تصادفات در ايران 20 برابر كشورهاي

در اين بخش مي‌توانيد جديدترين اخبار خودرو را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, RAHVAR, Mohsen1001, شوراي نظارت

ارسال پست
Commander
Commander
پست: 3324
تاریخ عضویت: چهارشنبه 3 اسفند 1384, 2:15 am
سپاس‌های ارسالی: 941 بار
سپاس‌های دریافتی: 1474 بار
تماس:

تصادفات در ايران 20 برابر كشورهاي

پست توسط Mohsen1001 »

خبرخودرو: بانك جهاني در جديدترين گزارش خود اعلام كرد: در حال حاضر ايران با تصادفات جاده اي بيش از 20 برابر كشورهاي صنعتي و 5 برابر كشورهاي همنوع خود همچون مصر و تركيه، مواجه است.
در حاليكه بر اساس جديدترين آمار، سالانه 27هزار نفر در تصادفات ايران كشته و250هزار نفر مجروح مي شوند و بر اساس اعلام سردار رويانيان ، معاون راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي ايران، كشته هاي تصادفات ايران به نسبت جمعيت و خودرو با 72 كشته در تصادفات هر شبانه روز در دنيا اول شده است.

در تازه ترين گزارش بانك جهاني (World Bank) در خصوص سيستم حمل ونقل شهري و جاده اي ايران، حمل ونقل در كشور يكي از مهمترين بخش ها محسوب مي شود؛ چراكه نرخ شهرنشيني و شهرگرايي در ايران 65 درصد و بالاست و بخش وسيعي از اين كشور را مناطق كوهستاني تشكيل مي دهد و در اين ميان فاصله طولاني ميان شهرها و دريا و قرار گرفتن در مسيرهاي تجاري بين المللي جهان بر اهميت اين موضوع افزوده است.

اين در حاليست كه بر اساس برنامه چهارم 5 ساله توسعه فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي جمهوري اسلامي ايران دولت مكلف شده است نسبت به حذف كامل نقاط سانحه خيز شناسايي شده در آزادراه ها، بزرگراه ها و راه هاي اصلي كشور، تكميل حداقل 50 درصد شبكه آزادراه و بزرگراه مرتبط كننده مراكز استانها، تكميل صد در صد شبكه گذرگاه هاي شمال ـ جنوب، شرق ـ غرب و بزرگراه هاي آسيايي در محدوده كشور، تكميل حداقل50 درصد شبكه راه هاي اصلي مرتبط كننده مراكز شهرستانها، تكميل حداقل50 درصد راههاي فرعي مرتبط كننده مراكز بخشها، تكميل حداقل 70 درصد شبكه راه هاي روستايي مرتبط كننده روستاهايي كه بيش از يكصد خانوار جمعيت دارند، نوسازي ناوگان حمل و نقل عمومي جاده اي (بار و مسافر) با استفاده از وجوه اداره شده ـ به نحوي كه در پايان برنامه، متوسط سن ناوگان حداكثر به 10 سال برسد ـ و پوشش كامل آزادراه هاي كشور به سامانه كنترل هوشمند I.T.S اقدام كند.

به اذعان بانك جهاني، دولت ايران به خوبي از كمبودها و كاستي هاي موجود در خصوص سيستم حمل و نقل اين كشور آگاه است ، اما وضعيت جاده ها در بسياري از نقاط اين كشور چندان جالب نيست، به شكلي كه در حال حاضر وضعيت ايمني جاده ها در ايران يكي از بدترين ها در نوع خود محسوب مي شود كه اين مساله پيامدهاي گوناگوني بر جمعيت و اقتصاد كشور داشته است.

سردار رويانيان، فرمانده پليس راه كشور در اين خصوص مي گويد: تعداد نقاط حادثه خيز با شناسنامه در كشور يكهزار و 560 نقطه است و دو برابر اين تعداد نقاطي داريم كه شناسنامه ندارند.

وي با اشاره به اينكه 90 درصد تصادفات در 18 استان كشور رخ مي دهد تاكيد مي كند: اين استانها نقاط بحراني ما هستند كه در تلاشيم با همكاري وزارت راه از طريق نصب علايم و تجهيزات و توسعه راه مشكلات اين نقاط برطرف شود.

گزارش بانك جهاني هم نشان مي دهد تنها در سال 2003 ميلادي حدود 26 هزار مورد تصادف منجر به مرگ روي داد كه به عبارت ديگر مي توان گفت به ازاي هر 10 هزار وسيله نقليه 50 مورد مرگ به ثبت رسيده است.

طبق همين گزارش، تصادفات جاده اي در كشورهاي مختلف جهان و حتي ايران به فاكتورهاي گوناگوني مربوط مي شود كه از آن جمله مي توان به نكاتي چون نگرش رانندگان و رفتار هاي آنان، ضعف قوانين ترافيكي و حمل و نقلي و همچنين ضعف موجود در شبكه هاي جاده اي بين شهري و درون شهري اشاره كرد.

بر اساس اين گزارش كمبودهاي موجود در اطلاعات مربوط به ايمني جاده ها و آموزش، عدم آموزش كافي رانندگان و آزمون از آنها، كنترل ناكافي بر خودروها و همچنين ضعف موجود در سرويس هاي اضطراري و نجات از مهمترين عوامل ديگر بالا بودن شمار تصادفات و قربانيان آنها در جاده هاي ايران است.

سردار رويانيان، فرمانده پليس راه كشور نيز بارها بر همين نكته تاكيد كرده است كه متاسفانه بسياري از ناهنجاري هاي ترافيكي در كشور ما هنجار و بسياري از هنجارها به ناهنجاري تبديل شده اند كه اين امر در كنار رفتارهاي پرخطر رانندگان، منجر به آمار بالاي تصادفات و كشته هاي آن در كشور شده است.
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2833
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 10 فروردین 1385, 1:39 pm
سپاس‌های ارسالی: 158 بار
سپاس‌های دریافتی: 747 بار

پست توسط Leila »

چون خيلي خوب و بر اساس مقررات رانندگي مي كنن
به خاطر همين تصادفاتشون كمتره :-o
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟
ارسال پست

بازگشت به “تازه‌ها و اخبار خودرويي”