بوريس يلتسين درگذشت

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 547
تاریخ عضویت: چهارشنبه 27 دی 1385, 6:44 pm
محل اقامت: نزد خدايگان افسار گسيخته
سپاس‌های دریافتی: 12 بار

بوريس يلتسين درگذشت

پست توسط arash_slayer »

بوريس يلتسين» اولين رئيس‌جمهور روسيه بعد از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي امروز درگذشت.

به گزارش فارس به نقل از شبكه خبري «سي.ان.ان»، وي در نخستين انتخابات دموكراتيك كه بعد از فروپاشي شوروي برگزار شد به رياست جمهوري روسيه رسيد.

يلتسين در سال 1999 قدرت را به ولاديمير پوتين رئيس جمهور كنوني روسيه واگذار كرد.

منبع: بازتاب
او دوم دسامبر به دار اويخته شد
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 547
تاریخ عضویت: چهارشنبه 27 دی 1385, 6:44 pm
محل اقامت: نزد خدايگان افسار گسيخته
سپاس‌های دریافتی: 12 بار

پست توسط arash_slayer »

واکنش‌ پوتين‌ به‌ مرگ‌ يلتسين

ولاديمير پوتين‌ رئيس‌ جمهور روسيه‌ گفت:‌ روسيه‌ دموکراتيک‌ جديد و آزاد به‌کمک‌ بوريس‌ يلتسين‌ متولد شده‌ است‌‌.

به‌ گزارش‌ خبرگزاري‌ فرانسه‌، پوتين‌ گفت‌: «بوريس‌ نيکولايويچ‌ يلتسين» نخستين‌ رئيس‌ جمهور روسيه‌ درگذشت.‌‌ وي‌ با اين‌ عنوان‌ براي‌ هميشه‌ وارد تاريخ ‌روسيه‌ شد‌. مردي‌ از دنيا رفت‌ که‌ به‌ کمک‌ او يک‌ دوره‌ متولد شد‌.

رئيس‌ جمهور روسيه‌ گفت:‌ روسيه‌ جديد دموکراتيک‌ به‌ عنوان‌ کشوري آزاد که‌ روي‌ خود را به‌ جهان‌ گشوده‌ است،‌ متولد شد؛ کشوري‌ که‌ در آن قدرت واقعا به‌ مردم‌ تعلق‌ دارد و به‌ خواست‌ و ابتکار بوريس‌ يلتسين‌ بود که‌ قانون‌ اساسي‌ جديد روسيه‌ تصويب‌ شد و به‌ حقوق‌بشر ارزش‌ عالي‌ داد.

‌پوتين‌ گفت‌: اين‌ اقدام‌ به‌ مردم‌ روسيه‌ امکان‌ ابراز آزادانه ديدگاه‌ها و انتخاب‌ آزادانه‌ مقامات‌ کشورشان‌ را داد و اين‌ که‌ طرح‌هاي‌ اقتصادي‌ خلاقانه‌‌شان‌ را اجرا کنند.‌ اين قانون براي نخستين بار امکان تشکيل فدراسيوني واقعي و موثر رافراهم کرد.

‌جانشين يلتسين افزود: ما همه تلاشمان را براي حفظ ياد و خاطره يلتسين،‌ انديشه ناب و جمله معروف او «روسيه‌ را نگهداريد‌‌» به کار خواهيم بست.
او دوم دسامبر به دار اويخته شد
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 547
تاریخ عضویت: چهارشنبه 27 دی 1385, 6:44 pm
محل اقامت: نزد خدايگان افسار گسيخته
سپاس‌های دریافتی: 12 بار

پست توسط arash_slayer »

رفتار روس‌ها با يلتسين و درسي براي ما

روز گذشته با حضور هزاران تن از مردم مسكو، جنازه «بوريس يلتسين» به خاك سپرده شد. دولت «ولاديمير پوتين»، اين روز را به نشانه احترام، عزاي عمومي اعلام و پوتين هم پس از مرگ يلتسين، در سخنان خود از وي تجليل كرد.

شايد براي بسياري اين اخبار عادي باشد، اما شناخت دقيق‌تر از ويژگي‌هاي يلتسين، اين رفتار مردم روسيه و رئيس‌جمهور آنان را اندكي شگفت‌آور مي‌سازد.

هرچند ديروز بوش پدر، كلينتون و ميجر، سران سابق آمريكا و انگليس يا همان قطب‌هاي نظام سرمايه‌داري در مراسم تدفين يلتسين حضور يافته و او را به دليل كنار زدن رقيب سرسخت خود از بازي قدرت جهاني احترام كردند و برخي رسانه‌هاي غربي هم در گزارش‌هايي از او تجليل نمودند، اما واقعيت آن است كه چهره يلتسين براي مردم روسيه به شدت با آنچه رسانه‌هاي غربي جلوه مي‌دهند، متفاوت است.

يلتسين نقش اصلي را در بركناري گورباچف و فروپاشي اتحاد شوروي يا همان ابرقدرت شرق بازي كرد و باعث شد مردم روسيه كه زماني بر بخش زيادي از دنيا حكم مي‌راندند، در مشكلات سياسي و اقتصادي گسترده غوطه‌ور شوند.

مردم روسيه با اقدامات يلتسين، دچار صدها بدبختي و مشكل اقتصادي و فقر و فحشا شدند و پس از فروپاشي شوروي با معضلات گسترده، از حكمراني مافيا گرفته تا بحران چچن و شكاف‌هاي عميق اجتماعي دست و پنجه نرم كردند و از يك ابرقدرت مقتدر به يك كشور دست دوم درگير مشكلات افول كرد.

اندكي بعد، اسناد افشاشده مشخص كرد كه سازمان جاسوسي آمريكا (CIA) كه بزرگ‌ترين رقيب و دشمن مردم روسيه به شمار مي‌رفت، در پيروزي يلتسين در انتخابات رياست‌جمهوري سال 94 نقش مستقيم داشته و حتي چندين فيلم سينمايي بنا بر اين واقعيت از جمله توسط هاليوود ساخته و پخش شد.

طبيعي است كه چنين خيانت‌هايي، كافي است تا چهره يك شخصيت سياسي را در نظر مردم منفور كند، اما اين تمام شخصيت يلتسين نبود، بلكه او حتي از نظر اخلاقي چهره قابل احترامي نداشت و وابستگي شديدي به الكل و برخي موارد غيراخلاقي ديگر كه در فرهنگ مردم روسيه ناخوشايند بود، داشت.

به هر حال مردم روسيه پس از يلتسين به پوتين ـ افسر سابق KGB ـ روي آوردند، اما او مرد ديگري بود كه آرام آرام توانست تا اندازه‌اي ورق را در روسيه برگرداند. او با اقتدار و تدبير، به تدريج سكان روسيه را به دست گرفت و تا اندازه‌اي معضلات اقتصادي و اجتماعي كشورش را برطرف كرد و اكنون آن‌گونه در كشورش خدمت كرده كه بحث انتخاب دوباره او به رياست‌جمهوري، برخلاف قانون اساسي اين كشور نيز مطرح است. پوتين علاوه بر داخل، جايگاه روسيه را در عرصه جهاني و بين‌المللي نيز بهبود داد و هرچند آمريكا با سرمايه‌گذاري شديد و دخالت‌هاي گسترده دست به انقلاب‌هاي رنگي در جمهوري‌هاي سابق شوروي زد تا متحدان روسيه را به زير بكشد، او توانست مسير اين انقلاب‌ها را متوقف كند و در مواردي نيز با استفاده از اهرم‌هاي خود، هواداران آمريكا در اين كشورها را عملا به شكست بكشاند.

اكنون چندمين سالي است كه ارزش پول روسيه رشد كرده و مجموعه همين موارد است كه باعث مي‌شود كاخ سفيد به هيچ روي از حكمراني پوتين در روسيه راضي نباشد و هرچه در توان دارد در بدنام كردن او به كار گيرد.

پوتين البته دشمن اصلي يلتسين به شمار مي‌رفت و كسي بود كه جريان يلتسين را به شدت تخطئه كرد. با اين حال اكنون نه تنها مردم روسيه، كه اين مهم‌ترين رقيب يلتسين نيز زبان و قدم خود را در تجليل از رئيس‌جمهور پيشين روسيه به كار مي‌گيرند.

البته اكنون يلتسين مرده و اين تجليل‌ها سودي به حال او ندارد، اما به نظر مي‌رسد مردم روسيه و رئيس‌جمهور باهوش آنان با اين اقدام خود، به كشور خويش احترام مي‌‌گذارند و در راه اعتبار بخشيدن و اعتلاي آن گام برمي‌دارند.
به اين ترتيب، قاعدتا يك نوجوان روسي كه دوران يلتسين را هم درك نكرده، با ديدن اين رفتار، به نوعي احساس افتخار مي‌كند، هرچند محققان و نخبگان روسيه، هرگز خيانت‌هاي آن رئيس‌جمهور سابق به منافع خود را از ياد نخواهند برد.
او دوم دسامبر به دار اويخته شد
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 547
تاریخ عضویت: چهارشنبه 27 دی 1385, 6:44 pm
محل اقامت: نزد خدايگان افسار گسيخته
سپاس‌های دریافتی: 12 بار

پست توسط arash_slayer »

تا به اينجا رفتار مردم روسيه با يك مقام متخلف و مبغوض شرح داده شد، اما ما و مسئولان ما چگونه با مسئولان سابق خود رفتار مي‌كنيم؟

البته قطعا تجليل از خيانتكاران، شايسته مردم و مسئولان ما نيست، اما متأسفانه گاه ديده مي‌شود با كساني كه به اين كشور خدمت كرده‌اند و هنوز هم از خدماتشان بهره‌مند مي‌شويم، ناسپاسي مي‌كنيم و به جاي قدرشناسي از آنها، به آنان تهمت مي‌زنيم و در صدد بي‌آبرو كردنشان برمي‌آييم!

البته اين‌كه عده‌اي دلسوزانه و شجاعانه، زماني كه در خارج از قدرتند، با زبان علم و دقت به نقد عملكرد مسئولان بپردازند و چنانچه اشتباه يا خيانتي از آنها سر زد، به آنان و سپس به افكار عمومي نهيب بزنند، امري پسنديده و ضروري است، اما اين‌كه پس از كنار رفتن مسئولي از پست و مقام خود و زماني كه تمام قدرت و ابزار حاكميتي در دست ماست، تلاش كنيم اسلاف خود را تخطئه كرده و هر نسبت ناشايستي به آنان داده و هر كاستي را به آنان نسبت دهيم، چه سودي براي ما و جامعه خواهد داشت؟!

به هر حال، دولت‌ها مي‌آيند و مي‌روند و هر يك تا اندازه‌اي خوب يا بد،‌ عمل مي‌كنند و قدرت را به ديگران مي‌سپارند و اتفاقا از همين گردش‌هاست كه تاريخ يك ملك و سرزمين رقم مي‌خورد. اما با تخطئه مسئولان پيشين، چه ميراث تاريخي بر جاي گذاشته مي‌شود؟

با كمال تأسف بايد گفت: آنچه اظهار شد، آفت رفتارهاي برخي مسئولان كنوني است، اما آيا نبايد در اين رفتار تجديدنظر كرد؟
و جمله آخر اين‌كه بيشتر دولتمردان سابق، به تكريم اسلاف خود پرداختند و اكنون با تخطئه اخلاف خود روبه‌رو هستند.

اما حال بايد ديد مسئولان آينده درباره اسلاف خود چگونه قضاوت و اظهارنظر خواهند كرد؟
اين پرسشي است كه اندكي انديشيدن به پاسخ آن، درس‌هاي مهمي براي مسئولان كشور به ارمغان خواهد آورد
او دوم دسامبر به دار اويخته شد
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”