دانشمندان براي احياي قوه بينايي با كمك سلول‌هاي بنيادي تلاش مي‌كند

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4178 بار
تماس:

دانشمندان براي احياي قوه بينايي با كمك سلول‌هاي بنيادي تلاش مي‌كند

پست توسط ganjineh »

دانشمندان بريتانيايي در تلاشند با استفاده از سلول‌هاي بنيادي ، بينايي را به افراد مبتلا به يك عامل عمده كوري بازگردانند.

به گزارش روز چهارشنبه‌پايگاه اينترنتي بي‌بي‌سي، تيم محققان موفق شده است بينايي شمار اندكي از بيماران مبتلا به "اي ام دي"(‪macular degeneration‬ ‪ (age-related‬كه خاص سن بالاست را با استفاده از سلول استخراج شده از چشم خود بيماران بازگرداند.

آنها اكنون در نظر دارند همين عمل جراحي را با استفاده‌از سلول‌هاي شبكيه كه با استفاده از سلول پايه در آزمايشگاه كشت شده انجام دهند.

اميد مي‌رود نخستين بيمار با كمك اين شيوه دوم ظرف پنج سال آينده تحت درمان قرار گيرد.

"اي ام دي" حدود ‪ ۲۵‬درصد جمعيت بالاي ‪ ۶۰‬سال بريتانيا را به درجات مختلف مبتلا مي‌كند و در مجموع باعث نابينايي ‪ ۱۴‬ميليون نفر در سراسر اروپا مي‌شود.

دو نوع از اين بيماري وجود دارد: "خشك" كه تا ‪ ۹۰‬درصد موارد را تشكيل مي‌دهد و "تر" كه ‪ ۱۰‬درصد ديگر را شامل مي‌شود. شيوه‌هايي براي درمان "اي ام دي" تر وجود دارد اما نوع خشك آن درمان ندارد.

"ليندون داكروز"، مشاور جراحي چشم در بيمارستان چشم "مورفيلدز" در لندن عمل‌هايي را به روي شمار كمي از بيماران انجام داده كه طي آنها سلول‌هاي بخش سالم چشم بيمار مبتلا به "اي ام دي" تر به بخش معيوب پيوند زده شده است.

اين روش، هرچند موفق بوده اما با مشكلاتي همراه است و به علاوه عملي دو ساعته و نيازمند دو جراحي است.

محققان در دانشگاه شفيلد براي سريعتر و آسانتر كردن اين روش، سلول‌هاي مزبور (‪ (RPE‬براي ترميم شبكيه را از سلول‌هاي پايه جنيني پرورش داده‌اند.

اميد آنها اين است كه بتوان اين سلول‌هاي پرورش يافته را به صورت لايه‌اي پردازش كرد تا در جريان عملي ‪ ۴۵‬دقيقه‌اي به چشم بيمار تزريق شود.

آزمايش‌ها نشان داد كه سلول‌هاي "آر پي اي" پرورش يافته در آزمايشگاه پس از تزريق به چشم موش‌هاي مبتلا به "اي‌ام‌دي" قوه بينايي آنها را بازگردانده است.
منبع: خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۶/۰۳/۱۶
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”