برتــــــــــرين آشپـــــــــز جهـــــــان

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هنر آشپزي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: achachi98, شوراي نظارت

ارسال پست
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 79
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 23 آبان 1385, 4:36 pm
سپاس‌های دریافتی: 5 بار

برتــــــــــرين آشپـــــــــز جهـــــــان

پست توسط parisa-m »

سرآشپزها در جهان يكي از مهم‌ترين و برجسته‌ترين افراد به حساب مي‌آيند و در كشورهاي اروپايي يكي از شغل‌هاي مهم با درآمد بالا و چشمگيراست و مورد احترام همگان قرار مي‌گيرند.
در اروپا و آمريكا سرآشپزهاي معروف به صد نفر هم نمي‌رسند، زيرا دست‌يابي به بالاترين درجات سرآشپزي يا Chef بسيار سخت و طولاني است. مگر اين‌كه يك آشپز با مهارت زياد بتواند مراحل آزمون را به سرعت پشت سر بگذارد و در سن جواني به مقام سرآشپزي برسد.
در اين مقاله اشاره‌اي به يكي از برترين سرآشپزهاي جهان، <تيم مالزر> كه آلماني مي‌باشد و به شهرت جهاني دست يافته خواهيم داشت.

تيم مالزر سرآشپز جوان آلماني

<تيم مالزر> در 22 ژانويه سال 1971 در المشورن آلمان چشم به جهان گشود.او از كودكي دست به ابتكارات زيادي با ميوه‌ها و سبزيجات مي‌زد. در مدرسه براي دوستانش با مواد ساده غذايي، ساندويچ و اسنك و ...عصرانه درست مي‌كرد. در خانه انواع ميوه‌ها را مخلوط كرده و دسرهاي خوشمزه تهيه مي‌كرد.كم‌كم متوجه شد به كار آشپزي علاقه زيادي دارد و مي‌تواند با كمي تفكر و انديشه، غذاهاي بسيار ساده و خوشمزه تهيه كند. در دوران نوجواني به چند كلاس آشپزي رفت و به آموزش آشپزي پرداخت.
در اوقات فراغتش دست به قلم مي‌شد و غذاهاي ابتكاري خود را برروي كاغذ مي‌نوشت. البته در ابتدا جهت تفريح و گذراندن وقت دست به آشپزي مي‌زد، اما با ورود به حيطه اين دنياي عظيم خود را عضوي از اين جامعه بزرگ دانست.بعد از يادگيري مباني و نكات ريز آشپزي به فكر خريد يك رستوران افتاد. او مي‌خواست تبحرش را به صورت عملي به همگان نشان دهد و استعداد بالقوه خود را به بالفعل تبديل كند.تيم مالزر به هامبورگ، محل غذاهاي متنوع آشپزهاي آلماني آمد تا هم تجربه كسب نمايد و هم رستوراني كوچك داير كند. بالاخره توانست به آرزويش دست يابد و رستوران كوچكي با نام <خانه سفيد> در مركز هامبورگ برپا كند و به همراه دوستش <جان لافر> به سر و سامان دادن اين رستوران بر آمد.او كارش را از پله اول آغاز كرد و با مهارت و استعدادي كه داشت، توانست غذاهاي متنوع و منحصر به فردي را ارائه دهد، تا سبب جلب رضايت مردم شود. توريست‌ها كه از ديگر كشورهاي اروپايي و شهرهاي آلمان به هامبورگ مي‌آمدند با خوردن يك‌بار غذا در رستوران خانه سفيد، مشتري پر و پا قرص تيم مالزر مي‌شدند. او كم‌كم در ميان مردم هامبورگ نيز معروف شد و روز به روز به مشتريان وي افزوده شد.
تيم مالزر از ابتدا هميشه دوست داشت روش نويني از خود ابداع كند كه كارش با ديگر آشپزهاي آلماني متفاوت باشد. لذا رستورانش را به نحوي تعبيه كرد كه مشتريان نظاره‌گر كار وي به هنگام تهيه غذا بودند. او در برابر چشمان مشتريان با حركات سريع دست به تهيه غذاي درخواستي آنان مي‌پرداخت و همه مشتريان همچون فيلم سينمايي به تماشاي او مي‌نشستند.مشتريانش روز به روز زيادتر مي‌شدند و شهرت وي نيز زبانزد خاص و عام شده بود. به طوري كه تلويزيون محلي هامبورگ از وي دعوت به همكاري كرد، تا در برابر دوربين به تعليم آشپزي به بينندگان بپردازد. اين جوان با ذوق و سليقه در برابر دوربين همچون يك هنرپيشه ماهر عمل كرد و به آموزش آشپزي پرداخت.
او با مهارتي خاص و زباني ساده و مردم‌پسند نحوه تهيه غذاها را توضيح مي‌داد و در نهايت در مدتي كوتاه غذايي دلپذير و مورد علاقه مردم تهيه مي‌كرد.تيم مالزر، سعي مي‌كرد در غذاهاي ابتكاري خود مواد غذايي مفيد و مغذي و قابل دسترس براي مردم به كار برد و ساده و بي‌ريا عمل كند. همين مسئله سبب شد، در دل مردم جا باز نمايد و طرفداران زيادي پيدا كند.بايد افزود كه در آلمان كه سرآشپزهاي معروف و متبحر همچون <جيمي اوليور> حرف اول را مي‌زنند، اين پسر جوان توانست گوي سبقت را از همه بربايد و شهرت سرآشپزي را از آن خود كند.
اهميت كاري او تنها در كيفيت غذاهايش نبود. او در مدت پنج الي هشت دقيقه غذاي كامل و خوشمزه به مردم ياد مي‌داد و در اسرع وقت و با صرفه‌جويي در زمان، غذايي مفيد و مورد علاقه ارائه مي‌كرد. زيرا او معتقد بود كه مردم براي تهيه غذا وقت كافي ندارند، لذا بايد غذاهاي سريع و ساده در ميان همگان رواج داد.
بالاخره توانست پله‌هاي ترقي را طي كند و مجري آشپزي Vox News شود و به شهرت جهاني برسد.
چندي پيش در مسابقه آشپزي در هتل معروف <ريتز> در لندن شركت كرد و در ميان چند آشپز مشهور جهان مقام اول را به دست آورد. همچنين رستوران وي در هامبورگ از سوي مردم و توريست‌ها بهترين نمره را گرفته و روز به روز به مشتريانش افزوده مي‌شود.
در سال 2002 به عنوان بهترين مجري آشپزي شناخته شد و برنده دوربين طلايي از سوي برنامه تلويزيون آلمان شد.
تيم مالزر با چنين برجستگي‌هايي توانست در شبكه Vox برنامه روزانه داشته باشد و هم اكنون به همراه نامزد و دستيارش <نينا> به آموزش آشپزي در اين شبكه مي‌پردازد.دستورات آشپزي او به چند زبان ترجمه شده و به صورت CD به فروش مي‌رسد. او توانسته در بسياري از كشورهاي آسيايي و اروپايي طرفدار پيدا كند و شناخته شود.

كارهاي جانبي تيم مالزر
تيم مالزر، در 15 سپتامبر سال 2006 ترتيب يك برنامه خيريه براي كودكان بي‌سرپرست و فقير را داد. او يك جشن آشپزي برگزار و صد نفر را دعوت كرد و غذاهاي مورد علاقه كودكان را درست كرد و به فروش رساند. درآمد حاصله از اين جشن را صرف كودكان بي‌سرپرست كرد. در اين جشن چندين نوع غذاي ابتكاري تيم مالزر ارائه شد و خودش نيز مجري اين برنامه بود. او در پايان توانست 16500 يورو پول جمع‌آوري كند و براي موسسه خيريه كودكان بي‌سرپرست به مصرف برساند. او بسيار خير و مهربان است و در كنار كارهايش به تاسيس موسسه خيريه پرداخته و با تهيه غذاهاي مقوي در اين موسسه براي كودكان فقير و بي‌سرپرست آشپزي مي‌كند.او در 28 مي‌ سال 2006 در مسابقه معروف <چه كسي ميليونر است> شركت كرد و پانصد هزار يورو برنده شد. او 150 هزار يورو از اين پول را به موسسه خيريه كودكان بخشيد.در اين مسابقه تلويزيوني، چندين سوال مشكل از فرد انجام مي‌شود و نسبت به جواب‌هاي صحيح، برنده مبلغي پول مي‌شود كه او توانست تا سقف 500 هزار يورو برنده شود.__________________
اگر مي خواهيد خودتان را بشناسيد به رفتار بقيه نگاه كنيد
و اگر مي خواهيد بقيه را درك كنيد به قلب خود نگاه  
New Member
نمایه کاربر
پست: 7
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 22 آبان 1386, 10:51 pm
سپاس‌های دریافتی: 19 بار

پست توسط sayehnaz »

پریسا جون سلام

من 10 دقیقه پیش اینجا عضو شدم ودلیل عضویتم هم مقاله تو بود چون ( بدون اینکه تقصیر تو باشه) یه سال نوری با واقعیت فاصله داره.
اون آقائی که تو به عنوان بهترین آشپز دنیا معرفی کردی یه آشپز معمولیه که با نمره بسیار پائین امتحانات آشپزی رو پشت سر گذاشته ؛ خودشم اینو همیشه میگه. اما یه شخص حراف و بقول آلمانیا ( fernseher -Mensch) که جلوی دوربین خوب از پس کارش بر میاد و شومن خوبیه!

راستی یادم رفت بگم که من تحصیلاتم رو توی آلمان پشت سر گذاشتم و از اونجا که عاشق آشپزی هستم و این هنر یعنی زندگی من، اونجا چندین دوره کوتاه -سمینار- دیدم و بخت با من یار بود و یه استاد ایرانی رو شناختم که توی آلمان دوره دیده و استادش یکی از بهترین آشپزهای بین المللی بوده.من در حال حاضر دارم نزد ایشان دوره ام رو ادامه میدم.ایشان فعلاً در ایران هستند و به آموزش خصوصی مشغولند، چند ماهی نیز کارشناس فنی مجله هنر آشگزی بودن .

اینو عرض کردم که یهوقت فکر نکنین من بدون آگاهی حرف میزنم.
آقای تیم ملتسر -اسم درستش اینجوری تلفظ میشه- در حین کارش اشتباه زیاد میکنه که بعد با خنده و شوخی سرو ته قضیه رو بهم میاره و این خیلی تو آلمان طرفدار داره!
یه برنامه توی کانال پرو 7 آلمان هست که اشتفان رااب هر چند شب یکبار یه برنامه 15 دقیقه ای از اشتباهات تیم ملتسر نشون میده و مردم از خنده روده بر میشن.
تیم ملتسر یه برنامه جدید اجرا میکنه بنام - کوشن بوله- که پس از دو ماه اونقدر گند زده که برنامه رو با کمک آشپزای دیگه دارن نجات میدن -همین یکشنبه آخریشو من دیدم که بجای شراب سفید یه پارچ روغن ریخت توی سس !
و تنها با اختلاف یک امتیاز تونست از یه خانوم خانه دار پیشی بگیره.
ضمناً برنامه قبلیش- burn to cook- رو دادن به یه پسر جوان بنام اشتفان هنسلر که استاد سوشی درست کردنه و کارشم خیلی بهتره از تیم ملتسر!

نا گفته نمونه که تیم بخاطر فشار زیادی که روشه تا حالا 2 بار روانه آسایشگاه روانی شده و اگه مصاحبه هاشو بخونین خودش میگه که دیگه از پس اینهمه فشار نمیتونه بربیاد.

در انتها میگم که آشپزهای درجه یک آلمان -که تیم مورد تمسخرشونه- عبارتند از
Johan Laffer
Alfons Schubeck
Vincent Klink
Alexander Hermann
Ralf Sacher
Kalia Schöneberger

و بسیاری دیگه، که باید ازشون با احترام یاد کرد و چند تا از اینها در حال حاضر یه برنامه مشترک در کانال ZDF دارند که معرکه س
و امروز سه شنبه 22 آبان هم یه قسمتش پخش شد. اینارو ببینید که بدونید آشپزی و هنر آشپزی یعنی چی.
من بنوبه خودم از زحمات تو عزیز تشکر میکنم ...اما این سکه دو رو داره.
من در خدمتتم اگه سوالی ذاشتی یا در مورد هنر آشپزی موردی بود که میخواستی بدونی ، هرچی هم که ندونم استادم کمکم میکنه!
شاد باشی :D
ارسال پست

بازگشت به “هنر آشپزي”