آخرين اخبار مربوط به نيروي هوايي ايران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با دستاوردها و اخبار نيروي هوايي ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 1189
تاریخ عضویت: دوشنبه 1 خرداد 1385, 2:58 am
سپاس‌های ارسالی: 16928 بار
سپاس‌های دریافتی: 4258 بار

پست توسط Fariborz »

  هوايي در دفاع‌مقدس پرچمدار شجاعت و فداكاري   [External Link Removed for Guests] فرمانده‌ نيروي هوايي ارتش گفت: در جنگ تحميلي، هيمنه‌ قدرت‌هاي استكباري را درهم شكستيم و آنها به اين نتيجه رسيدند كه فكر تعرض مجدد را از ذهن خود بيرون كنند چرا كه ممكن است شروع جنگ با آنها باشد ولي خاتمه‌ جنگ با آنها نخواهد بود.


به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،امير سرتيپ خلبان احمد ميقاني كه در مراسم جشني كه شنبه شب به مناسبت نيمه شعبان و همچنين سالروز بازگشت آزادگان به كشور برگزار شد سخن مي‌گفت، همچنين به فضيلت انتظار اشاره كرد و گفت: انتظار يكي از عبادات بزرگ و محبوب‌ترين كارها نزد خداست و اگر شيعه تا به حال باقي مانده و خود را حفظ كرده به خاطر همين انتظار است.


وي با بيان اينكه شيعه در طول تاريخ در معرض هجوم معاندين بوده است، ادامه داد: بعد از شهادت حضرت علي (ع)، تا 90 سال مزار آن حضرت مخفي بود و در زمان امامان ديگر هم فشارهاي مختلفي بود كه تا زمان حال هم اين فشارها ادامه داشته است. در زمان معاصر نيز فشارهايي كه در حال حاضر بر جمهوري اسلامي ايران وارد مي‌شود را شاهد هستيم.


امير ميقاني، انتظار را به معني آمادگي دانست و افزود: اين آمادگي براي تغيير جهان و برهم زدن معادلات ظالمانه جهان و زمينه‌سازي براي حكومت جهاني منجي عالم بشريت است. به بركت همين انتظار انقلاب اسلامي پيروز ‌شد و معادلات ناعادلانه‌ جهان را بهم ريخت و به دليل همين پيروزي دشمني مستكبران با ما تشديد شد.


وي در بخش ديگري از سخنانش با بيان اينكه منطقه‌ خاورميانه منطقه‌اي است كه مي‌تواند موازنه‌ قدرت را به نفع يا ضرر قدرت‌ها تغيير دهد، يادآور شد: بعد از جنگ جهاني دوم، رقابت گسترده‌اي بين قدرت‌ها براي حاكميت در اين منطقه شروع مي‌شود و آمريكا بيشترين هزينه را در اين زمينه اختصاص مي‌دهد ولي كارتر مي‌گويد كه تمام ابزار حاكميت بر منطقه را داشتيم اما وقوع انقلاب اسلامي معادلات ما را بهم زد؛ لذا مي‌بينيم بعد از انقلاب اسلامي برخوردهاي خشني با ما داشتند ولي همه‌ توطئه‌هاي آنها با پايمردي مردم ايران شكست خورد.


ميقاني به هشت سال جنگ تحميلي اشاره كرد و گفت: اين جنگ از ظالمانه‌ترين جنگ‌هاي تاريخ بشريت است كه در يك طرف آن همه قدرت‌هاي مستكبر و فاسد آن روز قرار داشت و در طرف ديگر هم ملتي متعهد و فداكار تحت رهبري‌هاي ولي فقيه. با اين وجود ديديم كه در جنگ تحميلي هم برنامه‌ريزي آنها روي يك هفته بود ولي جنگ هشت سال طول كشيد.


وي افزود: نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران طلايه‌دار پيوستن به ملت در 19 بهمن 57 و در هشت سال دفاع‌مقدس هم پرچمدار شجاعت، فداكاري و مقاومت بود. به طوري كه در همان روزهاي ابتدايي جنگ 140 فروند هواپيماي شكاري بمب‌افكن، بسياري از نقاط حساس عراق را درهم كوبيدند.


اميرميقاني خاطرنشان كرد: در دو ماه اول جنگ كه نيروهاي زميني مسلح ما آمادگي جنگ كلاسيك را نداشتند نيروي هوايي با بمباران‌هاي گسترده و مستمر خود بر روي نقاط حساس عراق موجب كند شدن حركت آنها به داخل كشور و در نهايت سد كردن راه آنها شد. در هفتم آذرماه نيز نيروي هوايي با غرق كردن 11 شناور و موشك‌انداز دشمن موجب شد كه نيروي دريايي عراق در قعر آب‌هاي خليج فارس گرفتار شود و تا پايان جنگ نيروي دريايي ما كنترل اوضاع را در دست داشته باشد.


ميقاني يادآور شد: در تمامي عمليات‌هاي هشت سال دفاع مقدس، نيروي هوايي نقش تعيين‌كننده‌اي داشت. در عمليات مرصاد هم نيروي هوايي با منهدم كردن 80 درصد تجهيزات منافقين، جنگ را با سربلندي به پايان برد و اگر ايثار ايثارگران ما نبود ما نمي‌توانستيم ابهت پوشالي قدرت‌ها را در هم بشكنيم و آنها را شكست دهيم؛ بنابراين عزتي كه امروز در جهان داريم را مديون شهدا، آزادگان، جانبازان و ايثارگران هستيم.


وي با بيان اينكه انقلاب اسلامي و ملت ما با مقاومت خود روح در ملت‌ها دميد و آنها را اميدوار كرد،افزود: اين اميدواري موجب شده است كه در جاي جاي جهان چالش‌هاي گسترده‌اي بر ضدمنافع مستكبران به وجود بيايد؛بنابراين، مستكبران از ما به شدت عصباني هستند و برنامه‌هاي گسترده‌اي را براي مقابله با انقلاب و امت اسلامي شروع كرده‌اند ولي مي‌بينيم كه علي‌رغم برتري اقتصادي، سياسي و نظامي دشمن، مستكبرين مغلوب انقلاب اسلامي و ملت‌هاي مسلمان شدند. چنانچه شكست آنها را در خاورميانه و در كشورهايي مثل عراق، افغانستان و لبنان شاهديم.


ميقاني اضافه كرد: اگر كشوري بتواند جريان انرژي و توزيع آن را در جهان اداره كند مي‌تواند اقتصاد جهان و در نتيجه خود جهان را اداره كند و مي‌بينيم كه مستكبران روز به روز در رسيدن به اهداف‌شان ناكام‌تر مي‌شوند.


وي، در ادامه به رژه 140 فروند هواپيماي شكاري بمب‌افكن در روز ارتش در سال جاري و همچنين پرواز هواپيماهاي صاعقه، ميراژ و سيمرغ (آواكس) اشاره كرد و گفت: به بركت انقلاب اسلامي، نيروهاي مسلح، ارتش و نيروي هوايي ما كه پيش از انقلاب يك نيروي مصرف‌كننده بود امروز تمام نيازهاي خود را در داخل كشور تامين مي‌كند.

ميقاني تصريح كرد: در حال حاضر در نيروي هوايي آتش‌بارهاي موشكي را مي‌سازيم و روز به روز آنها را ارتقا مي‌دهيم. در حال ساخت رادارهايي با برد بيش از هزار كيلومتر هستيم و در رابطه با ساخت هواپيماهاي پنهان‌كار نيز موفقيت‌هاي خوبي را به دست آورده‌ايم و در زمينه‌ ساخت ديگر نيازمندي‌هايمان از جمله هواپيماهاي بدون سرنشين، تجهيزات جنگ الكترونيك و دستگاه‌هاي جمع‌آوري اطلاعات سيگنالي و همچنين در ساخت بمب و موشك‌هاي دورزن و نقطه‌زن به موفقيت‌هاي خوبي دست پيدا كرده‌ايم كه همه‌ اينها به بركت شجاعت و فداكاري فرزندان اين مرز و بوم مخصوصا شهدا و آزادگان ما است.


ميقاني در پايان گفت: امروز در جهان مي‌بينيم كه ملت‌هاي مسلمان، دولت‌ها و ملت‌هاي آزاده به پا خواسته‌اند و منافع ملي خود را مي‌خواهند و از انقلاب اسلامي و ملت ما الگو گرفته‌اند. اين الگو گرفتن از ملت بزرگ ايران موجب خشم استكبار شده است و آنها به دنبال تشديد دشمني خود هستند ولي راه به جايي نخواهند برد و اميدوارم كه در آينده نزديك شاهد فروپاشي آمريكا مستكبر باشيم.[External Link Removed for Guests]
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 1130
تاریخ عضویت: جمعه 30 آذر 1386, 8:55 pm
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1197 بار
سپاس‌های دریافتی: 2065 بار
تماس:

Re: آخرين اخبار مربوط به نيروي هوايي ايران

پست توسط N@VID »

چهاردهمين سالگرد شهادت سرلشکر"منصور ستاري" برگزار مي شود
تصویر 

چهاردهمين سالگرد شهادت شهداي سانحه هوايي 15دي ماه 73، سرلشکر "منصور ستاري" فرمانده فقيد نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران و شماري از فرماندهان نيروي هوايي 15 دي ماه برگزار مي شود.
به گزارش روز پنجشنبه ايرنا از روابط عمومي عقيدتي سياسي نيروي هوايي ارتش، در اين مراسم سرلشکر بسيجي فيروزآبادي رييس ستاد کل نيروهاي مسلح، امير سرلشکر صالحي فرمانده کل ارتش، امير سرتيپ خلبان شاه صفي فرمانده نيروي هوايي ارتش و جمعي از مقامات لشکري و کشوري به همراه کارکنان نظامي و خانواده شهدا حضور خواهند يافت.
بر اساس اين گزارش، اين مراسم ساعت هشت و 30 دقيقه روز 15 دي ماه در سالن همايش هاي سازمان عقيدتي سياسي ارتش واقع در چهار راه شهيد قدوسي، کوچه ستاد کل نيروهاي مسلح برگزار خواهد شد.
همچنين پس از پايان مراسم تمامي فرماندهان به منظور تجديد بيعت با شهدا به مزار آنان واقع در قطعه 29 بهشت زهرا (س) تهران اعزام خواهند شد.

ایرنا
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 1130
تاریخ عضویت: جمعه 30 آذر 1386, 8:55 pm
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1197 بار
سپاس‌های دریافتی: 2065 بار
تماس:

Re: آخرين اخبار مربوط به نيروي هوايي ايران

پست توسط N@VID »

به مناسبت سالگرد شهادت سرلشگر منصور ستاری
مردی از جنس اسمان
تصویر
سرلشگرشهيد، منصور ستاري در 15 دي‌ماه 1373 هنگامي که از ماموريت از اصفهان به تهران بازمي‌گشت، به‌همراه ديگر همراهانش (سرلشگرخلبان اردستاني،سرلشگر خلبان ياسيني، سرلشگر شجاعي، سرتيپ رزاقي، سرتيپ خلبان جمشيدي، سرتيپ شريفي، سرهنگ خلبان جم‌منش، سرگرد فني سنايي، ستوان‌دوم پور‌زاري، ستواندوم محتشمي و ستوان‌دوم محسني) به‌ شهادت رسيد. مردي که با پايمردي، استقامت و سازندگي توانست بااستعداد، عملکرد و خلاقيت خويش واژه‌هاي انسانيت و مديريت را قالبي پرمحتوا معنا ببخشد. از ويژگي‌هاي آن شهيد مي‌توان به‌نظارت و پيگيري مستمر انجام کارها، ابتکار‌ها، هوش و سرعت عمل، مديريت فوق‌العاده، خستگي‌ناپذيري و ... که همگي حکايت از بزرگ‌مردي آن شهيد دارد را نام برد.
منصور ستاري در سال 1327 در ولي‌آباد ورامين ديده به جهان گشود. پدرش مرحوم حاج حسن مردي فاضل، اديب و دانشمند بود. در کتابي که از مرحوم جدش تحت عنوان (ماتمکده عشاق) برجاي مانده خطاب به فرزندش (حسن) آمده است، تو را فرزندي خواهد آمد که بلندآوازه خواهد بود نامش را منصور بگذار.
شهيد ستاري دوران ابتدايي را در مدرسه ولي‌آباد ورامين و دوران متوسطه را در قريه، پوئينک باقر‌آباد به پايان رساند.
وي در طول دوران تحصيل همواره يکي از شاگردان ممتاز کلاس به‌شمار مي‌رفت. ستاري پس از اخذ ديپلم متوسطه در سال 1344 وارد دانشکده افسري شد و پس از پايان دوره دانشکده به درجه ستواندومي نائل آمد و در سال 1351 جهت طي دوره علمي رادار کنترل به کشور آمريکا اعزام شد و سپس به‌عنوان افسر کنترل شکاري نيروي هوايي ارتش مشغول به‌ کار شد.
در سال 1354 در کنکور سراسري شرکت کرد و در رشته برق و الکترونيک قبول شد و 175 واحد دانشگاهي را پاس کرد. اين دوران همزمان و مصادف با پيروزي انقلاب و بسته‌شدن دانشگاه‌هاي کشور شد.
وي پس از تغيير و تحول در ساختار نظام آموزش عالي کشور که منبعث از فرهنگ اصيل و غني‌ اسلامي بود مجددا به دانشگاه راه يافت و موفق به اخذ ليسانس در رشته برق و الکترونيک از دانشگاه تهران شد. با شروع جنگ تحميلي، شهيد ستاري هم‌چون آحاد مردم به پاسداري از دستاوردهاي انقلاب اسلامي پرداخت. وي افسري مؤمن، متعهد، شجاع، آگاه و کاردان بود. طرح‌ها و ابتکارات زيادي در تجهيز سيستم‌هاي راداري و پدافندي به اجرا گذاشت که در طول جنگ تحميلي توان نيروي هوايي را در سرنگوني هواپيماهاي متجاوز دشمن دوچندان کرد.
ستاري به‌علت فعاليت‌هاي بيش از حد که در اجراي طرح‌هاي جنگي از خود نشان داد در سال 1362 به ‌سمت معاون عملياتي فرماندهي پدافند نيروي هوايي منصوب شد. طرح‌ها و برنامه‌هايي که ارائه مي‌کرد بسيار منطقي، علمي، کاربردي و موثر بود. از اين رو در سال 1364 به‌عنوان معاون طرح و برنامه نيروي هوايي برگزيده شد و به‌علت لياقت و کارداني و شايستگي که از خود نشان داد در بهمن‌ماه سال 1365 با درجه سرهنگي به‌سمت فرماندهي نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران منصوب شد و تاهنگام شهادت عهده‌دار اين مسووليت بود.
**خدمات شهيد سرلشگر منصور ستاري
1_ طرح و برنامه‌ريزي از ابتداي فرماندهي همراه با آينده‌نگري هرچه زرف‌تر، سازماندهي نيروي انساني متعهد و کارا، تامين وسائل و تجهيزات با بهره‌گيري حداکثر از منافع موجود داخلي و با تکيه براهداف خودکفايي کشور، تاسيس دانشکده پرستاري و راه‌اندازي مرکز تحقيقات و آموزش پزشکي (پاتولوژي) نيروي هوايي، تاسيس دانشکده پرواز (خلباني) در سال 1367 ، تاسيس دانشگاه هوافضا با هشت گرايش تحصيلي و مبتني بر برنامه‌هاي آموزشي- مجموعه‌هاي کارشناسي و مصوبات وزارت فرهنگ و آموزش عالي، توجه به آموزش کارا (حين خدمت) و آموزش پرسنل رده‌ مياني، ايجاد هنرستان کار ‌و دانش _ فني‌و حرفه‌اي در مرکز آموزش‌هاي هوايي، ايجاد شبکه ديده‌باني به ‌منظور تقويت سيستم پدافندي کشور و اجراي پروژه اوج و راه‌اندازي مرکز پژوهش،تحقيقات و آموزش (پتا)، طراحي و ساخت خودرو شمس ايجاد خطوط هوايي سها (سازمان هواپيمايي ارتش جمهوري اسلامي ايران)، شرکت در پروژه‌هاي دولتي در راستاي امور مهندسي و تأسيساتي، طراحي پروژه‌هاي بلند‌مدت،که يکي از پروژه‌هايي که بعد از شهادت مورد بهره‌برداري قرار گرفت هواپيماي جنگي آذرخش بود که با حضور رهبر انقلاب در سال 1376 به پرواز درآمد.
يکي از مهم‌ترين فعاليت‌هاي سرلشگر منصور ستاري طي سال‌هاي 66 تا پايان جنگ تحميلي اسکورت ناوگان تجاري کشتي‌هاي نفت‌کش ايران درخليج‌فارس و درياي عمان تا خروج آنها بود. انجام عمليات اسکورت باتوجه به حجم عمليات جنگي و مضافا حجم عمليات عادي و روزانه نيروي هوايي ارتش کاري بس عظيم بود.
نگهداري مجتمع پتروشيمي بندر امام، حفاظت از ميدان گازي کنگان و مواردي نظير اينها يادآور اقدامات و جانفشاني‌هاي عقابان تيزپرواز و پرسنل پدافند نيروي هوايي تحت فرماندهي و مديريت اين بزرگوار هميشه به ياد‌ماندني است.
سرلشگر منصور ستادي در مدت هشت سال فرماندهي برنيروي هوايي توانست با قدرت شگفت‌آوري اين نيرو را احيا کند و در سايه‌ مديريت بالا و تعهدش به‌ نظام، اکنون نيروي هوايي ما به قوي‌ترين نيروي هوايي منطقه خاورميانه تبديل شده است. در اين ميان همياري و همدلي سرلشگر ياسيني و سرلشگر اردستاني در تحقق پيدا‌کردن اين امر بزرگ بسيار حائز اهميت است و اکنون قطعه 29 بهشت‌زهرا (س) آرامگاه دائمي اين پرستوهاي مهاجر است. نقطه‌اي از زمين که آسماني‌ها در آن جاي دارند. مقام معظم رهبري و فرماندهي کل‌قوا در خصوص آن شهيد بزرگوار فرمودند: (شهيد ستاري در ميدان‌هاي جنگ بارها تا مرز شهادت پيش رفت و پيوسته داوطلب شهادت بود).
روحش شاد و راهش پر رهرو باد.

15 دی ماه، سالگرد شهادت جان باختگان حادثه ی سقوط هواپیمای فالکن تسلیت باد
Fast Poster
Fast Poster
پست: 274
تاریخ عضویت: جمعه 8 آذر 1387, 1:30 pm
محل اقامت: network
سپاس‌های ارسالی: 176 بار
سپاس‌های دریافتی: 486 بار

آغاز ساخت نمونه اوليه هواپيماي رادار گريز در نيروي هوايي

پست توسط snifferman »

 تصویر  
به گزارش خبرنگار دفاعي خبرگزاري فارس، امير شاه‌صفي فرمانده نيروي هوايي ارتش در گفتگو با خبرنگاران، در خصوص دستاوردهاي اين نيرو گفت: با توجه به فرمان مقام معظم رهبري مبني بر سال نوآوري و شكوفايي، ما در مرحله پايان طراحي هواپيماهاي رادار گريز در ايران و همچنين آزمايش موشك جديد هوا به هوا در ارتش هستيم كه تاكنون مرحله طراحي هواپيماي رادارگريز ايران به پايان رسيده و اين هواپيماها اكنون در مرحله ساخت نمونه اوليه، البته در حجم كوچكتر مي باشند.
وي افزود: اين هواپيماها پس از انجام آزمايش هاي لازم وارد بخش واقعي تر خواهند شد و اميدواريم بخش تحقيقاتي اين كار تا پايان امسال انجام شود و سپس وارد بخش توليد شويم. تلاشگران جهادخودكفايي نيروي هوايي ارتش هم اكنون در حال ساخت نمونه كوچك اين هواپيماهاي رادار گريز هستند.
فرمانده نيروي هوايي ارتش همچنين درباره موشك حرارتي هوا به هواي جديد كه ساخت ايران است و مورد آزمايش قرار گرفته نيز گفت: يكي از موشكهاي هوا به هواي حرارتي كه ساخت آن در نيروي هوايي انجام شده ،آزمايش شده و تست گرم اين موشك در يكي از ميادين نظامي ما صورت گرفته است . پرتاب اين موشك به اين صورت است كه از طريق يكي از هواپيماها به سمت هدفي شليك مي شود و موشك هدف را تعقيب مي كند،اين موشك در رزمايش اخير در شمال غرب كشور به گونه ديگري آزمايش شد و اكنون تست گرم آن انجام شده است ،كار ما در بخش تحقيقات انجام شده و توليد انبوه اين موشك به بخش صنايع داخلي وزارت دفاع سپرده خواهد شد .برد نهايي اين موشك حرارتي هوا به هوا بيش از 100 كيلومتر است، برد اين موشك حرارتي در اين پرتاب بيش از 40 كيلومتر است كه با توجه به ارتفاع، تا برد كيلومتر 100 هم ارتقا پيدا مي كند.
وي در خصوص اينكه نوع و شكل جنگها بويژه با حمله آمريكا به عراق، عوض شده است، در پاسخ به اين سئوال كه نيروي هوايي چه تمهيداتي براي رويارويي احتمالي با اين نوع جنگها انديشيده است، اظهار داشت: نيروي هوايي يك نيروي واكنش سريع است و ارتباطي با نوع و شكل جديد جنگها در عصر حاضر ندارد. در دوران جنگ تحميلي نيز از اين بعد و ويژگي نيروي هوايي، بارها استفاده شد. در جنگهاي امروزي هم قدرت و مزيتهاي نيروي هوايي موجب توجه بيشتري است.
شاه صفي خاطر نشان كرد: نيروي هوايي ارتش به دليل سوق الجيشي بودن و حساسيتي كه منطقه خاورميانه دارد و وجود منافع ما در اين منطقه، بويژه در خليج فارس و نيز نياز دنياي غرب به انرژي موجود در اين منطقه و همچنين حضور ايران در اين منطقه حساس و سياست مستقلي كه در پيش گرفته و الگوي جهاني از يك كشور مستقل ارائه كرده، سعي دارد با تكيه بر خودكفايي و خود اتكايي، خود را در حد امكان به بهترين سامانه هاي آفندي و پدافندي روز دنيا مجهز كند. ما معتقديم به دليل حساسيت هايي كه گفته شد، نه تنها نيروي هوايي بلكه كل آحاد كشور و قسمتهاي گوناگون فني، دفاعي و حتي سياسي ما بايد خود را با شكل و نوع جديد جنگها و تحولات روز دنيا آشنا و هماهنگ كنند.
فرمانده نيروي هوايي ارتش درباره وضعيت گذشته، حال و آينده اين نيرو نيز گفت: امروز با انجام 120سورتي پرواز در يك دوران كوتاه ، آزمايش هاي بي سابقه، محول كردن ماموريتهاي جديد به انواع مختلف هواپيما و انجام پروازهاي بلند مدت به مسافت 2هزار كيلومتر نشان ميدهد كه آمادگي نيروي هوايي ارتش بالاست، هم اكنون در شرايط بسيار حساسي قرار داريم واز بعد نظامي بايد آمادگي ما صد چندان شود.
وي افزود: روند گذشته نيروي هوايي يك روند درخشان و پربار، چه در زمان انقلاب و چه در زمان جنگ تحميلي بوده و اين بر كسي پوشيده نيست . شهامت ، شجاعت ، ايثار و از خودگذشتگي كه كاركنان شريف نيروي هوايي در زمان انقلاب از خود نشان دادند ، درواقع باعث كسب افتخار براي اين نيرو شد.
شاه‌صفي خاطر نشان كرد: نيروي هوايي در دوران دفاع مقدس نيز با رشادتهاي فراواني كه از خود نشان دادند، به افتخارات خود كه در زمان پيروزي انقلاب كسب كرده بودند، افزودند. همچنين در جريان جنگ تحميلي و بعد از آن نيز شاهد بوديم ، كاركنان نيروي هوايي با تعمير ، نگهداري و به روز نگه داشتن ادوات و تجهيزات خود و سازماندهي مجدد آنها و همچنين در بعد آموزشي ، تلاش بسيار وسيعي انجام دادند. در بعد سازندگي، كاركنان شريف اين نيرو، خودشان، فكر و خلاقيت را باور كردند و با عملكرد خود اين امر را به منصه ي ظهور رساندند كه علي رغم تحريم، مي توان روي پاي خود ايستاد و نيازها را برآورده كرد.
فرمانده نيروي هوايي ارتش افزود: به نظر بنده در طول مدت بعد از پيروزي انقلاب و با وجود جنگ تحميلي هشت ساله ، عزيزانمان در نيروي هوايي توانسته اند رسالت بزرگ خود را به نحو احسن به اجرا برسانند . اين كار با وجود كمبودهايي كه در اين زمينه وجود داشته انجام شده و ارزش كار را بيشتر كرده است.
به گفته وي نيروي هوايي در گذشته پرونده درخشاني داشته و مدارك و اسناد موجود بيانگر اين موضوع است. اما امروز تمامي ساخت و سازها و آموزشهاي نيروي هوايي در داخل كشور انجام مي شود و اين روند ادامه دارد. با اين مزيت كه در حال حاضر برنامه ريزي و سازندگي در نيروي هوايي به صورت كاملا علمي و نهادينه در حال انجام مي باشد و كارها همگي بر روي اصول علمي و عملي استوار شده و نتيجه اش نيز خوب و راضي كننده بوده است. ما امروز دانشگاه هوايي شهيد ستاري را داريم كه كار دانش آموزان جوان و آينده ساز نيروي هوايي در آن ، با كمك ساير دانشگاهها و الگو گيري علمي از آنها به نحو احسن در حال اجراست.
شاه‌صفي خاطر نشان كرد: ما در اين دانشگاه با انجام كار علمي و بر اساس نياز نيروي هوايي به تربيت افراد در ابعاد مختلف خلباني، فني ، مديريتي و ... مي پردازيم. همچنين فرماندهي آموزشهاي هوايي شهيد خضرايي نيز با استفاده از امكانات موجود واساتيد مجرب ، تلاش وافري در جهت تامين و آموزش كاركنان جوان در سطوح مختلف كه مورد نياز نيروي هوايي است، انجام مي دهد. بنابراين در حال حاضر ، آموزش و بازسازي با روند خيلي خوبي در حال اجراست.
وي ادامه داد: براي آينده هم با توجه به اينكه نيروي جوان ، پر انرژي و تحصيل كرده فارغ التحصيل از دانشگاه هوايي شهيد ستاري و آموزشهاي هوايي شهيد خضرايي به بدنه نيروي هوايي اضافه خواهد شد، من آينده بسيار خوبي را براي نيروي هوايي پيش بيني مي كنم. جوانان تحصيل كرده عزيز ما پس از ورود به نيروي هوايي، در كنار پيشكسوتان اين نيرو قرار گرفته و از تجربه آنها در كنار تحصيلات علمي و آكادميك خود استفاده كرده و ما به اين عزيزان بسيار اميدوار هستيم.
فرمانده نيروي هوايي افزود: انشاءالله آينده نيروي هوايي متعلق به جوانان اين نيرو است و با تلفيق علم و تجربه، آينده نيروي هوايي، آينده اي روشن خواهد بود.
شاه‌صفي در پاسخ به اين سئوال كه يكي ازعوامل مهم افزايش بهره‌وري در يك نيرو يا سازمان نيروي انساني است، شما به عنوان فرمانده نيروي هوايي چه راهكارهايي براي جايگزيني كاركنان بازنشسته و استفاده از تجارب نيروهاي كيفي كه در حال انجام خدمت هستند، داريد، اظهار داشت: در اين زمينه معتقدم كه نيروهاي جواني كه به بدنه نيروي هوايي اضافه مي شوند، نيروهاي كيفي و قابل اتكايي هستند.
فرمانده نيروي هوايي ارتش خاطر نشان كرد: در كنار آنها نيز متخصصين پيشكسوت كه انسانهايي خوشفكر و زحمتكش بوده و دوران دفاع مقدس را نيز پشت سرگذاشته اند وجود دارند. قبل از پيروزي انقلاب ، به دلايل خاص در يك برهه از زمان استخدامهاي زيادي انجام شد و حالا كه سي سال از آن زمان گذشته، كاركنان آن سالها در حال بازنشستگي هستند. البته نيروهاي جوان كيفي ما جاي خالي آنها را پر خواهند كرد و ما از نيروهاي كيفي قديمي كه به وجود آنان نياز است خواهيم خواست كه در كنار جوان‌ها بمانند و تجربيات خود را به آنها منتقل كنند. در حال حاضر، تدبيري انديشيده شده است مبني بر اينكه جوانان در كنار افراد قديمي، در قسمت‌هاي مختلف نيروي هوايي قرار داده شوند تا از تجربيات افراد قديمي‌تر در كارهايشان استفاده كنند.
وي در ادامه سخنان خود گفت: جوانان فارغ التحصيل در نيروي هوايي جوانهايي بسيار فكور و داراي پشتكار و لايق هستند كه علم خود را با تجربه قديمي ها تلفيق كرده و نتيجه و بازده خوبي از آن بدست خواهند آورد. همچنين براي جبران كمبود احتمالي نيرو از بحث خريد خدمت نيروهاي كيفي بازنشسته يا خارج از بدنه نيروي هوايي نيز مي توانيم استفاده كنيم. در ضمن از توانمنديهاي صنعتي و علمي دانشگاههاي خارج از ارتش نيز براي جبران كمبودهاي احتمالي و افزايش سطح بهره وري در نيروي هوايي استفاده خواهيم كرد.
شاه‌صفي افزود: در اين زمينه، يك مثلث علمي از كاركنان ورزيده و خوش فكر و مبتكر نيروي هوايي ، علم و دانش اساتيد و دانشگاهها و ظرفيت صنعتي موجود در صنايع كشور بوجود آمده و الحمدلله امروز با استفاده از تعامل ميان اضلاع اين مثلث ما پيچيده ترين سامانه ها را در داخل خود نيرو طراحي كرده و از آنها در جهت اهداف عالي نيروي هوايي استفاده مي كنيم.
اين فرمانده ارشد نيروي هوايي ارتش در پايان سخنان خود با بيان اينكه دشمن در حال حاضر نگاه دزدانه به كشور دارد، گفت: در صورتي كه آمادگي خود را حفظ نكرده و تساهل كنيم، دشمن كار خود را انجام خواهد داد، دشمنان پرواز هواپيماهاي ما را زيرنظر دارند تا ببينند چه ماموريتهايي به آنها محول مي‌شود.
فرمانده نيروي هوايي ارتش اظهار داشت: نشاندن هواپيماهاي بيگانه وهواپيماهاي ديگري كه در يكي از يگانهاي جنوبي ما نشست ،باعث شد حساب ديگري روي نيروي هوايي باز شود ،نيروي مسلح قوي باعث مي‌شود انرژي هسته اي و ساير پروژه هاي بزرگ كشور به سرانجام برسد.نيروي هوايي ارتش با همسويي كامل با راهبرد دفاعي كشور از جمله تفكيك پدافند از آفند، در كنار ساير نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران آماده تر از هر زمان ممكن ، از اصول خود كه دفاع از اسلام و تماميت ارضي ايران است ، كوتاه نخواهد آمد وبا قدرت هرچه تمام تر از اين اصول دفاع و حمايت مي‌كند وما به عنوان بخشي ازنيروهاي مسلح بدون توجه به شعارها و تهديدات،بايستي از آمادگي كامل برخورداربوده تا بتوانيم با توانايي هاي تجهيزاتي و تاكتيكي خود در مقابل هر گونه تهديدي كه امنيت كشور را به خطر مي انداز مقابله كنيم
New Member
پست: 1
تاریخ عضویت: شنبه 15 فروردین 1388, 2:11 pm
سپاس‌های دریافتی: 2 بار

Re: آخرين اخبار مربوط به نيروي هوايي ايران

پست توسط Phantom2 »

با سلام .من فکر میکنم که ایران همه سرمایه گذاریشو در بالا بردن توان ساخت هواگرد گذاشته .. پس نتیجه میگیریم که پروژه هایی مانند صاعقه فقط برای نشان دادن توان طراحی وساخت می باشد.وفکر کنم جنگنده های جدید و اصلی ایران چند سال دیگر رونمایی میشود.
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 189
تاریخ عضویت: جمعه 9 اسفند 1387, 2:17 pm
سپاس‌های ارسالی: 71 بار
سپاس‌های دریافتی: 194 بار

Re: آخرين اخبار مربوط به نيروي هوايي ايران

پست توسط آريو »

Phantom2 كاملن درست مي گيد و پروژۀ شفق يكي از اين پروژه هاست
عكسش:

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
  است كه ايران ويران  
Furious Poster
Furious Poster
پست: 387
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 4 اسفند 1387, 10:29 pm
سپاس‌های ارسالی: 2381 بار
سپاس‌های دریافتی: 1171 بار

Re: آخرين اخبار مربوط به نيروي هوايي ايران

پست توسط nasir irani »

به نظر من همین صاعقه رو هم با جنگنده های قدیمی جایگزین کنن خیلی خوب میشه هم رادار خیلی بهتری داره هم قدرت مانور و ضد راداری بسیار بهتر احتمالا برد بیشتری هم داره باید از شر جتگنده های تایخ مصرف گذشته راحت بشیم!
New Member
پست: 9
تاریخ عضویت: شنبه 2 خرداد 1388, 3:59 pm
سپاس‌های ارسالی: 18 بار
سپاس‌های دریافتی: 16 بار

Re: آخرين اخبار مربوط به نيروي هوايي ايران

پست توسط ariana110 »

تيمسار دادپي فرمانده اسبق منطقه هوايي مهرآباد و مدير عامل شركت هوايي آريا درسانحه سقوط هواپيما درگذشت
Major II
Major II
پست: 84
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 14 شهریور 1385, 10:14 am
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 47 بار

Re: آخرين اخبار مربوط به نيروي هوايي ايران

پست توسط geologist »

فرمانده نيروي هوايي ارتش: توان عملياتي جنگنده هاي ايران به 3000كيلومتر افزايش يافته است

فرمانده نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران از افزايش توان پرواز جنگنده هاي راهبردي ايران تا طول 3000 كيلومتر خبر داد.
امير سرتيپ خلبان «حسن شاه صفي» درمراسم فارغ التحصيلي جمعي از دانشجويان خلباني و ناوبري اف14 نيروي هوايي ارتش خاطرنشان كرد: خلبانان ايران توانايي پروازهاي بلند به طول سه هزار كيلومتر و با شعاع عملياتي 1800 كيلومتر براي انهدام هر هدفي را دارند. ما اكنون از مهماتي استفاده مي كنيم كه 50 الي 60 كيلومتر مسير را مي پيمايد و هر هدفي را نابود مي كند.
وي افزود: بمب افكن هاي راهبردي ايران قادر به سوخت گيري از يكديگر هستند تا بتوانند هر هدفي را در برد طولاني منهدم كنند.
وي با بيان اينكه نيروهاي مسلح ايران اقتدار پوشالي بيگانگان حاضر در منطقه را خواهند شكست، گفت: روزي دشمن را از منطقه خاورميانه بيرون خواهيم كرد.
شاه صفي افزود: در شرايطي كه از منظر خيلي از سياسيون تهديد جدي براي كشور وجود داشت، آمادگي نيروهاي مسلح باعث شد كه دشمن از انجام عمليات منصرف شود.
اميرشاه صفي گفت: دغدغه ارتقاي كيفي نيروها و برگزاري رزمايش هاي متعدد باعث شده امروز با جرأت و كيفيت بيش از دوران هشت ساله دفاع مقدس ماموريت هاي محوله را انجام دهيم.
وي با بيان اينكه «تمرينات تاكتيكي مداوم، ساخت مهمات و تجهيزات به روز از ارتش، نيرويي قابل اتكا ساخته كه تشنه واگذاري ماموريت است»، اظهار داشت: چند طرح خوب نيز آماده و ارايه شده كه منتظر مجوز هستيم.
فرمانده نيروي هوايي ارتش تصريح كرد: مسئوليت پاسداري از فضاي هوايي كشور جمهوري اسلامي ايران به عهده نيروي هوايي است.
ايران مي تواند در صورت يك تلاش همه جانبه، از موشك قاره پيما برخوردار شود
در همين حال به گزارش خبرگزاري رويترز، «اوزي روبين» رئيس سابق برنامه دفاع موشكي اسرائيل اعلام كرد؛ ايران مي تواند در صورت يك تلاش همه جانبه، ظرف سه يا چهار سال از موشك قاره پيما برخوردار شود.
روبين خطاب به يك كنفرانس دفاع موشكي در شهر هانتسويل كه ارتش آمريكا باني برگزاري آن بود گفت: در صورت تاكيد ايران بر پيشرفت، تنها سه يا چهار سال طول خواهد كشيد تا برد موشك بالستيك ايران به 3900 كيلومتر برسد.
مركز اطلاعات ملي هوا- فضاي نيروي هوايي آمريكا در گزارشي كه در ماه ژوئن علني شد اعلام كرد كه ايران مي تواند ظرف شش سال يك موشك قاره پيما توليد كند كه برد آن به آمريكا برسد.
در اين گزارش آمده بود: ايران برنامه هاي بلندپروازانه اي براي توسعه موشك بالستيك و فضايي دارد و مي تواند تا سال 2015 يك نوع موشك قاره پيما را كه برد آن به آمريكا مي رسد مورد توسعه و آزمايش قرار دهد.
روبين كه بر توسعه سيستم ضدموشكي آرو در اسرائيل نظارت داشت با اشاره به موشك سجيل 2 گفت: براساس دستاوردي كه ايران در قوه محركه و مرحله اي كردن توسعه موشكي از خود نشان داده است. با هيچ چالش فني در دو برابر ساختن برد موشكي خود با استفاده از يك كلاهك روبرو نخواهد شد.
[External Link Removed for Guests]
New Member
نمایه کاربر
پست: 6
تاریخ عضویت: جمعه 16 بهمن 1388, 1:19 am
محل اقامت: تبریز
سپاس‌های ارسالی: 7 بار
سپاس‌های دریافتی: 6 بار

Re: آخرين اخبار مربوط به نيروي هوايي ايران

پست توسط maysam2007 »

با حضور وزير دفاع
خطوط توليد جديدترين موشك‌هاي ضد زره و ضد بالگرد كشور افتتاح شد
خبرگزاري فارس: در ششمين روز از ايام حماسي و شكوهمند دهه مبارك فجر خطوط توليد موشك پيشرفته ضد زره توفان-5 و خط توليد موشك ضد بالگرد قائم به بهره برداري رسيد.

تصویر
به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از اداره كل تبليغات دفاعي وزارت دفاع ، سردار احمد وحيدي وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح در تشريح اين خطوط توليدي اظهار داشت: موشك توفان-5 يكي از پيشرفته ترين موشك‌هاي ضد زره است و داراي دو سر جنگي است كه با وارد كردن نيروي مخرب و ويرانگر به هدف، قادر است با عمق نفوذ بالا خودروهاي زرهي، تانك و نفربر را منهدم كند.
وزير دفاع در تشريح موشك ضد بالگرد قائم نيز گفت: اين موشك يك موشك نيمه سنگين هدايت شونده كه قادر است اهداف هوايي با سرعت كم و ارتفاع پايين به خصوص بالگردهاي تهاجمي مجهز به سطوح مقاوم شبه زره را منهدم كند.
موشك هدايت شونده ضد بالگرد قائم بدليل هدايت توسط پرتوهاي ليزر، در مقابل جنگ الكترونيك و ايجاد اختلالات عملكرد از جانب دشمن كاملا مقاوم مي باشد.
سردار وحيدي گفت: با توليد انبوه و تحويل اين سلاح هاي مدرن به نيروهاي مسلح، قدرت دفاعي كشور در رزم زميني و هوايي تقويت خواهد شد.
وزير دفاع دستاوردهاي درخشان متخصصين صنايع هوافضاي وزارت دفاع را در افزايش توان و قدرت بازدارندگي ستود و تصريح كرد در سايه تلاش، نبوغ و استعداد متخصصين زبده و كارآمد اين صنعت امروز نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران از پشتيباني بسيار مطمئن در حوزه تجهيزات و تسليحات موشكي برخوردار هستند.
وزير دفاع ، موفقيت هاي كشورمان در عرصه هاي مختلف را مرهون انقلاب اسلامي ارزيابي كرد و گفت : پاسداري از خون شهيدان و اين دستاوردهاي سترگ و پايبندي به آرمانها و اصول انقلاب اسلامي در سايه وحدت و تلاش بي وقفه نيروهاي انقلابي قابل تحقق است.
وي گفت: دهه فجر فرصت مغتنمي است كه با بازخواني شعارها، مفاهيم و ارزشهاي انقلاب اسلامي علاوه بر آشنا كردن نسل جوان، جوانه‌هاي اميد به آينده را در تك تك آحاد مردم زنده كنيم.


منبع: [External Link Removed for Guests]
و خدایی که در این نزدیکیست...
Junior Poster
Junior Poster
پست: 158
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 5 شهریور 1388, 2:01 pm
سپاس‌های ارسالی: 281 بار
سپاس‌های دریافتی: 313 بار

Re: آخرين اخبار مربوط به نيروي هوايي ايران

پست توسط f-35 »

تجهيز جنگنده‌هاي ارتش به سامانه نبرد در تمام شرايط آب �
امير گوديني در گفتگوي تفصيلي با فارس خبر داد:
تجهيز جنگنده‌هاي ارتش به سامانه نبرد در تمام شرايط آب و هوايي
خبرگزاري فارس: فرمانده پايگاه يكم شكاري مهرآباد با اشاره به نصب تجهيزات و سامانه‌هاي بروز ناوبري بر روي جنگنده‌هاي ارتش گفت: امروز ما توان نبرد در تمامي شرايط آب و هوايي را داريم.

پايگاه يكم شكاري مهرآباد را مي‌توان قلب نيروي هوايي در كشور دانست و اين به دليل اهميت اين پايگاه و قرار گرفتن آن در پايتخت و نيز استعداد پرنده‌ها و امكانات موجود در آن است.

امير خلبان حميدرضا گوديني فرمانده پايگاه يكم شكاري نهاجا نيز از جمله خلبانان و افسران باتجربه اين نيرو محسوب مي‌شود كه سه سال پيش از وقوع انقلاب اسلامي وارد نيروي هوايي شد و امروز با توجه به تجربه و توانمندي‌هاي خود به عنوان يكي از موفق‌ترين فرماندهان نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران مشغول به خدمت است.

گفتگوي تفصيلي فرمانده پايگاه يكم شكاري با خبرنگار دفاعي خبرگزاري فارس كه در آن به مطالبي از جمله مقايسه وضعيت نيروي هوايي در پيش و پس از انقلاب، روند خودكفايي در اين نيرو، ماموريت‌ها و دستاوردهاي نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران پرداخته شده، به شرح زير است:

* مستشاران امريكايي در حقيقت براي آموزش به ايران مي‌آمدند

امير گوديني با اشاره به وضعيت ارتش در سال‌هاي پيش از پيروزي انقلاب اسلامي، با تاكيد بر وابستگي كامل ارتش به غرب، گفت: ارتش و علي‌الخصوص نيروي هوايي در طول اين سال‌ها از هر نظر چه در بعد آموزش‌هاي تئوري و چه عملي در وابستگي كامل به كشورهاي غربي خصوصا امريكا بود و تمام دانشجويان ما براي آموزش به اين كشور اعزام مي‌شدند.

وي با بيان اينكه اين وابستگي، امور فني را نيز شامل مي‌شد، تصريح كرد: دانشجويان ما كه براي آموزش به امريكا مي‌رفتند، پس از بازگشت نيز توانايي بهره‌برداري از اين آموزش‌ها را نداشتند چراكه مستشاران خارجي بر تمامي امور مسلط بوده و اجازه اين كار را نمي‌دادند.

اين فرمانده عاليرتبه نيروي هوايي ارتش در خصوص سطح توانمندي مستشاران خارجي در ايران نيز گفت: اينها در حقيقت خلبانان دست چندم بودند كه به عنوان استاد خلبان به كشورما مي‌آمدند اما در واقع به دنبال تكميل آموزش خود بودند و اين توانمندي‌ها را به پرسنل ما منتقل نمي‌كردند.

* وضعيت ارتش در اوايل انقلاب عادي نبود

گوديني ايجاد تغيير و تحولات عظيم در نهادهاي مختلف در هنگام انقلاب را طبيعي دانست و افزود: بعد از انقلاب هم اين شرايط در كشور ما و در ارتش صورت گرفت كه به دنبال آن برخي فرماندهان از كشور فرار كردند و برخي نيروها نيز از بدنه ارتش جدا شدند و اين وضعيت، ارتش را از حالت عادي خارج كرده بود.

وي ادامه داد: در نيروي هوايي نيز وضع به همين منوال بود و توطئه‌هايي نظير قائله كردستان، خلق مسلمان تبريز و كودتاي نوژه اين نيرو را ضعيف‌تر مي‌كرد.

فرمانده پايگاه يكم شكاري مهرآباد در ادامه افزود: به دنبال اين مسايل و با حمله همه جانبه رژيم بعث عراق به كشورمان به اين نتيجه رسيديم كه بايد روي پاي خود ايستاد و شايد به همين جهت بود كه امام(ره) جنگ تحميلي را يك نعمت براي كشور عنوان كردند.

گوديني يادآور شد: پس از اخراج مستشاران خارجي، كارشناسان نظامي غرب مي‌گفتند ارتش ايران و خصوصا نيروي هوايي تا دو ماه ديگر زمين‌گير خواهد شد، اما به بركت تلاش جوانان و پرسنل متعهد نيرو، اين اتفاق رخ نداد و ما امروز پس از گذشت سي سال كاملا مستقل بوده و روي پاي خود ايستاده‌ايم و جنگنده‌هاي ما نه تنها به راحتي به پروازهاي خود ادامه مي‌دهند، بلكه ما به توان ساخت و نگهداري آنها نيز دست پيدا كرده‌ايم.

* قطعات و تجهيزات را به ما نمي‌دهند؛ خودمان مي‌سازيم

وي با بيان اينكه جنگ و تحريم باعث شد تا ما به فكر ساخت قطعات مورد نياز بيفتيم، تصريح كرد: اين ساخت قطعات چندان هم ساده نبود. بسياري از كشورهاي جهان و حتي امريكا كه پيشرفته‌ترين تكنولوژي‌ها را در اختيار دارد، به تنهايي قطعات و تجهيزات را نمي‌سازد چراكه اين كار چندان منفعتي نيز ندارد.

فرمانده پايگاه يكم شكاري مهرآباد ادامه داد: براي مثال امريكايي‌ها يك سري از تجهيزات مانند صندلي هواپيما كه براي اجكت خلبان استفاده مي‌شود را از انگليس و يا سيستم‌هاي الكترونيكي را از ژاپن تهيه مي‌كند اما ما در ايران به اين حد رسيديم كه تمام قطعات را خودمان بسازيم چراكه اين تجهيزات به خاطر تحريم، به ما داده نمي‌شود.

گوديني به توانمندي بسيار بالاي متخصصان نيروي هوايي در تامين نيازهاي اين نيرو و ساخت جنگنده اشاره كرد و گفت: در بعد ساخت هواپيما، ما شاهد ساخت جنگنده‌هاي آذرخش و صاعقه و نيز طراحي و ساخت تجهيزان موشكي و پدافندي بسيار مهمي بوديم.

وي با بيان اينكه كارهاي بسيار مهمي نيز در زمينه ساخت موشك در بردهاي مختلف، انواع رادار و سامانه‌هاي پدافند هوايي صورت گرفته است، افزود: اين دستاوردها به رغم تمام تحريم‌هاي اقتصادي و نظامي بوده كه عليه كشور اسلامي ما در طول اين سي سال صورت گرفته است.

* كوچكترين حركت دشمن در زمين، هوا و دريا زير نظر ماست

اين فرمانده عاليرتبه نيروي هوايي ارتش با تاكيد بر اينكه اين پيشرفت‌ها تنها به امر طراحي و ساخت تجهيزات و تسليحات منحصر نشده، به اشراف اطلاعاتي ارتش بر وضعيت دشمن فرامنطقه‌اي اشاره كرد و افزود: مطمئن باشيد كوچكترين حركت دشمن در زمين، هوا و دريا، كاملا رصد مي‌شود و هيچ حركتي نيست كه از چشم ما پنهان بماند.

* "نيروهاي شهادت‌طلب " بزرگترين حربه ما در مقابله با دشمن

گوديني خاطرنشان كرد: هرچند ممكن است ما از لحاظ تكنولوژي‌ نسبت به برخي كشورهاي پيشرفته عقب‌تر باشيم، اما آنچه اهميت دارد، قدرت ايمان نيروهاي ماست چراكه در بكارگيري تجهيزات، نيروي انساني حرف اول و آخر را مي‌زند.

وي تصريح كرد: وقتي رزمنده ما اعتقادات مذهبي دارد، با همين امكانات و تجهيزات مي‌تواند در مقابل دشمن بايستد و اگر امروز مي‌بينم كه دشمن جرات اقدام عليه كشور ما را ندارد، به دليل وجود همين نيروهاي مومن، متخصص و شهادت‌طلبي است كه به عنوان بزرگترين حربه ما در مقابل آنها محسوب مي‌شود.

* توان ايران براي اورهال هواپيما در خاورميانه نظير ندارد

فرمانده پايگاه يكم شكاري مهرآباد در بخش ديگري از گفتگوي خود با خبرگزاري فارس، توانمندي اورهال هواپيماها را يكي از مهمترين دستاوردهاي نيروهاي مسلح دانست و افزود: عمر انقلابي كه حضرت آقا فرمودند، يعني اينكه ما نبايد به تاريخ مصرفي كه كشورهاي سازنده تجهيزات تعيين مي‌كنند توجه كنيم بلكه با انجام تغيير و تحول در اين تجهيزات مي‌توان استفاده بيشتري از آنها برد و به همين خاطر است كه ما امروز تمامي هواپيماها چه جنگنده و چه هواپيماهاي مسافربري و پهن پيكر را در داخل كشور خودمان اورهال مي‌كنيم.

گوديني اورهال هواپيما را يكي از پيچيده‌ترين و سخت‌ترين علوم و تحصص‌ها دانست و افزود: براي اورهال بايد تمامي قطعات هواپيما از هم باز شود و سختي كار به اندازه ساخت خود هواپيماست.

وي اورهال هواپيماهاي پهن‌پيكر را يك امر بي‌نظير در منطقه خاورميانه دانست و افزود: در حقيقت در اكثر كشورها، اورهال هواپيماها در كشور سازنده آن انجام مي‌شود ولي ما در ايران، اين كار را در داخل كشور خودمان انجام مي‌دهيم.

* تجهيز جنگنده‌هاي ارتش به سامانه نبرد در تمام شرايط آب و هوايي

اين فرمانده عاليرتبه نيروي هوايي ارتش همچنين به دستاوردهاي صنايع دفاع و نيروهاي مسلح در زمينه طراحي، ساخت و نصب سيستم‌هاي ناوبري و موشكي جديد بر روي جنگنده‌ها اشاره كرد و گفت: براي مثال درخصوص موضوع توان رزمي هواپيماها در تمام شرايط آب و هوايي ما نياز به دستگاهاي ناوبري بروز و تجهيزات متناسب داريم كه اين تجهيزات بر روي جنگنده‌ها نصب شده و ما امروز توان نبرد در تمام شرايط آب و هوايي را داريم.

* از تيراندازي‌ و سوخت‌گيري‌هاي شبانه تا آموزش خلبانان به زبان فارسي در نهاجا

گوديني افزود: در ماه‌هاي اخير نيز شاهد تمرين تيراندازي موفق شبانه جنگنده‌هاي سوخو24 و اف4 در پايگاه همدان بوديم كه هرچند اين اقدامات در گذشته نيز انجام مي‌گرفت، اما در اين حد نبوده است.

وي انجام سوختگيري‌هاي شبانه و موضوع آموزش خلبانان جوان در داخل كشور را نيز مورد اشاره قرار داد و تصريح كرد: اگر ما در گذشته مجبور بوديم دانشجويان خود را براي آموزش به كشورهاي ديگر مانند امريكا بفرستيم، اما امروز در داخل كشور و با زبان فارسي اين دانشجويان را آموزش مي‌دهيم.

* تشكيل گردان‌هاي پهپاد در ساير يگانهاي نيروي هوايي

فرمانده پايگاه يكم شكاري مهرآباد موضوع طراحي و ساخت هواپيماهاي بدون سرنشين را به عنوان يكي از مهمترين حوزه‌هاي مورد توجه نيروي هوايي ارتش مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: پيشرفت‌هاي خوبي در اين زمينه داشته‌ايم به گونه‌اي كه گردان‌هاي پهپاد در ساير يگانهاي نيرو تشكيل شده و اخيرا نيز يكي از پهپادهاي بمب‌افكن نيروي هوايي در يكي از رزمايش‌ها مورد تست قرار گرفت.

گوديني با اشاره به علم و تخصص پيشرفته مورد نياز در حوزه پهپادها خاطرنشان كرد: امريكايي‌ها و ديگر كشورها نيز يك شبه به اين تكنولوژي نرسيدند ولي ما با توجه به وضعيتي كه داريم، توانستيم در كمترين زمان ابعاد گسترده‌اي از اين دانش را در اختيار بگيريم.

* به دنبال تغيير و تحول در سيستم موشكي جنگنده‌ها هستيم

وي همچنين با اشاره به توان بالاي موشكي و نصب انواع موشك‌ بابردهاي مختلف بر روي جنگنده‌ها گفت: ما هيچگاه به موشك‌هاي قديم بسنده نكرده و به دنبال بهينه‌سازي و افزايش برد اين موشك‌ها هستيم تا توان هرگونه مقابله با اقدامات احتمالي دشمن را افزايش دهيم.

اين فرمانده عاليرتبه نيروي هوايي ارتش با بيان اينكه كشورهاي زيادي در جهان در زمينه موشكي فعاليت مي‌كنند، افزود: ما نيز اقدامات ويژه‌اي درخصوص افزايش برد موشك‌هاي هوا به هوا و هوا به زمين داشته‌ايم و در آينده اخبار خوبي در زمينه افزايش برد و ايجاد تغيير و تحول در سيستم‌ موشكي جنگنده‌ها خواهيم داشت.

* چند مورد هواپيماي ناشناس را مجبور به فرود و بازرسي كرده‌ايم

گوديني يكي از مهمترين ماموريت‌هاي نيروي هوايي را مقابله با هواپيماهاي متخاصم دانست و افزود: اين موضوع حالات مختلفي دارد. گاهي مانند ايام جنگ، هواپيماهاي دشمن به مرزهاي هوايي ما حمله مي‌كنند كه در اين حالت ما وظيفه مقابله شديد با آنها را داريم.

وي ادامه داد: اما گاهي هواپيماي ناشناس وارد فضاي كشور مي‌شود كه اين موضوع شرايط خاص خود را دارد و عملكرد در اين موارد بسيار ظريف و حساس است.

فرمانده پايگاه يكم شكاري مهرآباد با بيان اينكه در سال‌هاي اخير چندين مورد ورود هواپيماهاي ناشناس به فضاي كشور را داشته‌ايم، خاطرنشان كرد: در برخي موارد هواپيماهاي بدون كد وارد فضاي كشورمان شدند كه نيروي هوايي بنابر دستورالعمل، اقدام به نشاندن آنها كرد.

گوديني اين اقدامات را جزو شرح وظايف نيروي هوايي معرفي كرد و يادآور شد: براي نشاندن هواپيما نياز به رهگيري توسط رادار است و بعد از آن، جنگنده‌ها در حداقل زمان ممكن به پرواز درآمده و توسط رادار به سمت هدف هدايت مي‌شوند.

وي افزود: سپس جنگنده‌ها با علامت به هواپيماي ناشناس اخطار داده و در صورت عدم رعايت اخطار، با استفاده از زور يعني شليك به سمت آن، هواپيما را مجبور به فرود مي‌كنند كه بحمدالله در تمامي مواردي كه پيش آمده است موفق بوديم و هواپيماي ناشناس نيز پس از بررسي و شناسايي، اجازه ادامه مسير را مي‌يابد.

* جنگنده هاي ارتش، دشمن را در فواصل دور دست هدف قرار مي‌دهند

اين فرمانده عاليرتبه نيروي هوايي ارتش در پاسخ به اين سوال كه آيا برد پروازي 3هزار كيلومتري جنگنده‌ها امكان افزايش نيز دارد، جواب داد: اين امر يعني افزايش برد پروازي هواپيماها منوط به امكان سوختگيري است كه ما امروز هم امكان سوختگيري هوايي جنگنده‌ها و هم امكان سوختگيري شبانه آنها را داريم.

گوديني با اشاره به تعبيه مخازن سوخت در برخي جنگنده‌ها افزود: جنگنده‌هاي ما عمليات سوختگيري در ارتفاع پست و ارتفاع بالا را براحتي انجام مي‌دهند تا در صورت نياز و در زمان تهديد بتوانيم دشمن را در فواصل دور دست مورد هدف قرار داده و جنگنده‌ها به سلامت به پايگاه‌هاي خود بازگردند.

وي يادآور شد: در ايام دفاع مقدس نيز ما تجربه پروازهاي طولاني مدت را داشتيم كه براي مثال يكي از جنگنده‌هاي ما به مدت 14 ساعت به پرواز درآمد كه فاصله بسيار زيادي را در بر مي‌گرفت.

* پرواز موفقيت‌آميز نمونه هواپيماي رادارگريز ارتش

فرمانده پايگاه يكم شكاري مهرآباد، دانشگاه شهيد ستاري را به عنوان يكي از مراكز علمي و پژوهشي مهم در نيروي هوايي ارتش دانست و گفت: اين دانشگاه علاوه بر توان علمي كاركنان خود تعاملاتي نيز با مراكز علمي خارج از سازمان و خارج از ايران دارد و در زمينه‌هاي متعددي به انجام تحقيقات مي‌پردازد.

گوديني براي مثال به موضوع رادارگريزي هواپيماها اشاره كرد و افزود: ما به اين تكنولوژي رسيده‌ايم و نمونه آن نيز به پرواز درآمده اما قطعا زمان مي‌خواهد تا اين تكنولوژي در وسعت بيشتري به كار گرفته شود.

* غربي‌ها عليرغم تبليغات رسانه‌اي به حقيقت توان نظامي ايران آگاهند

وي در بخش پاياني اين گفتگو به موضوع كارشكني و جوسازي‌هاي رواني رسانه‌هاي غربي درجهت كمرنگ جلوه دادن دستاوردهاي نظامي جمهوري اسلامي ايران پرداخت و تصريح كرد: وقتي دشمن راهپيمايي‌هاي ميليوني ملت ايران را ده‌ها هزار نفري معرفي مي‌كند، تعجبي ندارد كه بخواهد دستاودرهاي عظيم علمي و تحقيقاتي ما در نيروهاي مسلح را نيز زير سوال ببرد.

اين فرمانده عاليرتبه نيروي هوايي ارتش گفت: براي مثال وقتي جنگنده‌هاي بومي صاعقه ساخته شد، آنها سعي كردند تا با طرح مسايلي ازجمله اينكه اين هواپيما همان جنگنده اف 5 است كه تنها در ظاهر تغييراتي جزئي داشته است، اين دستاورد بزرگ را زير سوال ببرند.

گوديني ادامه داد: مگر ما چند فروند جنگنده اف5 در اختيار داريم؟ درحالي كه امروز اسكادران‌هاي صاعقه تشكيل شده‌اند.

وي خاطرنشان كرد: در زمينه اورهال وقتي ما هواپيماهاي پهن پيكر 747 را در همين پايگاه يكم شكاري اورهال مي‌كنيم، يك نفر متخصص خارجي پاي كار نيست و تمام اين اقدامات توسط كاركنان خدوم، مومن و متخصص خودمان صورت مي‌گيرد و وقتي ما به چنين تواني رسيده‌ايم، ساخت قطعات و تجهيزات ديگر كار راحتي مي‌شود.

فرمانده پايگاه يكم شكاري مهرآباد تصريح كرد: اين صحبتها به همان كارشكني‌هاي رسانه‌اي بر مي‌گردد اما خود آنها حقيقت امر را مي‌دانند.

گوديني همچين اظهار داشت: ما كشوري نوپا هستيم كه اندكي پس از انقلاب خود، جنگ 8 ساله تحميلي را تجربه كرده و در آن با 30 كشور جهان جنگيديم و در طول اين سال‌ها نيز تحريم‌هاي سنگين اقتصادي و نظامي را تجربه كرديم اما عليرغم تمام اين موارد، كارهاي بزرگي صورت گرفته و ملت ايران بايد بدانند كه فرزندانشان در نيروهاي مسلح هميشه آماده‌اند و همانطور كه در گذشته نيز ثابت شده، اجازه نخواهيم داد هيچ كشور بيگانه‌اي گوشه چشمي به خاك مقدس جمهوري اسلامي ايران داشته باشد.

[External Link Removed for Guests]

دوستان نظرشون چیه .با توجه به این مصاحبه فکر میکنم در حال حاضر صاعقه ها ساخته میشوند و نه بهینه سازی هواپیماهای قدیمی
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 27
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 22 آبان 1390, 11:36 pm
محل اقامت: ایران
سپاس‌های ارسالی: 556 بار
سپاس‌های دریافتی: 79 بار

Re: آخرين اخبار مربوط به نيروي هوايي ايران

پست توسط aim 54 »

جنگنده "صاعقه ۲" در راه است
مدیرعامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، از رونمایی "نسل دوم جنگنده ایرانی" در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش مشرق، منوچهر منطقی در مراسم تحویل نخستین بالگرد کلاس 412 به هلال احمر، با اشاره به اینکه یکی از دستاوردهای صنایع هوایی بزودی رونمایی خواهد شد، افزود: این هواپیما نوع پیشرفته جنگنده صاعقه با نام صاعقه 2 است .

وی گفت: در این هواپیما دست کم سه برابر هواپیمای قبلی، نوآوری های داخلی صورت گرفته است.

مدیرعامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع افزود: از سال آینده به طور متوسط هر ماه یک دستاورد صنایع هوایی رونمایی خواهد شد که حاصل تلاش و همکاری مجموعه های دانشگاهی با صنایع دفاعی است .
ارسال پست

بازگشت به “دستاوردها و اخبار نيروي هوايي”