خاموشي‌هاي برق افزايش مي‌يابد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 682
تاریخ عضویت: شنبه 23 دی 1385, 12:47 am
محل اقامت: زير آسمون ابري
سپاس‌های ارسالی: 6 بار
سپاس‌های دریافتی: 164 بار
تماس:

خاموشي‌هاي برق افزايش مي‌يابد

پست توسط Montana2100 »

انرژی - گروه اقتصادي:
در روز‌هاي اخير و با بالا رفتن گرماي هوا خاموشي‌هاي مختلف و ناخواسته در شبكه برق كشور افزايش يافته است.
اين روزها شهروندان تهراني با معضل مكرر خاموشي روبرو هستند. به رغم توليد كافي برق در نيروگاه‌هاي كشور و عدم بروز مشكل در شبكه‌هاي اصلي توزيع برق كشور برخي مناطق شهري و روستايي در روز‌هاي اخير با قطع مكرر برق مواجه هستند است.

مسعود حجت مديرعامل شركت شبكه توزيع برق كشور با تاكيد براينكه شبكه توزيع برق اصلي كشور با مشكل خاصي مواجه نيست خاطر نشان كرد توليد برق نيز به ميزان كافي انجام مي‌شود و به اين ترتيب اگر خاموشي رخ مي‌دهد ناشي از شبكه توزيع محلي برق است.

مشكل نگهداري شبكه

شبكه توزيع برق در كشور به دليل قديمي‌بودن و فقدان مديريت اقتصادي بازسازي و نوسازي نشده و در طول سال‌هاي اخيرتنها از آن بهره برداري شده است و هيچ برنامه ريزي براي بهره برداري اقتصادي و نگهداري و نوسازي آن انجام نشده است.

اگرچه فرسوده شدن شبكه توزيع محلي در برخي مناطق روستايي دليل خاموشي نيست. چرا كه اين مناطق تازه به شبكه برق پيوسته‌اند و داراي شبكه توزيع شده‌اند و مشكلي به نام فرسودگي ندارند. به رغم تاكيد مقامات مسئول به نظر مي‌رسد خاموشي‌ها در اين مناطق بيشتر براي كاهش بار مصرف برق در مناطق ديگر استان‌هاي مختلف است. ولي دليل عمده خاموشي‌ها در تهران به دليل فرسودگي شبكه و شدت گرما است.

در اين زمينه حبيب ترابي مدير شركت توزيع برق تهران مي‌گويد براساس شرايط 2 روز اخير با شدت گرفتن گرماي هوا درتهران و افزايش مصرف برق در مناطقي كه با گرماي هوا مواجه هستند خرابي شبكه بيشتر شده و خاموشي‌ها نيز افزايش مي‌يابد.

مصرف بيشتر به افزايش فشار بر شبكه توزيع در مناطق مختلف منجر مي‌شود و خاموشي‌ها نيز به دليل سوختن فيوز و يا اتصالي در شبكه كه ناشي از فرسودگي كابل‌هاست بيشتر مي‌شود.

به گفته وي با گرمتر شدن هوا انتظار مي‌رود كه ميزان حوادث اينگونه و خاموشي‌ها نيز افزايش يابد.

خصوصي سازي شبكه توزيع

با توجه به ضرورت حفظ و نگهداري شبكه‌هاي توزيع بايد برنامه‌هاي خصوصي سازي و واگذاري مديريت اين شبكه‌ها به بخش خصوصي پيگيري شده و با اين روش و مديريت تقاضاي مصرف مي‌توان از افزايش فشار بر شبكه و بروز خاموشي‌هاي ناخواسته پيشگيري كرد.

در غير اين صورت هرچه كه هوا گرم تر شود مشكلات خاموشي بيشتر شده و هزينه حفظ و نگهداري شبكه نيز افزايش مي‌يابد.

تغيير الگوي مصرف

به دليل تغيير الگوي مصرف و واردات كالا‌هاي برقي خارجي الگوي مصرف در كشور تغيير كرده و عدم مديريت تقاضا موجب شده كه رشد بي رويه مصرف برق فشار برشبكه را نيز افزايش دهد.

مصرف كولر‌هاي گازي كه مصرف بالايي دارند در كشور به شدت رواج يافته و در مناطقي كه مصرف كولر‌هاي گازي نيز مناسب نيست به دليل واردات بي رويه اين نوع كولر‌ها به سرعت در حال توسعه و نصب است و اين روند به خاموشي‌ها دامن مي‌زند.

[External Link Removed for Guests]
تصویر
.................... دنياي ديگري هم هست كه مي‌توان در آن آواز خواند ...................
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”