فريز صحيح مواد غذايي

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هنر آشپزي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: achachi98, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

فريز صحيح مواد غذايي

پست توسط gigi64 »

حضور زنان کارمند در اغلب خانه ها باعث شده که اکثر افراد حتي زنان خانه دار که اوقات بسياري در منزل هستند اقدام به فريز کردن موادغذايي و انواع ميوه و سبزي کنند تا در طول سال از اين مواد استفاده کرده تا وقتي خسته از محل کار به منزل رسيدند به راحتي به آشپزي کردن بپردازند و با سرعت بيشتري براي اهالي منزل غذا تهيه کنند. اين امر هر چند باعث سهولت تهيه غذا به ويژه براي افراد کارمند شده و تنوع غذايي را نيز به همراه دارد، اما متخصصان تغذيه تاکيد مي کنند تا حد امکان موادغذايي تازه جايگزين موادغذايي فريزري شود; اما مي توان با رعايت اصول صحيح فريزکردن موادغذايي، کيفيت موادغذايي را حفظ کرد. آنچه در پي مي آيد بررسي اصول صحيح فريز کردن موادغذايي است.

طريقه فريزکردن موادغذايي

- ماده غذايي که جهت فريز کردن در نظر گرفته مي شود بايد تازه بوده و با کيفيتي مناسب منجمد گردد.
- در بسته بندي موادغذايي بايستي دقت کرد که کيسه پلاستيکي که به منظور قراردادن مواد قابل فريزشدن درنظر گرفته ايد، کاملا سالم بوده و پس از قراردادن ماده غذايي، هواي درون آن را خالي نماييد و در آن را کاملا ببنديد.
- هر بسته را اتيکت زده و تاريخ انجماد را مشخص کنيد، زيرا موادغذايي گوناگون تا زمان مشخصي پس از فريز شدن خواص غذايي خود را حفظ مي کنند.
- محصول بايد کاملا سرد بوده و سپس بسته بندي و فريز شود. سرد کردن بايد خيلي سريع و در پايين ترين سرماي ممکن صورت گيرد.
- ماده غذايي را نبايد بيش از يک بار منجمد کرد.
- ورود موادغذايي جديد به داخل فريزر، موجب گرم شدن ساير مواد فريز شده مي گردد، بنابراين بهتر است موادغذايي را هر بار به مقدار کم و با فاصله زماني 12 ساعت وارد فريزر نماييد.
- در مورد ميوه ها بهتر است پس از شستشو ميوه را در کيسه هاي نايلوني مخصوص با ده درصد وزن ميوه پودر شکر بسته بندي کرد. به جاي افزودن شکر، مي توان ميوه را در شربتي که حاوي 50 تا 60 درصد خود ميوه است، براي مدت 24 ساعت قرار داده و سپس منجمد کرد. اين عمل در حفظ رنگ، عطر و طعم ميوه موثر است. همه ميوه ها به جز موز، خربزه و انگور قابل فريز شدن مي باشند. جهت جلوگيري از سياه شدن گيلاس پوست سفيد، زردآلو، سيب و گلابي بايد از شکر بيشتري استفاده نمود.
- محصولات لبني اگر در کاغذهاي آلومينيومي بسته بندي گردند تا مدت 8 ماه در فريز قابل نگهداري مي باشند.
- جهت جلوگيري از چسبيدن بسته هاي نايلوني به يکديگر، قبل از قرار دادن آنها در فريزر، بسته ها را با دستمال کاملا خشک کنيد.
- هرگز موادغذايي فريزشده را به منظور رفع انجماد، در آب جوش يا حرارت بالاي 20 درجه قرار ندهيد. اين عمل از ارزش غذايي آنها مي کاهد. گوشت و ماهي را مي توان چندين ساعت قبل از مصرف از فريزر به يخچال منتقل کرد.

انجماد غذاهاي پخته شده

به جز تعداد انگشت شماري از غذاها که مناسب نگهداري در فريزر نمي باشند اغلب غذاها را مي توان به صورت پخته شده منجمد نمود و در مواقع لزوم آنها را به مصرف رساند. غذاهايي که بهتر است در فريزر قرار داده نشوند غذاهايي هستند که در ترکيبات آنها مواد خميري به کار رفته باشد مانند رشته، ماکاروني و سيب زميني. سفيده تخم مرغ، سس ها و سالادهايي که در آنها سس مايونز به کار برده شده است در صورت فريز شدن طعم شان تغيير خواهد کرد. منجمدکردن برنج پخته نيز توصيه نمي گردد، چون درطول مدت نگهداري تغييراتي در طعم، بو و کيفيت چاشني ها و ادويه جات به کار برده شده، حاصل مي شود. بايد قبل از قراردادن غذاهاي پخته شده در فريزر آنها را سرد کرد. بهتر است ظروف غذاها را جهت پايين آوردن حرارت در آب خيلي سرد قرارداده و بعد از خنک شدن در مقادير معيني که براي هر وعده مورد نياز خانواده مي باشد منجمد نمود.غذاهاي آماده را مي توان 3 تا 4 ماه نگهداري کرد.

انجماد کردن ميوه ها

- آلو و آلوچه: ميوه هاي سفت و رسيده را به صورت درسته يا بعد از نصف کردن و در آوردن هسته آنها با پوششي از شکر يا بدون آن مي توان نگهداري نمود. مدت سالم ماندن 10 ماه مي باشد.
- آلبالو: آلبالو به صورت درسته يا هسته درآورده با پوششي از شکر يا نمک به مدت 10 ماه قابل نگهداري مي باشد.
- تمشک: نوع رسيده و له نشده تمشک را در پوششي از شکر يا بدون آن مي توان به مدت 9 تا10 ماه نگهداري نمود.
- توت فرنگي: نوع رسيده، سالم و له نشده توت فرنگي را در پوششي از شکر يا بدون آن مي توان به مدت 10 ماه نگهداري نمود.
- زردآلو: زردآلوي کاملا رسيده و له نشده را براي مدت بسيار کوتاهي در آب گرم فرو برده، پوست آن را کنده و با پوششي از شکر يا بدون آن مي توان به مدت 10 ماه نگهداري نمود.
- گلابي: گلابي را پوست کنده و تکه تکه کرده و براي حفظ رنگ سفيد آن قدري آبليمو روي آن پاشيده و در شربت قند فرو برده و بعد آن را منجمد مي نمايند. مدت سالم ماندن 10 ماه مي باشد.
- گيلاس: گيلاس به صورت درسته يا هسته درآمده در پوششي از شکر يا در داخل شربت قند به مدت 9 تا10 ماه قابل نگهداري مي باشد.
- هلو: هلوي درسته يا نصف شده در شربت قند با پوششي از شکر قابل نگهداري بوده و مدت سالم ماندن آن 10 ماه مي باشد.

انجماد لبنيات

- پنير: پنيرهاي مخصوص پيتزا و پنيرهاي سفت خارجي بين 6 تا 8 ماه قابل نگهداري مي باشند.
- خامه: به صورت نمک زده يا شکر زده به مدت 3 ماه قابل نگهداري مي باشد.
- شير: شيرهاي هموژنيزه شده به مدت 3 ماه در فريزر قابل نگهداري مي باشند.
- کره: کره هاي بسته بندي شده مجددا بايستي در لفاف هاي پلي اتيلني يا ورقه هاي آلومينيومي پوشانيده شده در فريزر قرار داده شود، مدت سالم ماندن و حفظ کيفيت کره در فريزر بين 4 تا 6 ماه مي باشد.
- بستي: بستي در بسته بندي هاي خود يا در ظرف مخصوص نگهداري بستني که در آنها خوب بسته مي شود به مدت 3 ماه قابل نگهداري مي باشد. بهتراست بسته بندي بستني را يکبار ديگر در کيسه هاي پلي اتيلني قرارداده، بعد منجمد نمود.
انجماد موادغذايي حيواني

- اندام هاي داخلي گوسفند و گاو: جگر، دل، قلوه، سيرابي، مغز و همچنين زبان و پاچه در ظروف مخصوص بين 3 تا 4 ماه قابل نگهداري مي باشند.
- گوشت گاو: گوشت گاو در قطعات درشت و پاک شده از چربي هاي اضافي در بسته بندي هاي مناسب و خالي از هوا به مدت 10 تا 12 ماه قابل نگهداري مي باشد.
- گوشت گوساله: گوشت گوساله در قطعات 2/5 کيلويي تميز و بسته بندي شده 10 تا 12 ماه سالم مي ماند.
- گوشت فيله و راسته: گوشت فيله و راسته تميزشده با ضخامت 2 سانتيمتر به مدت 8 تا 10 ماه سالم مي مانند. براي نچسبيدن قطعات به يکديگر بهتر است در فاصله آنها ورقه هاي پي اتيلن يا آلومينيومي قرارداده شود.
- گوشت چرخ کرده: گوشت چرخ کرده در بسته بندي هاي مناسب به مدت 1 تا 2 ماه سالم مي ماند و کيفيت اش تغيير نمي کند.
- سوسيس: سوسيس در بسته بندي هاي تا يک کيلو بين 3 تا 4 ماه قابل نگهداري مي باشد.
- کالباس: کالباس به صورت بريده شده در قسمت هاي کوچک 3 تا 4 ماه قابل نگهداري مي باشد.
- اردک، بوقلمون و غاز: بعد از تميزکردن اردک، بوقلمون و غاز، آنهارا در بسته بندي مناسب قرارداده و بعد از خارج نمودن هواي داخل بسته بندي سر آن را محکم بسته تا از نفوذ بخارآب و هواي خارج مصون بماند سپس فريزر مي کنند. مدت سالم ماندن و حفظ کيفيت 4 تا 6 ماه براي اردک، 10 تا 12 ماه براي بوقلمون و 3 تا 4 ماه براي غاز مي باشد.
- مرغ: بعد از تميز کردن، مرغ را در بسته بندي مناسب قرارداده و بعد از خارج نمودن هواي داخل بسته بندي سر آن را محکم بسته و در فريزر قرار مي دهند. مدت سالم ماندن و حفظ کيفيت 12 ماه مي باشد. براي آب کردن مرغ هاي يخ زده در هواي اتاق 8 ساعت خارج از بسته بندي قرار مي دهند يا مرغ يخ زده از لفاف خارج شده را در يخچال بين 10 تا 12 ساعت قرار مي دهند.
- دل و جگر و سنگدان مرغ: بعد از شسته شدن در آب سرد و تميز نمودن، دل، جگر و سنگدان مرغ در بسته بندي هاي مناسب تا 3 ماه قابل نگهداري مي باشند.
- ماهي سفيد: ماهي سفيد سالم و تميز شده در بسته بندي هاي مناسب به مدت 6 تا 9 ماه قابل نگهداري مي باشد.
- ماهي قزل آلا: ماهي هاي پرچرب همچون ماهي قزل آلا مدت کوتاه تري قابل نگهداري مي باشند و حد متوسط حفظ کيفيت و سالمي آنها 4 تا 6 ماه مي باشد.
- ماهي ها: ماهي ها را مي توان کامل يا به صورت تکه تکه بسته بندي و منجمد نمود. براي بسته بندي کردن ماهي بايستي بين تکه هاي آن کاغذ روغني قرار داد تا به هم نچسبند. بسته بندي قطعات ماهي بايد طوري انجام گيرد که هيچگونه هوايي به داخل آن نفوذ ننمايد و هيچ بويي از داخل بسته بندي به خارج راه پيدا ننمايد. بسته بندي بايستي کاملا از هوا خالي و سر آنها به خوبي محکم گردد.

انجماد موادغذايي گياهي

- اسفناج: اسفناج را بعد از شستن و تميزکردن به مدت 2 دقيقه آبگرداني کرده سپس در بسته بندي هاي مناسب قرار داده و در فريزر قرار بدهيد. مدت سالم ماندن اسفناج بين 9 تا 12 ماه مي باشد.
- بادمجان: بادمجان را از وسط نصف کردهآن را در آب نمک قرار داده سپس به مدت 4 دقيقه آبگرداني کرده و بعد در جعبه هاي روغني يا در ظروف مخصوص فريزر چيده و براي اينکه رديف ها به هم نچسبد درفاصله هر رديف کاغذروغني يا کاغذ آلومينيومي قرار بدهيد. مدت سالم ماندن بين 9 تا 12 ماه مي باشد.
- باقالي: باقالي ها را پس از شستشو به مدت 3 دقيقه آبگرداني کرده و پس از سردشدن در کيسه هاي پلي اتيلن قرار داده و بعد از خارج نمودن هواي داخل کيسه آنها را فريز کنيد. مدت سالم ماندن 9 تا 12 ماه مي باشد.
- دانه ذرت: دانه هاي سالم و تميز ذرت را به مدت4/5 تا 5 دقيقه آبگرداني کنيد و سپس در کيسه هاي پلي اتيلن قرار داده و فريز نماييد. مدت سالم ماندن 9 تا 12 ماه مي باشد.
- دانه هاي نخودفرنگي: نخودفرنگي هاي تازه و جوان را از غلاف خارج کرده و بعد از جداکردن دانه هاي معيوب و لکه دار به مدت يک تا 2 دقيقه آبگرداني کرده و به صورت مسطح بسته بندي نماييد. نخودفرنگي حداکثر تا 12 ماه قابل نگهداري مي باشد.
- سبزي سوپ و آش: سبزي سوپ و آش را بعداز شستن، تميزکردن و خردکردن به مدت1 تا 2 دقيقه آبگرداني کرده و منجمد کنيد. مدت نگهداري 12 ماه مي باشد.
- سبزي هاي معطر: بعد از شستن و تميز کردن سبزي هاي معطر به مدت 1 دقيقه آبگرداني کرده و سپس منجمد نماييد. مدت نگهداري 9 ماه مي باشد.
- فلفل دلمه اي: فلفل هاي سفت و سالم را از وسط نصف کرده بعد از خارج نمودن دانه ها به مدت 2 تا 3 دقيقه آبگرداني کنيد. فلفل سبز را به صورت رشته رشته جهت مصرف سالاد مي توان نگهداري نمود که مدت نگهداري از آن 12 ماه مي باشد يا مي توان به صورت پرشده آن را منجمد کرد که در اين صورت مدت نگهداري 3 ماه خواهد بود.
- قارچ: قارچ هاي سفت و نه زياد بزرگ را خوب تميزکرده بين 2 تا 4 دقيقه آبگرداني نموده تا خشک شوند، سپس فريز کنيد. قارچ را مي توان با کمي روغن به مدت 5 تا10 دقيقه تفت داد و سپس نگهداري نمود. مدت نگهداري 12 ماه مي باشد.
- کلم غنچه: کلم هاي سفت و خوب بسته شده را به مدت 3 دقيقه آبگرداني کرده و بعد از بسته بندي در اندازه هاي مناسب منجمد کرد. مدت سالم باقي ماندن 12 ماه مي باشد.
- گل کلم: گلم کلم را مي توان به صورت درسته يا به صورت خوشه خوشه به مدت 3 تا 5 دقيقه آبگرداني نمود در صورت اضافه نمودن قدري آبليمو رنگ سفيد گل کلم تغيير نخواهد کرد ضمنا قبل از آبگرداني براي دور کردن حشرات و مورچه بهتر است گل هاي انتخاب شده را در آب نمک سرد قرار داده سپس آبگرداني و نگهداري نمود. مدت نگهداري 12 ماه مي باشد.
گوجه فرنگي: گوجه فرنگي هاي کوچک و سفت را بدون آبگرداني در فريزر قرار دهيد. مدت سالم ماندن 6 ماه مي باشد.
- لوبيا سبز: لوبياها را شسته، خرد کرده تا 3 دقيقه آبگرداني نموده و در فريزر قرار دهيد. مدت سالم ماندن 12 ماه مي باشد.
- هويج فرنگي: هويج هاي ريز و جوان را درسته و هويج هاي بزرگتر را به صورت حلقه حلقه يا خردشده به مدت 2 تا 4 دقيقه آبگرداني کرده و سپس بسته بندي و فريز کنيد. مدت نگهداري 12 ماه مي باشد.

منيع : روزنامه ابتکار
ارسال پست

بازگشت به “هنر آشپزي”