کارگردان پینوکیو درگذشت

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2833
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 10 فروردین 1385, 1:39 pm
سپاس‌های ارسالی: 158 بار
سپاس‌های دریافتی: 747 بار

کارگردان پینوکیو درگذشت

پست توسط Leila »

لوئیجی کومنچینی، از بزرگترین فیلمسازان ایتالیایی دوران پس از جنگ جهانی دوم که به خاطر مکاشفه در دنیای بچه‌ها به "کارگردان کودکان" معروف بود، امروز جمعه در منزل خود در سن 90 سالگی درگذشت.
به گزارش خبرنگار مهر، والتر ولترونی، شهردار رم با صدور بیانیه ای ضمن تائید خبر مرگ کومنچینی، از او به عنوان "یک استاد و یکی از بهترین و فراموش نشدنی ترین کارگردانان تاریخ سینما" یاد کرد.

کومنچینی هشتم ژوئن 1916 در شهر سالو ایتالیا به دنیا آمد و در طول 44 سال فعالیت در سینما بیش از 40 فیلم کارگردانی کرد. موفقترین فیلم او کمدی رومانتیک "نان، عشق و رویاها" با بازی جینا لولو بریجیدا و ویتوریو گاسمن بود. فیلم نامزد دو جایزه اسکار شد و جایزه خرس نقره ای جشنواره فیلم برلین را از آن خود کرد.

کومنچینی یکی از موسسان "سینتکا ایتالیانا"، نخستین آرشیو سینمایی در ایتالیا بود. او فعالیت در حوزه سینما را به عنوان منتقد سینما و روزنامه نگار آغاز کرد و با فیلم "بچه ها در شهر" (1946) برای اولین بار روی صندلی کارگردانی نشست. کومنچینی در حوزه سینمای کودک نیز بسیار فعال بود، به همین دلیل او را "کارگردان کودکان" لقب داده بوده اند.

یکی از آثار موفق او در این حوزه فیلم تلویزیونی "ماجراهای پینوکیو" بود که در 1972 ساخته شد. از دیگر فیلم های مطرح کومنچینی می توان به "پنجره ای به لوناپارک" (1956)، "و در آن صبح دوشنبه" (1959)، "همه به خانه می روند" (1960)، "دختر ببو" (1963)، "غلط درک شده" (1966)، "جایی ورای عشق" (1974) و "راه بندان" (1979) اشاره کرد. "مارچلینو"، آخرین فیلم کومنچینی، در 1991 ساخته شد.

خبرگزاري مهر
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟
ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”