فيلم ضد ايراني «پرسپوليس» افتتاح كننده جشنواره بانكوك

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2833
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 10 فروردین 1385, 1:39 pm
سپاس‌های ارسالی: 158 بار
سپاس‌های دریافتی: 747 بار

فيلم ضد ايراني «پرسپوليس» افتتاح كننده جشنواره بانكوك

پست توسط Leila »

خبرگزاري فارس: جشنواره بين‌المللي فيلم بانكوك 19 جولاي (28 تير) با نمايش فيلم ضد ايراني «پرسپوليس» در تايلند افتتاح خواهد شد.


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از خبرگزاري برناما، فيلم ضد ايراني «پرسپوليس» به كارگرداني «مرجان ساتراپي» كه كمي پيش جايزه ويژه هيئت داوران كن را از آن خود كرد و جنجال زيادي آفريد، علي‌رغم اعتراض ايرانيان، قرار است كه اين بار افتتاح كننده جشنواره بانكوك باشد.
به گزارش فارس، فيلم كارتوني «پرسپوليس» اگرچه به ادعاي كارگردانش فيلمي كاملا بي‌طرفانه است ولي در قالبي سياه و سفيد سعي كرده تا انقلاب اسلامي را رويدادي تلخ و سياه معرفي كند كه مردم ايران را به مردمي افسرده و دل شكسته تبديل كرده است.
اين فيلم كه براساس دو كتاب مصور «ساتراپي»، توسط خود او و با همكاري «ونسان پارونو»، فيلمساز فرانسوي ساخته شده است، تصويرگر خاطرات دختري چهارده ساله سركشي است كه به ادعاي سازنده فيلم، پس از انقلاب اسلامي، ناگهان خود را در تهراني كاملا سنتي و مذهبي مي‌يابد و او كه نمي‌تواند با وضع موجود خود را تطبيق دهد توسط والدينش به وين فرستاده مي‌شود.
به گزارش خبرگزاري برناما، مالزي، امسال در جشنواره بانكوك در مجموع 100 فيلم بلند و كوتاه از 30 كشور جهان به نمايش درخواهد آمد كه از اين ميان 18 فيلم از كشورهاي تايلند، فليپين، اندونزي، مالزي و ويتنام در بخشي تحت عنوان «آسه‌آن» به نمايش در خواهد آمد.
همچنين كشورهاي ايالات متحده آمريكا، انگلستان،ژاپن، كره، فرانسه، هند، ويتنام، سريلانكا، پرتغال، لهستان، پرو، كانادا و يونان، فيلم‌هاي مورد نظر خود را به دفتر اين جشنواره تحويل داده‌اند.
جشنواره بانكوك پس از ده روز، 29 جولاي به كار خود پايان خواهد داد.
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2833
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 10 فروردین 1385, 1:39 pm
سپاس‌های ارسالی: 158 بار
سپاس‌های دریافتی: 747 بار

پست توسط Leila »

فيلم ضد ايراني «پرسپوليس» از جشنواره فيلم بانكوك حذف شد

خبرگزاري فارس: در پي تقاضاي سفارت جمهوري اسلامي ايران در تايلند، نمايش فيلم ضد ايراني «پرسپوليس» از جشنواره فيلم بانكوك حذف شد.


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از سفارت جمهوري اسلامي ايران در بانكوك، روزنامه‌هاي امروز تايلند خبر حذف نمايش فيلم ضد ايراني پرسپوليس از جشنواره فيلم بانكوك را در صفحات اصلي خود درج كردند.
روزنامه انگليسي زبان بانكوك پست با انتشار اين خبر از قول سخنگوي سازمان جهانگردي تايلند كه برگزاركننده جشنواره بود، نوشت: به دليل مناسبات خوب ايران و تايلند و به تقاضاي سفارت ايران در بانكوك، نمايش فيلم «پرسپوليس» از برنامه‌هاي جشنواره حذف شد.
روزنامه پرتيراژ «نيشن» نيز در صفحه اول خود با تاييد حذف نمايش فيلم ضد ايراني پرسپوليس از برنامه‌هاي جشنواره به تقاضاي سفارت ايران، به نقل از يك ديپلمات ايراني در سفارت نوشت: به دليل صحنه‌هاي غيرواقعي و تصوير منفي فيلم از انقلاب اسلامي و مردم ايران، از برگزاركنندگان جشنواره تقاضا كرده‌ايم كه فيلم را حذف كنند.
قرار بود فيلم ضد ايراني پرسپوليس به عنوان اولين فيلم جشنواره بانكوك در مراسم افتتاحيه در تاريخ 19 جولاي (28 تيرماه) به نمايش درآيد.
در جشنواره بانكوك در مجموع 100 فيلم بلند و كوتاه از 30 كشور جهان به نمايش درخواهد آمد كه از اين ميان 18 فيلم از كشورهاي تايلند، فليپين، اندونزي، مالزي و ويتنام در بخشي تحت عنوان "آسه‌آن" به نمايش در خواهد آمد.
همچنين كشورهاي آمريكا، انگلستان، ژاپن، كره، فرانسه، هند، ويتنام، سريلانكا، پرتغال، لهستان، پرو، كانادا و يونان فيلم‌هاي مورد نظر خود را به دفتر اين جشنواره تحويل داده‌اند.
جشنواره بانكوك پس از ده روز 29 جولاي (7 مرداد) به كار خود پايان خواهد داد.
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2833
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 10 فروردین 1385, 1:39 pm
سپاس‌های ارسالی: 158 بار
سپاس‌های دریافتی: 747 بار

پست توسط Leila »

بازتاب جهاني حذف فيلم ضد ايراني «پرسپوليس» از جشنواره بانكوك

خبرگزاري فارس: خبر حذف فيلم ضد ايراني پرسپوليس به كارگرداني «مرجان ساتراپي» از جشنواره فيلم بانكوك، انعكاس وسيعي در رسانه‌هاي سراسر دنيا داشته است.


به گزارش خبرگزاري فارس، چندي پيش خبري مبني بر افتتاح جشنواره بانكوك با نمايش فيلم ضد ايراني «پرسپوليس» به نقل از خبرگزاري برناما در خبرگزاري فارس منتشر شد كه اين اقدام برگزار كنندگان جشنواره بانكوك از سوي مقامات ايراني به شدت مورد انتقاد قرار گرفت و در نهايت رايزني‌هايي ميان اين دو كشور منتهي به حذف اين فيلم از اين دوره از رقابت‌هاي جشنواره بانكوك شد.
خبر حذف اين فيلم ضد ايراني از جشنواره بانكوك در رسانه‌هاي مختلف خارجي بازتارب وسيعي را در برداشته است، آنچنانكه يك روزنامه استراليايي چاپ سيدني نوشت: تايلند زير فشار مقامات ايراني به حذف انيميشن پرسپوليس از اين دوره از رقابت‌هاي بانكوك تن دارد.
اين روزنامه در ادامه گزارش خود ضمن مروري بر محتواي فيلم به نقل از «چاتان كونجارا»، دبير جشنواره بانكوك نوشت: سفارت ايران از ما دعوت كرد تا براي مذاكره در اين باره به اين سفارت برويم و ما پس كمي گفتگو به اين توافق دو جانبه رسيديم كه اين به نفع هردو كشور است كه اين فيلم نمايش داده نشود، البته اين فيلم، فيلم خوبي است ولي چيزهاي مهمتري وجود دارد.
خبرگزاري رويترز نيز حذف فيلم «پرسپوليس» از اين جشنواره را نتيجه تسليم مقامات تايلند در برابر فشارهاي دولت ايران دانسته و مي‌نويسد: مقامات ايراني براي توضيح در اين باره در دسترس نبودند.
البته برخلاف نظر اين خبرگزاري، روزنامه بانكوك پست خبر خود را با اين تيتر آغاز مي‌كند كه در پي درخواست مقامات ايراني، فيلم «پرسپوليس» از جشنواره بانكوك حذف شد.
اين روزنامه در ادامه مي‌نويسد: سازمان جهانگردي تايلند كه يكي از اسپانسرهاي اصلي جشنواره بانكوك است اعلام كرد: با هدف حفظ روابط خوب ميان دو كشور به درخواست ايرانيان مبني بر حذف اين فيلم از جشنواره پاسخ مثبت داديم.
همچنين نشريه سينمايي ورايتي در برابر اين خبر بي‌تفاوت نبوده و حذف اين فيلم از جشنواره بانكوك را نه نتيجه رابطه خوب دو كشور و توافق دو جانبه آنها كه نتيجه اعمال فشار از جانب دولت ايران و كوتاه آمدن دولت تايلند دانسته است .
اين نشريه با ناديده گرفتن سخنان دولت تايلند مبني بر برتري روابط خوب دو كشور بر هر چيز ديگر، با استناد به سخنان «كريانساك سلاكونگ»، دبير برنامه ريزي جشنواره بانكوك مي‌نويسد: اين مسئول جشنواره گفت: اين خيلي بد است كه مردم تايلند نمي‌توانند اين فيلم را ببيند.
روزنامه ميدل ايست چاپ قاهره نيز ضمن انتشار اين خبر پس از اشاره به كارنامه فيلم نوشت: مقامات سفارت ايران در تايلند اين خبر را تاييد كردند كه بدليل آنكه انيميشن سياه و سفيد «پرسپوليس» چهره‌اي منفي از ايران و انقلاب اسلامي ايران به تصوير كشيده است، از مقامات جشنواره بانكوك درخواست كرده‌اند تا اين فيلم را از اين جشنواره حذف كنند.
اين روزنامه در ادامه افزود: يك مقام فرهنگي در سفارت ايران در بانكوك گفت: به عقيده ما اين فيلم تصوير منفي از كشور ما نمايش داده است، آنها در اين فيلم سعي كرده‌اند به مخاطب القاء كنند كه انقلاب اسلامي ايران از مردم، انسان‌هايي افسرده و نااميد ساخته كه البته اين به هيچ وجه حقيقت ندارد.
روزنامه ميدل ايست در پايان نوشت: اين مقام ايراني به نمايندگي از كشورش، از مقامات تايلند به خاطر اينكه آنها را درك كرده و به درخواست آنها جواب مثبت داده‌ است قدرداني كرد و گفت: ما در تلاشيم تا فيلم خوب ديگري كه جوايز زيادي را در جشنواره‌هاي مختلف از آن خود كرد‌ه‌اند به اين جشنواره معرفي كنيم.
به گزارش خبرگزاري فارس فيلم «پرسپوليس»، براساس دو كتاب مصور «ساتراپي»، توسط خود او و با همكاري «ونسان پارونو»، فيلمساز فرانسوي ساخته شده است، اين فيلم تصويرگر خاطرات دختري چهارده ساله سركشي است كه به ادعاي سازنده فيلم، پس از انقلاب اسلامي، ناگهان خود را در تهراني كاملا سنتي و مذهبي مي‌يابد و او كه نمي‌تواند با وضع موجود خود را تطبيق دهد توسط والدينش به وين فرستاده مي‌شود.
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟
ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”