مهدوي کيا:ديگر وقت قهرماني ايران رسيده است

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
محل اقامت: گشتم نبود نگرد نیست.
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 127 بار
تماس:

مهدوي کيا:ديگر وقت قهرماني ايران رسيده است

پست توسط DJ.HAMED »

سايت رسمي کنفدراسيون فوتبال آسيا در فاصله يک ماه مانده به آغاز رقابت هاي جام ملت هاي آسيا در گفت و گويي مفصل با مهدي مهدوي کيا کاپيتان تيم ملي کشورمان، شانس تيم ايران براي کسب عنوان قهرماني اين جام را به بحث گذاشته است.

تصویر

به گزارش گروه فوتبال خبرگزاري ورزش ايران (ايپنا)؛ اين گفت و گو همزمان با عقد قرارداد 3 ساله مهدوي کيا با تيم اينتراخت فرانکفورت منتشر شده که مشروح آن را در ادامه مي خوانيد.
ايران با رکورد سه قهرماني پشت سر هم نامي درخشان در تاريخ جام ملت هاي آسياست. اما تيمي که در آسيا به نام " تيم ملي" شناخته مي شود نتوانسته قهرماني هاي خود را از سال 1976 تاکنون تکرار کند. ايران از سال دوبار به مقام سوم رسيده که اتفاقاً از همان سال مهدي مهدوي کيا يکي از بازيکنان تيم بوده است.
کاپيتان امروز ايران که براي چهارمين بار به جام ملت ها مي آيد و يکي از با تجربه ترين بازيکنان مسابقات امسال است بار ديگر از قهرماني ايران مي گويد. بازيکني که از 19 سالگي وارد جام ملت ها شد در سال 1997 بهترين بازيکن جوان آسيا و در سال 2003 بهترين بازيکن سال آسيا نام گرفت در مصاحبه با [External Link Removed for Guests] گفت: ديگر وقتش رسيده که ايران دوباره جام را به خانه اش برگرداند.
مگر چه اتفاقي افتاده که فکر مي کنيد وقت قهرماني ايران رسيده. مثلاً از جام جهاني سال قبل تا به حال چه تغييراتي ايجاد شده؟
اتفاق خاصي نيفتاده، ما بايد همان چهار سال پيش قهرمان مي شديم. حق مان بود. اگر بخواهيم از سال قبل بررسي کنيم بايد به جام جهاني برگرديم که حذف زود هنگام همه را نااميد کرده بود. روحيه جالبي بعد از سه بازي گروهي در آلمان نداشتيم. در طول اين يک سال هم نتوانستيم همه در کنار هم در تيم ملي باشيم. اما بازيهاي انتخابي جام ملت ها به خصوص بازي با کره جنوبي در سئول و بعد بازي با سوريه دوباره شور و شوق را به جمع بچه ها آورد. الان هم منتظريم اردوي تهران شروع شود تا کار جدي را شروع کنيم و بعد با آمادگي وارد کوالالامپور شويم.
تيم ملي تا به حال بازيهاي تدارکاتي کمي داشته، بازيکنان باشگاه هاي اروپايي هم که اغلب غايب بودند. مثل بازي با مکزيک که ايران 4-0 باخت. مشکلي از اين بابت نداريد؟
سال قبل هم همين مشکل را داشتيم. براي جام جهاني هم به اندازه کافي بازي تدارکاتي نداشتيم که بعد کمبود آنرا در آلمان حس کرديم که ديگر کاري نمي شد کرد. حالا هم به بازي تدارکاتي احتياج داريم تا نقاط ضعف و قدرت تيم را بهتر بشناسيم. اميدوارم افرادي که مسئول هستند براي يکي دو بازي با تيم هاي مناسب تلاش کنند.
يکي ديگر از دغدغه هاي ايران مي تواند خستگي بازيکناني باشد که دو سال است استراحت نکرده اند. بعضي بازيکنان دو سال مدوام است که تقريباً در شرايط مسابقه هستند.
فکر مي کنم اين مشکل همه آسيايي هايي است که در اروپا بازي مي کنند به خصوص آنهايي که در جام جهاني بودند. به همين دليل عده اي از ما کمي استراحت کوتاه مدت داشتيم و نتوانستيم همراه تيم ملي به مکزيک برويم. اما مطمئن هستم که در آينده اين مشکل هم حل مي شود. قبلاً وضعيت بدتر بود. مسابقات در تاريخ هاي متفاوتي برگزار مي شدند که روزهاي فيفا فوتبال جهان را کمي منظم تر کرد تا بازيکنان با مشکل کمتري در خدمت باشگاه و تيم ملي باشند.
همه بازيکنان ايران در جام ملت ها حاضر خواهند بود؟
اميدوارم که هيچ مشکلي پيش نيايد و همه باشند. دور هم جمع شدن همه بازيکنان ما را از بقيه متفاوت مي کند. ما در کنار بازيکناني که از ليگ ايران مي آيند نکونام را از لاليگا، رحمان رضايي را از سري آ، تيموريان را از ليگ برتر و وحيد هاشميان و علي کريمي را از بوندسليگا خواهيم داشت که تجربه تيمي ما را خيلي بالا مي برند.
  توقع طرفداران هم بالاتر خواهد رفت...
حتماً همين طور است. طرفداران فوتبال ايران فقط قهرماني جام ملت ها را از ما مي خواهند. اين کار آساني نيست اما تنها هدف ماست. استراليا، کره جنوبي، ژاپن، عربستان و تيم هاي مدعي ديگر هم براي همين قهرماني سخت کار مي کنند هر چند ايران قدرت سنتي فوتبال آسياست. ما جامي که در 2004 چين بدستمان نرسيد در 2007 به چنگ مي اندازيم.
و البته براي خود تو هم افتخاري رويايي خواهد بود. کاپيتاني تيمي مي شوي که بعد از 31 سال جام را بالا مي برد...
من به تيم ملي فکر مي کنم و مسئله من يا بازيکن ديگري اصلاً مطرح نيست. من به جشن بزرگي فکر مي کنم که همه ما در آن شريکيم.
روي تجربه خودت چقدر حساب مي کني؟
اين چهارمين جام ملت هاي من خواهد بود. از سال 1996 ما دو بار سوم شديم و در لبنان در بازي يکچهارم نهايي مقابل کره جنوبي شکست تلخي خورديم. تلاش مي کنيم تا قدرت فوتبال ايران را دوباره به همه نشان دهيم.
درباره گروه ايران چطور فکر مي کني؟
راستش را بگويم فکر مي کنم در مقايسه با گروه هاي ديگر گروه سحتي نيست. چين هميشه مقابل ما نگراني داشته ، ازبکستان را در سال 1998 در بازيهاي آسيايي بانکوک شکست داديم. آنها قدرتي ، با حوصله و منطقي بازي مي کنند و تا دقيقه 90 خطرناک هستند. مالزي را خيلي نمي شناسيم، آنها از قدرت هاي آسيا نيستند اما ميزبان هستند و شرايط بهتري نسبت به بقيه دارند. حداقل تماشاگر بهتري دارند در استاديوم دارند.
هواي کوالالامپور و رطوبت اينجا چقدر مهم است؟
سخت است. ما در 2004 چين هم مشکل رطوبت را داشتيم. اما چاره اي نيست. به اين مسئله فکر نمي کنيم. به اين فکر مي کنيم که اگر بتوانيم از حداکثر توانايي فردي بچه ها استفاده کنيم و تيم منظمي باشيم هيچ چيز نبايد حريف ما شود. حتي رطوبت.
و آمدن استراليا چقدر بازي ها را متفاوت مي کند؟ 
آنها هيجان جام ملت ها را بالاتر برده اند.
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”