دو بار بررسی نمونه‌ی منی، پزشك اطمینان می‌دهد كه توان باروری مرد از دست رفته است. با وجود این، گاهی به ندرت دو انتهای بریده شده‌ی لوله‌‌های اسپرم‌بر به هم می‌رسند و توان باروری باز می‌گردد.

وازكتومی هیچ گونه اثری منفی بر سلامتی فرد یا رفتار جنسی او ندارد. اسپرم‌هایی كه در بیضه‌ها ساخته می‌شوند پس از مدتی در همان جا نابود می‌شوند تا اسپرم‌های تازه‌ای از مولكول‌های آن‌ها تولید شود. این اسپرم‌ها نیز نابود می‌شوند و این روند همچنان ادامه می‌یابد. البته بیضه‌ها به مرور زمان اسپرم‌های كمتری می‌سازند. پس از عمل وازكتومی ممكن است خون ریزی، عفونت یا واكنش التهابی ملایمی رخ دهد. اما پس از بهبودی كامل به همان مقدار پیشین از بدن منی خارج می شود و فقط این منی دارای اسپرم نیست. میل جنسی نیز به مانند گذشته است.

منبع :فرهنگستان پزشكان خانواده‌ی آمریك
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”