واحدهای قطعه‌سازی داخلی با بحران روبه‌رو شده‌اند

در اين بخش مي‌توانيد جديدترين اخبار خودرو را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, RAHVAR, Mohsen1001, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 181
تاریخ عضویت: شنبه 25 فروردین 1386, 12:34 am
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 26 بار

واحدهای قطعه‌سازی داخلی با بحران روبه‌رو شده‌اند

پست توسط hossein_s89 »

افزایش ۲۰ درصدی قیمت مواد اولیه سبب شده كه واحدهای قطعه‌سازی با بحران مواجه شوند.
محمدرضا نجفی‌منش - دبیر انجمن قطعه‌سازان - با بیان این مطلب افزود: با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه، ولی قیمت خرید قطعه از سوی خودروسازان افزایش نیافته است و ما در وضعیت بحرانی هستیم كه اگر روند به همین گونه پیش رود، بسیاری از واحدهای قطعه‌سازی به تعطیلی كشیده می‌شوند و حدود ۱۰ هزار كارگر بیكار خواهند شد.
وی در پاسخ به این سوال كه آیا با افزایش ۱۰ درصدی تولید می‌توانید قیمت‌های خرید را ثابت نگاه دارید؟ گفت: در زمانی كه قیمت مواد اولیه افزایش نیافته بود می‌توانستیم افزایش دستمزدها را به گونه‌ای با افزایش تولید جبران كنیم و قیمت ها را تغییر ندهیم، اما حال با افزایش قیمت مواد اولیه دیگر ثابت نگه داشتن قیمت‌ها منطقی نیست و باید خودروسازان قیمت خریدشان را افزایش دهند.
او، درباره بیشترین افزایش قیمت مواد اولیه گفت: قیمت فولاد ۲۰ تا ۵۰ درصد گران شده است و بقیه مواد هم تا حدودی افزایش قیمت داشته‌اند و این موارد برای قطعه‌سازانی كه مواد اولیه خود را از داخل تهیه می‌كنند، حادتر است.
نجفی منش ادامه داد: هم‌اكنون سود عملیاتی خودروسازان ۱۵ درصد است كه با كارهایی كه كنار تولید انجام می‌دهند، سود سالانه‌شان تا ۳۰ درصد نیز می‌رسد و برای همین بهتر است برای آن‌كه هم قیمت خودرو افزایش نیابد و هم قیمت خرید قطعه افزایش یابد، كمی سود خود را كاهش دهند؛ البته برخی در این موارد به سمت خرید قطعه از چین می‌روند كه این كار نیز هم سبب كاهش كیفیت خودرو و هم سبب ضربه به صنعت داخلی خواهد شد.
وی تصریح كرد: هیچ كدام از وعده‌های قبلی دولت مبنی بر كمك به صنعت قطعه‌سازی و اعطای وام تاكنون عملی نشده و این امر نیز سبب تشدید بحران شده است.


خبرگزارى ايسنا
اي که مرا خوانده اي راه نشانم بده..!
ارسال پست

بازگشت به “تازه‌ها و اخبار خودرويي”