هفته شيراز

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فرهنگي هنري به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 160
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 11 اسفند 1384, 5:39 pm
محل اقامت: شيراز
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 33 بار

هفته شيراز

پست توسط SY745 »

شيراز مرواريد شرق

تصویر

شيراز، هميشه مفتون كننده بود. شايد فرزند تهمورث «پادشاه سلسله پيشداديان» كه در اساطير آمده است كه اولين سنگ بناي اين شهر را پي افكند (و نام خود را بر ‌آن گذاشت) هيچگاه تصور نمي‌كرد كه روزگاري نامش به واسطه مردماني كه پس از وي مي‌آيند شهره آفاق شود و زبانزد همه.
بدون آنكه مردم بدانند كه اين نام، نام فرزند پادشاهي است كه اكنون ديگر نامي ‌از او بر جاي نمانده است.

به جا مانده از تاريخ. شهري در دوردست تمدني باستاني. شيراز. اگرچه گرد و غبار زمان بر آن سنگيني مي‌كند اما شكوهي از روزگاراني دور را با خود به همراه دارد.

شكوهي كه هنوز مي‌توان بر آن نگاهي به عبرت انداخت. شيراز. شهري كه هر گاه زبان به شعر باز كني وصفي از آن موريانه‌وار تو را مي‌خورد. شايد داشته‌هاي فرهنگي، هنري و تاريخي اين شهر ديرين را با طبيعت زيبايش بياميزي، به نامگذاري آن در 15 اريبهشت ماه مهر تائيدي مي‌زني.

روزي كه به روز شيراز شهرت يافته و از قرار براي بزرگداشت اين شهر باستاني جشن مي‌گيرند و انبوهي از دوستداران فرهنگ و هنر برخاسته از آن به آنجا مي‌روند تا راهي نو بجويند به اين شهر در زير غبار گمنامي‌فرو رفته و راهي بجويند برايش در هزاره.

هفته شيراز

اگر تهران را مركز سياسي و اقتصادي ايران بناميم و قم و مشهد را بزرگترين پايگاه مذهبي و اعتقادي اين مرز و بوم و تبريز را كانون علم و صنعت و نو‌‌آوري و اصفهان را مركز فرهنگي، به حق شيراز را بايد در ميان شهرهاي بزرگ كشور كانوني براي گردشگري و توريسم بدانيم.

شهري كه به دليل سبقه تاريخي و باستاني و جلوه فرهنگي‌اش و طبيعت زيبا و دل انگيزش همواره مورد علاقه بسياري از جهانگردان و ايرانگردان است.

در واقع عمده درآمدهاي اين شهر نه از فعاليت‌هاي صنعتي و زيارتي و اقتصادي و توليدي كه از طريق صنعت گردشگري بدست مي‌آيد و اين صنعت در اين شهر بسيار مورد توجه مديرانش بوده است.

در واقع شهر شيراز به دليل نداشتن كارخانه‌هاي صنعتي همواره جزء شهرهاي داراي آب و هواي پاك و مطلوب بوده و مورد علاقه بسياري از كساني است كه از شهرهاي صنعتي و آلوده فراري اند.

از سويي اين شهر به دليل باغات بسيارش كه از دير باز در آن وجود داشته فضايي زيبا براي گردشگران فراهم آورده است. از اين‌رو مديران اين شهر براي توسعه صنعت گردشگري و فراهم آوردن زمينه‌اي براي درآمدزايي بيشتر و همچنين به دليل پاسداشت از ميراث ديرينيان با نامگذاري هفته‌اي به نام هفته شيراز و اختصاص روزي به نام شيراز سعي كردند تا زمينه‌اي مناسب براي شكوفايي اين صنعت از طرفي و يادآوري شكوه تاريخي آن به وجود آورند.

روز 15 ارديبهشت هر سال به نام شيراز معرفي شده است و امسال در اولين سال برگزاري آن مي‌توان جلوه‌اي اندك از آنچه اين شهر در سال‌هاي آينده خواهد بود را شاهد بود.

در واقع دست‌اندركاران اجرايي اين شهر، برگزاري هفته شيراز را موقعيت مناسبي مي‌دانند تا در اين قالب علاوه بر فراهم آوردن بستر اقتصادي مناسب و ايجاد درآمد براي اين شهر، موقعيت‌ها و توانمندي‌هاي موجود در اين سرزمين را به عنوان كانون تمدن ايران زمين و پايتخت، قطب و مركز فرهنگي كشور بيشتر معرفي كنند.

براي همين شهرداري شيراز با تهيه برنامه‌هايي متنوع و دعوت از سفيران 70 كشور جهان براي حضور در هفته شيراز، به معرفي ابعاد مختلف شايستگي‌هاي واقعي و موجود شيراز به عنوان مركز بزرگ ادبي، فرهنگي، تاريخي پرداخته تا جايگاه اين شهر و همچنين تمدن چند هزار ساله اين سرزمين بيشتر خود را نمايان سازد.

شيراز شهري در دل تاريخ
شيراز با داشتن بيش از 400 خانه ميراثي و ارزشمند و محوطه‌اي تاريخي بي‌نظير اگرچه هم اكنون با معضلي به نام بافت فرسوده در دل خود روبه‌روست اما شايد توجه به پتانسيل‌هاي موجود اين آثار و ابنيه بتواند راهي براي برون رفت اين شهر تاريخي فراهم كند.

مسئولان اجرايي مديريت شهري شيراز با سرمايه‌گذاري بيش از 50 ميليارد توماني براي پروژه مجتمع تجاري، فرهنگي و ورزشي بين الحرمين در حاشيه حرم مطهر حضرت احمدبن موسي شاهچراغ(ع) را نقطه آغازي بر حركت بزرگي مي‌دانند كه بايد در اين منطقه براي بهره‌مندي مناسب از بافت قديم شيراز صورت گيرد.

مطالعات ايجاد يك شهرك توريستي در بافت قديمي ‌شيراز انجام شده كه در صورت مهيا شدن مراحل اجرايي آن، مي‌توان اميدوار بود كه در اين شهر و در كنار مهد تمدني باستاني منطقه بزرگ توريستي به بار نشيند.

اين منطقه كه به عنوان پايتخت باستاني ايران شهرت دارد از جمله شهرهايي است كه به دليل داشتن بافت فرسوده به مساحت 370 هكتار اگرچه با مشكلات مختلفي روبه‌روست اما وجود طرح‌ها و برنامه‌هاي بزرگ آينده‌اي شكوهمند را پيش رو دارد.

وجود آثار تاريخي فراوان از جمله آرامگاه شاعراني بزرگ از جمله سعدي، حافظ، خواجو و.. وجود مجموعه كريمخاني در وسط شهر، مسجد جامع عتيق با معماري منحصر به فرد، خانه زينت الملك و بسياري از آثار تاريخي ملي در حاشيه اين شهر از جمله تخت جمشيد، پاسارگاد و.... مي‌تواند اين شهر را به جايگاهي ويژه برساند و موجب شود تا شيراز هر چه زودتر در زمره شهرهايي باشد كه پيشگام صنعت گردشگري است.

شايد اولين گام در اين راه برگزاري هفته شيراز براي نخستين بار در اين شهر است كه به نوعي طلايه‌دار آغاز دوباره شكوه تمدني است بازيافته. تمدني كه هيچ تهاجمي نتوانست نابودش كند.

گامي‌به جلو

روز شيراز، روز بهره‌گيري و شناخت بيشتر ارزش‌هاي فرهنگي و معنوي شيراز است. روزي است كه در آن دستاوردهاي فرهنگي، هنري، ادبي و تاريخي اين شهر به همراه مجموعه‌اي از تاريخ نهفته در آن را اگر با زيبايي‌هاي طبيعي باغ‌هايش در هم بياميزيم، در نامگذاري روز 15 ارديبهشت به نام روز شيراز و گراميداشت هفته اين شهر اغراق نكرده‌اي.

در اين هفته فعاليت‌هاي مختلفي براي شكوه اين شهر باستاني به همت مديرانش تدارك ديده شده است. برنامه‌هايي كه علاوه بر زمينه‌اي براي گسترش گردشگري در اين شهر به نوعي معرفي سال‌ها تاريخ آن نيز است.

توجه به مسائل بومي‌ و آداب رسوم، توجه به شاعران و بزرگاني كه در اين شهر آرميده‌اند، گراميداشت مرداني كه در سال‌هاي تهاجم و يورش در برابر دشمنان ايستادگي كرده‌اند، برگزاري مراسم و همايش‌ها و همچنين برگزاري همايش شكوه تمدن پارسي در تخت جمشيد نمونه‌اي است كه شيراز را مي‌تواند در سال‌هاي آينده به شهري با فرهنگي بزرگ و مقصدي براي گردشگري تبديل كند.

واقعيت اين است كه شيراز به واسطه فرهنگ ديرپا و پيشينه‌اش مي‌تواند هر ساله با برپايي اين مراسم و تداوم اين مسير خيلي زود از شهرهايي چون قونيه كه وجهه‌اي تنها فرهنگي دارند، سبقت گيرد و با تكيه بر فرهنگ غني مردمان خود به شهري آرماني براي گردشگران فرهنگي تبديل شود.

مقصدي رويايي براي تمام كساني كه به تاريخ و فرهنگ ملل علاقه‌مندند و به اين منظور هر ساله در بسياري از كشور‌هاي جهان گردش مي‌كنند.

كسي چه مي‌داند. شايد روزگاري كه دن گارسيا سيلوايه فيگوه‌رآ، نجيب زاده اسپانيايي اين شهر آرميده در دشت مركزي ايران را از نظر گذراند و به ديده حيرت به آن نگريست، شكوه اساطيري اين سرزمين چنان او را تسخير كرد كه آن را زيباتر از شهرهاي مورد علاقه‌اش ديد و به آن لقب مرواريد ايران را داد.

مرواريدي كه هم اينك به سهم خواهي خود از صنعت گردشگري برخاسته است و سر آن دارد تا به كانوني بزرگ در عرصه گردشگري منطقه تبديل شود و همچنان باغ‌هاي شكوهمندش را داشته باشد و كانوني باشد پر رمز و راز براي دوستدارانش. كانوني كه در گذشته آنگونه بود. يعني شهر راز. شهر انگور‌هاي تازه. شهري با وصف بي مثال. شيراز.


منبع:همشهری online
در گرفتاري شادمان و در سختيها خرم و گشاده رو باش تا در دو جهان کامروا باشي.(امام علي)
تصویر
ارسال پست

بازگشت به “فرهنگي هنري”